Skocz do zawartości

Czy bać się ledów?


ANalfabeta

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas wymiany oświetlenia w salonie i stoimy z żoną przed dylematem.
Od oświetlenia jest ok 30m2, a do tego na jednej ze ścian położona jest dość ciemna farba.
Przerobiliśmy już kilka rozwiązań opartych na klasycznych żarówkach (E27 E14), ale cały czas światła jest za mało wg nas.

Z drugiej strony są fajne propozycje w sklepach, ale oparte na zintegrowanych diodach.

Mam pewne, ale czy słuszne obawy co do trwałości? Co jak jakiś segment padnie po roku czy trzech.
Przy kosztach zakupu rzędu 1500-2000pln taka awaria może zaboleć.

Szukać uparcie klasycznych rozwiązań czy nie bać się ledów ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ANalfabeta napisał:

Nadszedł czas wymiany oświetlenia w salonie i stoimy z żoną przed dylematem.
Od oświetlenia jest ok 30m2, a do tego na jednej ze ścian położona jest dość ciemna farba.
Przerobiliśmy już kilka rozwiązań opartych na klasycznych żarówkach (E27 E14), ale cały czas światła jest za mało wg nas.

Z drugiej strony są fajne propozycje w sklepach, ale oparte na zintegrowanych diodach.

Mam pewne, ale czy słuszne obawy co do trwałości? Co jak jakiś segment padnie po roku czy trzech.
Przy kosztach zakupu rzędu 1500-2000pln taka awaria może zaboleć.

Szukać uparcie klasycznych rozwiązań czy nie bać się ledów ?

 

 

Niestety z wbudowanymi LEDami jest loteria. Jedne działają min kilka lat inne po roku mrugają, czy wypadają sekcje. U siebie unikałem gdzie mogłem wbudowanych źródeł światła. Montowałem je tam gdzie łatwo i tanio można wymienić, np wiatrołap. W pozostałych miejscach, w tym salonie mam lampy i pkt świetlne oparte o klasyczne oprawki w których siedzą oczywiście (żarówki) LEDy. Warto przed kupnem zobaczyć jak świeci dany punkt, bo można się rozczarować przede wszystkim barwą.

Gdy potrzebujesz dużo światła może warto pójść w min dwu-obwodowe oświetlenie aby móc tym sterować i dać możliwie mocne LEDy. Chyba że masz wiele pkt wtedy można to rozłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ANalfabeta napisał:

Szukać uparcie klasycznych rozwiązań czy nie bać się ledów ?

Nic dzisiaj nie jest w stanie zastąpić klasycznego żarowego oświetlenia :old:. Led to zawsze będzie trupiarnia, żółta skóra, podświadomie zła atmosfera w domu :phi:. Chyba że stówa miesięcznie robi jakąś różnicę, to można i po ciemku siedzieć ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, amazaque napisał:

Nic dzisiaj nie jest w stanie zastąpić klasycznego żarowego oświetlenia :old:. Led to zawsze będzie trupiarnia, żółta skóra, podświadomie zła atmosfera w domu :phi:. Chyba że stówa miesięcznie robi jakąś różnicę, to można i po ciemku siedzieć ;].

Ledy też mają ciepłą barwę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ANalfabeta napisał:

Szukać uparcie klasycznych rozwiązań czy nie bać się ledów ?

Jak nie chcesz wymieniać całych lamp, to zdecydowanie z normalnymi "żarówkami" tylko montuj w nich ledowe odpowiedniki.

I teraz może być niespodzianka  - kupiliśmy lampę z E14, o mocy max 4W :totalszok:

Jak zobaczyłem kabelki to :facepalm:

36 minut temu, amazaque napisał:

Nic dzisiaj nie jest w stanie zastąpić klasycznego żarowego oświetlenia :old:. Led to zawsze będzie trupiarnia, żółta skóra, podświadomie zła atmosfera w domu :phi:. Chyba że stówa miesięcznie robi jakąś różnicę, to można i po ciemku siedzieć ;].

Są zarówno ciepłe, neutralne jak i zimne, a także ściemnialne jak i też zmieniające barwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ANalfabeta napisał:

Przerobiliśmy już kilka rozwiązań opartych na klasycznych żarówkach (E27 E14), ale cały czas światła jest za mało wg nas.

 

 

jakie dawałeś najmocniejsze żarówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy.
Z technologią LED mam kontakt nie od wczoraj i znam jej wady/zalety/możliwości.

Obawy mam jedynie przez zintegrowanymi układami w lampach różnej maści.

 

2 godziny temu, bielaPL napisał:

jakie dawałeś najmocniejsze żarówki?

Z tego co miałem to w jednym z żyrandoli było 6x żarówka z trzonkiem G9 o mocy chyba 12W (odpowiednik 95W)

Ale biorąc pod uwagę przydymiony lekko klosz to światła było stanowczo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ANalfabeta napisał:

Z tego co miałem to w jednym z żyrandoli było 6x żarówka z trzonkiem G9 o mocy chyba 12W (odpowiednik 95W)

Ale biorąc pod uwagę przydymiony lekko klosz to światła było stanowczo za mało.

https://www.liderlamp.pl/led-zarowka-e27-30w-230v-4000k/

Przykładowo

Moc źródła

30 W

Odpowiednik klasycznej żarówki

335 W

Całkowity strumień świetlny

4800 lm

 

Pomontuj takie potwory i daj znać czy nadal ciemno

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bielaPL napisał:

https://www.liderlamp.pl/led-zarowka-e27-30w-230v-4000k/

Przykładowo

Moc źródła

30 W

Odpowiednik klasycznej żarówki

335 W

Całkowity strumień świetlny

4800 lm

 

Pomontuj takie potwory i daj znać czy nadal ciemno

 

Ciekawe jak z trwałością, bo z większość tej ledowej chińszczyzny nawet gwarancji nie chce wytrzymać a moze mam pecha:phi:

Edytowane przez volf6
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bielaPL napisał:

https://www.liderlamp.pl/led-zarowka-e27-30w-230v-4000k/

Przykładowo

Moc źródła

30 W

Odpowiednik klasycznej żarówki

335 W

Całkowity strumień świetlny

4800 lm

 

Pomontuj takie potwory i daj znać czy nadal ciemno

To może od razu yebne w rogach naświetlacze po 100W. Na хуй się ograniczać 😄

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 17:44, amazaque napisał:

Nic dzisiaj nie jest w stanie zastąpić klasycznego żarowego oświetlenia :old:. Led to zawsze będzie trupiarnia, żółta skóra, podświadomie zła atmosfera w domu :phi:. Chyba że stówa miesięcznie robi jakąś różnicę, to można i po ciemku siedzieć ;].

Jakieś 15 lat temu to tak, dzisiaj LED jest spoko. Żarowe zostawiam tylko na biurkach do czytania - lepsze dla oczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mayster_tcz napisał:

Jakieś 15 lat temu to tak, dzisiaj LED jest spoko. Żarowe zostawiam tylko na biurkach do czytania - lepsze dla oczu.

Barwa się zmieniała to prawda. Te stare nie były ciepłe tylko żółte lub blado-niebieskie (zimne). Problem jest też taki, że mieszają temp barwową, np do domu kupiłem masę żarówek w jednym sklepie o jednej barwie, żeby nie drażnić oczu. Teraz po ok 2latach jedna się spaliła i nikt już nie robi takiej temp 8-), kupiłem zbliżoną i świeci inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał:

Barwa się zmieniała to prawda. Te stare nie były ciepłe tylko żółte lub blado-niebieskie (zimne). Problem jest też taki, że mieszają temp barwową, np do domu kupiłem masę żarówek w jednym sklepie o jednej barwie, żeby nie drażnić oczu. Teraz po ok 2latach jedna się spaliła i nikt już nie robi takiej temp 8-), kupiłem zbliżoną i świeci inaczej.

To jest spory problem, mam 10-cio punkowy żyrandol :sciana:

A żeby nie było,  w łazience mam 2+3, i kupując na sufit 3 sztuki mam 3 odcienie :totalszok:, trzeba było dwa razy do sklepu jechać bo w nim nie było widać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 12:08, bielaPL napisał:

https://www.liderlamp.pl/led-zarowka-e27-30w-230v-4000k/

Przykładowo

Moc źródła

30 W

Odpowiednik klasycznej żarówki

335 W

Całkowity strumień świetlny

4800 lm

 

Pomontuj takie potwory i daj znać czy nadal ciemno

To już lepiej jednorazowe żyrandole kupić niż za 1 żarówkę tyle płacić, nie mówiąc o tym, że ta na foto jak halogen wygląda, a nie led.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 10:48, ANalfabeta napisał:

Uściślijmy.
Z technologią LED mam kontakt nie od wczoraj i znam jej wady/zalety/możliwości.

Obawy mam jedynie przez zintegrowanymi układami w lampach różnej maści.

 

Z tego co miałem to w jednym z żyrandoli było 6x żarówka z trzonkiem G9 o mocy chyba 12W (odpowiednik 95W)

Ale biorąc pod uwagę przydymiony lekko klosz to światła było stanowczo za mało.

Śmiem wątpić by w rzeczywistości sprawdził się ten przelicznik. Wartość strumienia świetlnego w lumenach znasz tych żarówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 16:08, volf6 napisał:

 

Ciekawe jak z trwałością, bo z większość tej ledowej chińszczyzny nawet gwarancji nie chce wytrzymać a moze mam pecha:phi:

Mam o jesieni takie punktowe podświetlenie schodowe, 4 punkty. Wszystkie 4 już raz wymienione z rękojmi , w tym jedno dwukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu mam około 190 sztuk ledów GU10, praktycznie całe oświetlenie jest w ledach i fakt - padają. Wymiana szybka i bez problemowa. Zbieram paczkami i odsyłam do sprzedawcy na wymianę. Przez 2 lata wymieniłem około 20 sztuk

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zet napisał:

w domu mam około 190 sztuk ledów GU10, praktycznie całe oświetlenie jest w ledach i fakt - padają. Wymiana szybka i bez problemowa. Zbieram paczkami i odsyłam do sprzedawcy na wymianę. Przez 2 lata wymieniłem około 20 sztuk

Dużo, ja mam podobnie kiedyś liczyłem to z zewn oświetleniem ok 200 punktów wyszło. Przez 7lat spaliły mi się dwie żarówki na zewn (świecą co wieczór) i dwie w środku (marketowe). Z żarowego oświetlenia to mam tylko jedną żarówkę na strychu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, sherif napisał:

Dużo, ja mam podobnie kiedyś liczyłem to z zewn oświetleniem ok 200 punktów wyszło. Przez 7lat spaliły mi się dwie żarówki na zewn (świecą co wieczór) i dwie w środku (marketowe). Z żarowego oświetlenia to mam tylko jedną żarówkę na strychu ;).

 

Ja podejrzewam, że to idzie napięciem w sieci (u mnie przez PV sąsiadów dochodzi do 254V), oraz tym jak dany led jest wyżyłowany - zewnętrzne w podbitce zazwyczaj są małej mocy (3W ?) wiec świecą na luzie bo się nie grzeją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zet napisał:

 

Ja podejrzewam, że to idzie napięciem w sieci (u mnie przez PV sąsiadów dochodzi do 254V), oraz tym jak dany led jest wyżyłowany - zewnętrzne w podbitce zazwyczaj są małej mocy (3W ?) wiec świecą na luzie bo się nie grzeją

Może tak być, u mnie zwykle napięcie 210-222V, w podbitce mam Osram 2W - jedna się przepaliła, w latarniach też jakoś 2 czy 3W jakiś Polux mi się raz przepalił.

Generalnie chyba przesadziłem w domu z ilością pkt świetlnych dlatego mam zwykle LEDy o niskich mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.06.2022 o 13:31, Tomrad napisał:

Mam o jesieni takie punktowe podświetlenie schodowe, 4 punkty. Wszystkie 4 już raz wymienione z rękojmi , w tym jedno dwukrotnie.

 

Ja w zeszłym roku kupiłem komplet żarówek ledowych E27 na całą chałupę, ze 30 sztuk, jakiś budżetowy produkt z marketu budowlanego i dwie piszczały.

Ale to tak, ze przez pierwsze 2 miesiące myślałem, że to w rurach piszczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.