Skocz do zawartości

Pytanie z przepisów na autostradzie.


mAbZ

Rekomendowane odpowiedzi

Czy na 3-pasmowej autostradzie nie wolno jechać środkowym pasem? (nie wykonując manewru wyprzedzania)

Wydaje mi się, że ktoś niedawno tu pisał, że w Polsce wolno nawet wyprzedzać z prawej?

Pytanie spowodowane przez ten oto artykuł o Autostradowej Obwodnicy Wrocławia o mandatach za jeżdżenie środkowym pasem.

A to dołączony do w.w. artykułu film:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obowiązek jazdy przy prawej krawędzi jezdni.

A co do trzech pasów to w obszarze zabudowanym, gdy mamy dwa lub więcej pasów na jezdni w jednm kierunku to można wyprzedzać z prawej strony.

Poza obszarem zabudowanym można wyprzedzać z prawej strony gdy mamy trzy lub więcej pasów w jedną stronę.

W obu przypadkach nie wolno wyprzedzać gdy droga oznaczona jest znakami ostrzegającymi o zakrętach i wniesieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prawy pas jest wolny, powinno się jechać prawym pasem.

Zgodnie z przepisami nie wolno jechać środkowym, jeśli prawy jest wolny.

Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest gdy:

- są co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku (w terenie zabudowanym)

- są co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku (poza terenem zabudowanym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli prawy pas jest wolny, powinno się jechać prawym pasem.

> Zgodnie z przepisami nie wolno jechać środkowym, jeśli prawy jest wolny.

> Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest gdy:

> - są co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku (w terenie zabudowanym)

> - są co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku (poza terenem zabudowanym)

Dzięki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli prawy pas jest wolny, powinno się jechać prawym pasem.

> Zgodnie z przepisami nie wolno jechać środkowym, jeśli prawy jest wolny.

> Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest gdy:

> - są co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku (w terenie zabudowanym)

> - są co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku (poza terenem zabudowanym)

Na drodze jednojezdniowej. Na dwujezdniowej wystarczą dwa pasy w jedną stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poza obszarem zabudowanym można wyprzedzać z prawej strony gdy mamy trzy lub więcej pasów w jedną

> stronę.

Przy 2 tez. Na jednokierunkowych. Czyli np na trasie katowckiej i calej masie innych drog w PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na drodze jednojezdniowej. Na dwujezdniowej wystarczą dwa pasy w jedną stronę

Racja. Podałem nieścisłe informacje.

Art.24 PORD

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drodze zniosę wszystko smile.gif .... Ale widok rano jadących samochodów 60km/h środkowym pasem na ekspresówce rozpala we mnie ogień.

Ostatnio wyprzedzałem środkowym pasem jadących prawym . Wyjechał mi dziadek prosto pod koła , choć prawy pas był wolny, jechał 65km/h , ja jechałem przepisowo 120km/h. Długie światła , trąbienie , 3cm od zderzaka dohamowałem. Dziadek mi machał rękami jaki to ja jestem głupi sciana.gif

Czemu ludzie tak kurczowo trzymają się tego środkowego pasa ?? Nie potrafię tego zrozumieć.

Skoro pytasz o takie rzeczy to pewnie jesteś jednym z tych co jeżdżą tylko lewym i środkowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro pytasz o takie rzeczy to pewnie jesteś jednym z tych co jeżdżą tylko lewym i środkowym

Pytam o to, przyjemniaczku, bo w Polsce przepisy się zmieniają jak w kalejdoskopie,

a ja od 25 lat mieszkam za granicą.

Ja mam abonament na lewy pas, innym nie jeżdżę zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja rozumiem - koleiny.

Nie ma żadnego znaczenia. Znam drogę, gdzie prawy pas jest w lepszym stanie od lewego. Mimo to wszyscy jeżdżą lewym. I tak jest postęp bo jeszcze nikt nie wyskoczył z tekstem - "jadę tak bo mi wolno a mam słaby samochód i nie będę jechał szybciej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest gdy:

> - są co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku (w terenie zabudowanym)

> - są co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku (poza terenem zabudowanym)

Ale to dotyczy drogi jednojezdniowej dwukierunkowej.

Na autostradzie wolno z prawej wyprzedzac nawet jak sa tylko 2 pasy, bo jest to droga jednokierunkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to dotyczy drogi jednojezdniowej dwukierunkowej.

> Na autostradzie wolno z prawej wyprzedzac nawet jak sa tylko 2 pasy, bo jest to droga

> jednokierunkowa.

Ehe wink.gif Przyznałem się już do nieścisłości swojej wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na A8 stosuję sobie prostą zasadę -

jadę 90\100 - prawy pas ,

jadę 120 środek ( i jak trzeba to ustępuję i wracam na środek ) ,

140 i więcej , lewy pas non stop (chyba że ktoś szybciej ode mnie jedzie , to ustępuje na chwilę na środkowy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na A8 stosuję sobie prostą zasadę -

> jadę 90\100 - prawy pas ,

> jadę 120 środek ( i jak trzeba to ustępuję i wracam na środek ) ,

> 140 i więcej , lewy pas non stop (chyba że ktoś szybciej ode mnie jedzie , to ustępuje na chwilę

> na środkowy )

Takie postępowanie ma mało wspólnego z przepisami.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to dotyczy drogi jednojezdniowej dwukierunkowej.

> Na autostradzie wolno z prawej wyprzedzac nawet jak sa tylko 2 pasy, bo jest to droga

> jednokierunkowa.

Ja chciałbym zobaczyć definicję autostrady w której mowa jest o dwóch drogach jednokierunkowych, bo mnie dawno temu szkolono, że poza terenem zabudowanym na WSZYSTKICH drogach wyprzedzanie z prawej jest zakazane, a jedyna definicja autostrady jaką znam mówi o drodze dwujezdniowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja chciałbym zobaczyć definicję autostrady w której mowa jest o dwóch drogach jednokierunkowych,

autostrada - oznacza drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Przy wyprzedzaniu z prawej strony mowa jest o jezdniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie postępowanie ma mało wspólnego z przepisami.

> mar00ha

i don't give a shit zlosnik.gif

poza tym, taka jazda jest bezpieczniejsza , niż zgodnie z literą prawa zaiwaniać 140 prawym , i co chwila przebijać się na środek lub lewy aby wyprzedzić innych , po prostu życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma żadnego znaczenia. Znam drogę, gdzie prawy pas jest w lepszym stanie od lewego. Mimo to

> wszyscy jeżdżą lewym. I tak jest postęp bo jeszcze nikt nie wyskoczył z tekstem - "jadę tak bo

> mi wolno a mam słaby samochód i nie będę jechał szybciej".

No ale zauważ, że zostawiają Ci wolny prawy pas abyś jechał zgodnie z przepisami. wyprzedź ich prawym i jedź dalej. W czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja chciałbym zobaczyć definicję autostrady w której mowa jest o dwóch drogach jednokierunkowych, bo

> mnie dawno temu szkolono, że poza terenem zabudowanym na WSZYSTKICH drogach wyprzedzanie z

> prawej jest zakazane, a jedyna definicja autostrady jaką znam mówi o drodze dwujezdniowej...

Tu jest

Droga ma jezdnie, jedną lub więcej. Jak ma pas zieleni w środku to są dwie jezdnie jednokierunkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W całym wątku kilka razy pojawia się stwierdzenie, że wyprzedzać prawym można TYLKO jak są trzy

> pasy. Proponuję, aby koledzy to piszący doczytali dokładnie paragraf opisujący zasady

> wyprzedzania.

Przepisy przepisami, ale wyprzedzanie z prawej na autostradzie to glupota, i nawet jesli przpisy (zapewne przez pomylke) na to pozwalaja, to nie powinno sie tego robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przepisy przepisami, ale wyprzedzanie z prawej na autostradzie to glupota, i nawet jesli przpisy

> (zapewne przez pomylke) na to pozwalaja, to nie powinno sie tego robic.

Rozmawiamy o przepisać, niestety w Polsce przepisy nie zawsze idą w parze z rozsądkiem czy logiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu jest

> Droga ma jezdnie, jedną lub więcej. Jak ma pas zieleni w środku to są dwie jezdnie jednokierunkowe.

I tu jest pewna nieścisłość, bo nigdzie nie jest napisane, że autostrada to droga dwujezdniowa z dwoma jezdniami jednokierunkowymi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i don't give a shit

> poza tym, taka jazda jest bezpieczniejsza , niż zgodnie z literą prawa zaiwaniać 140 prawym ,

> i co chwila przebijać się na środek lub lewy aby wyprzedzić innych , po prostu życie

w kato tak sie jezdzi. Bo zeby wyskoczyc na lewy trzeba miec dwojke z przodu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tu jest pewna nieścisłość, bo nigdzie nie jest napisane, że autostrada to droga dwujezdniowa z

> dwoma jezdniami jednokierunkowymi...

Ale nie musi być napisane. Ilość jezdni jest widoczna bez opisu. Pojęcie autostrada określa drogę, na której można jeździć nie więcej niż 140 i nie mniej niż 40km/h, nie można się zatrzymywać, zawracać. cała reszta przepisów obowiązuje tak samo jak na publicznej drodze osiedlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale nie musi być napisane. Ilość jezdni jest widoczna bez opisu. Pojęcie autostrada określa drogę,

> na której można jeździć nie więcej niż 140 i nie mniej niż 40km/h, nie można się zatrzymywać,

> zawracać. cała reszta przepisów obowiązuje tak samo jak na publicznej drodze osiedlowej.

Ale w dalszym ciągu nie można nigdzie znaleźć informacji o jednokierunkowości, a wszyscy tutaj tezę o możliwości wyprzedzania z prawej opierają na tej właśnie kwestii.

Na całe szczęście przy wjazdach w większości przypadków stoją znaki C-5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w dalszym ciągu nie można nigdzie znaleźć informacji o jednokierunkowości, a wszyscy tutaj tezę

> o możliwości wyprzedzania z prawej opierają na tej właśnie kwestii.

> Na całe szczęście przy wjazdach w większości przypadków stoją znaki C-5...

C-5? blush.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dwujezdniowej miało być Ty rozwiń proszę, co C-5 ma do jednokierunkowości.

Właśnie nic nie ma ale dzięki niemu zdaje się sprytni inaczej nie doprowadzają do aż tylu tragedii.

Czekam na twoje rozwinięcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale przy wjazdach na np A2 trudno szukać znaków D-3, bo ich tam nie ma...

nic dziwnego. Bo sprawę załatwia już znak D-9. Per analogia napisałem o oznakowaniu innych dróg dwujezdniowych nie będących autostradą - tam na każdym wjeździe w jezdnię jednokierunkową musi stać D-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nic dziwnego. Bo sprawę załatwia już znak D-9.

No nie bardzo, D-9 informuje nas że wjeżdżamy na autostradę, a nie na drogę jednokierunkową. Jak już ustaliliśmy definicja autostrady nic nie wspomina o jej jedno lub wielokierunkowości, a stąd już prosta droga do dowolnej interpretacji możliwości wyprzedzania z prawej.

Ja jestem na nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno środkowym.

Dość często jeżdżę AOW i bardzo dużo osób jedzie środkowym,

Bardzo to utrudnia płynną jazdę i sam w myślach wystawiam im mandaty angryfire.gif

Informować, karać, nękać, porządek musi być, bo jest sporo niebezpiecznych sytuacji z tym związanych.

Oczywiście środkowym jadą ci co maksymalnie 100 km/h spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie bardzo, D-9 informuje nas że wjeżdżamy na autostradę,

która z założenia (zgodnie z definicją w PORD) jest drogą dwujezdniową, prawda?

> a nie na drogę jednokierunkową. Jak

konkretnie na jedną z dwóch jednokierunkowych jezdni drogi dwujezdniowej - zgodnie z definicją autostrady

> już ustaliliśmy definicja autostrady nic nie wspomina o jej jedno lub wielokierunkowości, a

Ale wspomina. Definicja PORD mówi, że autostrada jest drogą dwujezdniową - a to jednoznacznie określa, że ma dwie jezdnie, po jednej w każdym kierunku. I teraz poczytaj kiedy stawia się znak D-3 "Droga jednokierunkowa" (zał. 1 do Dz.U 220/2003 poz. 430).

> stąd już prosta droga do dowolnej interpretacji możliwości wyprzedzania z prawej.

nie

> Ja jestem na nie...

trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> która z założenia (zgodnie z definicją w PORD) jest drogą dwujezdniową, prawda?

Prawda.

> konkretnie na jedną z dwóch jednokierunkowych jezdni drogi dwujezdniowej - zgodnie z definicją

> autostrady

Tego w definicji nie ma - stąd cały problem.

> Definicja PORD mówi, że autostrada jest drogą dwujezdniową - a to jednoznacznie

> określa, że ma dwie jezdnie, po jednej w każdym kierunku.

No właśnie nie mówi, to są tylko twoje domysły.

> I teraz poczytaj kiedy stawia się

> znak D-3 "Droga jednokierunkowa" (zał. 1 do Dz.U 220/2003 poz. 430).

Ja wiem kiedy się stawia znaki D-3

> nie

Pewnie, że tak. Ciężko mi sobie wyobrazić pajaca wyprzedzającego prawym pasem prującego 140km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.