Skocz do zawartości

EV AK Pionierzy!


mrBEAN

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 2.11.2018 o 07:28, lisik napisał:

A jak z cisza w aucie? Jezdzilem ostatnio sporo jakims przedluzonym priusem 7os. AFAIR 2012 i tu odglos napedu byl meczacy, i aurisem hybrid 2016 tutaj tez dosc glosno (chodzi mi o odglos napedu elektrycznego). Po napedzie elektrycznym spodziewalem sie ciszy a nie odglosow jak w autku elektrycznym dla dziecka. Poza tym ten prius to najgorzej wyciszone auto jakim jechalem. Przy 140kmh nie wiele glosniej (przejaskrawiajac) byloby jechac z otwarta szyba. 

Leaf jest bdb wyciczony. Sam silnik elektryczny trochę słychać.

Natomiast w Ioniqu silnika w zasadzie w ogóle nie słychać, a wyciszony podobnie do Leafa, ale mam wrażenie, ze bardziej słyszalny jest szum od kół. Ogólnie jest bardzo cicho, na tyle, ze jeśli coś skrzypi to irytować zaczyna. 

Od kupna Ioniqa coś skrzypiało/postukiwało w tylnej części auta, już myślałem, że to od amortyzatorów, już miałem zgłaszać na gwarancji w ASO. Na tyle mnie to drażniło, że same weekend zacząłem poszukiwania, i znalazłem 😁

 

Okazało się, że stukają mocowania foteli tylnych o zapięcia, bo było sucho jak pieprz. Psiknięcie smarem wyciszyło w 100%. 

Także jest cicho, bo stukanie foteli dawało odgłos, jakby w zawiasie coś dudniło 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się za free, kwestia doboru paneli. Ja mam zwiększoną moc niż wynikało to z wyliczeń  + miejsce na kolejne panele i znacznie większy inwerter, dlatego też poważnie myślę o aucie elektrycznym do miasta, bo koszt prądu w moim przypadku będzie niemal 0. Oczywiście pozostaje abonament (ok20zł) ale i tak go trzeba płacić.
. Mam w robocie dwa auta. Forda curier Diesla i Kangoo EV. Wszyskie faktury wskazuja ze Kangoo drożej wyjdzie do końca leasingu czyli 3 lata 100kkm. Co ciekawe do Kangoo nie liczę prądu bo tankowanie w robocie za Free.

Wysłane z tel.

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ppmarian napisał:

U mnie gmina daje dopłaty 80%

Wysłane z tel.
 

Już niestety chyba nie ma tego programu.

Był faktycznie taki i przy takiej dopłacie nie ma się co zastanawiać. 

Choć ku mojemu zdziwieniu, jak zacząłem to dokładnie liczyć, to okazało się, że w mojej sytuacji przy taryfie „nocnej” i stosunku zużycia 1:11, to taka PV z dopłatą nawet 80%, będzie się zwracać kilka lat. 

Tak czy inaczej, teraz bym zakładał ale ni ma dopłat u mnie.

I do PV chyba na razie nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ppmarian napisał:

. Mam w robocie dwa auta. Forda curier Diesla i Kangoo EV. Wszyskie faktury wskazuja ze Kangoo drożej wyjdzie do końca leasingu czyli 3 lata 100kkm. Co ciekawe do Kangoo nie liczę prądu bo tankowanie w robocie za Free.

Wysłane z tel.
 

Należało kupić Kangoo 2-3 letnie i wtedy by była inna sytuacja.

Niestety nowe mają ceny z kosmosu, bo producenci nie chcą tego klepać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.11.2018 o 23:41, Igorek napisał:

Ja tu widzę wyraźnie potwierdzenie jednego faktu: elektryk opłaca się najbardziej gdy się nim dużo jeździ. 

Ogólnie tak jest z każdym autem, jeśli mowa o jakimś świeżym dupowozie. W innym razie stałe koszty dramatycznie podnoszą koszty każdego km. 

W elektryku faktycznie większe przebiegi sprzyjają opłacalności. Szczególnie jeśli ktoś jeździ sporo stricte po mieście i w korkach. Tu różnice będą największe w stosunku do kopciuchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ppmarian napisał:

. Mam w robocie dwa auta. Forda curier Diesla i Kangoo EV. Wszyskie faktury wskazuja ze Kangoo drożej wyjdzie do końca leasingu czyli 3 lata 100kkm. Co ciekawe do Kangoo nie liczę prądu bo tankowanie w robocie za Free.

Wysłane z tel.
 

To co jest tak dużym kosztem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest tak dużym kosztem ?

 

Różnica w zakupie / sprzedaży A tym samym raty leasingu

 

Nie wykluczam że Kangoo wezmę prywatnie po skończonym leasingu bo będzie w cenie diesla A jednak tankowanie nadal będę mieć za Free

 

Więc jak kupować EV to tylko używany!

 

Wysłane z tel.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mrBEAN napisał:

Liczyłeś to konkretnie? 

Jakie wnioski?

Tak. Jest mój wątek na ZtS.

Przy mojej dotacji i doborze mocy, okres zwrotu przy obecnych (niskich) cenach prądu to 6.7 lat. Po zakupie EV musiałbym dołożyć ze 3-4 panele.

 

6 godzin temu, ppmarian napisał:

Różnica w zakupie / sprzedaży A tym samym raty leasingu

 

Nie wykluczam że Kangoo wezmę prywatnie po skończonym leasingu bo będzie w cenie diesla A jednak tankowanie nadal będę mieć za Free

 

Więc jak kupować EV to tylko używany!

 

ok to wiele tłumaczy, że zakup był nowego na dość krótki czas, co przy EV jest nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Tak. Jest mój wątek na ZtS.

Przy mojej dotacji i doborze mocy, okres zwrotu przy obecnych (niskich) cenach prądu to 6.7 lat. Po zakupie EV musiałbym dołożyć ze 3-4 panele.

 

ok to wiele tłumaczy, że zakup był nowego na dość krótki czas, co przy EV jest nieopłacalne.

Realny myślę, że jest ciut dłuższy. Natomiast kibicuję, bo to przyszłość, tak jak EV 👍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.11.2018 o 12:37, ppmarian napisał:

Więc jak kupować EV to tylko używany!

 

Wysłane z tel.

 

 

Gdyby były dopłaty do nowych to sytuacja na rynku bardzo sprzyjałaby rozwojowi elektryków. A tak rzeczywiście tylko używka ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Igorek napisał:

Gdyby były dopłaty do nowych to sytuacja na rynku bardzo sprzyjałaby rozwojowi elektryków. A tak rzeczywiście tylko używka ma sens.

 

System dopłat z założenia jest bezsensowny i kulawy. Dlaczego wszyscy mamy się zrzucać na rozwiązanie, które jest niekonkurencyjne rynkowo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ryb napisał:

 

System dopłat z założenia jest bezsensowny i kulawy. Dlaczego wszyscy mamy się zrzucać na rozwiązanie, które jest niekonkurencyjne rynkowo

Bo żeby stało się konkurencyjne, potrzebuje popchnięcia na początku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, grogi napisał:

Bo żeby stało się konkurencyjne, potrzebuje popchnięcia na początku. 

 

Mam niejasne wrażenie, że technologia która jest droższa ma małe szanse stać się tańsza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć dlaczego w ogóle elektryki są takie drogie?

Wcześniej argumentowano że to kwestia akumulatorów. Zgoda. Ale po pojawieniu się samochodów z modelem finansowym dzierżawy akumulatora możemy zobaczyć ile realnie kosztuje ten samochód bez baterii.

I tak Zoe, czyli segment B w wersji golas kosztuje 100 klocków, czyli circa 2-3 razy tyle ile jego spalinowy odpowiednik. Kurka wodna, co tu jest takiego drogiego?

 

CHC1DyZ.png

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ryb napisał:

 

Mam niejasne wrażenie, że technologia która jest droższa ma małe szanse stać się tańsza.

 

Nie jest droższa, jest tansza. Tylko na razie tak ma być. Za duży byłby szok dla całej branży moto i groziłoby to jakimś ultra krachem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

Nie jest droższa, jest tansza. Tylko na razie tak ma być. Za duży byłby szok dla całej branży moto i groziłoby to jakimś ultra krachem. 

 

Sądzę że raczej chodzi o zysk. Skoro i tak ludzie kupują a rządy jeszcze dopłacają to po co obniżać cenę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, format napisał:

A czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć dlaczego w ogóle elektryki są takie drogie?

Wcześniej argumentowano że to kwestia akumulatorów. Zgoda. Ale po pojawieniu się samochodów z modelem finansowym dzierżawy akumulatora możemy zobaczyć ile realnie kosztuje ten samochód bez baterii.

I tak Zoe, czyli segment B w wersji golas kosztuje 100 klocków, czyli circa 2-3 razy tyle ile jego spalinowy odpowiednik. Kurka wodna, co tu jest takiego drogiego?

 

CHC1DyZ.png

 

Nic. Jest tańsze tak naprawdę. 

 

Ma być drogie, bo planowali to wprowadzić za 50 lat, stopniowo. Natomiast Musk tego nie chciał wiedzieć i sobie Teslę zrobił. Ludzie temat chwycili i teraz jest kłopot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

Nic. Jest tańsze tak naprawdę. 

No właśnie w tym rzecz, nie wierzę że zespół napędowy elektryka jest droższy od auta spalinowego skoro jest on wielokrotnie prostszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ryb napisał:

 

System dopłat z założenia jest bezsensowny i kulawy. Dlaczego wszyscy mamy się zrzucać na rozwiązanie, które jest niekonkurencyjne rynkowo?

 

Po to, żebyś nie smrodził już tym dieslem ;)

Każda nowa technologia ma być droga, bo jest nowa.

Tak jak smartfony choćby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, format napisał:

No właśnie w tym rzecz, nie wierzę że zespół napędowy elektryka jest droższy od auta spalinowego skoro jest on wielokrotnie prostszy. 

Silnik elektryczny jest prosty jak kołek. Ogólnie całe auto jest proste i bezobsługowe. 

I właśnie to jest problem. I dlatego ma być drogo. 

Ponizej lista serwisowa Ioniqa

 

 

A6EE8BBD-705C-4123-A0B6-A8FA45A46419.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

I właśnie to jest problem. I dlatego ma być drogo. 

Ponizej lista serwisowa Ioniqa

No i ja to rozumiem. Pytanie, po co płacić za coś co jest warte X kwotę X*4 czy tam X*5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał:

Smartfony akurat w relacji do technologii która za nimi stoi wcale drogie nie są. 

Teraz już tak. Na początku jak kończyła się era 3310 to inaczej to wyglądało. Oczywiście skala inna, ale mniej więcej schemat podobny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

Teraz już tak. Na początku jak kończyła się era 3310 to inaczej to wyglądało. Oczywiście skala inna, ale mniej więcej schemat podobny. 

No spoko, ale adaptacja technologii w smartfonach trwała miesiące, co najwyżej kilkanaście. Elektryki są na rynku od ilu lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, format napisał:

No i ja to rozumiem. Pytanie, po co płacić za coś co jest warte X kwotę X*4 czy tam X*5?

To pytanie jest uniwersalne i można odnieść je do wszelkich dóbr luksusowych, zachcianek i innych tego typu tematów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, format napisał:

No spoko, ale adaptacja technologii w smartfonach trwała miesiące, co najwyżej kilkanaście. Elektryki są na rynku od ilu lat?

Jako realny konkretny produkt to jeszcze tak naprawdę ich nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

To pytanie jest uniwersalne i można odnieść je do wszelkich dóbr luksusowych, zachcianek i innych tego typu tematów.

Ale co w prostszym samochodzie luksusowego? To tak jakbyś zbudował rower typu Jubilat i śpiewał za niego 5 razy więcej co za jakieś porządne MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mrBEAN napisał:

Po to, żebyś nie smrodził już tym dieslem ;)

Każda nowa technologia ma być droga, bo jest nowa.

Tak jak smartfony choćby. 

 

Właśnie oglądam sobie Jeepa Grand Cherokee. Wersja z dieslem od 236k, wersja z benzynowym V6 od 290k, z V8 od 324k. Oczywiście jest to wyższa wersja wyposażeniowa ale jednak. Więc chyba posmrodzę jeszcze tym dieslem.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał:

Ale co w prostszym samochodzie luksusowego? To tak jakbyś zbudował rower typu Jubilat i śpiewał za niego 5 razy więcej co za jakieś porządne MTB.

Jakimi elektrykami miałeś okazję powozić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ryb napisał:

 

Właśnie oglądam sobie Jeepa Grand Cherokee. Wersja z dieslem od 236k, wersja z benzynowym V6 od 290k, z V8 od 324k. Oczywiście jest to wyższa wersja wyposażeniowa ale jednak. Więc chyba posmrodzę jeszcze tym dieslem.

 

Na zdrowie 👍😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ryb napisał:

 

Innym smrodzę! Tym z tyłu!  :hehe:

Ja na diesle mam już konkretnego focha, bo od jakiegoś czasu jeżdżę rowerem na szosie i 8/10 diesli tak śmierdzi, że nie potrafię tego opisać w cenzuralnych słowach. W mieście tego nie czuć, natomiast jak poza miastem sobie jadę i wyprzedzi mnie dieselek, to jest obłęd. 

I nie ważne, stary czy nowy. Nie śmierdzą tylko takie najnowsze do 3 lat mniej więcej. Potem zaczynaja się tuningi dpf po gwarancji i inne historie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mrBEAN napisał:

Jakimi elektrykami miałeś okazję powozić?

Żadnymi. Ale ja nie wygłaszam tez. Dyskutuję. 

Jedynie przejeździłem trochę kkmów hybrydowym aurisem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mrBEAN napisał:

Ja na diesle mam już konkretnego focha, bo od jakiegoś czasu jeżdżę rowerem na szosie i 8/10 diesli tak śmierdzi, że nie potrafię tego opisać w cenzuralnych słowach. W mieście tego nie czuć, natomiast jak poza miastem sobie jadę i wyprzedzi mnie dieselek, to jest obłęd. 

I nie ważne, stary czy nowy. Nie śmierdzą tylko takie najnowsze do 3 lat mniej więcej. Potem zaczynaja się tuningi dpf po gwarancji i inne historie.

 

Na to co ludzie robią nie mam wpływu. Mój ma DPF i spełnia Euro6. Raczej nie śmierdzi, tj. fiołkami nie pachnie tylko spalinami ale bąków nie puszcza.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, format napisał:

No właśnie w tym rzecz, nie wierzę że zespół napędowy elektryka jest droższy od auta spalinowego skoro jest on wielokrotnie prostszy. 

Muszą zwrócić się badania i rozwój, a że sprzedaż niezbyt wysoka, to i ceny wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

Muszą zwrócić się badania i rozwój, a że sprzedaż niezbyt wysoka, to i ceny wysokie.

Ceny wysokie to i sprzedaż niska.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ryb napisał:

 

Na to co ludzie robią nie mam wpływu. Mój ma DPF i spełnia Euro6. Raczej nie śmierdzi, tj. fiołkami nie pachnie tylko spalinami ale bąków nie puszcza.

:ok:

Mój śmierdział, gdy był nowy - po wypalaniu dpf, wypalało się chyba całe podwozie. Czułem po przyjeździe do garażu.

Ale już mu przeszło ;]

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, format napisał:

Żadnymi. Ale ja nie wygłaszam tez. Dyskutuję. 

Jedynie przejeździłem trochę kkmów hybrydowym aurisem

By konkretniej dyskutować musiałbyś pojeździć i poużywać.

W innym razie to tak jakbyś dyskutował z kimś na temat użyteczności smartfonów, kto aktualnie skończył używać jakąś Nokię 3310.

 

Producenci marek premium walczą od lat o:

ciszę; elektryk to po prostu ma

minimalizacja drgań; elektryk po prostu to ma

lepsze prowadzenie/nisko położony środek ciężkości/rozkład mas; elektryk po prostu to ma, bo ciężka bateria zazwyczaj na środku i przy samej ziemi.

bezpośredniość przekazania napędu; elektryk po prostu to ma

moment dostępny w jak najszerszym zakresie; elektryk po prostu to ma, zawsze od 0

sprawność jednostki napędowej: elektryk to po prostu ma

płynność jazdy: dsg, cvt i inne 15 biegowe automaty; elektryk po prostu to ma: jeden bieg 

multimedia/sterowanie/obsługa/integracja: przy elektryku wszystko jest osiągalne bez problemu

 

Jak takie BMW wypuści jakaś w pełni elektryczna 3er, 4er lub 5er to będzie to statek kosmiczny na kołach, którym każdy będzie chciał jeździć. 

 

Kwestia rozwoju technologii i dopuszczenia jej dla ogółu.

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rwIcIk napisał:

Do czasu, aż ktoś się wyłamie.

Obniży cenę i sprzedaż wzrośnie.

Bo producenci są w szoku i nie wiedzą, co się dzieje.

Teraz miały się sprzedawać hybrydy przez 10 lat, przez kolejne 10 lat hybrydy plug in, a później ewentualnie elektryki.

 

Natomiast Tesla zamieszała, po drodze dieselgate, do tego polityka podłapała, że to faktycznie jest właściwy kierunek i teraz zaczęło się tarcie producenci i całe paliwowo-olejowe lobby kontra polityka.

 

Ludzie powoli będą dorastać i rynek się będzie robił. 

Ogólnie polityka będzie sterować, jak zawsze zresztą.

Dziesięciolecia u nas potrzebne, spokojnie :) 

Najpierw musimy zaadaptować miliony diesli z zachodu, które to już do miast nie będą zaraz miały w ogóle wstępu.  

 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, format napisał:

No i ja to rozumiem. Pytanie, po co płacić za coś co jest warte X kwotę X*4 czy tam X*5?

Po to żeby ktoś zarobil.

To ile coś jest warte jest mocno umowne i nie tylko w motoryzacji.

Dla mnie praca wielu preziow zgarniajacych 6 cyfr miesięcznie nie jest tyle warta, itp., itd.

Rzeczy też to dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mrBEAN napisał:

Natomiast Tesla zamieszała, po drodze dieselgate, do tego polityka podłapała, że to faktycznie jest właściwy kierunek i teraz zaczęło się tarcie producenci i całe paliwowo-olejowe lobby kontra polityka.

Wydaje mi się że właśnie w tym jest problem. Urealnienie cen elektryków to katastrofa dla koncernów paliwowych, a to wpływowi lobbyści są.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Po to żeby ktoś zarobil.

To ile coś jest warte jest mocno umowne i nie tylko w motoryzacji.

Dla mnie praca wielu preziow zgarniajacych 6 cyfr miesięcznie nie jest tyle warta, itp., itd.

Skoro to taki pikuś, to zostawaj prezesem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.