Skocz do zawartości

Droga z pierwszeństwem i Koniec strefy ruchu


tomecki

Rekomendowane odpowiedzi

Mitsubishi i Hyundai... mają pierwszeństwo czy nie mają? 

Takie mam pytanie właśnie :)

 

20240424_172033.jpg.f63cee2f6edcb14bd8fc36a1732d6a6c.jpg

 

Niedawno była tutaj po prostu kielnia, trochę remontów w okolicy i pozamieniali. 

 

Ale czy to ma sens? Gdyby kolejność była odwrotna to jeszcze bym rozumiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ci kolejność nie pasuje? Gdyby nie było strefy ruchu w miejscu gdzie stoją znaki, to te znaki nie miałyby znaczenia. A tak mają.

Tak ja to rozumiem.

Edytowane przez ochkarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ochkarol napisał(a):

A co Ci kolejność nie pasuje? Gdyby nie było strefy ruchu w miejscu gdzie stoją znaki, to te znaki nie miałyby znaczenia. A tak mają.

Tak ja to rozumiem.

 

gdyby kolejność była odwrotna to wyjeżdżam ze strefy, ale jeszcze nie jestem na skrzyżowaniu, więc kawałek dalej widzę drogę z pierwszeństwem i wiem kto je ma.

 

W tej chwili.... jadę drogą z pierwszeństwem, ale koniec strefy nakazuje mi innych przepuścić, czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomecki napisał(a):

 

gdyby kolejność była odwrotna to wyjeżdżam ze strefy, ale jeszcze nie jestem na skrzyżowaniu, więc kawałek dalej widzę drogę z pierwszeństwem i wiem kto je ma.

 

W tej chwili.... jadę drogą z pierwszeństwem, ale koniec strefy nakazuje mi innych przepuścić, czyż nie?

Strefa ruchu jest zapewne na drodze wewnętrznej.

Jak nam wiadomo - na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego (bo obowiązują na drogach publicznych a nie wewnętrznych).

Wyjeżdżając poza znak oznaczający koniec strefy ruchu znajdujesz się na fragmencie drogi, na którym nie obowiązują przepisy o ruchu drogowym. A skoro w tym miejscu nie obowiązują przepisy to i znaki drogowe stojące w tym miejscu można sobie wsadzić.

 

Moim zdaniem znaki są jak najbardziej obowiązujące.

  • Skonfundowany 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ochkarol napisał(a):

Strefa ruchu jest zapewne na drodze wewnętrznej.

Jak nam wiadomo - na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego (bo obowiązują na drogach publicznych a nie wewnętrznych).

Wyjeżdżając poza znak oznaczający koniec strefy ruchu znajdujesz się na fragmencie drogi, na którym nie obowiązują przepisy o ruchu drogowym. A skoro w tym miejscu nie obowiązują przepisy to i znaki drogowe stojące w tym miejscu można sobie wsadzić.

 

Moim zdaniem znaki są jak najbardziej obowiązujące.

A to od kiedy na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy? Właściciel drogi wewnętrznej stawia znaki i one obowiązują. W Prawie o Ruchu Drogowym masz jasno i wyraźnie:

Cytat

2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:

1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;

2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przepisy nie obowiązują, poza wymienionymi przez Ciebie wyjątkami (tutaj w kwestii znaków zwracam honor).

Po to jest właśnie znak "Strefa ruchu", żeby przepisy mogły obowiązywać.

Inna bajka, że pod pkt 1 można podpiąć praktycznie całe prawo o ruchu drogowym. 😆

 

Reasumując (i odpowiadając na pytanie kolegi @tomecki) - kolejność znaków nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Znaki obowiązują tak, czy inaczej.

Edytowane przez ochkarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ochkarol napisał(a):

Czyli przepisy nie obowiązują, poza wymienionymi przez Ciebie wyjątkami (tutaj w kwestii znaków zwracam honor).

Po to jest właśnie znak "Strefa ruchu", żeby przepisy mogły obowiązywać.

 

Reasumując (i odpowiadając na pytanie kolegi @tomecki) - kolejność znaków nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Znaki obowiązują tak, czy inaczej.

 

No dobra, czyli auta z foto mają pierwszeństwo....?

 

A co jeśli nie jest to droga wewnętrzna? Znaku brak. Okolica powiedzmy industrialna, ale jest to normalna ulica, a nie jakiś dojazd do firmy etc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie - czy to przy skręcie w lewo, czy w prawo pierwszeństwo mają.

Nie ma znaczenia czy jest droga wewnętrzna czy nie. Znaki obowiązują na drodze publicznej i na wewnętrznej.

Domniemałem jedynie, że jest to droga wewnętrzna, bo stoi znak "Koniec Strefy Ruchu" a strefy ruchu wyznacza się na drogach wewnętrznych.

Droga wewnętrzna nie musi być wyznaczona znakiem - choć w tym przypadku (chyba) powinna.

"Normalna" ulica też może być drogą wewnętrzną. Przy takiej mieszkam. Żeby było śmieszniej - dojeżdżając z jednej strony stoi znak "Droga wewnętrzna"

https://www.google.pl/maps/@51.2372446,22.5085357,3a,75y,170.54h,80.2t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7ogsxk_bcf-dJpRsUz_VMA!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

ale dojeżdżając z innej strony - już nie ma takiego znaku.😆

https://www.google.pl/maps/@51.2358767,22.510874,3a,75y,246.19h,78.99t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXLJo_8G9kFpAMSxEG2WtCA!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

 

Edytowane przez ochkarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ochkarol napisał(a):

Znaki drogowe obowiązują zarówno na drodze publicznej jak i na drodze wewnętrznej (tym bardziej w strefie ruchu).

Nie rozumiem w czym więc jest zagadka?

 

A wyjazd ze strefy ruchu przypadkiem drogą nie jest - więc tak naprawdę nie ma skrzyżowania...?!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ccLot napisał(a):

Chodzi o to, że wyjeżdżając ze strefy ruchu włączasz się do ruchu i masz ustąpić. Ja to tak rozumiem i autorowi wątku też chyba oto chodziło.

 

Dokładnie w związku z tym miałem (mam?) zgryz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tomecki napisał(a):

 

Dokładnie w związku z tym miałem (mam?) zgryz.

 

Wg mnie zmienili oznakowanie i zapomnieli zdjac albo przeniesc znaku z koncem drogi wenetrznej i jest bajzel.

Ten znak konca powinien wisiec na tym samym slupku co oznaczenie pierwszenstwa i nie byloby problemu.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Maciej__ napisał(a):

Wg mnie zmienili oznakowanie i zapomnieli zdjac albo przeniesc znaku z koncem drogi wenetrznej i jest bajzel.

 

wcześniej nie było tam strefy ;]

 

obraz.png.2ce897539784683562eb635b53600234.png

(2019r)

 

Jak się będę nudził to może napiszę do ZDIZ i niech powiedzą co autor miał na myśli :)

 

edit: w sumie to już się nudziłem, zobaczymy czy i co odpiszą :)

Edytowane przez tomecki
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:hehe:

 

13 godzin temu, tomecki napisał(a):

Mitsubishi i Hyundai... mają pierwszeństwo czy nie mają? 

Takie mam pytanie właśnie :)

 

20240424_172033.jpg.f63cee2f6edcb14bd8fc36a1732d6a6c.jpg

 

Niedawno była tutaj po prostu kielnia, trochę remontów w okolicy i pozamieniali. 

 

Ale czy to ma sens? Gdyby kolejność była odwrotna to jeszcze bym rozumiał.

 

Autorowi tego "rozwiązania" należy się sesja z jajami w imadle :hehe: Typowy burdel.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciej__ napisał(a):

 

NIe, to Ty tu rzucasz kolejne tezy bez zadnego poparcia konkretami...

Wydaje mi się, hierarchia ważności dla znaków drogowych i przepisów powinna być znana każdemu kierowcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ochkarol napisał(a):

Wydaje mi się, hierarchia ważności dla znaków drogowych i przepisów powinna być znana każdemu kierowcy. 

 

Nie wstydz sie, daj ten przepis :ok:

Hierachia nic nie mowi na temat tego, ze znak pierwszenstwa jest wazniejszy od konca strefy.

Oba to znaki pionowe.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ochkarol napisał(a):

Wydaje mi się, hierarchia ważności dla znaków drogowych i przepisów powinna być znana każdemu kierowcy. 

 

hierarchia to jest w temacie: policjant, światła, znaki. O niczym innym tam mowy nie ma imo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał(a):

 

Nie wstydz sie, daj ten przepis :ok:

Hierachia nic nie mowi na temat tego, ze znak pierwszenstwa jest wazniejszy od konca strefy.

Oba to znaki pionowe.

Nie musi być ważniejszy (I nie jest) bo znaki te się nie wykluczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ochkarol napisał(a):

znaki te się nie wykluczają.

 

jeden mówi: "masz pierwszeństwo", drugi mówi: "włączasz się do ruchu, więc puść wszystkich"

 

Nie wykluczają się?

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomecki napisał(a):

 

jeden mówi: "masz pierwszeństwo", drugi mówi: "włączasz się do ruchu, więc puść wszystkich"

 

Nie wykluczają się?

 

W zasadzie to nie :hehe:

Najpierw masz info, że pierwszeństwo jest po Twojej stronie a sekundę później, że włączasz się do ruchu. Taki quiz dla kierowcy :hehe: Trzeba się szybko ogarnąć ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, FrugOs napisał(a):

 

W zasadzie to nie :hehe:

Najpierw masz info, że pierwszeństwo jest po Twojej stronie a sekundę później, że włączasz się do ruchu. Taki quiz dla kierowcy :hehe: Trzeba się szybko ogarnąć ;]

 

 

jeszcze tylko motocyklista potrzebny ;]

  • Lubię to 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomecki napisał(a):

 

jeden mówi: "masz pierwszeństwo", drugi mówi: "włączasz się do ruchu, więc puść wszystkich"

 

Nie wykluczają się?

Który niby mówi o włączaniu się do ruchu? Znak koniec Stefy Ruchu o niczym takim nie informuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ochkarol napisał(a):

Który niby mówi o włączaniu się do ruchu? Znak koniec Stefy Ruchu o niczym takim nie informuje. 

 

obejrzyj Dworaka... Na początku jest o strefie zamieszkania, ale poświęć te kilka minut i obejrzyj do końca.

 

 

Mowa o tym, że gdyby znaki były w takiej kolejności co 'u mnie' to by się wykluczały.

Na filmie z YT jest prawidłowo, najpierw kończy się strefa, później jest D-1 i wtedy jest okej.

 

Ale później jest cała salwa informacji o tym, że mijając Koniec strefy ruchu włączasz się do ruchu i masz każdemu ustąpić.

 

Ale pewnie nadal Ciebie to nie przekona?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomecki napisał(a):

 

obejrzyj Dworaka... Na początku jest o strefie zamieszkania, ale poświęć te kilka minut i obejrzyj do końca.

 

 

Mowa o tym, że gdyby znaki były w takiej kolejności co 'u mnie' to by się wykluczały.

Na filmie z YT jest prawidłowo, najpierw kończy się strefa, później jest D-1 i wtedy jest okej.

 

Ale później jest cała salwa informacji o tym, że mijając Koniec strefy ruchu włączasz się do ruchu i masz każdemu ustąpić.

 

Ale pewnie nadal Ciebie to nie przekona?

 

 

A wiesz co jest zabawne? Że to jest prawie że u mnie pod chatą ;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ochkarol napisał(a):

Znak koniec Stefy Ruchu o niczym takim nie informuje. 

 

To chyba czas, abyś odświeżył sobie przepisy PoRD :ok: 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, ochkarol napisał(a):

Który niby mówi o włączaniu się do ruchu? Znak koniec Stefy Ruchu o niczym takim nie informuje. 

 

Moze nastepnym razem poczytaj przepisy, zanim bedziesz sie "mądrzyl" w takich tematach....

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciej__ - każdy z nas się tutaj "mądrzy", więc daruj sobie takie teksty.

Pokaż mi przepis, który mówi, że znak D-53 bezpośrednio wskazuje na konieczność ustąpienia pierwszeństwa.

@FrugOs - zgodnie z Twoją sugestią - odświeżyłem. Przeczytałem tekst rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/454

Również polecam lekturę. 😉

Nie znalazłem w nim nic o tym, jakoby znak D-53 oznaczał konieczność ustępowania pierwszeństwa komukolwiek. Oznacza on tyle (i tylko tyle), że oznacza wyjazd ze strefy ruchu. Konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu wynika z faktu wjeżdżania na drogę publiczną z drogi wewnętrznej. Gdyby znaku D-53 nie było a był znak D-47 (koniec drogi wewnętrznej) konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu byłaby taka sama. Ale to wynika z przepisów a nie takiego, czy innego znaku.

@tomecki - filmik obejrzałem. Opowiada on o trochę innej sytuacji. Musżę przyznać, że tamta kombinacja dróg wewnętrznych i publicznej jest "godna podziwu".

@Artur_W_wa - w podanym przez Ciebie linku jest definicja/opis znaku D-53. Nie znalazłem tam żadnej wzmianki, jakoby wskazywałby on bezpośrednio na konieczność ustępowania pierwszeństwa przejazdu komukolwiek.

 

Kończąc - ze swojej strony.

Gdyby na omawianym skrzyżowaniu nie było znaków precyzujących pierwszeństwo przejazdu, to wyjeżdżając z tej drogi wewnętrznej należałoby ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu znajdującym się na drodze publicznej. Bez względu na to czy stoi tam znak D-53 (Koniec Strefy Ruchu) czy nie. Zapewne gdyby go nie było - stałby znak D-47 (koniec drogi wewnętrznej).

Jak już ustaliliśmy znaki stojące przy drodze wewnętrznej "są ważne".

Skoro są ważne, to obowiązują i nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby koniec drogi wewnętrznej czy strefy ruchu miał anulować znaki stojące wewnątrz strefy (w rozporządzeniu znalazłem jedynie info o tym, że znaki zakazu obowiązują tylko do końca strefy). 

Mając na uwadze powyższe - sądzę, że ustawodawca dostrzegł możliwość unieważniania znaków wraz z końcem strefy. Jeśli by chciał, żeby nie tylko zakazy obowiązywały tylko wewnątrz strefy - zapewne zrobiłby to również dla innej kategorii znaków. Jednak tego nie uczynił.

Uważam, że kolejność tych znaków nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Jeden z nich reguluje pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu poza drogą wewnętrzną a drugi tylko informuje, że kończy się Strefa Ruchu (tylko tyle i nic więcej).

Jako, że znaki drogowe "są ważniejsze" niż przepisy - uważam, że prawidłowo należy się poruszać tak, jak prezentują znaki o pierwszeństwie przy skręcie w lewo.

 

Ale - oczywiście - każdy ma prawo pozostać przy swoim zdaniu.

Z mojej strony EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ochkarol napisał(a):

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/454

Również polecam lekturę. 😉

Nie znalazłem w nim nic o tym, jakoby znak D-53 oznaczał konieczność ustępowania pierwszeństwa komukolwiek. Oznacza on tyle (i tylko tyle), że oznacza wyjazd ze strefy ruchu. Konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu wynika z faktu wjeżdżania na drogę publiczną z drogi wewnętrznej. Gdyby znaku D-53 nie było a był znak D-47 (koniec drogi wewnętrznej) konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu byłaby taka sama. Ale to wynika z przepisów a nie takiego, czy innego znaku.

@tomecki - filmik obejrzałem. Opowiada on o trochę innej sytuacji. Musżę przyznać, że tamta kombinacja dróg wewnętrznych i publicznej jest "godna podziwu".

@Artur_W_wa - w podanym przez Ciebie linku jest definicja/opis znaku D-53. Nie znalazłem tam żadnej wzmianki, jakoby wskazywałby on bezpośrednio na konieczność ustępowania pierwszeństwa przejazdu komukolwiek.

 

A sprawdzałeś definicję strefy ruchu?
 

Cytat

strefa ruchu - obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27509419,na-takich-skrzyzowaniach-nie-ustepuj-temu-z-prawej-czemu-bo.html#:~:text=Skoro przecięcie zwykłej publicznej drogi z drogą wewnętrzną,pierwszeństwo mają samochody znajdujące się z prawej strony.

 

"Skrzyżowanie" drogi publicznej z drogą wewnętrzną nie jest skrzyżowaniem. Jakakolwiek próba ustalenia tam pierwszeństwa przejazdu znakami jest nieskuteczna, bo nie ma skrzyżowania, a wyjeżdzający z drogi wewnętrznej zwyczajnie włączają się do ruchu.

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2024 o 20:42, ochkarol napisał(a):

Znaki drogowe obowiązują zarówno na drodze publicznej jak i na drodze wewnętrznej (tym bardziej w strefie ruchu).

Nie rozumiem w czym więc jest zagadka?

 

Cytat

Każdy kierowca powinien pamiętać, że wyjeżdżając ze strefy, włącza się do ruchu, a tym samym ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom oraz pieszym.


Powiedz, ktory znak jest wazniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, komandos80 napisał(a):


Powiedz, ktory znak jest wazniejszy?

Oznakowanie do poprawy. Trzeba by zapytać autorów, co mieli na myśli.

Domyślam się, że z prawej mają znak ustąp.

Żółte postawione wcześniej mogą obowiązywać na skrzyżowaniu, a znak końca strefy informuje tylko o jej faktycznej granicy.

Więc można za białym znakiem traktować drogi publiczne z wcześniej oznaczonym pierwszeństwem. ;]

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Powiedz, ktory znak jest wazniejszy?


Ostatni cytat budzi mają wątpliwość.
Koniec strefy nie musi oznaczać wjazdu na drogę publiczna - może to być w dalszym ciągu droga wewnętrzna. Bo jak wiadomo z definicji wszystkie drogi w strefie są drogami wewnętrznymi ale nie wszystkie drogi wewnętrzne danego obszaru muszą należeć do strefy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rwIcIk napisał(a):

Oznakowanie do poprawy. Trzeba by zapytać autorów, co mieli na myśli.

Domyślam się, że z prawej mają znak ustąp.

Żółte postawione wcześniej mogą obowiązywać na skrzyżowaniu, a znak końca strefy informuje tylko o jej faktycznej granicy.

Więc można za białym znakiem traktować drogi publiczne z wcześniej oznaczonym pierwszeństwem. ;]

 

 

 

Pod warunkiem, że za końcem strefy jest wystarczająco dużo utwardzonej drogi. ZCP 20m kwalifikuje do drogi publicznej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.