Skocz do zawartości

Powszechna opinia jest taka że diesel w mieście pali wiecej niz podobnej wielkości benzyna - czy aby zawsze?


delco

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w mieście dośc wymagajacym komunikacyjnie (w innych spalanie mam zazwyczaj zauważalnie mniejsze)

Ale po kolej

Mam stałą trase z pracy do domu i z powrotem. samochód rano zimny po nocy no i pewnie zimny jak wracam - bo stał od 7 do 12 godzin ;)

 Czas testu poczatek grudnia 2021 i poczatek grudnia 2022. W obu przypadkach w sumie 4 kolejne dni w których nawet o metr nie zboczyłem z trasy, godziny podobne, natęzenie ruchu tez, prędkośc średnia niemal równa - bo rok temu 24 km/h w tym 23 km/h - w sumie 8 zimnych rozrychów i za każdym razem przejazd w okolicach 5 km (łacznie 43 km)

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

Edytowane przez delco
Żeby nie było nieporozumień o co mi chodziło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, delco napisał(a):

Mieszkam w mieście dośc wymagajacym komunikacyjnie (w innych spalanie mam zazwyczaj zauważalnie mniejsze)

Ale po kolej

Mam stałą trase z pracy do domu i z powrotem. samochód rano zimny po nocy no i pewnie zimny jak wracam - bo stał od 7 do 12 godzin ;)

 Czas testu poczatek grudnia 2021 i poczatek grudnia 2022. W obu przypadkach w sumie 4 kolejne dni w których nawet o metr nie zboczyłem z trasy, godziny podobne, natęzenie ruchu tez, prędkośc średnia niemal równa - bo rok temu 24 km/h w tym 23 km/h - w sumie 8 zimnych rozrychów i za każdym razem przejazd w okolicach 5 km (łacznie 43 km)

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

 

Nie rozumiem tytułu wątku vs treść. 

Te v70, to pewnie 2,4 5 garnków, tak? 

Mój 2.0 Mjet lekko podkręcony pali 7,8-8/100 przy regularnych dojazdach ~9km (rano zimny, po południu zimny). 

Latem zmniejsz ten wynik o 0,5l.

Nie wiem co musiałbym robić, żeby mi to wciągnęło więcej niż 10/100? - no chyba, że binarnie operowałbym gazem i hamulcem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, delco napisał(a):

Mieszkam w mieście dośc wymagajacym komunikacyjnie (w innych spalanie mam zazwyczaj zauważalnie mniejsze)

Ale po kolej

Mam stałą trase z pracy do domu i z powrotem. samochód rano zimny po nocy no i pewnie zimny jak wracam - bo stał od 7 do 12 godzin ;)

 Czas testu poczatek grudnia 2021 i poczatek grudnia 2022. W obu przypadkach w sumie 4 kolejne dni w których nawet o metr nie zboczyłem z trasy, godziny podobne, natęzenie ruchu tez, prędkośc średnia niemal równa - bo rok temu 24 km/h w tym 23 km/h - w sumie 8 zimnych rozrychów i za każdym razem przejazd w okolicach 5 km (łacznie 43 km)

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

 

Wiekszosc powszechnych opinii ma niewiele wspolnego z prawda albo jest prawdziwa dla jakiegos konkretnego przypadku ;]

Moze chodizlo o to, ze diesel w miescie pali wiecej niz na trasie ;)

A tak na serio,to raptem 2l roznicy w takiej sytuacji to raczej niewiele i to glownie o to chodzi, ze roznica miedzy nopB a ON sie w miescie zmniejsza.

Na trasie, szczegolnie szybkiej roznica bedzie sporo wieksza.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi paseratti w dieslu paliło:

1. Stara lokalizacja: praca-przedszkole-dom w jedna stronę około 26km i w druga 26 km. Spalał 6.5 gnojówki. W tych przejazdach czasami kilka km obwodnicy a czasami nie.

2. Nowa lokalizacja: trasy w jedna 2-3km i w druga to samo - wynik 9l gnojówki.

 

Teraz w jednym aucie sama benzyna i wynik podobny 9-10. W drugim gazownia i latem gaz przełączamy praktycznie za szlabanem 10l, zimą prawie cała trasa na benzynie 10l.

 

U mnie wychodziło, wychodzi, że najbardziej żre silnik niedogrzany. Jak już złapie temperaturę to spalanie w przypadku diesla drastycznie maleje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, delco napisał(a):

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

przy 900k rocznie to i tak bez znaczenia ;) 

ale już nie śmieszkując, znajomy miał vectre C 1.8 LPG paliło mu to tak do 12lpg w mieście w trasie koło 10, przesiadł się na insignię biturbo (2.0 diesel 190KM w automacie) no i w mieście chla mu to 10-11 litrów, za to w trasie spada do fajnych 6-7 litrów

Diesel nie pali w mieście więcej od benzyny, za to pali zauważalnie więcej niż w trasie.

Co do twoich porównań to są obarczone sporym błędem, włoszczyzna często ma silniki które lubią łyknąć paliwo ;) jadąc to samo jakimś vagiem pewnie by było ze 2l mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, el_guapo napisał(a):

Nie rozumiem tytułu wątku vs treść. 

W tytule poddaje w watpiliwośść prawde objawiona z MK że diesel nie nadaje sie do miasta bo spala wiecej niz  benzynowy a w treści podaję przykład takich samych warunkow jazdy i takiego samego miasta w którym diesel spala o 20% mniej - 

czego nie rozumiesz?

10 minut temu, el_guapo napisał(a):

Te v70, to pewnie 2,4 5 garnków,

nie 4 cylindry 2,0 181 KM

 

12 minut temu, el_guapo napisał(a):

Mój 2.0 Mjet lekko podkręcony pali 7,8-8/100 przy regularnych dojazdach ~9km (rano zimny, po południu zimny). 

9 km to IMO zauważalnie wiecej niz 5 km Poza. tym na wstępie pisze ze jeżdze w trudnym komunkacyjnie miescie i w innych spalanie mam zauwazalnie mniejsze

a 2,0 Mjet to jaki samochód?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Camel napisał(a):

Jak już złapie temperaturę to spalanie w przypadku diesla drastycznie maleje.

To w sumie niby oczywiste - aczkolwiek sądzilem  że samochody o podobnej masie przy krótkich trasach wykaza przewage benzyny ;) a tu d...pa ;) 

 Teraz widze ze przez "osiem ostatnich lat" miałem racje jezdząc dieslem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, delco napisał(a):

a 2,0 Mjet to jaki samochód?

 

2 tonowy ;), amerykański, zrobiony w Mexyku, brandowany przez Fiat'a - taka zagadka. 

A mój "trudny" teren to korek do skrętu z Reymonta w Maczka, Maczka + korek do skrętu na S8, Al.Prymasa Tysiąclecia + korek przy Dw. Zach. Ostatnie 500m mam względnego luzu ;)

 

3 minuty temu, delco napisał(a):

czego nie rozumiesz?

 

To jeszcze napisz ile KM w tej AR musisz wykarmić.

 

Z niższej półki "cenowej" - regularne dojazdy Bielany - Ursynów po S8/S2

- 1.0 3 cylindry tbenzyna: 6-7/100 (Skala)

- 1.5 4 cylindry tdiesel 6,5/100 (Megane)

- 1.6 4 cylindry tdiesel 6,5/100 (P3008)

- 1.0 3 cylindry tbenzyna 6,5-7/100 (Duster)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, el_guapo napisał(a):

2 tonowy ;), amerykański, zrobiony w Mexyku, brandowany przez Fiat'a - taka zagadka. 

Czyli nie chcesz napisac - OK 

 

2 minuty temu, el_guapo napisał(a):

A mój "trudny" teren to korek do skrętu z Reymonta w Maczka, Maczka + korek do skrętu na S8, Al.Prymasa Tysiąclecia + korek przy Dw. Zach. Ostatnie 500m mam względnego luzu

Pojedż W Lublinie o 7:30 z Pienińskiej na Staszica i zaparkuj to bedzi mozna porównać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, delco napisał(a):

W którym miejscu ten błąd? - 

porównujesz bardzo ogólnie, kombiaka nie wiem jaki rocznik do nowej benzyny w suv ale włoskiej, żeby było miarodajnie to musiałbyś mieć ten sam model w wersji benzynowej i diesel z podobnymi osiągami i sobie pojeździć jeden tydzień jednym a drugi drugim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bielaPL napisał(a):

porównujesz bardzo ogólnie, kombiaka nie wiem jaki rocznik do nowej benzyny w suv ale włoskiej, żeby było miarodajnie to musiałbyś mieć ten sam model w wersji benzynowej i diesel z podobnymi osiągami i sobie pojeździć jeden tydzień jednym a drugi drugim

Volvo rok produkcji 2016 masa własna 1779 kg 181 KM

Stelvio rok produkcji 2021 masa własna 1680 kg 280 KM

oba z 8 biegowym klasycznym automatem 

Przyznaję sa róznice ale IMO aerodynamika jest zaniedbywalna przy sredniej prędkości  23 km/h a co do mocy silnika to przy je∂zie z nasiskaniem 1/4 pedału gazu nie wiem czy ma to jakis istotny wplyw - poza tym sasiad majacy Volvo XC 90 z 235 KM dieslem na podobnej trasie spala odrobinke mniuej - no ale on ma nowszy model bo własnie 2021 rok produkcji. 

Oczywiście rozumiem że najlepiej mieć ten sam model z tego samego roku produkcji z róznymi silnikami - no ale aż tak bogaty nie jestem... ale to AK moze ktoś taki sie znajdzie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, delco napisał(a):

Mieszkam w mieście dośc wymagajacym komunikacyjnie (w innych spalanie mam zazwyczaj zauważalnie mniejsze)

Ale po kolej

Mam stałą trase z pracy do domu i z powrotem. samochód rano zimny po nocy no i pewnie zimny jak wracam - bo stał od 7 do 12 godzin ;)

 Czas testu poczatek grudnia 2021 i poczatek grudnia 2022. W obu przypadkach w sumie 4 kolejne dni w których nawet o metr nie zboczyłem z trasy, godziny podobne, natęzenie ruchu tez, prędkośc średnia niemal równa - bo rok temu 24 km/h w tym 23 km/h - w sumie 8 zimnych rozrychów i za każdym razem przejazd w okolicach 5 km (łacznie 43 km)

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

 

To nie jest prawda. Jeżdżę teraz zastępczym autem praktycznie identycznym technicznie z moim. Mam w nim benzynowy silnik tej samej pojemności i mocy jak mojego diesla. Trasy te same, codzienna rutyna. Spalania jakie widzę na wyświetlaczu są o ok. 3l/100km wyższe niż w dieslu.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, delco napisał(a):

Oczywiście rozumiem że najlepiej mieć ten sam model z tego samego roku produkcji z róznymi silnikami - no ale aż tak bogaty nie jestem... ale to AK moze ktoś taki sie znajdzie ;) 

nie trzeba, takie rzeczy robią magazyny motoryzacyjne

https://www.auto-swiat.pl/testy/testy-nowych-samochodow/diesel-kontra-benzyna-ktory-silnik-bedzie-lepszym-wyborem/6be1qkr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, delco napisał(a):

Volvo rok produkcji 2016 masa własna 1779 kg 181 KM

Stelvio rok produkcji 2021 masa własna 1680 kg 280 KM

oba z 8 biegowym klasycznym automatem 

Przyznaję sa róznice ale IMO aerodynamika jest zaniedbywalna przy sredniej prędkości  23 km/h a co do mocy silnika to przy je∂zie z nasiskaniem 1/4 pedału gazu nie wiem czy ma to jakis istotny wplyw - poza tym sasiad majacy Volvo XC 90 z 235 KM dieslem na podobnej trasie spala odrobinke mniuej - no ale on ma nowszy model bo własnie 2021 rok produkcji. 

Oczywiście rozumiem że najlepiej mieć ten sam model z tego samego roku produkcji z róznymi silnikami - no ale aż tak bogaty nie jestem... ale to AK moze ktoś taki sie znajdzie ;) 

 

Oba silniki maja identyczna pojemnosc skokowa, wiec oczekiwanie, ze noPB moglby spalic mniej jest w zasadzie nierealne.

Jak juz bys chcial udowadniach taka teze, to znajdz 1,4-1,6T noPB o mocy +/-180KM i wtedy mozesz sie zastanawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Furvus_Eques napisał(a):

 

To nie jest prawda. Jeżdżę teraz zastępczym autem praktycznie identycznym technicznie z moim. Mam w nim benzynowy silnik tej samej pojemności i mocy jak mojego diesla. Trasy te same, codzienna rutyna. Spalania jakie widzę na wyświetlaczu są o ok. 3l/100km wyższe niż w dieslu.

 

Czyli ilościowo róznisca zblizona do tej u mniej...a mówiąc szczerze to cala propaganda jakie to teraz beznynowe silniki sa oszczedne zwłaszcza w miescie i na zimno o tyle mi zamieszała w glowe ze nie kupiłem diesla ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał(a):

Oba silniki maja identyczna pojemnosc skokowa, wiec oczekiwanie, ze noPB moglby spalic mniej jest w zasadzie nierealne.

No ale przez ostatnie kkilka lat taka była narracja na AK -  że nooczesne benzyny sa oszczedniejsze od   diesli - w miescie i na krótkich trasach - bo ze na długich jest inaczej - w to to nie uwierzyłem - moje rekordkowe spalanie w volvo V70 D4 to 5,3 przy jeździe na tempomacie 130 km/h  po właskiej autostradzie i ok 4 l/100 po drodze krajowej - jazda w parze z elektrykiem ;)  - natomiast stelvio przy 130 km/h na polskiej autostradzie pali odrobinke mniej niz 10 l/100. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał(a):

Przecież wychodzi na to samo, bo obecnie jakimś cudem benzyna jest ponad 1 zeta tańsza od diesla więc to większe spalanie i tak się ''amortyzuje'':phi:

10 no powiedzmy 15 % OK -  ale pisze nie tyle żalac sie na koszty co opisujac rzeczywistość ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, delco napisał(a):

No ale przez ostatnie kkilka lat taka była narracja na AK -  że nooczesne benzyny sa oszczedniejsze od   diesli - w miescie i na krótkich trasach - bo ze na długich jest inaczej - w to to nie uwierzyłem - moje rekordkowe spalanie w volvo V70 D4 to 5,3 przy jeździe na tempomacie 130 km/h  po właskiej autostradzie i ok 4 l/100 po drodze krajowej - jazda w parze z elektrykiem ;)  - natomiast stelvio przy 130 km/h na polskiej autostradzie pali odrobinke mniej niz 10 l/100. 

 

Nie kojarze, zeby narracja byla, ze sa oszczedniejsze. Raczej chodzilo o to, ze roznica jest na tyle mala, ze sens zakupu diesla do takiej jazdy jest watpliwy, bo na start kosztuje +10KPLN min.  I jak juz koniecznie chcesz porownywac to wez 2 analogiczne auta.

Np Passata Tuguana TDI vs Tiguana 1,4T bo w takiej konfiguracji beda miec podobna moc.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał(a):

Np Passata Tuguana TDI vs Tiguana 1,4T bo w takiej konfiguracji beda miec podobna moc.

Ok rozumiem - no ale porównuje to co mam... Ok wiem że sa testy na YT ale  trudno czasami porównywac  - pamietam jak znalazlem jakiegos własnie VAGa z dwoma silnikami ( nie jestem pewien czy jeden to nie byl VW a drudi skoda - ale to chyba mało istotne) - dopatrzyłem sie ze jeden test byl przy 3C a drugi przy 25C - wiec  IMO porównanie uwzgledniajace zimny start jest tez bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, delco napisał(a):

Mieszkam w mieście dośc wymagajacym komunikacyjnie (w innych spalanie mam zazwyczaj zauważalnie mniejsze)

Ale po kolej

Mam stałą trase z pracy do domu i z powrotem. samochód rano zimny po nocy no i pewnie zimny jak wracam - bo stał od 7 do 12 godzin ;)

 Czas testu poczatek grudnia 2021 i poczatek grudnia 2022. W obu przypadkach w sumie 4 kolejne dni w których nawet o metr nie zboczyłem z trasy, godziny podobne, natęzenie ruchu tez, prędkośc średnia niemal równa - bo rok temu 24 km/h w tym 23 km/h - w sumie 8 zimnych rozrychów i za każdym razem przejazd w okolicach 5 km (łacznie 43 km)

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

Bardzo krótkie odcinki - szczególnie dla diesla to podnosi mocno spalanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, delco napisał(a):

Czyli ilościowo róznisca zblizona do tej u mniej...a mówiąc szczerze to cala propaganda jakie to teraz beznynowe silniki sa oszczedne zwłaszcza w miescie i na zimno o tyle mi zamieszała w glowe ze nie kupiłem diesla ;) 

 

Co ciekawe, diesel dużo lepiej jedzie dzięki ogromnemu momentowi z dołu. Ta benzyna też zła nie jest bo ma max moment przy ok. 1300rpm więc też ciągle jeździ mając 1000 obrotów ale jak chcesz go nacisnąć to musi zredukować o trzy biegi gdy diesel zaledwie o jeden a czasem nie redukuje w ogóle. Do tego RR ma bardziej ospałą skrzynię niż Jag (kwestia oprogramowania, bo skrzynia jest ta sama) i auto sprawia wrażenie o wiele mniej dynamicznego (mimo że 0-100 na papierze wychodzi tak samo).

 

Czasem jest jeszcze argument hałasu ale tutaj tak naprawdę ani nie słychać ani nie czuć specjalnej różnicy bo oba auta są świetnie wyciszone. Diesla słychać tylko na zewnątrz (z przodu, bo z tyłu zrobili jakieś cuda z wydechem i nawet w dieslu brzmi to fajnie). W autach niższej klasy zapewne nie jest to tak łatwe do pominięcia jak tu.

 

Generalnie, z tym benzynowym silnikiem to jest nadal świetne auto ale ja po jazdach próbnych różnymi wersjami wybrałem diesla i dziś po dłuższym pojeżdżeniu benzyną wybrałbym znów tak samo.

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rwIcIk napisał(a):

Bardzo krótkie odcinki - szczególnie dla diesla to podnosi mocno spalanie.

 

Jakbym mieszkał dalej to bym w lecie nie mógł jeżdzić rowerem.

 Ale masz racje  - diesel spala mi lekko 200% tego co na trasie, a benzynowka 150% tego co na trasie 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Furvus_Eques napisał(a):

Czasem jest jeszcze argument hałasu ale tutaj tak naprawdę ani nie słychać ani nie czuć specjalnej różnicy bo oba auta są świetnie wyciszone.

To podobnie jak u mnie. W Stelvio silnik słychac tylko przy wciśnieciu pedału gazu do końca - co zdaża mi sie raz na 50 km na drogach krajowych.

 W Volvo  na trasie IMO nie mozna akustycznie rozróżnic czy to diesel czy nie ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Maciej__ napisał(a):

 

Nie kojarze, zeby narracja byla, ze sa oszczedniejsze. Raczej chodzilo o to, ze roznica jest na tyle mala, ze sens zakupu diesla do takiej jazdy jest watpliwy, bo na start kosztuje +10KPLN min.  I jak juz koniecznie chcesz porownywac to wez 2 analogiczne auta.

Np Passata Tuguana TDI vs Tiguana 1,4T bo w takiej konfiguracji beda miec podobna moc.

 

 

Ja swego czasu miałem na weekendy Seaty Tarraco odpowiednio TDI 190KM i TSI 190KM. Akurat u VW ten TSI jest tak dobry, że niebezpiecznie zbliżał się do diesla spalaniem, oferując przy tym o niebo większy komfort.

Dla mnie VW jest akurat niemiarodajny bo trochę popsuli (pewnie przez normy spalin) swoje i tak niezbyt kulturalne tedeiki a z kolei niektóre silniki TSI wyjątkowo dobrze im się udały i mocno to widać właśnie na tym przykładzie. Ja gdybym miał wtedy wybierać to bez wahania wziąłbym benzynę, po prostu o niebo lepiej mi się nią jeździło a różnica w spalaniu to w porywach do dwóch litrów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, delco napisał(a):

Ok rozumiem - no ale porównuje to co mam... Ok wiem że sa testy na YT ale  trudno czasami porównywac  - pamietam jak znalazlem jakiegos własnie VAGa z dwoma silnikami ( nie jestem pewien czy jeden to nie byl VW a drudi skoda - ale to chyba mało istotne) - dopatrzyłem sie ze jeden test byl przy 3C a drugi przy 25C - wiec  IMO porównanie uwzgledniajace zimny start jest tez bez sensu

 

No wiec masz organoletptyczne potwierdzenie, ze w Twoim przypadku diesle pali mniej i po sprawie.

Kolejne auto kupisz znowu klekota i wszyscy beda zadowoleni ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maciej__ napisał(a):

No wiec masz organoletptyczne potwierdzenie, ze w Twoim przypadku diesle pali mniej i po sprawie.

Kolejne auto kupisz znowu klekota i wszyscy beda zadowoleni ;]

 

Ja myślę, że tego nie można rozpatrywać w oderwaniu od konkretnego modelu bo to porównywanie jabłek do śliwek. W VW brałbym TSI nawet nie patrząc na diesla ale już np. w moim Jagu żeby mieć takie wrażenia z jazdy jak moim dieslem to trzeba by wziąć co najmniej 300KM benzynę, która wtedy spali mnóstwo paliwa, bo nawet 250-konna pali 3l więcej.

 

Trzeba się po prostu przejechać jedną i drugą wersją (jeśli są dostępne) a potem wybierać bez żadnych uprzedzeń. Wynik takiego porównania może być zupełnie inny niż zakładamy, samo spalanie to nie wszystko. Czasem warto trochę dopłacić do komfortu a czasem nie ma sensu bo brak innych różnic niż spalanie właśnie lub mogą one być na korzyść diesla.

 

 

Edytowane przez Furvus_Eques
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, delco napisał(a):

Jakbym mieszkał dalej to bym w lecie nie mógł jeżdzić rowerem.

 Ale masz racje  - diesel spala mi lekko 200% tego co na trasie, a benzynowka 150% tego co na trasie 

Mój spala mnie w mieście, ale jeżdżę na odcinkach 20-30 km. średnio poniżej 7.

W trasie, szczególnie po drogach typu S, A, czy też dynamicznej jeździe z wyprzedzaniem na zwykłych DK - spalanie rośnie do ponad 7.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maciej__ napisał(a):

Kolejne auto kupisz znowu klekota i wszyscy beda zadowoleni

Czy ja wiem co bedzie za kilka lat? Stelvio to swietne auto - tak wiem mówię o Alfie Romeo (to taki bardziej presizowy Fiat)

Zreszta to nie miało być Stelvio a Hyundai Tocson  plug in... Ale  Zamawajajac go wymedziłem od sprzedawcy  że  wpłacę zadatek a nie zaiczke (sprzedawca na to poszedł  bo był koniec grudnia i brakowało mu jednego zamówienia do jakiejś premii rocznej - a od stycznia zmienił pracę) I jak w maju/czerwcu okazało sie ze nie da sie za zadne skarby  dotrzymac terminu a kliejt domaga sie zwrotu zadatku w podwójnej wysokości to dealer dostał lekkiej sraczki i szukał rozwiązania - i tym rozwiazaniem  okazało sie Stelvio (oba salony jeden właściciel) w bardzo wypasionej wersji* z bardzo duzym rabatem.... a miała byc mieszczańska hybryda ;) 

 

 

* niektórych dodatków nie wziąłbym za zadne skarby gdybym je miuał konfigurowac samodzielnie bo albo sa  dla mnie niepotrzebne, albo diałaja bzdurnie - np system rozpoznawania znaków to tragedia

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, delco napisał(a):

(...) np system rozpoznawania znaków to tragedia

 

Dlaczego? W Jagu działa doskonale a nawet w Fordzie całkiem nieźle. Nie wyobrażam sobie życia bez tego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delco napisał(a):

Ale po kolej

Chyba źle coś zrozumialeś.

Pali więcej w mieście niż na trasie, a nie więcej od benzyny (choć niektórym może i tak wyszło jak porównali specyficzne auta).

Jak @bergerac pisał, że alfa dużo pali to po której stronie byłeś, tych co współczuli spalania czy twierdzili, że nie umie jeździć?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delco napisał(a):

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

Różnica spora, ale Stelvio do oszczędnych nie należyi to zupełnie inne auto. Na jeździe testowej miałem też takie rezultaty.

U mnie akurat 2.4D palił mniej w mieście niż porównywalna 2.0 noPb, a więcej na trasie ;).

 

2 godziny temu, el_guapo napisał(a):

Nie wiem co musiałbym robić, żeby mi to wciągnęło więcej niż 10/100?

Zmienić auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Furvus_Eques napisał(a):

 

Dlaczego? W Jagu działa doskonale a nawet w Fordzie całkiem nieźle. Nie wyobrażam sobie życia bez tego.

 

Dobre pytanie - chyba dlatego że to "rozpoznawanie" w cześci zczytuje znaki z nawigacji - i tak np  na S19  lublin Rzeszów pokazuje znaki z nieistniejacych juz dróg z którymi krzyzuje sie S19. - aktualizacja niczego nie zmieniła.

Ale bywa też ze zczytuje na A czy S znak z pasa do zjazdu - i nagle pokazuje ogranicznenie do 40 km/h.  jest to o tyle istotne że jezeli np jedziesz na tempomacie 140 i chcesz zmienic na 130 (a system zczytał 40 km/h) do po kliknieciu tempomatem o jeden w dół zrzuca predkośc do 40 km/h i dośc ostro daje po hamulcach.

 Mam takie miejsca godzie nop pokazuje obok siebie dw ograniczenia  np 70  km i 90 km/h

 mam tez takie gdzie pokazuje 70 albo 80 km/h - nie wielm od czego zalezy - ograniczneie do 80 km/.h jest ale na pasie do zjazdu na MOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delco napisał(a):

Mieszkam w mieście dośc wymagajacym komunikacyjnie (w innych spalanie mam zazwyczaj zauważalnie mniejsze)

Ale po kolej

Mam stałą trase z pracy do domu i z powrotem. samochód rano zimny po nocy no i pewnie zimny jak wracam - bo stał od 7 do 12 godzin ;)

 Czas testu poczatek grudnia 2021 i poczatek grudnia 2022. W obu przypadkach w sumie 4 kolejne dni w których nawet o metr nie zboczyłem z trasy, godziny podobne, natęzenie ruchu tez, prędkośc średnia niemal równa - bo rok temu 24 km/h w tym 23 km/h - w sumie 8 zimnych rozrychów i za każdym razem przejazd w okolicach 5 km (łacznie 43 km)

Spalanie średnie z komputera - ale w obu autach pokrywa sie z wyliczanym z tankowania.

Rok temu Desel V70 - 12,4 l/100

w tym roku benzynowe Stelvio 15 l/100 (choć tak naprawdę to nie wiadomo bo komputer nie wyswietla wyższych wartości - ale jak miałem kilkusetmetrowy zjazd z góry to pokazywał 14,9 - wiec perwnie te 15 to rowno albo z bardzo niewielkim ogonkiem)

Sorry, ale tytlul i wnioski z d...

Porownujesz dwa rozne auta. Wez 2 takie same alfy diesel i benzyne albo dwa V70 i wtedy pisz, ze diesel czy benzyna pala wiecej czy mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Jak @bergerac pisał, że alfa dużo pali to po której stronie byłeś, tych co współczuli spalania czy twierdzili, że nie umie jeździć?

przeoczyłem wątek @bergerac -  nie zagladam  na MK zbyt czestko - niekonsekwencja i nadgorliwośc jednego z modów zniecheca mnie do tego mocno.

Ale sadze że raczej  nie twierdziłbym ze nie umie jeżdzić ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał(a):

Sorry, ale tytlul i wnioski z d...

Porownujesz dwa rozne auta. Wez 2 takie same alfy diesel i benzyne albo dwa V70 i wtedy pisz, ze diesel czy benzyna pala wiecej czy mniej.

OK  sąsiad mieszkajacy 300 metrów dalej i   pracujący w tym samym miejscu a jeżdzący  XC90 (235 KM) mówi że spalanie na trasie dom-praca-dom u niego to jakies 11,5 litra na 100 km/h - lepiej?

Ale nie ma sprawy - zapytam go czy nie zamienilibysmy sie autami na poniedziałek - jak sie zgodzi to napisze co nam wyszło ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, delco napisał(a):

Dobre pytanie - chyba dlatego że to "rozpoznawanie" w cześci zczytuje znaki z nawigacji - i tak np  na S19  lublin Rzeszów pokazuje znaki z nieistniejacych juz dróg z którymi krzyzuje sie S19. - aktualizacja niczego nie zmieniła.

 

To potrafi być zaleta bo pokazuje prędkość nawet jeśli nie ma znaku (np. w zależności od stref lub obszarów zabudowanych), pod warunkiem że robi to dobrze. Mój swego czasu nawet pokazywał w zabudowanym 50 lub 60 w zależności od pory dnia. Wie też kiedy znak odwołać. Oczywiście kluczowa jest aktualność nawigacji a z tym różnie. Mam to w Jagu i przy aktualnych mapach działa dość dobrze - mam wrażenie, że pierwszeństwo ma zawsze to, co zobaczyła kamera, potem info z nawigacji online a na końcu z mapy offline. W Fordzie nie jest to sprzężone z nawigacją więc się wyświetla ograniczenie przez jakiś czas po zczytaniu a potem sukcesywnie ten obrazek na ekranie blednie, żeby w końcu kiedyś tam zniknąć jeśli nie będzie nowego lub znaku odwołującego. Dużo gorsze ale też przydatne, bo wszelka niedokładność skutkuje tym, że co najwyżej pojedziesz wolniej niż można.

 

 

Teraz, delco napisał(a):

Ale bywa też ze zczytuje na A czy S znak z pasa do zjazdu - i nagle pokazuje ogranicznenie do 40 km/h.  jest to o tyle istotne że jezeli np jedziesz na tempomacie 140 i chcesz zmienic na 130 (a system zczytał 40 km/h) do po kliknieciu tempomatem o jeden w dół zrzuca predkośc do 40 km/h i dośc ostro daje po hamulcach.

 Mam takie miejsca godzie nop pokazuje obok siebie dw ograniczenia  np 70  km i 90 km/h

 mam tez takie gdzie pokazuje 70 albo 80 km/h - nie wielm od czego zalezy - ograniczneie do 80 km/.h jest ale na pasie do zjazdu na MOP

 

Jag prawie w ogóle nie myli znaków na drodze głównej z tymi na zjeździe, zdarzyło się może kilka razy gdy były rzeczywiście trochę za bardzo na moim pasie ustawione. Myślę, że wspomaga się tu nawigacją. Ford nie wspomaga się nawigacją i czasem mu się zdarza zczytać znak ze zjazdu ale on nie ma połączonej z tym żadnej automatyki, więc nie ma znaczenia że czasem coś źle wyświetli.

 

Pozdsumowując, super funkcja w Jagu, w Fordzie przydatna w ograniczonym zakresie ale też lepiej mieć niż nie mieć.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Furvus_Eques napisał(a):

Pozdsumowując, super funkcja w Jagu, w Fordzie przydatna w ograniczonym zakresie ale też lepiej mieć niż nie mieć.

:ok:

To ja chyba w alvie wolałbym nie mieć  - bo IMO jak na A czy S  w gestym ruchu zamiast objnizyc predkośc o 10 km/h tempomad da ostro po hamulcach to ktos może w D wjechac  - tak wiem ze trzeba zachowywac dystans - no ale kłopot zawsze bedzie 

A z systemami to pewnie tak jak ze wszystkim.  W lagunie automatyczne wycieraczki dizałały beznadziejnie, w Volvo perfekcyjnie a w Alfie przyzwoicie ale nie perfekcyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, delco napisał(a):

To ja chyba w alvie wolałbym nie mieć  - bo IMO jak na A czy S  w gestym ruchu zamiast objnizyc predkośc o 10 km/h tempomad da ostro po hamulcach to ktos może w D wjechac  - tak wiem ze trzeba zachowywac dystans - no ale kłopot zawsze bedzie 

 

Na 100% da się to gdzieś w komputerze wyłączyć nawet jeśli domyślnie jest włączone. Ten Range co go teraz mam miał to wyłączone i zdziwiłem się, że nie czyta znaków*. Znalazłem w komputerze i włączyłem.

 

 

 

 

* Jeszcze bardziej się zdziwiłem gdy okazało się, że zamiast aktywnie trzymać pas ruchu to on jest wyłącznie w trybie ostrzegania ale sam nic nie zrobi. Mało brakowało a byłaby to kosztowna niespodzianka.

:lol:

 

 

 

2 minuty temu, delco napisał(a):

A z systemami to pewnie tak jak ze wszystkim.  W lagunie automatyczne wycieraczki dizałały beznadziejnie, w Volvo perfekcyjnie a w Alfie przyzwoicie ale nie perfekcyjnie

 

A to tak, każdy producent robi to inaczej. Np. Jag bezczelnie świeci po oczach tym z naprzeciwka, wyłączając długie jak już są naprawdę blisko. Zdarza się, że co bardziej nerwowi mi mrugają (on wtedy oczywiście przełącza natychmiast bo światło z naprzeciwka jest intensywniejsze). Lubi też świecić nimi samochodom przede mną gdy uzna, że są na tyle daleko, że być może nie wywoła u nich bólu i łzawienia gdy spojrzą w lusterko a jedynie spory dyskomfort. Ford za to obchodzi się z innymi dużo delikatniej. Nie powiem żeby mi się ta brytyjska arogancja w kalibracji systemu nie podobała, bo jakoś nie wierzę żeby to było zwykłe niedociągnięcie - zbyt precyzyjny w tym jest.

;l

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Furvus_Eques napisał(a):

Na 100% da się to gdzieś w komputerze wyłączyć nawet jeśli domyślnie jest włączone.

Byś może tak - ale skoro to płatny dodatek to powinien tak działac zeby klient nie wyłkączał go calkiem w desperacji - tak wiem idealista jestem. 

 

5 minut temu, Furvus_Eques napisał(a):

Jag bezczelnie świeci po oczach tym z naprzeciwka, wyłączając długie

To stelcio włacza długie jak jest naprawdę ciemno i w zasiegu wzroku nic nie jedzie - ale mam wrażenie że  w sytuacjach posrednich troche unosi do góry mijania - bo spokojnie oswietla znaki w odległości 100 metrów. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, delco napisał(a):

Byś może tak - ale skoro to płatny dodatek to powinien tak działac zeby klient nie wyłkączał go calkiem w desperacji - tak wiem idealista jestem. 

 

Może też być tak, że po wyjechaniu poza Polskę odkryjesz jak niezawodny i doskonale przemyślany jest ten system. Tylko dotąd jeździłeś po drogach, gdzie wdrożono zawodny i nieprzemyślany system ustawiania znaków.

 

 

 

Teraz, delco napisał(a):

To stelcio włacza długie jak jest naprawdę ciemno i w zasiegu wzroku nic nie jedzie - ale mam wrażenie że  w sytuacjach posrednich troche unosi do góry mijania - bo spokojnie oswietla znaki w odległości 100 metrów. 

 

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Furvus_Eques napisał(a):

Może też być tak, że po wyjechaniu poza Polskę odkryjesz jak niezawodny i doskonale przemyślany jest ten system.

Już odkryłem - w miesiąc po zakupie... Na słowacji, w Austrii i w niemczech działa dobrze czy bardzo dobrze* - Ale Tom tom który dostarcza nawigacje jest firmą europejską a nie polską 

 

* raz w Salzburgu zczytal predkość ze zjazdówki i raz w okolicy Drezna zczytał predkośc z parkingu przy centrum handlowym

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat silnik benzynowy w Alfie mistrzem jazdy o kropelce nie jest, w testach pali średnio litr więcej niż konkurencja z VAG lub BMW. Zimny na siłę dogrzewa katalizator puszczając ogromne ilości benzyny do atmosfery - wystarczy przejechać tą samą trasę z rozgrzanym silnikiem i spalanie staje się znacznie, znacznie niższe. Pytanie w jakim trybie pokonujesz trasę: A,N czy D? W D mapa pedału gazu jest sztucznie podbita i nawet muskanie gazu powoduje wyrywanie do przodu i niepotrzebne zwiększa spalanie. W N jest lepiej, aczkolwiek moim zdaniem najlepsza mapa gazu do toczenia się po mieście jest w A. Plus "teoretycznie" pomijalna różnica w aerodynamice aerodynamika V70 vs Stelvio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Woockush napisał(a):

Pytanie w jakim trybie pokonujesz trasę: A,N czy D? W D mapa pedału gazu jest sztucznie podbita i nawet muskanie gazu powoduje wyrywanie do przodu i niepotrzebne zwiększa spalanie.

W "D" - podobnie jak w Volvo...

Ale Ok jak nic sie nie urodzi to w poniedziałem wieczorem napisze ile osiagnąłem (niestety tylko jednioego dnia ) na XC90 sąsiada ;)  - choc test pewnie bedzie mnie kosztował ze 100 km przejachane alfa przy spalaniu 20 l/100 km - mo nie wierzę że sasiad nie bedzi chcial sie wiecej przejechac niz tylko do pracy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, delco napisał(a):

W "D" - podobnie jak w Volvo...

Ale Ok jak nic sie nie urodzi to w poniedziałem wieczorem napisze ile osiagnąłem (niestety tylko jednioego dnia ) na XC90 sąsiada ;)  - choc test pewnie bedzie mnie kosztował ze 100 km przejachane alfa przy spalaniu 20 l/100 km - mo nie wierzę że sasiad nie bedzi chcial sie wiecej przejechac niz tylko do pracy ;) 

 

Daj mu juz na rezerwie to nie bedzie mial wyjscia ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.