Jump to content
bielaPL

Odpalanie kosy spalinowej

Recommended Posts

Mam kilkuletnią kosę spalinową Naca. Swoje już przeżyła, ale miała spory serwis i jakoś tam chodzi. Pojawił się jednak problem z odpalaniem, trzeba strasznie mocno ciągać linkę bo jest duży opór. Ostatnio np rozrusznik wystarczył na odpalenie z 10 razy (za każdym razem kilka prób) i potem puszczają te sprężyny  w środku i trzeba nową linkę ze sprężynami kupować (na szczęście tanie). Czym jest spowodowany ten opór?

Sprzęgło całe. Może rozpadło się i blokuje.

• Like 1

Jak wykręcisz świecę, to czujesz jakiś opór (poza sprężyną rozrusznika) przy pociąganiu sznurka?

Jak wykręcisz świecę, to czujesz jakiś opór (poza sprężyną rozrusznika) przy pociąganiu sznurka?
Nie ma oporu. Dziś niestety nie dało mi się jej odpalić.. chyba już pójdę nowa kupić :) coś polecacie?

Godzinę temu, bielaPL napisał:

Nie ma oporu. Dziś niestety nie dało mi się jej odpalić.. chyba już pójdę nowa kupić :) coś polecacie?

Stihl.

14 minut temu, adam_W napisał:

Stihl.

dobra inaczej ;) jakiego chińczyka polecacie żeby nie był najgorszy? Z markowych to bym wziął hondę, ale że nie będę tym kosił codziennie a raz na miesiąc tarczą przelecę w koło działki chwasty także jakość nie musi być ekstra.

Posted (edited)
15 minut temu, bielaPL napisał:

dobra inaczej ;) jakiego chińczyka polecacie żeby nie był najgorszy? Z markowych to bym wziął hondę, ale że nie będę tym kosił codziennie a raz na miesiąc tarczą przelecę w koło działki chwasty także jakość nie musi być ekstra.

Oleo-Mac.

Nax 800B Briggs&Stratton

Verto 50G491

Albo kolejny Nac, np Mex620K38A

Edited by adam_W

Posted (edited)

Dlatego poleciłem go jako pierwszego. Jak sam widzisz, w rozsądnej cenie możesz kupić wg mnie naprawdę dobry sprzęt.

Edited by adam_W
  • Like 1

29 minut temu, adam_W napisał:

Dlatego poleciłem go jako pierwszego. Jak sam widzisz, w rozsądnej cenie możesz kupić wg mnie naprawdę dobry sprzęt.

myślałem że bez 1,5-2 tys nie ma co zaczynać ;) 

I dzwoniłem do sklepu ze stihlem, Pan odradził fs55 do moich zastosowań, powiedział że jak założę tarcze na chwasty to ta maszyna szybko się będzie zużywać. Powiedział że od 1400 do takich zastosowań stihl da radę...

19 godzin temu, bielaPL napisał:

Części do takiej kosy są śmiesznie tanie, a silnik prosty jak budowa cepa, także ja bym polecił reanimować. Np cały zbiornik paliwa kosztuje 12 PLN, gaźnik 24 PLN itd.

Chyba że masz jej dosyć to oddaj mi zwłoki - przydadzą mi się na części do mojego Hortmasza.

Co do kupna kosy, pytanie do czego będziesz jej głównie używał? Ja kiedyś kupiłem kosę 42cm3, mocna jak diabli ale do szybkiego podkoszenia trawnika w rogach, wokół drzew nigdy nie chciało mi się jej wyciągać. Zamieniłem się z teściem na Stihla FS38, czyli chyba najmniejszy model. Jest lekka i przy każdym koszeniu ją wyciągam żeby poprawić to co zostawiła zwykła kosiarka. Za to ostatnio miałem do koszenia 1m chaszcze i bez tej pierwszej nie dałbym rady.

Mam od kilku ładnych lat taka kosę https://tooles.pl/kosa-spalinowa-podkaszarka-rq-580-3x-olej-52-km-demon-zes89?gclid=CjwKCAjwr7X4BRA4EiwAUXjbt75hzvQk-yuoOU3lTe4L2lDOhizGYxeyKl95o9wQ3wV1cs-5xKkAkRoCQjMQAvD_BwE , typowy chińczyk. Nie ma u mnie łatwo, czasami kosze metrowe zarośla, długa trawę, odpala bez problemu. Nawet jak bym miał co kilka lat wymieniać na nową to wg. mnie warto

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

1 godzinę temu, michbaran napisał:

Mam od kilku ładnych lat taka kosę https://tooles.pl/kosa-spalinowa-podkaszarka-rq-580-3x-olej-52-km-demon-zes89?gclid=CjwKCAjwr7X4BRA4EiwAUXjbt75hzvQk-yuoOU3lTe4L2lDOhizGYxeyKl95o9wQ3wV1cs-5xKkAkRoCQjMQAvD_BwE , typowy chińczyk. Nie ma u mnie łatwo, czasami kosze metrowe zarośla, długa trawę, odpala bez problemu. Nawet jak bym miał co kilka lat wymieniać na nową to wg. mnie warto

To mnie pocieszyłeś.

Tydzień temu kupiłem ją teściowi.

Do tej pory zajechał 2 inne chińczyki, z czego jednego miał 10 lat, drugiego 6, a kosy u niego łatwo nie mają.

Dziś pierwszy raz używał i se chwali, zastanawialiśmy się tylko jak z trwałością będzie.

Rzeczywiście ten demon sprzedaje się jak ciepłe bułeczki...

image.png.4f50487e1c1d524738574a3ffb8b21d5.png

13 godzin temu, ZUBERTO napisał:

To mnie pocieszyłeś.

Tydzień temu kupiłem ją teściowi.

Do tej pory zajechał 2 inne chińczyki, z czego jednego miał 10 lat, drugiego 6, a kosy u niego łatwo nie mają.

Dziś pierwszy raz używał i se chwali, zastanawialiśmy się tylko jak z trwałością będzie.

Mam od kilku lat podobną kosę NAC.

Działa skutecznie :ok:

Ale jest bardzo głośna i wibruje w rękach. Trochę ciężka.

Trzeba uważać na włącznik ssania - potrafi być odwrotnie oznaczony on/off

• Like 1

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Rzeczywiście ten demon sprzedaje się jak ciepłe bułeczki...

image.png.4f50487e1c1d524738574a3ffb8b21d5.png

Kupiłem to ze 2 miesiące temu, jakby ktoś też miał ochotę to kilka słów ode mnie...

Większość tych akcesoriów wywalić można na śmietnik to po pierwsze, na dzień dobry kupić klej do gwintów, rozkręcić i skręcić na nowo co się da mnie od wibracji odkręcił się najpierw gaźnik, potem jego podstawa, potem jeszcze  tam jakaś śrubka, zrobiłem po swojemu i jest ok. Żyłka z tych plastikowych głowic kończyła szybko żywot zakupiłem Stihl (kwadratowa) i było dużo lepiej ale urywała się po czasie przy wyjściach z głowicy, rozebrałem, wyobliłem te aluminiowe wkładki gradownikiem i kolejny problem się rozwiązał. Przekładnia kątowa grzała się mocno, zaaplikowałem smar do przegubów GKN i jest ok, ten dołączony do zestawu to raczej jakieś zwykłe maziwo. I radzę uważać z mocnym uderzaniem głowicą o ziemię w celu wysunięcia żyłki bo znajomy złamał rurkę :)

Poza tym to dość mocna kosa daje radę, odpala bez problemów. Mimo wszystko jestem zadowolony puki co.

• Like 2
  • Haha 2
  • shocked 1

4 godziny temu, rwIcIk napisał:

Mam od kilku lat podobną kosę NAC.

Działa skutecznie :ok:

Ale jest bardzo głośna i wibruje w rękach. Trochę ciężka.

Trzeba uważać na włącznik ssania - potrafi być odwrotnie oznaczony on/off

Wszystko zależy czego ktoś oczekuje od takiego sprzętu i jak długo go używa. Jeśli to jest okazjonalne użycie to za taką kasę nie kupi się nic lepszego. Ja ostatnio walczyłem moją z 10 letnią trawą wysoką na ponad 1m, po drugim zbiorniku paliwa czuć było wibracje w łapach i jakbym miał tym na co dzień pracować to bym nie dał rady.

Porządny Stihl z antywibracją którym można non stop pracować to wydatek ponad 3000 za nową, ewentualnie 1500 PLN za używkę po jakimś zakładzie usług sprzątania miasta, który ma nalatane bóg wie ile h pracy.

• Like 1

Dobra pany wziąłem fs55. Na zylce śmiga ok. Na ostrzu 2 zębnym strasznie czuć wibracje na dłoniach. Tak ma być czy coś zwalilem przy montażu ostrza ;] ?

Pytanie do starego naca. Chce jeszcze przy nim hobbystycznie pogrzebać. Z tego co widziałem świece to czas na nową. Zobaczymy czy po tym odpali. No i dalej nie wiem co z tym oporem. Czytałem że może to być problem dekompresji. Ale może trzeba będzie cała kosę rozebrać i zobaczyć jak to działa ;]

1 godzinę temu, bielaPL napisał:

Dobra pany wziąłem fs55. Na zylce śmiga ok. Na ostrzu 2 zębnym strasznie czuć wibracje na dłoniach. Tak ma być czy coś zwalilem przy montażu ostrza

Może źle albo nie wyważony?

Może źle albo nie wyważony?
Skręce to jeszcze raz. Jak tak będzie trzeslo to pojadę do sprzedawcy może coś poradzi.

Najlepsze wyjście, jeśli kupowałeś w sklepie stacjonarnym to też bym podjechał z myślą że coś poradzą jeśli ze sprzętem jest coś nie tak.

10 minut temu, adam_W napisał:

Najlepsze wyjście, jeśli kupowałeś w sklepie stacjonarnym to też bym podjechał z myślą że coś poradzą jeśli ze sprzętem jest coś nie tak.

Ta w stacjonarnym, w necie te same ceny :), a tam jeszcze mi odpalił i poopowiadał trochę i paliwa nalał ;). Co ciekawe na allegro bardzo mało jest sprzedających markowe kosy. Albo jakieś sklepy internetowe mało znane albo właśnie lokalni dystrybutorzy.

12 godzin temu, bielaPL napisał:

Pytanie do starego naca. Chce jeszcze przy nim hobbystycznie pogrzebać. Z tego co widziałem świece to czas na nową. Zobaczymy czy po tym odpali. No i dalej nie wiem co z tym oporem. Czytałem że może to być problem dekompresji

Tam chyba nie ma zaworu dekompresji. 

Zajrzyj przez wydech albo dolot jak wygląda tłok, pierścień, po wykręceniu świecy wał powinien lekko się obracać ręką.

Co do samego palenia to trzeba sprawdzić iskrę i ewentualnie psiknij brake cleanerem w dolot - jeśli od razu zagada to problem jest w układzie paliwowym.

Kilka słów o FS55. Cena 850zł w sklepie stacjonarnym. Pokosiłem raz tarczą (raczej śmigłem)

STIHL FS 55 - 8255179741 - oficjalne archiwum Allegro

a raz żyłką. Samo koszenie w porządku, żyłka rwie wszystko aż miło, a to jest 2.4 okrągła. W kolejce czeka już kwadratowa. Pomimo 1KM mocy nie odczułem jej braku. Pół metrowa trawa czy nawet grubsze zielsko wycina. Na tarczy to samo, grubawe zielska (jak kciuk albo szersze) tnie bez problemu. Sama kosa jest lekka i dodana szelka w zestawie całkiem wystarczająca. Minus to spory rozbryzg trawy, piachu, kamyków przy żyłce jak szorujemy po ziemi, okulary to minimum a nawet myślę o pełnej masce na twarz (może macie jakieś fajne?). Są też małe drżenia, w droższych modelach jest amortyzacja. Przydaje się przy większych powierzchniach. I teraz najważniejsze.. jakość. Od razu czuć za co się zapłaciło (a to najniższy model). Każdy guzik jest porządny, uchwyt miły w dotyku, śrubki pięknie chodzą na gwincie, dokupiłem pojemnik litrowy do mieszania oleju i paliwa to też nie jest to zwykła butelka.

STIHL POJEMNIK DO PALIWA 1L MIESZANKI Z PODZIAŁKĄ ogrodnik24.pl

W korku mamy miarkę ile oleju wlać, potem dolewamy benzynę i kolejne zaskoczenie - nie trzeba żadnych lejków, otwór w tym pojemniku jest tak szeroki że wlewasz spokojnie z kanistra 5l bez problemu że coś rozlejesz, zakręcamy mieszamy i już z tej butli prosto bez lejków do kosiarki sobie przelewamy. Wszystko jest mocno przemyślane i ergonomiczne. Także prócz większej trwałości sprzętu dostajemy całość przyjemniej wykonaną, wygodną i przemyślaną. Moim zdaniem warto.

• Like 1

Ostatnio padła mi kosa Texas po 14 latach. To taka lepsza chińszczyzna syngowana przez duńczyków. Kupiłem na all jakiegoś taniego chińczyka po odpaleniu silnik pochodził z 15 min i zgasł, brak iskry na świecy. 

Silnik odesłałem smartem a rurę z głowicą przełorzyłem do starego texasa i poszedłem kosić dalej.

Tylko Texas kosztuje ze 200 ZŁ. więcej od chinola no name.