Skocz do zawartości

Kalkulator ladowania ev w roznych taryfach


zinger

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.02.2021 o 20:24, mrBEAN napisał:

Tak jeszcze w kwestii rozliczania PV przez Tauron, akurat mam świeżą fakturę rozliczeniową za okres lipiec-grudzień 2020.

@format

@zinger

I może kolega @kravitzprzejrzy, bo swego czasu bardzo się martwił o używanie czajnika, indukcji i innych w drogich strefach ;) 

 

obraz_2021-02-17_194136.png.8c3bcee7f82fb0d4a850950bcc34800a.png

 

I teraz jak oni to liczą :)

Sumują ilość energii pobranej czyli w moim przypadku: 42 + 137 + 3060 = 3239 kWh

Liczą sobie procentowe zużycie w strefach:

Czyli:

1. 42 / 3239*100 = 1,3% :swiety:

2. 137/3239*100 = 4,2% :skromny:

3. 3060/3239*100 = 94,5% ;]

 

Biorą sumę produkcji z magazynu: 457 + 3 + 402 = 862 kWh

Dzielą na strefy te 862 kWh, wg. procentowego zużycia, czyli:

1. 862*0,013 = 11 kWh

2. 862*0,042 = 36 kWh

3. 862*0,945 = 815 kWh

 

Następnie rozliczają strefy:

1. 42 - 11 = 31 kWh do zapłaty

2. 137 - 36 = 101 kWh do zapłaty

3. 3060 - 815 = 2245 kWh do zapłaty

 

I teraz sobie można wszystko ładnie policzyć, tylko mój przypadek jest dość skrajny, więc wyjdzie tendencyjnie ;) 

Stawki za kWh: (widzę, że ciut się pozmieniały, i kwestia też liczenia procentów od góry lub od dołu)

G11: 0,3734 + 0,2330 = 0,6064 zł za kWh

 

G13

1. 0,4116 + 0,1812 = 0,5928 zł za kWh (2% taniej niż w G11)

2. 0,6391 + 0,2982 = 0,9373 zł za kWh (55% drożej niż w G11)

3. 0,2777 + 0,0491 = 0,3268 zł za kWh  (46% taniej niż w G11)

 

Czyli u mnie w G13:

1. 31 x 0,5928 = 18,38 zł

2. 101 x 0,9373 = 94,67 zł

3. 2245 x 0,3268 = 733,67 zł

SUMA: 18,38 + 94,67 + 733,67 = 846,72 zł

 

(Gdyby było G11: 31 + 101 + 2245 = 2377 x 0,6064 = 1441,41 zł)

 

Średnia w zł za kWh przy G13: 846,72/2377 = 0,3562 zł za kWh vs 0,6064 zł przy G11

 

Opłat stałych przy rozliczeniu półrocznym jest w moim przypadku: 

składnik stały + opłata przejściowa = 9,63 zł / mc x 6 = 57,78 zł za 6 miesięcy

abonament: 0,93 zł / mc x 6 = 5,58 zł za 6 miesięcy

RAZEM: 57,78 + 5,58 = 63,36 zł za 6 miesięcy

Czyli 0,0266 zł do każdego kWh w moim przypadku. 

Czyli kWh brutto całościowo wychodzi u mnie: 0,3562 + 0,0266 = 0,3828 zł za kWh

 

 

A rozwazales taryfe EKO, gdzie dla G13 jest 0,3704 | 0,5751 | 0,2499 za kWh (rabat 10%) vs. standardowe 0,4116 | 0,6391 | 0,2777, ale jest ekstra oplata handlowa 17.50/mies.

Przy G11 (czyli 0,3734 vs 0,3360) i zuzyciu jakie mam wychodzi w sumie podobnie tzn 250 taniej za prad ale dod 212 oplaty, czyli zysk niby 40zl. Im drozszy bedzie prad i zuzycie wieksze, tym korzysc powinna byc wieksza. Ale jak dojda panele, to pewnie przestaje sie to kalkulowac.

Pytam, bo przy okazji wniosku o zmiane taryfy mi to chcieli wcisnac. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zinger napisał:

A rozwazales taryfe EKO, gdzie dla G13 jest 0,3704 | 0,5751 | 0,2499 za kWh (rabat 10%) vs. standardowe 0,4116 | 0,6391 | 0,2777, ale jest ekstra oplata handlowa 17.50/mies.

Przy G11 (czyli 0,3734 vs 0,3360) i zuzyciu jakie mam wychodzi w sumie podobnie tzn 250 taniej za prad ale dod 212 oplaty, czyli zysk niby 40zl. Im drozszy bedzie prad i zuzycie wieksze, tym korzysc powinna byc wieksza. Ale jak dojda panele, to pewnie przestaje sie to kalkulowac.

Pytam, bo przy okazji wniosku o zmiane taryfy mi to chcieli wcisnac. 

 

Rozważałem.

Operatorzy dążą do stopniowego zwiększania opłat stałych, a opłaty handlowe z dodatkowymi "korzyściami" są najlepszym narzędziem.

 

Policzmy na moim przykładzie:

 

Z poprzedniego postu, zużycie za pół roku:

"Następnie rozliczają strefy:

1. 42 - 11 = 31 kWh do zapłaty 0,0412

2. 137 - 36 = 101 kWh do zapłaty 0,0634

3. 3060 - 815 = 2245 kWh do zapłaty

 

31 kWh x 0,0412 zł = 1,28 zł

101 kWh x 0,0634 zł = 6,40 zł

2245 kWh x 0,0278 zł = 62,41 zł

RAZEM "oszczędność": 1,28 + 6,40 + 62,41 = 70,09 zł

 

Opłata handlowa: 6 x 17,50 zł = 105 zł ;]

 

Może zwróciłeś uwagę, ile wspaniałych ofert mają do wyboru do koloru, z serwisantem, elektrykiem, eko, sreko, itd..., a taryfy sprzedawcy schowana, niechciana, nieprezentowana, gdzieś na szarym końcu, w zasadzie niewidoczna, dostępna dopiero po rozwinięciu strony, bez żadnej grafiki, bez żadnej wytłuszczonej korzyści, kto by to klikał w ogóle... ;) 

To powyżej odpowiedź dlaczego tak, a nie inaczej :oki:

 

Edytowane przez mrBEAN
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mrBEAN napisał:


Zdecydowałeś się zmienić? 😁

Jestem na etapie skladania wniosku. Przez neta nie poszlo, bo niby nie mieli mojego maila, chociaz wszedzie w systemach go maja. Wczoraj babka zadzwonila i kazala mi wszystkie moje dane dyktowac, wkur... sie i powiedzialem, ze ma te wszystkie dane i jak potrzebuje to niech sobie skopiuje, skoro maja taki zajebiste, niezintegorwane, systemy. Jak juz pokopiowala, to zaczela mi jakies oferty wciskac i na koncu pyta czy akceptuje. Na szybko jej w pamieci policzylem i mi wyszlo, ze sie tak srednio mi oplaca jakies eko-sreko i mowie jej NIE AKCEPTUJE, co najwyzej niech na maila przysle to sie zapoznam z warunkami. {rzyslala stos papierow, ktore musze wydrukowac, podpisac i im skany odeslac. Kuriozum jakies, robia wszystko, zeby ludzi do zmiany zniechecic.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, zinger napisał:

Kuriozum jakies, robia wszystko, zeby ludzi do zmiany zniechecic.

 

Dobrzy są ;]

 

Ja wysyłałem na e-bok zdjęcie wniosku mailem finalnie, po nieudanej wizycie w punkcie Tauronu, bo też były dantejskie sceny :lol:

 

Na G13 czy G12W?

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to mam....

 

 

.... panele na dachu :jump:

 

W zeszlym tyg poodpisalem umowe z gmina i zalapalem sie psim swedem na program doplat, bo ktos zrezygnowal. Minus taki, ze instalacja malutka bo tylko 3.08kWh, ale lepszy rydz niz nic. Moj koszt to 6tys, reszte z programu. 

No i odbieram dzisiaj 7 rano tel, ze jak chce to mi moga przyjechac zamontowac dzisiaj, bo sie im inny montaz wykrzaczyl.

Teraz czekam na Tauron i boje sie, ze jak oni tam beda to ogarniali jak moj wniosek o zmiane taryfy, to sobie troche poczekam. Dzisiaj z 3 konsultantami w tej sprawie rozmawialem, normalnie czeski film :facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zinger napisał:

No to mam....

 

 

.... panele na dachu :jump:

 

W zeszlym tyg poodpisalem umowe z gmina i zalapalem sie psim swedem na program doplat, bo ktos zrezygnowal. Minus taki, ze instalacja malutka bo tylko 3.08kWh, ale lepszy rydz niz nic. Moj koszt to 6tys, reszte z programu. 

No i odbieram dzisiaj 7 rano tel, ze jak chce to mi moga przyjechac zamontowac dzisiaj, bo sie im inny montaz wykrzaczyl.

Teraz czekam na Tauron i boje sie, ze jak oni tam beda to ogarniali jak moj wniosek o zmiane taryfy, to sobie troche poczekam. Dzisiaj z 3 konsultantami w tej sprawie rozmawialem, normalnie czeski film :facepalm:

Na naszym terenie Tauron wymienia liczniku do 2 tygodni. 
 

Jakiej firmy inwerter i panele? 
 

Dobry rydz niż nic, będzie Pan zadowolony ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mrBEAN napisał:

Na naszym terenie Tauron wymienia liczniku do 2 tygodni. 
 

Jakiej firmy inwerter i panele? 
 

Dobry rydz niż nic, będzie Pan zadowolony ;) 

Growatt 3000, a panele jakies MP-M-365.

 

Lepszy numer byl, bo goscie wbili do mnie na montaz nie majac zadnego projektu technicznego i nie majac nic ustalone, kompletnie na zywca.

A dzisiaj dzwonia z tej firmy z pyt czy moga moga na audyt przyjechac zeby projekt zrobic. A ja na to, ze ok ale ja juz mam panele na dachu :hehe:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zinger napisał:

Growatt 3000, a panele jakies MP-M-365.

 

Lepszy numer byl, bo goscie wbili do mnie na montaz nie majac zadnego projektu technicznego i nie majac nic ustalone, kompletnie na zywca.

A dzisiaj dzwonia z tej firmy z pyt czy moga moga na audyt przyjechac zeby projekt zrobic. A ja na to, ze ok ale ja juz mam panele na dachu :hehe:

 

Uzyski pokażą czy zrobili dobrze ;)

 

Dobry moment na PV, bo idą najlepsze miesiące :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

No to mam juz elicznik i tak wygladal u mnie kwiecien:

image.png.f0fa2e87f5df0289f839b000a68f4469.png

 

Niby zuzywam na biezaco wszystko co wyprodukuje, ale jak juz wejde sobie w konkretne dni, szczegolnie te sloneczne, to widac, ze wtedy kiedy produkcja jest najwieksza, zuzycie mam najnizsze, wiec jest tu pole do optymalizacji:)

Czyli jak swieci slonce, to ladujemy auto, robimy pranie itp wlasnie wtedy, niezaleznie od godziny i taryfy, dobrze rozumuje?

 

Jeszcze pytanko: wg apki solarowej w kwietniu mialem produkcje 355kWh a wg Tauronu tylko 210kWh, czemu taka duza roznica?

 

Jesli chodzi o G13, to blisko 80% zuzycia mam poza szczytem, wiec finansowo powinna sie mi ta zmiana spiac :hmm:

Edytowane przez zinger
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
19 minut temu, zinger napisał:

 

Czyli jak swieci slonce, to ladujemy auto, robimy pranie itp wlasnie wtedy, niezaleznie od godziny i taryfy, dobrze rozumuje?

 

Jeszcze pytanko: wg apki solarowej w kwietniu mialem produkcje 355kWh a wg Tauronu tylko 210kWh, czemu taka duza roznica?

:hmm:

Pod warunkiem, że będziesz ładował auto z mocą nie większą niż produkcja. Bo inaczej to Ci pociągnie pewnie z drogiej taryfy.

 

Różnica w produkcjach spora... Licznik taurona "wie" ile faktycznie wyprodukowałeś? Czy to zwyczajnie ta różnica to jest to co zużyłeś bezpośrednio ze słońca?

A 210kWh to wyszło do taurona ale pobrałeś to w tym samym dniu z sieci.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, krawiec napisał:

Pod warunkiem, że będziesz ładował auto z mocą nie większą niż produkcja. Bo inaczej to Ci pociągnie pewnie z drogiej taryfy.

 

Różnica w produkcjach spora... Licznik taurona "wie" ile faktycznie wyprodukowałeś? Czy to zwyczajnie ta różnica to jest to co zużyłeś bezpośrednio ze słońca?

A 210kWh to wyszło do taurona ale pobrałeś to w tym samym dniu z sieci.

 

Krawiec

Czyli, ze z tych 355 tylko 150 uzylem na biezaco i az 200 im oddalem, to masz na mysli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 minuty temu, zinger napisał:

Czyli, ze z tych 355 tylko 150 uzylem na biezaco i az 200 im oddalem, to masz na mysli?

Na chłopski rozum tak to wygląda... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoda pobiera coś ok 2.2kW, więc jeżeli jest to taka moc produkowana to można ładować. U mnie obecnie (pełne słońce) jest to w 8-16, czyli można niemal na max naładować.

Poniżej przykład "optymalizacji" by moja żona :facepalm::

image.png.edd4d8252ed28ccd48a837e2ea40700a.png

 

Samochód cały wczorajszy dzień stał w domu i też było pełne słońce. Pomijam już fakt, że ma pod pracą dwie darmowe ładowarki, w tym jedną szybką, ale nie trzeba w nocy w domu ładować. Na szczęście płatności za prąd reguluje sama :).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sherif napisał:

Skoda pobiera coś ok 2.2kW, więc jeżeli jest to taka moc produkowana to można ładować. U mnie obecnie (pełne słońce) jest to w 8-16, czyli można niemal na max naładować.

Poniżej przykład "optymalizacji" by moja żona :facepalm::

image.png.edd4d8252ed28ccd48a837e2ea40700a.png

 

Samochód cały wczorajszy dzień stał w domu i też było pełne słońce. Pomijam już fakt, że ma pod pracą dwie darmowe ładowarki, w tym jedną szybką, ale nie trzeba w nocy w domu ładować. Na szczęście płatności za prąd reguluje sama :).

No ok 2 to mam miedzy 10-16 przy takiej pogodzie jak dzisiaj,czyli nic tylko ladowac :drive:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zinger napisał:

Czyli jak swieci slonce, to ladujemy auto, robimy pranie itp wlasnie wtedy, niezaleznie od godziny i taryfy, dobrze rozumuje?

 

Autokonsumpcja jest do poziomu chwilowej produkcji, do momentu gdy jej nie przekraczasz to taryfa nie ma znaczenia.

W praktyce jest jeden haczyk, choć może się to w końcu zmieni w Tauronie.

Mianowicie w Tauronie fazy są rozliczane osobno, także tylko w ramach tej fazy na której jest produkcja, można się bawić autokonsumpcją. 

 

7 godzin temu, zinger napisał:

Jeszcze pytanko: wg apki solarowej w kwietniu mialem produkcje 355kWh a wg Tauronu tylko 210kWh, czemu taka duza roznica?

To jest właśnie autokonsumpcja.

Apka solarowa zlicza produkcję, a licznik Tauronu zużycie. Odejmując jedno od drugiego masz wartość swojej autokonsupcji, czyli prądu bezpośrednio zużytego. 

355-210 = 145

145/355 = 43% 

Ogólnie zadziwiająco dobry wynik, 43% to już spora i ładna autokonsumpcja :ok:

 

7 godzin temu, zinger napisał:

Jesli chodzi o G13, to blisko 80% zuzycia mam poza szczytem, wiec finansowo powinna sie mi ta zmiana spiac :hmm:

Wiadomix ;) :oki:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rwIcIk napisał:

No to 20A na fazę może być mało 8]

 

 

Standardem teraz robi się w nowych konstrukcjach 3x16A i ładowanie +/- 11 kW.

I to jest taki wilk syty owca cała. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mrBEAN napisał:

 

Standardem teraz robi się w nowych konstrukcjach 3x16A i ładowanie +/- 11 kW.

I to jest taki wilk syty owca cała. 

U siebie w domu mam 3 fazy na 20A w rozdzielni (3x25 A przedlicznikowe). :ok:

Te 20 A zmienione z 16A i przetestowane przez sąsiada na budowie :)

W domach standardowo chyba bierze się 14kW, a więc i 3x25A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rwIcIk napisał:

No to 20A na fazę może być mało 8]

 

Przy ładowaniu w domu to imho bez znaczenia. Jak auto wstawiasz na wieczór to co za różnica czy 10h czy 3h ładowania. Jak ktoś ma PV (Jak część tutaj) to większą moc ładowania też jest bezsensu bo się to nie zbilansuje.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rwIcIk napisał:

W domach standardowo chyba bierze się 14kW, a więc i 3x25A.

Trzeba zmienić standardy, tym bardziej, że za zwiększenie mocy są śmieszne opłaty. 
 

Przykładowo w Tauronie trzeba brać minimum 16,1 kW, bo dostanie się 3x 32A. 
 

 

87AB9010-3AAA-43F5-A4AE-5A55C7A23373.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.