Skocz do zawartości

Jak wywiercić otwór w drewnie 100mm na głębokość 70mm


Kuracjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule, potrzebuję wywiercić otwór w pniu na około 100mm średnicy i około 63-70mm głębokości.

Moje pomysły:

- wiertło frezowe - raczej nierealne bez wiertarki wielkiej mocy

- toczenie - może się okazać kosztowne

- nawiercenie otwornicą i dłubanie dłutem środka - uciążliwe i mozolne, a poza tym otwornice są do 50mm głębokości

 

Ma być tanio i szybko.

Potrzebuję umieścić prostopadłościan 90mmx90mm na 63mm głęboki w pniu drewnianym. Będzie osadzony w pniu na jakiejś masie, może silikonie, może piance montażowej.

Być może będę potrzebował większe ilości.

Z dostępnych narzędzi, to dłuta, wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka, szlifierka kątowa 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, janusz napisał(a):

Ponawiercać gęsto wiertłem i "wydłubać" resztę dłutem? 

Właściwie gdyby użyć grubego wiertła, to może być szybko.

Sprawdzę, bo na razie tylko myślę.

Jest to projekt, który może ujrzy światło dzienne i będę musiał robić tego więcej, dlatego chciałbym coś szybkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

a to nie ma byc kolo o rednicy 10 cm ? 😄

 

Nie musi być koło, mam kwadrat o boku 90mm do osadzenia na głębokość 63mm.

Po prostu w drewnie jak się pracuje, to najprościej koło czasem zrobić :)

Ten kwadrat będzie miał rozetę i ona przykryje naddatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

a to nie ma byc kolo o rednicy 10 cm ? 😄

 

Niby tak, ale 

10 minut temu, Kuracjusz napisał(a):

Potrzebuję umieścić prostopadłościan 90mmx90mm na 63mm głęboki w pniu drewnianym.

Więc raczej wystarczy prostopadłościan. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zzzz napisał(a):

Koło musi mieć średnicę ~128 mm...

O Ty łobuzie!

 

edit

Taka prozaiczna kwestia, a się na niej w.....m

To tym bardziej potrzebuję rozwiązania innego niż otwornica...

Dzięki za otrzeźwienie ;]

Edytowane przez Kuracjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rwIcIk napisał(a):

Były kiedyś do kupienia okrągłe otwornice do drewna. Brzeszczot wciśnięty w okrągły trzymak 

Jak to nie jest otwór przelotowy, to po otwornicy ciężko będzie to wydłubać. Do tego potrzebny jest dość mocny sprzęt. 

Jakbym miał więcej niż jedną sztukę robić, to jak pisze @mayster_tczfrezarka do drewna (pożyczyć, wypożyczyć lub kupić). A wogóle to najprościej frezarka CNC i prosty program, wtedy się nie napracujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zzzz napisał(a):

Nie zgodzę się. Wydłubanie po otwornicy nie jest kłopotliwe. Wystarczy dłutko i młotek.

Do otwornicy ~130 mm potrzebny jest już dość mocny sprzęt (i dobra otwornica). Jakbym miał to robić i dłubać dłutem na ~65 mm, to wolałbym gęsto ponawiercać i wtedy dłubać. Jedną sztukę można "zmęczyć", ale więcej to bym myślał o frezarce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Zrobić sobie szablon (kwadrat czy koło w zależności do potrzeba)- ja zrobiłem sobie szablon z płyty meblowej
-Nawiercić wiertarką i przymocować szablon - ja używałem ścisków stolarskich ale może być druga płyta i scisnąć to prętami gwintowanymi żeby się nie ruszyło
-Objechać frezarką po szablonie

-Potem naciąć w kilku miejscach szlifierką kątową i wydłubać dłutkiem. Ja tak robiłem i bardzo sprawnie poszło.

Frezarka
Miałem problem bo potrzebowałem nieco głębiej to wyrzeźbić niż mogły to zrobić seryjne frezy ale bez problemu dokupiłem dłuższe frezy na allegro.

Edytowane przez bengamin
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kuracjusz napisał(a):

Nie musi być koło, mam kwadrat o boku 90mm do osadzenia na głębokość 63mm.

Po prostu w drewnie jak się pracuje, to najprościej koło czasem zrobić :)

Ten kwadrat będzie miał rozetę i ona przykryje naddatek

Otwornica 90mm do wyrżnięcia bazy. Trzeba oczywiście usuwać urobek dłutem bo tak głęboko otwornica nie sięga. Nastepnie rysujemy kwadracik 90x90 i potrzebne jest dłutko młotek i dwa piwka. Nie dziękuj.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysować kwadrat 9cmx9cm. Nawiercać 2-3mm od linii otwory wiertłem fi 10mm oraz w głąb na głębokość 63mm. Na wiertło nakleić izolację wskazującą żądaną głębokość. Resztę urobku wydłubać dłutem. 

Jeśli w przyszłości będą to powtarzalne elementy, to bym zrobił szablon do nawiertów otworów np z płytki typu Mitek.

 

Edit od wiertła 10m do drewna lepsze będą wiertła łopatkowe. Takim 25mm będzie szybciej i zwykła wiertarka wystarczy.

https://allegro.pl/oferta/wiertla-drewna-plaskie-lopatkowe-piorkowe-10-25-6e-8625827483

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kuracjusz napisał(a):

Tak jak w tytule, potrzebuję wywiercić otwór w pniu na około 100mm średnicy i około 63-70mm głębokości.

Moje pomysły:

- wiertło frezowe - raczej nierealne bez wiertarki wielkiej mocy

- toczenie - może się okazać kosztowne

- nawiercenie otwornicą i dłubanie dłutem środka - uciążliwe i mozolne, a poza tym otwornice są do 50mm głębokości

 

Ma być tanio i szybko.

Potrzebuję umieścić prostopadłościan 90mmx90mm na 63mm głęboki w pniu drewnianym. Będzie osadzony w pniu na jakiejś masie, może silikonie, może piance montażowej.

Być może będę potrzebował większe ilości.

Z dostępnych narzędzi, to dłuta, wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka, szlifierka kątowa 

 

do drewna jest otwornica, bez problemu kupisz 100 mm. Nie wiem  w jakim drewnie, ale jeśli nie jest to jakieś super twarde drewno to normalną wiertarką dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam że na drewnie się nie znam bo jest niespawalne ;]  Ja bym kupił frezarkę, zrobił szablon do kształtu. Pierw po obwodzie frezować z luzem np. 92x92mm a później po kawałku frezem ;] Wydaje się proste :phi:  

 

https://allegro.pl/oferta/bardzo-dlugi-prosty-do-drewna-zolty-13755192474  a frezarkę dobrać do ilości kasy i roboty ;] 

Edytowane przez cumel
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Okrąg?

 

11 minut temu, PawelWaw napisał(a):

 

Człowieku chciałem dać dobra radę a Ty się naśmiewasz ze mnie ze koło traktuje jako okrąg???? Jak złym człowiekiem Ty jesteś :jem: Lubię to ;]

W sumie to coś trzeciego, ale przyjmując to jak autor chciał drążyć to bardziej chciał drążyć koło (po całej powierzchni) niż po samym okręgu. Autor potrzebuje wykonać kieszeń. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2023 o 23:03, janusz napisał(a):

 

W sumie to coś trzeciego, ale przyjmując to jak autor chciał drążyć to bardziej chciał drążyć koło (po całej powierzchni) niż po samym okręgu. Autor potrzebuje wykonać kieszeń. 

Gniazdo nawet!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grogi napisał(a):

Multitool do wycięcia po obwodzie kwadratu.

 

A średek co tam pod jest pod ręką: ponacinać i dłuto...

Też myślałem o tym, ale kolega nie ma tego sprzętu. A jakby miał inwestować to może kupić frezarkę, która się lepiej sprawdzi do tego zadania 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, janusz napisał(a):

Też myślałem o tym, ale kolega nie ma tego sprzętu. A jakby miał inwestować to może kupić frezarkę, która się lepiej sprawdzi do tego zadania 

 

Za jakieś 100zl.powinienes w Lidlu parkside kupić na kablu. Nie widzę praktycznej różnicy między nim, a Boschem...

 

-- edit

 

Na kablu akurat nic nie ma. Są akumulatorowe... Typ narzędzia wg Parkside to PMFW, jakby ktoś szukał...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, grogi napisał(a):

 

Za jakieś 100zl.powinienes w Lidlu parkside kupić na kablu. Nie widzę praktycznej różnicy między nim, a Boschem...

 

-- edit

 

Na kablu akurat nic nie ma. Są akumulatorowe... Typ narzędzia wg Parkside to PMFW, jakby ktoś szukał...

Frezarki też widziałem, że w tej cenie można kupić (nie wiem co to warte). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, janusz napisał(a):

Też myślałem o tym, ale kolega nie ma tego sprzętu. A jakby miał inwestować to może kupić frezarkę, która się lepiej sprawdzi do tego zadania 

Frezarkę sobie kupię, ale to za jakiś czas. Są nawet takie fajne długie frezy, co by mi przypasowały.

Na razie czekam na materiał i zobaczę z tym dłutowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kuracjusz napisał(a):

Frezarkę sobie kupię, ale to za jakiś czas. Są nawet takie fajne długie frezy, co by mi przypasowały.

Na razie czekam na materiał i zobaczę z tym dłutowaniem.

 

W sumie co Ty bedziesz robil ?

jakies wibratory w zgodzie z natura czy cos innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, janusz napisał(a):

Narzędzie wielofunkcyjne ok. A jak wyrzynarką? 

 

Wiercisz dziurę wiertłem, a potem bierzesz wyrzynarkę z brzeszczotem do drewna z wystającym pierwszym zębem. 

Nie jest tak super, jak wielofunkcyjnym, ale w drewnie daje radę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kiziuk napisał(a):

 

Wiercisz dziurę wiertłem, a potem bierzesz wyrzynarkę z brzeszczotem do drewna z wystającym pierwszym zębem. 

Nie jest tak super, jak wielofunkcyjnym, ale w drewnie daje radę.

Ale to nie jest otwór przelotowy, słabo to widzę 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2023 o 23:01, Kuracjusz napisał(a):

otwór w pniu

W jak dużym pniu? Z której strony?

Od góry czy z boku na obłej części?

Jak na to być otwór w płaszczyźnie cięcia, to przy większej ilości frezarka + wiertło do otworów kwadratowych. Zwykłym frezem palcowym robisz środek, a kwadratem boki z narożnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 25.07.2023 o 23:11, Kuracjusz napisał(a):

Właściwie gdyby użyć grubego wiertła, to może być szybko.

Sprawdzę, bo na razie tylko myślę.

Jest to projekt, który może ujrzy światło dzienne i będę musiał robić tego więcej, dlatego chciałbym coś szybkiego.

Pewnie kamery lub czujki ruchu ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, michalkl1 napisał(a):

Pewnie kamery lub czujki ruchu ? 

 

Nie, biokominek.

Podjąłem próby z nawiercaniem wiertłami różnych średnic i potrzeba chyba z godzinę, żeby ogarnąć samo wiercenie (przy okazji można zajechać wkrętarkę/wiertarkę) a do tego z ręki ciężko zrobić wszystkie otwory równolegle. Wiercę w świeżym drewnie, więc czy przy zwykłych wiertłach czy łopatkowych wszystko się gotuje i niesamowicie nagrzewa włącznie z wiertłami. Odpuściłem.

Kupiłem tokarkę do drewna ;]

Zobaczę jak mi pójdzie jak już do mnie dotrze i czy sobie krzywdy nie zrobię, ale takie narzędzie daje mnóstwo innych możliwości, które na pewno wykorzystam.

Edytowane przez Kuracjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kuracjusz napisał(a):

Nie, biokominek.

Podjąłem próby z nawiercaniem wiertłami różnych średnic i potrzeba chyba z godzinę, żeby ogarnąć samo wiercenie (przy okazji można zajechać wkrętarkę/wiertarkę) a do tego z ręki ciężko zrobić wszystkie otwory równolegle. Wiercę w świeżym drewnie, więc czy przy zwykłych wiertłach czy łopatkowych wszystko się gotuje i niesamowicie nagrzewa włącznie z wiertłami. Odpuściłem.

Kupiłem tokarkę do drewna ;]

Zobaczę jak mi pójdzie jak już do mnie dotrze i czy sobie krzywdy nie zrobię, ale takie narzędzie daje mnóstwo innych możliwości, które na pewno wykorzystam.

 

ze niby co ?

bedzie dziura w pienku i tam bedziemy palili ognisko ?

czy to sie nie skonczy wielkim pozarem mieszkania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.