Skocz do zawartości

Jak kupować nowego elektryka?


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Pomału chodzi mi pomysł kupna elektryka. Żonka śmiga koło 50km dziennie w koło komina. Ma też kawałek do wykorzystania buspasa. Mogłoby się sprawdzić takie autko w użytkowaniu. Jakieś pełnowymiarowe B lub B+ albo SUV B powinno wystarczyć. Z osiągami poniżej 9s do 100 będzie ok.

 

I teraz tak... na co patrzeć kupując elektryka?

Czy normy podawane przy zużyciu energii są tak samo trafne jak te przy zużyciu paliwa? Czym tam się posługują niby wh powinno być a jakieś wltp tez widzialem? Czy marka ma znaczenie ;] ? W spalinowych wiadomo było tojka ok ale słaba, fiaty potrafią coś odwalić, francuzy elektryka ;), niemcy niby ok ale szału w praktyce też nie ma, skoda tania i dobra. Jak to wygląda przy elektrykach? A jak sprawa z kablami, jakieś różne rodzaje, wtyczki - co powinno być? Jak z ogrzewaniem, jakieś pompy ciepła o co tu chodzi ;] ? Co innego mnie czeka jeszcze niż w spalinówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał(a):

Pomału chodzi mi pomysł kupna elektryka. Żonka śmiga koło 50km dziennie w koło komina. Ma też kawałek do wykorzystania buspasa. Mogłoby się sprawdzić takie autko w użytkowaniu. Jakieś pełnowymiarowe B lub B+ albo SUV B powinno wystarczyć. Z osiągami poniżej 9s do 100 będzie ok.

 

I teraz tak... na co patrzeć kupując elektryka?

Czy normy podawane przy zużyciu energii są tak samo trafne jak te przy zużyciu paliwa? Czym tam się posługują niby wh powinno być a jakieś wltp tez widzialem? Czy marka ma znaczenie ;] ? W spalinowych wiadomo było tojka ok ale słaba, fiaty potrafią coś odwalić, francuzy elektryka ;), niemcy niby ok ale szału w praktyce też nie ma, skoda tania i dobra. Jak to wygląda przy elektrykach? A jak sprawa z kablami, jakieś różne rodzaje, wtyczki - co powinno być? Jak z ogrzewaniem, jakieś pompy ciepła o co tu chodzi ;] ? Co innego mnie czeka jeszcze niż w spalinówce?

Z takimi wymaganiami, to wybierz co Ci sie podoba i jest w budzecie i kupuj, bo praktycznie kazdy je spelni (poza Dacia Spring).

 

Ja mam elektryczna skode od blisko 3 lat i to byl strzal w 10 pod kazdym wzgledem w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał(a):

Jakieś pełnowymiarowe B lub B+ albo SUV

Problem tym, że w tym segmencie nie ma nic sensownego z nowych. 

Chyba tylko ten nowy crossołwer volvo za 170k. 

Pozostałe startują z taką ceną, że są totalnie bez sensu, bo podstawowa tesla 3 wyjdzie niewiele drożej a to ze 2 klasy wyżej. Ja mam nadzieję, że VW id2 trochę wywróci stolik, bo poza teslą producenci tną w wała i udają że tracą na elektrykach w rzeczywistości przytulając grube marże. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał(a):

Pomału chodzi mi pomysł kupna elektryka. Żonka śmiga koło 50km dziennie w koło komina. Ma też kawałek do wykorzystania buspasa. Mogłoby się sprawdzić takie autko w użytkowaniu. Jakieś pełnowymiarowe B lub B+ albo SUV B powinno wystarczyć. Z osiągami poniżej 9s do 100 będzie ok.

 

I teraz tak... na co patrzeć kupując elektryka?

Czy normy podawane przy zużyciu energii są tak samo trafne jak te przy zużyciu paliwa? Czym tam się posługują niby wh powinno być a jakieś wltp tez widzialem? Czy marka ma znaczenie ;] ? W spalinowych wiadomo było tojka ok ale słaba, fiaty potrafią coś odwalić, francuzy elektryka ;), niemcy niby ok ale szału w praktyce też nie ma, skoda tania i dobra. Jak to wygląda przy elektrykach? A jak sprawa z kablami, jakieś różne rodzaje, wtyczki - co powinno być? Jak z ogrzewaniem, jakieś pompy ciepła o co tu chodzi ;] ? Co innego mnie czeka jeszcze niż w spalinówce?


 

Bierz Tesle z dopłata i nie wydziwiaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

a czemu nie ?

na JDG masz jak za darmo.

 

odliczasz 100% VAT

w koszty wrzucasz 225 000 zł

dofinansowanie od reszty AK 27 000 zł

 

i elektryk za 300k realnie wychodzi 170k :jem:

 

yhym. I prowadzisz rejestr kilometrów i nie uzywasz do celów prywatnych :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

a czemu nie ?

na JDG masz jak za darmo.

 

odliczasz 100% VAT

w koszty wrzucasz 225 000 zł

dofinansowanie od reszty AK 27 000 zł

 

i elektryk za 300k realnie wychodzi 170k :jem:

Nie do konca, 100% VAT teoretycznie mozesz, ale w praktyce nikt tego nie robi.

Co do samej ceny ev zeby sie na doplaty zalapac, to w zaleznosci od VAT mamy:

image.png.ab82f3a54dd97ae17ad593900a455990.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zinger napisał(a):

Nie do konca, 100% VAT teoretycznie mozesz, ale w praktyce nikt tego nie robi.

 

już robią, wkurza ludzi to że odliczasz 50% vatu a jak sprzedajesz to płacisz 100%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zinger napisał(a):

Skoro tak mowisz, moze jacys kurierzy :hmm:... osobiscie nie znam nikogo takiego, a na pewno nie w branzy IT/okolo IT czyli typowi JDG B2B.

ja znam... ewentualna kara dla znajomego jest akceptowalna i warta ryzyka...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bielaPL napisał(a):

ja znam... ewentualna kara dla znajomego jest akceptowalna i warta ryzyka...

Ok, pytanie czy poza kilometrowka nie znajda mu jeszcze czegos innego w przyp kontroli, bo obstawiam, ze skoro swiadomie klamie w sprawie VAT, to pewnie w innych kwestiach tez kombinuje na granicy prawdy ;) Ale jego broszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, iwik napisał(a):

... Ja mam nadzieję, że VW id2 trochę wywróci stolik, bo poza teslą producenci tną w wała i udają że tracą na elektrykach w rzeczywistości przytulając grube marże. 

 

Też mam taką nadzieję, chociaż kilka lat temu Skoda Citygo-e zaczęła mieszać i co - zniknęła. Ile by dzisiaj kosztowała? Pewnie mniej więcej tyle co Spring, ale przy mniej siermiężnym wnętrzu i mocniejszym silniku. Do miasta, pracy, dzieci, zakupów - w zupełności wystarczy. Producent tracił, za mało zarabiał - taaaa, po prostu na większym aucie lepiej można zarobić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zinger napisał(a):

Ok, pytanie czy poza kilometrowka nie znajda mu jeszcze czegos innego w przyp kontroli, bo obstawiam, ze skoro swiadomie klamie w sprawie VAT, to pewnie w innych kwestiach tez kombinuje na granicy prawdy ;) Ale jego broszka.

a co on tam teraz na ryczałcie wykombinuje ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, G.O.A.T. napisał(a):

Bierz Tesle z dopłata i nie wydziwiaj. 

 

Amerykańska Dacia to jest niestety stan umysłu i człowiek zdecydowanie powinien wiedzieć na co się pisze. Przede wszystkim można mieć awarię ładowania, niejezdny samochód, a serwis wyznaczy nam termin naprawy na za 3 miesiące, po czym po trzech miesiącach oczekiwania, dzień przed terminem wizyty w serwisie, dostaniemy wiadomość że "z uwagi na blablabla" proszę przyjechać za 2 miesiące.

Nie ma na świecie marki samochodu który ma tak dramatycznie słaby customer care.

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał(a):

 

Amerykańska Dacia to jest niestety stan umysłu i człowiek zdecydowanie powinien wiedzieć na co się pisze. Przede wszystkim można mieć awarię ładowania, niejezdny samochód, a serwis wyznaczy nam termin naprawy na za 3 miesiące, po czym po trzech miesiącach oczekiwania, dzień przed terminem wizyty w serwisie, dostaniemy wiadomość że "z uwagi na blablabla" proszę przyjechać za 2 miesiące.

Nie ma na świecie marki samochodu który ma tak dramatycznie słaby customer care.

 

Zakładam że Cię poraziło przy ładowaniu czy coś... 

 

 

Jeżeli chodzi o serwis EV to lepiej o tym nie gadać a Tesle zatargać do Niemowni i zgłosić awarie z drogi. :phi:

  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, G.O.A.T. napisał(a):

Jeżeli chodzi o serwis EV to lepiej o tym nie gadać a Tesle zatargać do Niemowni i zgłosić awarie z drogi. :phi:

 

No spoko, ale jak mieszkasz w Lublinie i niespodzianka cię spotka pod Ostrołęką to jednak wycieczka do Berlina potrafi trochę utrudnić życie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Majkiel napisał(a):

 

Też mam taką nadzieję, chociaż kilka lat temu Skoda Citygo-e zaczęła mieszać i co - zniknęła. Ile by dzisiaj kosztowała? Pewnie mniej więcej tyle co Spring, ale przy mniej siermiężnym wnętrzu i mocniejszym silniku. Do miasta, pracy, dzieci, zakupów - w zupełności wystarczy. Producent tracił, za mało zarabiał - taaaa, po prostu na większym aucie lepiej można zarobić.

Tyle mniej wiecej kosztuje, tylko 3 letnia :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, format napisał(a):

 

No spoko, ale jak mieszkasz w Lublinie i niespodzianka cię spotka pod Ostrołęką to jednak wycieczka do Berlina potrafi trochę utrudnić życie.

 

Ostrołeka-Berlin 8h lawetą w dieslu od strzała bez tankowania vs. 

 

32 minuty temu, format napisał(a):

serwis wyznaczy nam termin naprawy na za 3 miesiące, po czym po trzech miesiącach oczekiwania, dzień przed terminem wizyty w serwisie, dostaniemy wiadomość że "z uwagi na blablabla" proszę przyjechać za 2 miesiące.

 

:phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, G.O.A.T. napisał(a):

Ostrołeka-Berlin 8h lawetą w dieslu od strzała bez tankowania vs. 

 

No wiadomo, lawetą w dieslu to jeszcze dwa kempingi oraz jacht można na haku pociągnąć. O deskach surfingowych i siedmiu rowerach na dachu nie mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, format napisał(a):

 

No wiadomo, lawetą w dieslu to jeszcze dwa kempingi oraz jacht można na haku pociągnąć. O deskach surfingowych i siedmiu rowerach na dachu nie mówiąc.

 

Nie pomyślałem o tym... zawsze można coś dołożyć na Berlin na haku i przytargać dwa auta na powrocie. 

 

Jeszcze zarobić można na takiej awarii. Polak to jednak zaradna bestia jest.  :phi:

Edytowane przez G.O.A.T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, G.O.A.T. napisał(a):

Nie pomyślałem o tym... zawsze można coś dołożyć na Berlin na haku i przytargać dwa auta na powrocie. 

 

Jeszcze zarobić można na takiej awarii. Polak to jednak zaradna bestia jest.  :phi:

 

Można nawet powiedzieć że to nie awaria tylko Tesla daje szansę zarobku.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.