Skocz do zawartości

śruba 35.5mm - jaki klucz.


Truecolor

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie na szybko - sporo tu mechaników.... Mam do odkręcenia jedną sporą nakrętkę w układzie kierowniczym. Zmierzyłem suwmiarką i wychodzi srednica 35.4 do 35.7mmm - załozmy że to 35.5mm Jaką nasadkę musze kupić? 36mm?Czy może jest to jakaś wariacja klucza calowego ? Jest to dokrecone potwornym momentem i jak kupie za luzny klucz to będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem matryczny 36mm i dupa, jest za lużny. To musi być jakiś calowy nietypowy wymiar. Moge nim probować odkręcać ale to są tak duże momenty że nakrętka się będzie zdzierać a z czasem nasadka. Gdybym to potrzebował jednorazowo to ok ale ja takich nakrętek mam po kilka na tydzien.

Te nasadki robią z tolerancją dodatnią i ta moja ma wymiar wewnątrz od 36.3 do 36.4mm więc tam naprawdę jest 1mm luzu miedzy kluczem a nakrętką która ma ok 35.4-35.5mm. Żeby było jeszcze gorzej to nakrętka jest bardzo płytka i łatwo ją objechać.

image.png.692d5576add188644ccfe5559e32dc23.png

Edytowane przez Truecolor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prostu, oczywiście jak jest luz, a z tego co autor pisze to jest, bo przy takiej kobyle nie ma opcji żeby nie było, bierzesz śrubokręta, wbijasz nawet delikatnie młotkiem i tyle. Oczywiście trzeba wcześniej jak piszą wyżej zeszlifować ten klucz na płasko, żeby dobrze siadł. Jestem ślusarzem z wykształcenia, także nie takie imprezy się kładło.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można nasadkę od wewnątrz gęsto napunktować punktakiem. powstaną w nasadce wgłębienia i drobne wybrzuszenia niejako zmniejszając nasadke. pomysł zeszlifowania/skrócenia nasadki też jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Truecolor napisał(a):

Kupiłem matryczny 36mm i dupa, jest za lużny. To musi być jakiś calowy nietypowy wymiar. 

 

image.png.692d5576add188644ccfe5559e32dc23.png

 

To musiałoby być 1 13/32". Nie robi się takich.

 

Jakie to są głupie rozmiary...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2023 o 17:51, Truecolor napisał(a):

Pytanie na szybko - sporo tu mechaników.... Mam do odkręcenia jedną sporą nakrętkę w układzie kierowniczym. Zmierzyłem suwmiarką i wychodzi srednica 35.4 do 35.7mmm - załozmy że to 35.5mm Jaką nasadkę musze kupić? 36mm?Czy może jest to jakaś wariacja klucza calowego ? Jest to dokrecone potwornym momentem i jak kupie za luzny klucz to będzie problem.

Tokarz by ci dorobił. Ewentualnie operator CNC. Niestety nie mam takowych w zasięgu ręki. Nie pomogę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rbgarb1 napisał(a):

Jakim momentem jest to dokręcane?

Ja bym jednak próbował nasadką 36,tylko stoczoną na płasko z czola.

Wgl ta nakrętka wygląda na jednorazową.

Też mi przypomina jednorazową, ewentualnie wymaga młotka i mesla (czy jak to się zwie) by poluzować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaski klucz to OK ,ale pod nałożona nasadkę to chyba nie bardzo jest jak wbić ?
Da się i według mnie jest to wskazane, oczywiście jest to druciarstwo i grozi uszkodzeniem nakrętki, ale jest to jeden, moim zdaniem najlepszy sposób. Cienki śrubokręt, może być nawet probówka, tak żeby weszło między żeberka w kluczu czy jak to tam się zwie, a nakrętke. Po prostu skasować w ten sposób zbędny luz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o ten blaszanej nakrętce to podegnij trochę na zewnątrz "skrzydełka" i 36 siądzie ciasno

Druga sprawa, że to się odkręca po rusku, czyli młotkiem

Edytowane przez zet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużym rozmiarze to milimetr luzu jest raczej normalny.

Jak nasadka z odpowiedniej stali to raczej się nie wyrobi, zwłaszcza, ze ta nakrętka wygląda na tandetną:)

Nasadka 6-kątna i zeszlifowana, jak sugerowano wyżej, powinna dać radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o ten blaszanej nakrętce to podegnij trochę na zewnątrz "skrzydełka" i 36 siądzie ciasno
Druga sprawa, że to się odkręca po rusku, czyli młotkiem
Ja bym mimo wszystko w pierwszej kolejności spróbował dużym śrubokrętem, albo jakimś majzlem, czy przeciankiem. Dopiero teraz się dopatrzyłyem, że tą nakrętke może być ciężko kluczem odkręcić, bo te listki/blaszki mogą się zacząć giąć pod naciskiem klucza.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie już spokój, tu się nic nie będzie gięło, trzeba po prostu użyć dobrej nasadki z zeszlifowaną fazą i tyle. Nasadka musi mieć dobre pokrętło typu T, tak by przyłożyć moment obrotowy po przeciwnych stronach (wszelkiego rodzaju grzechotki odpadają). 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, takie druciarstwo jak wbijanie blaszek między nasadke a nakrętkę nie wchodzi w grę.... to nie jest jednorazowa operacja tylko robię to prawie codziennie, a czasami dwie dziennie. Muszę mieć dopasowane narzędzie i już. Nakrętka nie jest dziadoska, jest bardzo mocna mimo że nie wygląda.... wiele razy odkręcałem to przytępionym majzlem i młotkiem ale ile można.... Moment jest bardzo duży, kończy się skala na grzechotce dyno. Z tego co pamietam powyżej 200Nm. 

Zmierze jeszcze czy przyciecie nasadki coś da, bo oczywiście jest fazowana, ale jesli głebiej różnica też jest okolo 1mm to nie ma siły - musi być lepsza nasadka do tego. W fabryce nie skręcają tego młotkiem.....

Generalnie specjalnie jest to tak wymyślone żeby przypadkowa osoba tego nie odkręciła (płytka nakrętka, bardzo nietypowy wymiar, brak dojścia płaskim kluczem).

Edytowane przez Truecolor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Truecolor napisał(a):

Panowie, takie druciarstwo jak wbijanie blaszek między nasadke a nakrętkę nie wchodzi w grę.... to nie jest jednorazowa operacja tylko robię to prawie codziennie, a czasami dwie dziennie. Muszę mieć dopasowane narzędzie i już. Nakrętka nie jest dziadoska, jest bardzo mocna mimo że nie wygląda.... wiele razy odkręcałem to przytępionym majzlem i młotkiem ale ile można.... Moment jest bardzo duży, kończy się skala na grzechotce dyno. Z tego co pamietam powyżej 200Nm. 

Zmierze jeszcze czy przyciecie nasadki coś da, bo oczywiście jest fazowana, ale jesli głebiej różnica też jest okolo 1mm to nie ma siły - musi być lepsza nasadka do tego. W fabryce nie skręcają tego młotkiem.....

Generalnie specjalnie jest to tak wymyślone żeby przypadkowa osoba tego nie odkręciła (płytka nakrętka, bardzo nietypowy wymiar, brak dojścia płaskim kluczem).

Może potrzebujesz klucza który jest dopasowany i tą nakrętkę "obejmuje" i od zewnątrz i od wewnątrz? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Truecolor napisał(a):

Generalnie specjalnie jest to tak wymyślone żeby przypadkowa osoba tego nie odkręciła (płytka nakrętka, bardzo nietypowy wymiar, brak dojścia płaskim kluczem).

To moze trzeba uderzyć do producenta tego mechanizmu, powinien oferować taki klucz/nasadkę jako narzędzie specjalne/serwisowe:hmm:

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy domniemywał, że to operacja jednorazowa. Jak to ma być w ciągłym użyciu, to j.w. najlepiej do producenta. Ja też ostatnio dorabiałem klucz do odkręcenia sprzęgła w pile, ale to zajęło mi 5 minut i nie zamierzam raczej go już kolejny raz użyć, ale w serwisach mają profesjonalne klucze i taki klucz podobno od 200zł w zwyż.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, vlad1431 napisał(a):

najlepiej do producenta.

Raczej ciężko będzie zdobyć klucz od producenta dla FIATA 😁

Myślę że pozostaje tylko dorobienie klucza pod nakrętkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba się dogadać z ASO, żeby któryś w rękawie wyniósł.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


To jest raczej część nienaprawialna według producenta, więc ASO nie ma do niej narzędzia specjalnego. Gdyby było, to dałoby się kupić

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, leszcz napisał(a):

To jest raczej część nienaprawialna według producenta, więc ASO nie ma do niej narzędzia specjalnego. Gdyby było, to dałoby się kupić emoji106.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka
 

To jakaś przekładnia kierownicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, dla ASO to nie jest część naprawialna. Można u nich kupić cały nowy zespół kolumny za 8tyś. Ale wiele razy pracownicy przywozili nam je "bokiem" do zrobienia.

 

Udało mi się odkręcić już kilka tych nakrętek nasadką 36mm ale jest bardzo duży luz i jest to zawsze ryzyk fizyk -nasadka szybko się zużyje....

niżej fotka odkręconej nakrętki wewnątrz nasadki 36mm - jak widać od góry jest luz powyzej 1.5mm, nie pomoże nawet ucięcie nasadki i pozbycie się z niej fazy.

Tak się zastanawiam czy nasadka 35mm nie byłaby dobra jeśli robią je w dodatniej toleracji? Ma ktoś taką i może powiedzieć jaki jest rzeczywisty wymiar wewnętrzny ? Ewentualnie moglbym przetestowac taką 12kątną.... ale nie mieli w sklepie żebym mogl przylożyć.

OStatecznym wyjsciem jest kupienie nasadki 35mm i oddanie jej do lekkiego poszerzenia jakiemuś magikowi z frezem.

image.png.801ca935030fa4706677d96309035f3c.png

image.png.da38949ee4cdb75214a38ab16d013c67.png

 

 

 

Edytowane przez Truecolor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się upierał przy swoim, że to jest pod klucz 36, ale Ty masz złą nasadkę. Idź do sklepu narzędziowego i kup nasadkę 36 sześciokątną bez tych zaokrągleń na rogach, albo z jak najmniejszymi, następnie daj tokarzowi, żeby równo stoczył fazę nie przegrzewając materiału i masz klucz na lata do tej jednej roboty.

Żadnych 12 kątnych nie kupuj, bo do ciasnych nakrętek 6 kątnych stosuje się tylko klucze 6 kątne.

Oj widzę, że praktyki w technikum na ślusarni jednak nie były dla mnie tylko odskocznią od ławki szkolnej, bo jak patrzę u niektórych na dzisiejsze problemy, to ja ich nie dostrzegam.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Truecolor napisał(a):

to nie jest nakrętka na klucz 36mm. Mam inną nakrętkę 36mm i tam ta nasadka pasuje ciasno. Jest minimalny luz ale nie taki jak przy tej. Stoczenie fazy nic nie da bo nakrętkę przymierzałem już w głebokiej części nasadki i luz jest taki sam.

Masz taką luźną nakrętkę, bo jeśli tak to podeślij.  Mam klucz 36 i może mi się uda  Ci pomóc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz mieć specjalne narzędzie do częstego użytku to zrób sobie takie. Mierzysz średnicę pręta jaki wejdzie w narożniki nakrętki, będzie to około 3-4mm. Obcinasz kawałki śrub aby tak powchodziły i te pręciki trzeba dospawać do nasadki. Nakrętka nie będzie chwytana za ścianki, co mogłoby powodować ich deformację ale będzie pchana każdym z sześciu narożników. Nic bardziej profesjonalnego nie zrobisz.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.