Zawartość dodana przez HelixSv
-
Zużycie prądu
Tak właśnie jest. I to większości EV jakimi jeździłem, a może i we wszystkich.
-
Zużycie prądu
Oficjalne stanowisko VW, to lepsza ochrona przed rdzą tylnych (używanych z mniejszą intensywnością) hamulców. Ja się cieszę z bębnów. Swoją drogą, to zauważyłem, że ID4 co jakiś czas hamuje jak spalinowy (bez rekuperacji), najpewniej w celu utrzymania sprawności hamulców.
-
Zużycie prądu
Hamulce w pełni elektrycznych aut są pewnie inaczej projektowane. Gdzieś czytałem, że w ID3/4/5 zdecydowano się na bębny z tyłu właśnie dlatego, że są bardziej odporne na rdzę. Przypadek mojego gte nie był jednostkowy. Możliwe, że potem to poprawili.
-
Zużycie prądu
Mam mieszane wspomnienia z używania phevów (paska i mini). Z jednej strony wyjście ze średniowiecza w przedsionek współczesności, z drugiej to były tylko namiastki... Przy pełnej baterii woziło się niepotrzebnie silnik spalinowy a po rozładowaniu baterii zamieniała się ona w, większości niepotrzebny, balast. W pasku popsuły się hamulce, bo kto nie były używane. W mini była jakaś awaria silnika spalinowego. Takie między-epokowe mezalianse nie są najlepsze.
-
Zużycie prądu
Passat GTE ciągnął ogrzewanie z prądu. Jak prądu było wystarczająco, to silnik spalinowy nie uruchamiał się. W Golfie pewnie jest tak samo.
-
Zużycie prądu
chyba tylko 30 kg na niekorzyść pheva. możliwe, że silnik elektryczny jest mniej efektywny i musi jeszcze kręcić skrzynią biegów.
-
Szwecja - Holandia - Szwecja czyli 2050 km ID4 w dwa dni
Mój działa też na prom Helsingborg - Helsingör a tam "tablice rejestracyjne" nie działają.
- Zużycie prądu
-
Szwecja - Holandia - Szwecja czyli 2050 km ID4 w dwa dni
Takie ustrojstwo co się przyczepia obok lusterka. Płaci się roczny abonament, już przy dwóch przekroczeniach mostu rocznie się zwraca. Jak najbardziej prywatny. Biznesowe pewnie też są.
-
Szwecja - Holandia - Szwecja czyli 2050 km ID4 w dwa dni
Jak zwykle, to zależy. Jeśli chodzi o czas, to promem jest lepiej. Szczególnie jak się wpadnie w korek pod Hamburgiem, albo inne roboty drogowe w Niemczech czy Danii. Jeśli chodzi o koszty. To prom jest nieprzyzwoicie drogi. 100 EUR za 45 min rejsu, ale jak się kupi miesiąc wcześniej to kosztuje około połowy. Dobrze, że budują tunel, to się żniwa skończą. Most jest tańszy. Ja mam brobizz, który działa na Oresund i Great Belt, więc płacę jeszcze mniej. Jadąc z Polski do Danii najlepiej jest chyba przeprawić się z Rostock do Gedser. Na trasie S-PL to Danię omijam zupełnie. Wypieram Ystad/Trelleborg - Świnoujście lub Trelleborg - Sassnitz
-
Szwecja - Holandia - Szwecja czyli 2050 km ID4 w dwa dni
Ten limit jest dość nietypowy, bo obowiązuje w danej porze dnia. Chyba 0800-2000. Poza tym czasem można 130. Przynajmniej tam, gdzie jechałem. Nie wiem, od kiedy obowiązuje. Około 90% ludzi przestrzega bardzo. Ciężko się podróżuje, kiedy wszyscy jadą gdzieś pomiędzy 98 a 105. Wyprzedzanie przypomina wyścig tirów.
-
Lato, trasa, pełna Kija
Z tym się zgadzam, ale w Kopenhadze więcej turystów.
-
Szwecja - Holandia - Szwecja czyli 2050 km ID4 w dwa dni
Szwecja-Holandia Wjazd w niedzielę 0630 przyjazd 2030. Czas 14 h. Około 1130 km. Przejazd bez promów, czyli most Oresund i Great Belt. Duży korek w Hamburgu. Opiszę powrót, bo korków nie było i wyszło zaskakująco szybko. Holandia - Szwecja ID4 załadowane, pełny bagażnik i klamoty na kanapie. Poniedziałek. Wyjazd z Utrecht 1030. Przyjazd 2230. W tym godzina na promie, czyli 11h godzin jazdy i ładowania na dystansie 923 km. W Holandii limit 100 kmh, w Szwecji około godziny jazdy z limitem 80 kmh (po ciemku i trochę we mgle, więc jazda raczej zgodna z limitem). Ładowania: Utrecht AC (przed wyjazdem, parking pod domem) 16kWh 1h28m 5.65EUR Rastanlage Dammer Berge Ost Niemcy DC Ionity 30kWh 20m 10.58EUR Herbertweg 1 Niemcy DC Ionity 53kWh 32m 18.71EUR Hojgaardsvej 6 Dania DC Ionity 16kWh 8m 5.55EUR Malmo Szwecja DC Ionity 35 kWh 18m 10.20EUR Calkowity koszt prądu około 51EUR (240PLN) czyli 26PLN za 100km Wszystkie ładowania opłacane kartą VW WeCharge, abonament 129SEK (57PLN) miesiecznie.
-
Lato, trasa, pełna Kija
W Danii za przekroczenie prędkości można stracić samochód. Jechałem przez Danię w niedzielę i w poniedziałek. Nie zauważyłem wielkiej różnicy w stosunku do Szwecji, ale bardziej byłem skupiony na zasięgu mojego EV. + 10 kmh można jechać spokojnie. Oczywiście w porównaniu z Polską zarówno S jak i DK to inny świat. Mam wrażenie, że w Polsce w wielu miejscach znaki stoją dla ozdoby.
-
Lato, trasa, pełna Kija
Ale raczej nie o więcej niż 20 kmh. Utrata prawka na min. 3 miesiące boli.
-
Lato, trasa, pełna Kija
Ewentualnie można spytać wybiegającego łosia. Niestety drogi z ograniczeniem 80 nie mają siatek.
-
Koszt przeglądów ASO
500 zł za godzinę. Szwedzkie ceny.
-
Lato, trasa, pełna Kija
Trzeba i elektrykiem i spalinowym. Już raz prawo jazdy tu straciłem.
-
skoda enyaq czy vw touran
Raczej nie format, ale na 99% ktoś z AK.
-
skoda enyaq czy vw touran
No chyba, że to format napisał...
-
Lato, trasa, pełna Kija
Po przejechaniu 150 km taki widoczek. W samochodzie 3 osoby, 3 psy i duża walizka. Jazda zgodna z ograniczeniami (80-90) plus vat. Temp 28, klima na 23. Dobra Kija.
-
Trasa 900 km w EV rok 2022 :D
Wydaje mi się, że tylko Tesli zależy na rozwoju EV. Wszyscy inni producenci robią EV, bo muszą. Szejkowie też nie cieszą się z obecnego trendu. I jedni i drudzy mają sporo kasy na "testy" i lobbing.
-
Trasa 900 km w EV rok 2022 :D
No to już definitywny koniec. Pozamiatane. Ja za dwa tygdnie jadę 2150km w dwa dni. Czegoś takiego elektrykiem jeszcze nie robiłem. Raczej wezmę ID4, bo szybciej sie ładuje. Cieszę sie jak cinos na kąpiel w Odrze.
-
Trasa 900 km w EV rok 2022 :D
70 km/h czy 70 mph? bo jak bywam w US, to zawsze mam niespodziankę, jak ciezarowki zapieprzają...
-
Trasa 900 km w EV rok 2022 :D
Da się. Tylko trzeba po angielsku z niemieckim akcentem.