Skocz do zawartości

Słynny leasing na auto


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Wykupuje właśnie auto z mojego pierwszego leasingu. Często słyszałem wcześniej że sporo osób brało wykup 1% i wykupowali na osobę prywatną. U mnie jest 30% także i tak to leci na firmę. Ale przy ogólnej rozpisce jaką dostałem od leasingodawcy mam informacje

"

Inne uwagi

- Cały proces jest automatyczny

- Nie wystawiamy faktur sprzedaży na osoby fizyczne

"

Czyli co? Pozmieniali te sprzedaże na osoby fizyczne czy zależy to od widzimi się leasingodawcy?

 

Pytanie 2: Jak wykup robie dalej na jdg to w dowodzie rejestracyjnym będę miał wpisane moje dane osobowe czy dane jdg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bielaPL napisał(a):

Wykupuje właśnie auto z mojego pierwszego leasingu. Często słyszałem wcześniej że sporo osób brało wykup 1% i wykupowali na osobę prywatną. U mnie jest 30% także i tak to leci na firmę. Ale przy ogólnej rozpisce jaką dostałem od leasingodawcy mam informacje

"

Inne uwagi

- Cały proces jest automatyczny

- Nie wystawiamy faktur sprzedaży na osoby fizyczne

"

Czyli co? Pozmieniali te sprzedaże na osoby fizyczne czy zależy to od widzimi się leasingodawcy?

 

Pytanie 2: Jak wykup robie dalej na jdg to w dowodzie rejestracyjnym będę miał wpisane moje dane osobowe czy dane jdg?

 

jak firma leasingowa ?

nigdy do dowodu nie wpisuja danych firmy JDG, beda Twoje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

jak firma leasingowa ?

nigdy do dowodu nie wpisuja danych firmy JDG, beda Twoje

 

bnp parabis, czyli jak tylko moje to potem jak przekaże auto na cele prywatne to nie ma problemu ze zmianą DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bielaPL napisał(a):

Wykupuje właśnie auto z mojego pierwszego leasingu. Często słyszałem wcześniej że sporo osób brało wykup 1% i wykupowali na osobę prywatną. U mnie jest 30% także i tak to leci na firmę. Ale przy ogólnej rozpisce jaką dostałem od leasingodawcy mam informacje

"

Inne uwagi

- Cały proces jest automatyczny

- Nie wystawiamy faktur sprzedaży na osoby fizyczne

"

Czyli co? Pozmieniali te sprzedaże na osoby fizyczne czy zależy to od widzimi się leasingodawcy?

 

Pytanie 2: Jak wykup robie dalej na jdg to w dowodzie rejestracyjnym będę miał wpisane moje dane osobowe czy dane jdg?

 

1. Widzimisię.

2. Twoje dane bo JDG nie ma odrębnej osobowości prawnej. To dalej jesteś ty, tylko że prowadzisz działalność.

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bielaPL napisał(a):

bnp parabis, czyli jak tylko moje to potem jak przekaże auto na cele prywatne to nie ma problemu ze zmianą DR

 

Tak. Jeśli wywalisz auto z "firmy" to dalej jest Twoje bo przy JDG "firma" to Ty.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bielaPL napisał(a):

U mnie jest 30% także i tak to leci na firmę.

Jestes pewien, ze chcesz w ST wrzucic? Jak masz kwote wykupu? Bo wiesz, ze tego nie wrzucisz w calosci w jednorazowy koszt, ale bedzie Ci sie 5 czy tam 6 lat amortyzowac, krotko mowiac troche bez sensu. Chyba, ze zamierzasz tym autem jeszcze kilka lat jezdzic, to ok, bo dojdzie eksploatacja.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, zinger napisał(a):

Jestes pewien, ze chcesz w ST wrzucic? Jak masz kwote wykupu? Bo wiesz, ze tego nie wrzucisz w calosci w jednorazowy koszt, ale bedzie Ci sie 5 czy tam 6 lat amortyzowac, krotko mowiac troche bez sensu. Chyba, ze zamierzasz tym autem jeszcze kilka lat jezdzic, to ok, bo dojdzie eksploatacja.

W zeszlym roku kupowałem od gościa auto. Miał leasing w VW, później w marcu wykupił z leasingu na firmę JDG. W czerwcu zrobił darowiznę na matkę. W sierpniu kupiłem od matki. Przy kupnie stwierdził, że opłaca mu się zapłacić podatki do US i szybko sprzedać niż trzymać auto kolejne 6 lat. W tym wypadku to chyba tylko matka płaci, bo nie trzymała auta 6 m-cy.

Nowy leasing już był w garażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien, ze chcesz w ST wrzucic? Jak masz kwote wykupu? Bo wiesz, ze tego nie wrzucisz w calosci w jednorazowy koszt, ale bedzie Ci sie 5 czy tam 6 lat amortyzowac, krotko mowiac troche bez sensu. Chyba, ze zamierzasz tym autem jeszcze kilka lat jezdzic, to ok, bo dojdzie eksploatacja.
Nie gadałem jeszcze z księgową. Może pójdzie na sprzedaż.. to co wtedy?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał(a):

Nie gadałem jeszcze z księgową. Może pójdzie na sprzedaż.. to co wtedy?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

To wtedy nie ksiegujesz ostatniej faktury, robisz darowiznę i po pół roku sprzedajesz. Jakoś tak to się załatwia.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bielaPL napisał(a):

Nie gadałem jeszcze z księgową. Może pójdzie na sprzedaż.. to co wtedy?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

 

Ile to auto jest warte w stosunku do 30% faktury wykupowej? 

 

Jeśli myślisz o sprzedaży to możesz je wprowadzic jako towar handlowy (dobrze jest wcześniej dopisać sobie odpowiednie nr w PKD), wtedy masz 100% odliczenia VAT od ostatniej faktury i nie będziesz tyle w plecy.

 

Jak się rozmyślisz ze sprzedaży to możesz je przerzucić na środki trwałe, niestety ta metoda zamyka myk z darowizną także lepiej się dobrze zastanów co dalej chcesz zrobić z tym samochodem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Danielpoz. napisał(a):

Tylko tu faktura wykupowa to aż 30%

Dlatego pytałem jaka wartosc wykupu, ale imo przy braku przyspieszonej amortyzacji to się średnio kalkuluje. Ja będę w listopadzie miał wykup 45% tj ok 45tys i też nie wrzucam w ST bo rozbijając na caly okres wychodzą jakieś grosze miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrus napisał(a):

 

Ile to auto jest warte w stosunku do 30% faktury wykupowej? 

 

Jeśli myślisz o sprzedaży to możesz je wprowadzic jako towar handlowy (dobrze jest wcześniej dopisać sobie odpowiednie nr w PKD), wtedy masz 100% odliczenia VAT od ostatniej faktury i nie będziesz tyle w plecy.

 

Jak się rozmyślisz ze sprzedaży to możesz je przerzucić na środki trwałe, niestety ta metoda zamyka myk z darowizną także lepiej się dobrze zastanów co dalej chcesz zrobić z tym samochodem.

 

no i niech sprawdzi jaki jest podatek od sprzedazy auta na ryczalcie :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zinger napisał(a):

To wtedy nie ksiegujesz ostatniej faktury, robisz darowiznę i po pół roku sprzedajesz. Jakoś tak to się załatwia.

kpw, czyli darowizna na ojca

Godzinę temu, zinger napisał(a):

Dlatego pytałem jaka wartosc wykupu, ale imo przy braku przyspieszonej amortyzacji to się średnio kalkuluje. Ja będę w listopadzie miał wykup 45% tj ok 45tys i też nie wrzucam w ST bo rozbijając na caly okres wychodzą jakieś grosze miesięcznie.

u mnie też podobna kwota

34 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

no i niech sprawdzi jaki jest podatek od sprzedazy auta na ryczalcie :)

 

3% z tego co widzę tak?

 

Dzięki wszystkim za wyjaśnienia, wiem co i jak. Naświetlę jeszcze temat księgowej i niech się wypowie i przedstawi możliwości.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż wrzuciłem do obserwowanych ten wątek. Wprawdzie mi sie leasing kończy za 1,5r i do tgo czasu w naszym stabilnym legislacyjnie kraju może się to zmienić ze 3 razy, ale jak najmniej bolesne rozwiązanie wykupu z leasingu w wysokości jednej raty leasingowej (pewnie w okolicy 2-3% wartości rynkowej w momencie wykupu) przy ryczałcie jest w kręgu moich zainteresowań 😄 

 

Auto raczej na dożywocie, nie planuje go sprzedawać więc potencjalnie mogłoby by zostać w działalnosci, ale na ryczałcie nie ma amortyzacji więc to bez sensu

Edytowane przez Filipfm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nie kombinuję z darowiznami itd. Poprzednie auto po leasingu wykupiłem na firmę, potem przekazałem na cele prywatne odprowadzając vat, a przy sprzedaży zapłaciłem dochodowy (to znaczy kwota sprzedaży powiększyła mój przychód). Teraz jak kupiłem Nissana to tak samo robię z Oplem, którego leasing się skończył rok temu. Przekazałem sobie na cele prywatne. W lipcu zapłacę od tego vat a potem nie wiem ile będę go jeszcze używał. Czyli płacę wszystko co trzeba i nie zastanawiam się czy mnie US dojedzie czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maro_t napisał(a):

a ja nie kombinuję z darowiznami itd. Poprzednie auto po leasingu wykupiłem na firmę, potem przekazałem na cele prywatne odprowadzając vat, a przy sprzedaży zapłaciłem dochodowy (to znaczy kwota sprzedaży powiększyła mój przychód). Teraz jak kupiłem Nissana to tak samo robię z Oplem, którego leasing się skończył rok temu. Przekazałem sobie na cele prywatne. W lipcu zapłacę od tego vat a potem nie wiem ile będę go jeszcze używał. Czyli płacę wszystko co trzeba i nie zastanawiam się czy mnie US dojedzie czy nie

 

to opis najgorszej optymalizacji podatkowej jaka widzialem.

widac ze lubisz placic podatki, ale dziekuje dzieki Tobie mamy daromwe przedszkola

 

  • Lubię to 2
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam info od księgowej. Wychodzi mi najlepiej nie wciągać ostatniej FV do DG i tym samym nie wprowadzać auta do JDG. Przy sprzedaży przed upływem 6 lat jeżeli będzie dalej ryczałt to trzeba będzie zapłacić 3% dochodowego i tyle. Można się bawić jeszcze z darowizną i zawalczyć o te 3% jak się komuś chce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PawelWaw napisał(a):

 

to opis najgorszej optymalizacji podatkowej jaka widzialem.

widac ze lubisz placic podatki, ale dziekuje dzieki Tobie mamy daromwe przedszkola

 

mało widziałeś, mam znajomego bardzo uduchowionego, nic kompletnie nie wprowadzał do DG ;] (b2b IT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, maro_t napisał(a):

a ja nie kombinuję z darowiznami itd. W lipcu zapłacę od tego vat a potem nie wiem ile będę go jeszcze używał. Czyli płacę wszystko co trzeba i nie zastanawiam się czy mnie US dojedzie czy nie

 

Miałem kontrolę z US po przekazaniu auta żonie po wykupie, nie dotyczyła tego faktu, ale przy moich kilku fakturach nie wierzę, że babeczka by się do tego nie doczepiła. Trzepali mnie za faktury sprzedażowe i kosztowe kompletnie z doooopy ;] Także polecam. Jednak jeśli jest wykup 30% to jak już ktoś wspomniał trzeba liczyć, bo nie wrzucanie w koszty 30% wartości samochodu to już średni biznes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bielaPL napisał(a):

Dobra mam info od księgowej. Wychodzi mi najlepiej nie wciągać ostatniej FV do DG i tym samym nie wprowadzać auta do JDG. Przy sprzedaży przed upływem 6 lat jeżeli będzie dalej ryczałt to trzeba będzie zapłacić 3% dochodowego i tyle. Można się bawić jeszcze z darowizną i zawalczyć o te 3% jak się komuś chce.

 

Jak wciągniesz i nie podarujesz to kiblujesz podatkowo z autem 6 lat, 6 LAT! Wg mnie ten kaganiec jest gorszy :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bielaPL napisał(a):

Dobra mam info od księgowej. Wychodzi mi najlepiej nie wciągać ostatniej FV do DG i tym samym nie wprowadzać auta do JDG. Przy sprzedaży przed upływem 6 lat jeżeli będzie dalej ryczałt to trzeba będzie zapłacić 3% dochodowego i tyle. Można się bawić jeszcze z darowizną i zawalczyć o te 3% jak się komuś chce.

 

A jak wygląda sprawa VATu? 

Bo ztcp uszczelnienie miało powodować, ze VAT trzeba zapłacić od wartości rynkowej a nie faktury. Ale wobec nie księgowania tej FV to chyba już nie ma tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Filipfm napisał(a):

 

A jak wygląda sprawa VATu? 

Bo ztcp uszczelnienie miało powodować, ze VAT trzeba zapłacić od wartości rynkowej a nie faktury. Ale wobec nie księgowania tej FV to chyba już nie ma tematu

napisala że wtedy vat nic nie płacimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Filipfm napisał(a):

 

A jak wygląda sprawa VATu? 

Bo ztcp uszczelnienie miało powodować, ze VAT trzeba zapłacić od wartości rynkowej a nie faktury. Ale wobec nie księgowania tej FV to chyba już nie ma tematu

 

No tutaj jest chyba nadal luka, bo nikt nie potrafi się do tego sensownie odnieść, tylko ze nie płacimy, bo nie księgujemy FV wykupowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, komor napisał(a):

 

No tutaj jest chyba nadal luka, bo nikt nie potrafi się do tego sensownie odnieść, tylko ze nie płacimy, bo nie księgujemy FV wykupowej.

"

Wykup samochodu na cele prywatne

Natomiast w przypadku gdy wykup samochodu nastąpi do celów prywatnych, to podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup samochodu. Późniejsza sprzedaż tego samochodu nie wywoła żadnych skutków w podatku VAT. Sprzedający nie występuje tu bowiem w roli podatnika VAT, gdyż transakcji dotyczącej przedmiotowego samochodu stanowiącego jego majątek prywatny będzie dokonywał jako osoba prywatna. W związku z tym sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT."

Źródło: https://www.pit.pl/leasing/vat-przy-wykupie-samochodu-z-leasingu-i-jego-sprzedazy-1007085

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PawelWaw napisał(a):

 

no i niech sprawdzi jaki jest podatek od sprzedazy auta na ryczalcie :)

 

Słuszna uwaga, założyłem że kolega jest w skali podatkiwej, to nie koniecznie musi się kalkulować tak samo w innych formach opodatkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał(a):

"

Wykup samochodu na cele prywatne

Natomiast w przypadku gdy wykup samochodu nastąpi do celów prywatnych, to podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup samochodu. Późniejsza sprzedaż tego samochodu nie wywoła żadnych skutków w podatku VAT. Sprzedający nie występuje tu bowiem w roli podatnika VAT, gdyż transakcji dotyczącej przedmiotowego samochodu stanowiącego jego majątek prywatny będzie dokonywał jako osoba prywatna. W związku z tym sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT."

Źródło: https://www.pit.pl/leasing/vat-przy-wykupie-samochodu-z-leasingu-i-jego-sprzedazy-1007085

 

Moja księgowa zaczęła to właśnie interpretować 100 razy ;] Też jakieś artykuły jej podsyłałem i stanęło jw. Aż się wierzyć nie chce że byłem pierwszym przypadkiem, któey tak wykupił w ich biurze w ten sposób samochód.

 

 

3 minuty temu, zinger napisał(a):

EV sie zawsze oplaca :old:

Trochę tak, trochę nie. W domu nie odliczysz od prądu kosztów, jeśli chcesz to robić to musisz przejść na rozliczenia nieopłacalne przy JDG.

Przy tesli nie wrzucisz kosztów przeglądów bo ich nie ma ;l Trzeba się zadowolić ratą comiesięczną ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, komor napisał(a):

Trochę tak, trochę nie. W domu nie odliczysz od prądu kosztów, jeśli chcesz to robić to musisz przejść na rozliczenia nieopłacalne przy JDG.

Przy tesli nie wrzucisz kosztów przeglądów bo ich nie ma ;l Trzeba się zadowolić ratą comiesięczną ;]

 

Zeby cos moc odliczyc, trzeba najpierw znacznie wiecej wydac. Przy EV nic nie wydajesz, wiec zyskujesz znacznie wiecej niz z samych odliczen za paliwo czy serwis :) Do tego masz wyzszy limit przy zakupie, same plusy.

Edytowane przez zinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zinger napisał(a):

Zeby cos moc odliczyc, trzeba najpierw znacznie wiecej wydac. Przy EV nic nie wydajesz, wiec zyskujesz znacznie wiecej niz z samych odliczen za paliwo czy serwis :) Do tego masz wyzszy limit przy zakupie, same plusy.

 

Z tym nic nie wydawaniem to też bym nie przesadzał, chyba że jeździsz wokół komina i ładujesz się w domu i pod kauflandem robiąc długie zakupy. Ale fakt, mocniej patrzę na EV niż na spalinę, tylko boję się pożaru ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, komor napisał(a):

 

Z tym nic nie wydawaniem to też bym nie przesadzał, chyba że jeździsz wokół komina i ładujesz się w domu i pod kauflandem robiąc długie zakupy. Ale fakt, mocniej patrzę na EV niż na spalinę, tylko boję się pożaru ;]

Jezdze wokol komina, laduje sie 100% w domu. Mam PV, ale zalozmy nie mam. Auto srednio zuzywa 15kWh/100. Mozesz sobie policzyc po swoich stawkach ile by Cie 100/1000/10000km kosztowalo. Pomijalne kwoty;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, komor napisał(a):

Moja księgowa zaczęła to właśnie interpretować 100 razy ;] Też jakieś artykuły jej podsyłałem i stanęło jw. Aż się wierzyć nie chce że byłem pierwszym przypadkiem, któey tak wykupił w ich biurze w ten sposób samochód.

Księgowe jakieś upośledzone chyba są w tym temacie.

Jeden z najpopularniejszych tematów i gdy pytam, to nigdy nie są w temacie.

W biurze gdzie noszę swoje papiery (noszę, to chyba dobre określenie, mało płacę, to i wymagać nie powinienem) pracuje ich z 15 może 20 i od ręki się nie dowiesz.

Kumam, że takie biuro nie ma samych JDG, gdzie leasing to jedno z głównych zmartwień i że w tych czasach każda z nich nie musi ogarniać wszystkiego, ale mimo wszystko niesmak pozostaje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Księgowe jakieś upośledzone chyba są w tym temacie.

Jeden z najpopularniejszych tematów i gdy pytam, to nigdy nie są w temacie.

W biurze gdzie noszę swoje papiery (noszę, to chyba dobre określenie, mało płacę, to i wymagać nie powinienem) pracuje ich z 15 może 20 i od ręki się nie dowiesz.

Kumam, że takie biuro nie ma samych JDG, gdzie leasing to jedno z głównych zmartwień i że w tych czasach każda z nich nie musi ogarniać wszystkiego, ale mimo wszystko niesmak pozostaje.

 

 

 

Bo ksiegowi zasadniczo nie zajmuja sie optymalizacja czy doradztwem podatkowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2023 o 12:21, bielaPL napisał(a):

Wykupuje właśnie auto z mojego pierwszego leasingu. Często słyszałem wcześniej że sporo osób brało wykup 1% i wykupowali na osobę prywatną. U mnie jest 30% także i tak to leci na firmę. Ale przy ogólnej rozpisce jaką dostałem od leasingodawcy mam informacje

"

Inne uwagi

- Cały proces jest automatyczny

- Nie wystawiamy faktur sprzedaży na osoby fizyczne

"

Czyli co? Pozmieniali te sprzedaże na osoby fizyczne czy zależy to od widzimi się leasingodawcy?

 

Pytanie 2: Jak wykup robie dalej na jdg to w dowodzie rejestracyjnym będę miał wpisane moje dane osobowe czy dane jdg?

Miałem różne leasingi i często przysyłali standardowe pismo przed ich zakończeniem. Po przepisaniu leasingu zawsze były moje dane z umowy. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Maciej__ napisał(a):

Bo ksiegowi zasadniczo nie zajmuja sie optymalizacja czy doradztwem podatkowym ;)

Ja akurat nie pytałem o optymalizację, a to jak mi podatki policzą przy zmianach.

Kumam specjalizacje i to, że są doradcy podatkowi, ale jak mnie ktoś pyta o rzeczy okołozawodowe, to też nie odsyłam do kogoś, bo to nie moja brocha.

Edytowane przez ZUBERTO
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.