Skocz do zawartości

Dobór opon do typu auta - ale inaczej


JacWeg

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kaczorek79 napisał:

Dobrze Ci się jeździ przy niskich temperaturach, bo akurat Pirelli PZero Nero to nie jest opona UHP, tylko opona stworzona na wszystkie warunki pogodowe poza zimą oczywiście. Spróbował byś pojeździć na PZero, albo PZero Corsa przy +4 stopniach i mokrej nawierzchni. Typowe opony UHP mają twardszą mieszankę, żeby nie płynęły latem przy pałowaniu i niestety w niskich temperaturach robią się bardziej śliskie od zwykłych opon letnich. 

Mam obecnie opony UHP u siebie i poniżej 6 stopni trzeba bardziej uważać, tak jak pisał kolega @Ryb . Markowa zimówka jest w tych warunkach bardziej przyczepna.

 

To potwierdza moje obserwacje, bo jak było cieplej to opony sprawowały się dużo lepiej, mimo tej samej ilości wody na jezdni. Oczywiście obserwacje te zostały tu zanegowane i wyśmiane, ale do tego jestem akurat już przyzwyczajony.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Ryb napisał:

 

To potwierdza moje obserwacje, bo jak było cieplej to opony sprawowały się dużo lepiej, mimo tej samej ilości wody na jezdni. Oczywiście obserwacje te zostały tu zanegowane i wyśmiane, ale do tego jestem akurat już przyzwyczajony.

:ok:

Spośród opon letnich, które miałem, były takie, że niska temperatura nie robiła na nich wrażenia, np Hankook Ventus Prime 2, Michelin Pilot Exalto 2, Conti Premium Contact 2, Toyo Proxes T1-R, ale były też takie, że niska temperatura dawała o sobie znać, np Michelin Pilot Sport 3, Dunlop Sport Maxx RT, Bridgestone Potenza RE050A, Hankook Ventus S1 evo2. Widać, że im bardziej opona idzie w kierunku wysokich osiągów na suchej, ciepłej drodze, tym gorzej zachowuje się w niskich temperaturach. Ameryki nie trzeba na nowo odkrywać, ale wiem, są tu tacy, którzy zaraz będą technologie z F1 przenosić do codziennego dupowozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kaczorek79 napisał:

Obecnie jeżdżę na Dunlop Sport Maxx RT.

Myślałem że masz jakieś trackdayowe opony street legal. Jakoś nie czuję że te opony znacząco różnią się od wspomnoanyxh Pzero nero czy rosso, obaj producenci przewidują anaologiczne zastosowania.

 

Jako ciekawostka, coś chyba producentowi w nich nie pykło bo na stronie napisał :

 

 

MIESZANKA KRZEMIONKOWA

Mieszanka bieżnika wywodząca się z bieżników opon sportowych, zapewnia bardzo dobrą przyczepność szczególnie na mokrych nawierzchniach i w niskich temperaturach.Zalety Doskonałe hamowanie i przyspieszanie; duża przyczepność na mokrych nawierzchniach i w niskich temperaturach; niski współczynnik zużycia.

 

 

Całość tutaj :

https://www.dunlop.eu/pl_pl/consumer/tires/sport_maxx_rt.SPTMAXXRT.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Piotrus napisał:

Myślałem że masz jakieś trackdayowe opony street legal. Jakoś nie czuję że te opony znacząco różnią się od wspomnoanyxh Pzero nero czy rosso, obaj producenci przewidują anaologiczne zastosowania.

 

Jako ciekawostka, coś chyba producentowi w nich nie pykło bo na stronie napisał :

 

 

MIESZANKA KRZEMIONKOWA

Mieszanka bieżnika wywodząca się z bieżników opon sportowych, zapewnia bardzo dobrą przyczepność szczególnie na mokrych nawierzchniach i w niskich temperaturach.Zalety Doskonałe hamowanie i przyspieszanie; duża przyczepność na mokrych nawierzchniach i w niskich temperaturach; niski współczynnik zużycia.

 

 

Całość tutaj :

https://www.dunlop.eu/pl_pl/consumer/tires/sport_maxx_rt.SPTMAXXRT.html

Krzemionka, to dodatek w składzie niemal wszystkich opon od jakichś 20 lat. Widzę, że nie mamy o czym więcej rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kaczorek79 napisał:

Krzemionka, to dodatek w składzie niemal wszystkich opon od jakichś 20 lat. Widzę, że nie mamy o czym więcej rozmawiać.

Ależ ja doskonale wiem do czego służy jej dodatek, zwracam tylko uwagę na pewne niekonsekwencje w tym jak swój produkt przedstawia producent vs jego opinia na AK.  Nie musisz już odpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ryb napisał:

Dobrze Ci się jeździ przy niskich temperaturach, bo akurat Pirelli PZero Nero to nie jest opona UHP, tylko opona stworzona na wszystkie warunki pogodowe poza zimą oczywiście.

Spodziewałem się że się tak skończy, trzeba może napisać do Pirelli bo forumowi mądrale wiedzą lepiej :

Screenshot_20181113-064830_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrus napisał:

Spodziewałem się że się tak skończy, trzeba może napisać do Pirelli bo forumowi mądrale wiedzą lepiej :

Screenshot_20181113-064830_Samsung Internet.jpg

 

Może w małych autach różnica nie jest aż tak odczuwalna.

:nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Dobrze Ci się jeździ przy niskich temperaturach, bo akurat Pirelli PZero Nero to nie jest opona UHP, tylko opona stworzona na wszystkie warunki pogodowe poza zimą oczywiście. Spróbował byś pojeździć na PZero, albo PZero Corsa przy +4 stopniach i mokrej nawierzchni. Typowe opony UHP mają twardszą mieszankę, żeby nie płynęły latem przy pałowaniu i niestety w niskich temperaturach robią się bardziej śliskie od zwykłych opon letnich. 

Mam obecnie opony UHP u siebie i poniżej 6 stopni trzeba bardziej uważać

To po co w takim razie uzywasz UHP na drodze? Rozumie ze do upalania na torze to UHP jak najbardziej, ale na zwyklej drodze? nawet jak pokonasz 2-3 zakrety na granicy przyczepnosci. Jaka jest roznica miedzy UHP a HP w zakretach czy hamowaniach na suchym czy mokrym. Na mokrym podejrzewam ze zadna, a na suchym moze minimalnie lepsza jest UHP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gregoryj napisał:

To po co w takim razie uzywasz UHP na drodze? Rozumie ze do upalania na torze to UHP jak najbardziej, ale na zwyklej drodze? nawet jak pokonasz 2-3 zakrety na granicy przyczepnosci. Jaka jest roznica miedzy UHP a HP w zakretach czy hamowaniach na suchym czy mokrym. Na mokrym podejrzewam ze zadna, a na suchym moze minimalnie lepsza jest UHP

Do upalania na torze, to stosuje się slick i semislick. W warunkach drogowych wolę używać opon UHP, bo 2-3 zakręty na granicy przyczepności to pokonuję przynajmniej dwa razy dziennie, w drodze do pracy i w drodze z pracy. Mam idealne warunki drogowe między domem i pracą, a że lubię jeździć szybko i w większości przypadków używać pedału gazu 0-1, to przynajmniej na suchym kontakt z jezdnią musi być idealny zachowując kompromis na mokrej nawierzchni. Sprawa się komplikuje dopiero przy niskich temperaturach, w okolicy 0-6 stopni, a i tak nie jest źle, bo nadal jeżdżę szybciej od większości użytkowników dróg, tyle, że już wolniej niż przy ładnej, ciepłej pogodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Do upalania na torze, to stosuje się slick i semislick. W warunkach drogowych wolę używać opon UHP, bo 2-3 zakręty na granicy przyczepności to pokonuję przynajmniej dwa razy dziennie, w drodze do pracy i w drodze z pracy. Mam idealne warunki drogowe między domem i pracą, a że lubię jeździć szybko i w większości przypadków używać pedału gazu 0-1, to przynajmniej na suchym kontakt z jezdnią musi być idealny zachowując kompromis na mokrej nawierzchni. Sprawa się komplikuje dopiero przy niskich temperaturach, w okolicy 0-6 stopni, a i tak nie jest źle, bo nadal jeżdżę szybciej od większości użytkowników dróg, tyle, że już wolniej niż przy ładnej, ciepłej pogodzie. 

Rozumie, ze to co piszesz powyzej dzieje sie zgodnie przepisami ruchu drogowego i znaki/przepisy pozwalaja na pokonywanie tych zakretow na granicy przyczepnosci opon UHP.

 

A to ze jezdzisz szybciej od innych, to albo masz lepsze umiejetnosci i wyczucie auta albo po prostu jestes piratem drogowym :nono: Holowczyc polonezem pewnie dalby rade 99,9% kierowcow dosiadajacych nawet 2x mocniejsze auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2018 o 09:34, gregoryj napisał:

To po co w takim razie uzywasz UHP na drodze? Rozumie ze do upalania na torze to UHP jak najbardziej, ale na zwyklej drodze? nawet jak pokonasz 2-3 zakrety na granicy przyczepnosci. Jaka jest roznica miedzy UHP a HP w zakretach czy hamowaniach na suchym czy mokrym. Na mokrym podejrzewam ze zadna, a na suchym moze minimalnie lepsza jest UHP

 

Do auta z mojego przykładu chyba nawet nie ma opon, które nie byłyby UHP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2018 o 05:53, Piotrus napisał:

Spodziewałem się że się tak skończy, trzeba może napisać do Pirelli bo forumowi mądrale wiedzą lepiej :

A może są (były) różne opony? PZero Nero i PZero Nero GT?! I jeszcze PZero Nero All-Season?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, grogi napisał:

A może są (były) różne opony? PZero Nero i PZero Nero GT?! I jeszcze PZero Nero All-Season?

A czy któraś z nich nie jest UHP? W szczególności PZero GT ze screena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2018 o 11:20, Joki napisał:

Potwierdzam. Zawsze jeżdżę na letnich tak długo jak się da czyli do zapowiedzi śniegu. I nawet jeśli zdarzy się zmiana dopiero przy -20st.C to zawsze od razu czuć, że zimówki gorzej kleją. Na suchym i mokrym.

 

Mam podobne zdanie, zimówki są po to, żeby nie zostać zaskoczonym na śniegu.

Kiedyś przespałem wymianę i natknąłem się na nagłe intensywne - choć krótkie - opady śniegu (w listopadzie).

Miałem letnie z mocno "wzdłużnym" wzorem bieżnika. Dopóki to co spadło nie stopniało (a zajęło to jakieś 30 minut) to nie dało się bezpiecznie jechać (ruszać, hamować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wald0 napisał:

 

Mam podobne zdanie, zimówki są po to, żeby nie zostać zaskoczonym na śniegu.

Kiedyś przespałem wymianę i natknąłem się na nagłe intensywne - choć krótkie - opady śniegu (w listopadzie).

Miałem letnie z mocno "wzdłużnym" wzorem bieżnika. Dopóki to co spadło nie stopniało (a zajęło to jakieś 30 minut) to nie dało się bezpiecznie jechać (ruszać, hamować)

Mnie tak kiedyś zaskoczył śnieg w kwietniu po zmianie opon na letnie - miałem problemy z wyjechaniem z osiedla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmianilem letnie uniroyale na zimówki i przy temperaturze w okolicach zera stopni letnia ciągle dawała więcej przyczepności niż zimówka. Może to kwestia tego że rainsporty są bardzo miękkie.

Wysłane z mojego Moto X Play

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.