Skocz do zawartości

Zjazd z ronda bez zmiany pasa ruchu


Krisker

Rekomendowane odpowiedzi

> Używać kierunkowskazu, czy nie? Rondo w tym stylu (jazda na wprost zewnętrznym pasem):

Nie widze znakow stwierdzajacych ze to rondo. Dla mnie to napeczniale skrzyzowanie z droga z pierszenstwem na wprost, o czym swiadcza znaki poziome. I brak widocznych pionowych. WIec jedziesz na wprost jak przez normalne skrzyzowanie. Przynajmniej to na fotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie widze znakow stwierdzajacych ze to rondo. Dla mnie to napeczniale skrzyzowanie z droga z

> pierszenstwem na wprost, o czym swiadcza znaki poziome. I brak widocznych pionowych. WIec

> jedziesz na wprost jak przez normalne skrzyzowanie. Przynajmniej to na fotce.

To sobie wyobraź, ze to rondo zlosnik.gif Chodzi mi głównie o układ pasów ruchu. Poprawili nam ostatnio oznakowanie na kolizyjnych rondach i jest duuuużo lepiej i jaśniej, tylko właśnie nie mogę znaleźć przepisów nakazujących sygnalizowanie zjazdu z ronda bez zmiany pasa ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> strzałka jasno wskazuje jak należy jechać... Nie ma kierunkowskazu do jazdy na wprost. Zresztą to

> nawet nie jest rondo.

Tak jak pisałem - to zdjęcie to tylko przykład, ale bardzo podobny przypadek mamy w Olsztynie, tylko że w ruchu okrężnym (rondo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To sobie wyobraź, ze to rondo Chodzi mi głównie o układ pasów ruchu. Poprawili nam ostatnio

> oznakowanie na kolizyjnych rondach i jest duuuużo lepiej i jaśniej, tylko właśnie nie mogę

> znaleźć przepisów nakazujących sygnalizowanie zjazdu z ronda bez zmiany pasa ruchu.

A to podpowiedz jakiego rodzaju rondo, bo to nei ejst jednoznaczne. Powyzej wkleilem fotke ronda, dla ktorego nei trzeba zmieniac pasa ruchu, zeby z niego wyjechac przez co wlaczanie kierunkowskazu nei jest koneiczne. Jesli bedzie to klasyczne rondo to owszem powinno sie dac kierunkowskaz. Jeszcze inne to rondo turbinowe - zasada jak przy tym co wkleilem.

Daj lepiej zrzutke z maps.google ronda o ktorym piszesz, bedzie latwiej, bo na razie to gdybamy.

EDIT:

Przyklad ronda turbinowego:

m7084302.jpg

IMO o wiele zdrowsze rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to podpowiedz jakiego rodzaju rondo, bo to nei ejst jednoznaczne. Powyzej wkleilem fotke ronda,

> dla ktorego nei trzeba zmieniac pasa ruchu, zeby z niego wyjechac przez co wlaczanie

> kierunkowskazu nei jest koneiczne. Jesli bedzie to klasyczne rondo to owszem powinno sie dac

Podobne jak wkleiłeś, ale są różnice. Zbyt małe, żebym mógł dokładnie odwzorować, ale zasada jazdy prawym pasem na wprost będzie taka jak na Twoim obrazku waytogo.gif

> kierunkowskaz. Jeszcze inne to rondo turbinowe - zasada jak przy tym co wkleilem.

> Daj lepiej zrzutke z maps.google ronda o ktorym piszesz, bedzie latwiej, bo na razie to gdybamy.

Jeszcze nie ma, bo to świeża przeróbka malowania pasów zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mogę prosić o paragrafy? Nie mogę tego znaleźć.

To paragraf potrzebny do tego? Jak będę na nieznanym mi rondzie to się mam kogoś pytać, czy tu się miga przy zjeździe czy nie? Czy może znaków szukać "tu przy zjeżdżaniu z ronda nie migamy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To paragraf potrzebny do tego? Jak będę na nieznanym mi rondzie to się mam kogoś pytać, czy tu się

> miga przy zjeździe czy nie? Czy może znaków szukać "tu przy zjeżdżaniu z ronda nie migamy"?

Pokaż mi przepis nakazujący włączanie kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z ronda (obojętnie jakiego). Twój sarkazm jest niepotrzebny - nie chcę się kłócić, a uzyskać jasną odpowiedź popartą przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też. Ale chodzi mi o skrzyżowanie Dworcowej z Piłsudskiego (jazda na wprost Piłsudskiego, np. w

> kierunku Michelin).

mieszkałem tam 16 lat slinka.gif

coś się zmieniło? bo za mojej kadencji to było zwykłe rondo, gdzie każdy ustępował każdemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pokaż mi przepis nakazujący włączanie kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z ronda (obojętnie jakiego).

> Twój sarkazm jest niepotrzebny - nie chcę się kłócić, a uzyskać jasną odpowiedź popartą

> przepisami.

" Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> " Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy

> lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."

To znam, ale zjeżdżając z takiego ronda nie zmieniam ani kierunku ruchu, ani pasa ruchu. No chyba, że sam fakt zjazdu ze skrzyżowania o ruchu okrężnym jest zmianą kierunku ruchu, ale przepis o tym nie mówi hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To znam, ale zjeżdżając z takiego ronda nie zmieniam ani kierunku ruchu, ani pasa ruchu. No chyba,

> że sam fakt zjazdu ze skrzyżowania o ruchu okrężnym jest zmianą kierunku ruchu, ale przepis o

> tym nie mówi

To teraz niech Kolega poczyta co to jest kierunek ruchu i pas ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Używać kierunkowskazu, czy nie? Rondo w tym stylu (jazda na wprost zewnętrznym pasem):

Moim zdaniem, uzywanie kierunkowskazu w takiej sytuacji tylko wprowadza pozostalych uczestnikow ruchu w blad,

bo wydaje sie sygnalizowac zamiar zmiany pasa podczas gdy mrugacz wcale nie ma zamiaru go zmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m7084301.jpg

Mam pytanie za 100pkt. Kto na tym rondzie ma pierwszeństwo-auto jadące na wprost dalej po rondzie pasem zewnętrznym (da się , jest linia przerywana) czy auto jadące pasem środkowym i zjeżdżające (pas ruchu jakby wyjeżdża z ronda). Swoją opinię znam ale jestem ciekaw waszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na tym skrzyżowaniu są wyznaczone pasy ruchu czyli ten który chce jechać prosto ustępuje temu

> zjeżdżającemu.

Czyli może zaistnieć sytuacja, że auto będące z przodu (jadące prosto) musi ustąpić autu z tyłu (wyjeżdżającemu)? Czyli prowadząc auto na łuku drogi muszę odwrócic głowe żeby sprawdzić czy za mna ktos nie jedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na tym skrzyżowaniu są wyznaczone pasy ruchu czyli ten który chce jechać prosto ustępuje temu

> zjeżdżającemu.

Bo jadący prosto zmienia pas ruchu a zjeżdżający jedzie bez jego zmiany...

Oddział 4

Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Art. 22.4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli może zaistnieć sytuacja, że auto będące z przodu (jadące prosto) musi ustąpić autu z tyłu

> (wyjeżdżającemu)? Czyli prowadząc auto na łuku drogi muszę odwrócic głowe żeby sprawdzić czy

> za mna ktos nie jedzie?

Tak. To rondo wiele razy było opisywane jako swojego rodzaju ciekawostka smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli prowadząc auto na łuku drogi muszę odwrócic głowe żeby sprawdzić czy

> za mna ktos nie jedzie?

Masz ustąpić pierwszeństwa czyli musisz upewnić się czy nikt tym pasem za Tobą nie jedzie... A jak to zrobisz, czy spojrzysz w lusterko czy odwrócisz głowę, to już Twoja sprawa. Ważne, żebyś miał pewność co do sytuacji na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak. To rondo wiele razy było opisywane jako swojego rodzaju ciekawostka

Identyczne rondo jest w Radomiu na trasie Kraków-Wawa od strony Warszawy (ale bez świateł i oznaczone znakiem ruch okrężny) Dla mnie to rondo jest wadliwe. Należy od razu zakazać ciągłą linią możliwości jazdy na wprost pasem zewnętrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondo w Radomiu nie jest identyczne, bo tam są dwa pasy ruchu na rondzie oraz nie ma sygnalizacji świetlnej.

Zauważ, że jak jedziesz prawym skrajnym pasem prosto, to twój wjazd na rondo poprzedziło wyświetlanie sygnału zielonego.

Jeżeli Ty masz zielone i wjeżdżasz na skrzyżowanie to zakładam, że ten jadący obok Ciebie po lewej przyjechał z tego samego kierunku co Ty. Jadąc ze środkowego pasa powinien jechać prosto a nie w prawo. Ten zjazd ze środkowego pasa w prawo jest możliwy dla nadjeżdżających z innych kierunków niż Twój. Ale te kierunki teoretycznie powinny być w tym czasie zatrzymane przez inne sygnalizatory.

Taki był zamysł projektu organizacji ruchu.

W praktyce dochodzi jednak do sytuacji (maruderzy, wjeżdżający na czerwonym, korki), że obok Ciebie znajduje się auto, które nadjechało z innego kierunku i może zgodnie z przepisami zjechać z ronda z tego pasa po Twojej lewej stronie. Wtedy on sobie zjeżdża przed Tobą, bo to Ty przecinasz jego pas ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rondo w Radomiu nie jest identyczne, bo tam są dwa pasy ruchu na rondzie oraz nie ma sygnalizacji

> świetlnej.

W praktyce chodziło mi o ustalenie pierwszeństwa właśnie w Radomiu. Przez fakt że nie ma tam sygnalizacji światłami pomimo tylko dwóch pasów dochodzi do sytuacji niebezpiecznych. Takie rondo to pomyłka, która trwa juz kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Używać kierunkowskazu, czy nie? Rondo w tym stylu (jazda na wprost zewnętrznym pasem):

To NIE JEST rondo... To skrzyżowanie z wyspą centralną i nie, nie mrugamy kierunkowskazem podczas jazdy na wprost. W Bydgoszczy mamy kilka podobnych, część z nich również oznakowana znakiem C-12 i tylko przyjezdni mrugają przy zjeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W praktyce chodziło mi o ustalenie pierwszeństwa właśnie w Radomiu.

> (...) Takie rondo to pomyłka, która trwa juz kilka lat.

Pomyłką jest niestosowanie się do znaków poziomych i jazda na pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomyłką jest niestosowanie się do znaków poziomych i jazda na pamięć.

Hola, hola. Znaki poziome umożliwiaja jazdę na wprost (linia przerywana). Powinny być określone kierunki jazdy na pasach na wlocie i brak możliwości przejazdu na wprost. Póki co to jest bubel. Jazda na pamięć- w Radomiu mnie nie dotyczy. Sęk w tym że jak jade wewnętrznym to mi trąbią ci z zewnętrznego a jak jade zewnętrznym-to ci z wewnętrznego. Ale wg ciebie wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To NIE JEST rondo... To skrzyżowanie z wyspą centralną i nie, nie mrugamy kierunkowskazem podczas

> jazdy na wprost. W Bydgoszczy mamy kilka podobnych, część z nich również oznakowana znakiem

> C-12 i tylko przyjezdni mrugają przy zjeździe.

No to skoro są oznaczone znakiem C-12, to chyba dobrze, że włączają prawy kierunkowskaz na zjeździe...? Chyba, że włączają go również na tych nieoznaczonych takim znakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to skoro są oznaczone znakiem C-12, to chyba dobrze, że włączają prawy kierunkowskaz na

> zjeździe...? Chyba, że włączają go również na tych nieoznaczonych takim znakiem.

a dlaczego maja go włączać, skoro jadą prosto i nie zmieniają pasa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powinny być określone kierunki jazdy na pasach na wlocie i brak możliwości przejazdu na wprost. Póki co to jest bubel.

Kierunki są zarówno na wlocie jak i na pasach ronda. Na wlotach są też znaki A-7 i C-12 oraz oznakowanie poziome P-14.

Orientacja północna.

284112942-Radom.JPG

Sęk w tym że jak jade wewnętrznym to mi

> trąbią ci z zewnętrznego a jak jade zewnętrznym-to ci z wewnętrznego. Ale wg ciebie wszystko

> gra.

Zależy gdzie jedziesz. Tak jak napisałem, ktoś nie stosuje się do oznakowania. Nigdzie nie napisałem, że Ty.

post-37709-14352509434838_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli może zaistnieć sytuacja, że auto będące z przodu (jadące prosto) musi ustąpić autu z tyłu

> (wyjeżdżającemu)? Czyli prowadząc auto na łuku drogi muszę odwrócic głowe żeby sprawdzić czy

> za mna ktos nie jedzie?

Teoretycznie tak ale praktycznie za uniknięcie takiej sytuacji odpowiada sygnalizacja, która pilnuje aby dwa różne strumienie ruchu sie nie spotkały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pokaż mi przepis nakazujący włączanie kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z ronda (obojętnie jakiego).

> Twój sarkazm jest niepotrzebny - nie chcę się kłócić, a uzyskać jasną odpowiedź popartą

> przepisami.

zmieniając kierunek lub pas ruchu jesteśmy obowiązani zasygnalizować to kierunkowskazem. Opuszczenie ronda jest zmianą kierunku jazdy ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To znam, ale zjeżdżając z takiego ronda nie zmieniam ani kierunku ruchu, ani pasa ruchu. No chyba,

> że sam fakt zjazdu ze skrzyżowania o ruchu okrężnym jest zmianą kierunku ruchu, ale przepis o

> tym nie mówi

opuszczasz rondo - zmieniasz kierunek jazdy lub pas ruchu zależy od konkretnego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie do końca . Zjazd z ronda oznacza zmiane pasa lub zmiane kierunku jazdy. Tak czy inaczej

> sygnalizować trzeba

Ale jak jest znak C-12 i geometria skrzyżowania podobna do tej w pierwszym poście, to nawet przy jeździe na wprost jest to opuszczanie ronda.

A jak jest C-12, geometria taka jak w pierwszym poście (np. Rondo Jazdy Polskiej w Warszawie) i działa sygnalizacja świetlna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.