Skocz do zawartości

Prawo jazdy - dodatkowa kategoria


elciapek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zrobić uprawnienia na kat. A posiadając aktualnie prawo jazdy na kat. B, które jest bezterminowe. Nie jestem na bieżąco, ale coś się chyba pozmieniało w kwestii bezterminowości. Czy wymiana na PJ terminowe będzie dotyczyła wszystkich bez wyjątku czy tylko tych, którzy z jakiś powodów muszą je wymieniać?

Druga sprawa tyczy się badań lekarskich. Mam wadę wzroku i jeżdze w okularach. Czy jest jakiś sposób, aby przy robieniu nowych uprawnień nie zrobili mi PJ terminowego z uwagi na wspomnianą wadę wzroku? Jeśli nie, jak często będę musiał bujać się i odnawiać PJ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbym zrobić uprawnienia na kat. A posiadając aktualnie prawo jazdy na kat. B, które jest

> bezterminowe. Nie jestem na bieżąco, ale coś się chyba pozmieniało w kwestii bezterminowości.

> Czy wymiana na PJ terminowe będzie dotyczyła wszystkich bez wyjątku czy tylko tych, którzy z

> jakiś powodów muszą je wymieniać?

ztcw. wszystkie sa obecnie 15letnie terminowe i bedziesz musial za jakis czas udac sie do lekarza po aktualizacje wink.gif co jest IMHO dobre, bo jest minimalna szansa ze paralityk straci uprawnienia zanim komus zrobi krzywde

> Druga sprawa tyczy się badań lekarskich. Mam wadę wzroku i jeżdze w okularach. Czy jest jakiś

> sposób, aby przy robieniu nowych uprawnień nie zrobili mi PJ terminowego z uwagi na wspomnianą

> wadę wzroku? Jeśli nie, jak często będę musiał bujać się i odnawiać PJ?

co 15lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> co 15lat.

Jesteś penwy? hmm.gif

Quote:

Dla osób ze stwierdzoną wadą wzroku wydawane jest prawo jazdy o ograniczonej ważności. W zależności od wady wzroku, okres ten wynosi od jednego roku do 10 lat. Pod koniec okresu ważności prawa jazdy, kierowca musi wykonać badania u lekarza uprawnionego do badania kierowców i zgłosić się z wynikami do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie zostanie złożony wniosek o nowy dokument.


źródło

Nie za bardzo mam ochotę latać co 2-3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie za bardzo mam ochotę latać co 2-3 lata

Ja to rozumiem, ale jak sam piszesz masz wade wzroku, wiec po czesci to dla Twojego dobra te badania sa (choc oczywiscie fikcje ich przechodzenia tez znam).

Dzis bede odbieral PJ zmieniane z powodu zmiany adresu, az jestem ciekaw jaka date mi wstawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbym zrobić uprawnienia na kat. A posiadając aktualnie prawo jazdy na kat. B, które jest

> bezterminowe. Nie jestem na bieżąco, ale coś się chyba pozmieniało w kwestii bezterminowości.

> Czy wymiana na PJ terminowe będzie dotyczyła wszystkich bez wyjątku czy tylko tych, którzy z

> jakiś powodów muszą je wymieniać?

wymiana będzie obowiązywała wszystkich, ale tylko Ci którzy muszą będą odwiedzali lekarza, tzn Ci którzy mieli czasówkę od lekarza, dodatkowo wszyscy z C i D

> Druga sprawa tyczy się badań lekarskich. Mam wadę wzroku i jeżdze w okularach. Czy jest jakiś

> sposób, aby przy robieniu nowych uprawnień nie zrobili mi PJ terminowego z uwagi na wspomnianą

> wadę wzroku? Jeśli nie, jak często będę musiał bujać się i odnawiać PJ?

to zależy od lekarza, jeżeli uzna że wada jest mała to da Ci ograniczenie do jazdy w okularach, ale nie musi dawać czasowych uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesteś penwy?

> Quote:

> Dla osób ze stwierdzoną wadą wzroku wydawane jest prawo jazdy o ograniczonej ważności. W

> zależności od wady wzroku, okres ten wynosi od jednego roku do 10 lat. Pod koniec okresu

> ważności prawa jazdy, kierowca musi wykonać badania u lekarza uprawnionego do badania

> kierowców i zgłosić się z wynikami do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie

> zostanie złożony wniosek o nowy dokument.

> źródło

Artykuł z dnia: 2010-11-30

Aktualizacja: 2010-12-03 11:48

> Nie za bardzo mam ochotę latać co 2-3 lata

? a skad ci sie te 2-3lata wziely?!

obecnie jest tak, ze zgodnie z dyrektywa wszystkie dokumenty prawa jazdy w calej EU sa terminowe. W PL sa wazne 15lat, chyba ze zachodza inne przeslanki i wtedy bywaja wydawane na krotszy okres czasu - np 10lat. Za wade wzroku zwykle daja 10lat.

PS. niektore wady wzroku wykluczaja jazde motocyklem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sorry, ale nie wmówisz mi, że to częste latanie z wymianą PJ to dla mojego dobra jest

Dobra, niech bedzie, ze dla mojego, bo wolalbym zeby niewidomy we mnie nie trafil.

Dlatego tylu niedowidzacych lata i szuka lekarza co im swistek wystawi mimo ze czubka swego nosa nie widza i nikt papiera wypisac nie chce.

Nie mowie, ze tak jest w Twoim przypadku, ale niektorzy widza jak nietoperze, "ale na drodze to ja Panie na 1km wszystko widze".

Ja wzrok jak narazie mam sokoli (mimo to czasem uwazam, ze na drodze, zwlaszcza w trakcie opadow jest cienko) i jakwidze tych co z odleglosci pokoju w TV szczegolow nie widza, to przeraza mnie to co oni na drodze robia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ? a skad ci sie te 2-3lata wziely?!

Podałem link wyżej, z kótrego wynika, że ważność uzależniona jest od widzi mi się lekarza. Zresztą przeglądając różne strony ludzie właśnie skarżyli się na krótki termin ważność PJ narzucony przez lekarza z powodu wady wzroku. frown.gif

Jak dla mnie jest to nabijanie kasy, nic innego.

Niedawno robiłem badania dla kierowców zawodowych, mimo, że nim nie jestem. Wyniki były na tyle "wybitne", że lekarz powiedział, że jak się zgłoszę za 5 lat to podbje mi od ręki grinser006.gif

Tutaj raczej spodziewam się, że przywalą krótszy okres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podałem link wyżej, z kótrego wynika, że ważność uzależniona jest od widzi mi się lekarza. Zresztą

> przeglądając różne strony ludzie właśnie skarżyli się na krótki termin ważność PJ narzucony

> przez lekarza z powodu wady wzroku.

hmm... nie znam nikogo z rozsadna wada wzroku kto dostalby mniej niz 10lat... znam tez takich ktorzy dostali bezterminowe - kwestia znalezienia 'odpowiedniego' lekarza wink.gif

> Jak dla mnie jest to nabijanie kasy, nic innego.

i tak i nie, bo u nas jak zwykle albo przegiecie w jedna albo w druga. IMHO kierowcy powinni byc (uczciwie) badani co pare lat i jesli pojawily sie jakies przeciwwskazania to prawo jazdy powinno byc ograniczen. Zeby nie bylo sytuacji ze dziadek nie widzial znaku i pojechal, albo nie zajarzyl znaku i pojechal pod prad, albo... ze gosc z padaczka wozi autobusem dzieci na wycieczke.

> Niedawno robiłem badania dla kierowców zawodowych, mimo, że nim nie jestem. Wyniki były na tyle

> "wybitne", że lekarz powiedział, że jak się zgłoszę za 5 lat to podbje mi od ręki

ale czego to dowodzi? _Teraz_ jestes zdrowy. Za 5lat pewnie tez bedziesz wiec bez kombinowania znowu dostaniesz zawodowe przedluzenie.

> Tutaj raczej spodziewam się, że przywalą krótszy okres

nie badz malkontentem, znajdz lekarza ktory jest normalny i nie marudz wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne, ja w pozycji data ważności mam kreskę

ale zgodnie z nowa dyrektywa EU ktora PL wdrozyla to (ztcp) jakos do 2028 bedziesz musial wymienic dokument a nowy bedzie juz 15letni (chyba ze do tego czasu znowu im sie odwidzi).

jakiś tekst

Quote:

Ustawa o kierujących pojazdami

Dz.U.2014.0.600 t.j. - Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Art. 124. Wymiana praw jazdy

1. Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 rozporządzenie w sprawie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami ust. 1 pkt 1.

2. Prawo jazdy zgodne z nowym wzorem wydaje się od dnia 19 stycznia 2013 r.

3. Wymiana jest dokonywana na wniosek osoby zainteresowanej, po uiszczeniu opłaty za wymianę prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej, o których mowa w art. 10 właściwość organów i tryb wydawania prawa jazdy, międzynarodowego prawa jazdy i pozwolenia wojskowego ust. 1.

4. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.


edyta:

Quote:

Art. 13. 1. Prawo jazdy kategorii:

1) AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że:

a) okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a,

b) A)prawo jazdy kategorii B uzyskane po raz pierwszy wydaje się na okres, o którym mowa w art. 91 ust. 1, z zastrzeżeniem art. 92 ust. 1;

2) C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E wydaje się na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 15.

2. Orzeczenie lekarskie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w uzasadnionych przypadkach dotyczących stanu zdrowia, może być wydawane na okres krótszy niż 5 lat.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ktorzy dostali bezterminowe - kwestia znalezienia 'odpowiedniego' lekarza

> nie badz malkontentem, znajdz lekarza ktory jest normalny i nie marudz

Jak znaleźć 'odpowiedniego'? Mam chodzić po kilku, aż znajdę takiego który mi wystawi satysfakcjonujący mnie kwitek i za każdą taką wizytę bulić?

Zwyczajowo przy każdej szkole jest jakiś lekarz, który w większości przypadków jest w cenie kursu, ale ciężko przewidzieć co zrobi.

PS.

Z tym malkontentem to trafiłeś wpysk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak znaleźć 'odpowiedniego'? Mam chodzić po kilku, aż znajdę takiego który mi wystawi

> satysfakcjonujący mnie kwitek i za każdą taką wizytę bulić?

grinser006.gif

> Zwyczajowo przy każdej szkole jest jakiś lekarz, który w większości przypadków jest w cenie kursu,

> ale ciężko przewidzieć co zrobi.

z tego co ostatnio slyszalem to niektore ze szkol 'gwarantuja' ze kursant da rade przynajmniej zaliczyc kurs grinser006.gif a przeciez kursant ktorego uwali lekarz nie bedzie mial szansy zaplacic grinser006.gif a to przeciez jest ewidetna strata dla wszystkich zainteresowanych grinser006.gif

> PS.

> Z tym malkontentem to trafiłeś

PS. kolega opowiadal ze w jednej szkole to lekarz wystawial zaswiadczenia 'eksternistycznie' grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli proszę o interpretację:

PJ kat. B zrobiłem w 1991 roku. Zawsze miałem wadę wzroku - krótkowzroczność - i ona się nie zmienia, jest stała. PJ mam bezterminowe, teraz na plastiku w rubryce data ważności uprawnień mam kreskę: "-". Jak będę wymieniał plastik, to co mi w nowym wstawią? Praw nabytych się chyba nie odbiera? Nie mam zamiaru chodzić do jakiegoś lekarzyny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli proszę o interpretację:

> PJ kat. B zrobiłem w 1991 roku. Zawsze miałem wadę wzroku - krótkowzroczność - i ona się nie

> zmienia, jest stała. PJ mam bezterminowe, teraz na plastiku w rubryce data ważności uprawnień

> mam kreskę: "-". Jak będę wymieniał plastik, to co mi w nowym wstawią? Praw nabytych się chyba

> nie odbiera? Nie mam zamiaru chodzić do jakiegoś lekarzyny...

Oczywiście ze Ci wydadzą prawo jazdy terminowe. Już nie wydają bezterminowych z "kreskami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli proszę o interpretację:

> PJ kat. B zrobiłem w 1991 roku. Zawsze miałem wadę wzroku - krótkowzroczność - i ona się nie

> zmienia, jest stała. PJ mam bezterminowe, teraz na plastiku w rubryce data ważności uprawnień

> mam kreskę: "-". Jak będę wymieniał plastik, to co mi w nowym wstawią? Praw nabytych się chyba

> nie odbiera? Nie mam zamiaru chodzić do jakiegoś lekarzyny...

Quote:

Ustawa o kierujących pojazdami

Dz.U.2014.0.600 t.j. - Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Art. 13. 1. Prawo jazdy kategorii:

1) AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że:

a) okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a,

b) A)prawo jazdy kategorii B uzyskane po raz pierwszy wydaje się na okres, o którym mowa w art. 91 ust. 1, z zastrzeżeniem art. 92 ust. 1;

Art. 124. Wymiana praw jazdy

1. Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 rozporządzenie w sprawie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami ust. 1 pkt 1.

[...]

4. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.


czyli _MOIM_ZDANIEM_ - do 18 stycznia 2033 bedziesz _musial_ wymienic kartonik. Wymiana ta nie wyplywa w zaden sposob na waznosc twoich uprawnien. Jesli chodzi o to czy bedziesz musial isc do lekarza niewiem.gif , ale spodziewam sie ze jednak tak i wtedy jesli nadal twoja wada wzroku nie bedzie cie kwalifikowala do ograniczenia waznosci dokumentu na max 10lat to i tak nowy dokument bedzie mial 15letnia waznosc... wiec za kolejne 15lat bedziesz musial sie znowu stawic i wymienic.

Z drugiej strony mialem wade ktora lekarz uznal ze wymagajaca 'pilnowania' i pierwsze prawko dostalem na 10lat. Kolejne juz bezterminowe a nastepne (przy okazji dodawania kat. A) rowniez mam bezterminowe. Faktem jest ze z jednej strony 10letnia waznosc badania jest upierdliwa, bo trzeba sie poddac temu badaniu, zaplacic, odstac swoje itp. Ale z drugiej strony wole zeby niepelnosprytni mieli szanse byc odsiani co 10-15lat niz maja jezdzic az do smierci... pol biedy jesli tylko swojej, gorzej jesli zabraliby przy okazji kogos innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do 18 stycznia 2033 bedziesz _musial_ wymienic kartonik.

OK.

> Wymiana ta nie

> wyplywa w zaden sposob na waznosc twoich uprawnien.

A mam BEZterminowe.

> Jesli chodzi o to czy bedziesz musial isc

> do lekarza , ale spodziewam sie ze jednak tak

BEZ terminowość polega na tym, że od momentu uzyskania BEZterminowych uprawnień do końca życia NIE MUSZĘ się stawiać u lekarza.

I o to chodzi w moim pytaniu. smile.gif

> dokument bedzie mial 15letnia waznosc... wiec za kolejne 15lat bedziesz musial sie znowu

> stawic i wymienic.

Dokument se mogę wymieniać i co roku (np. zmieniając co roku adres). Pytanie dotyczy konieczności chodzenia do lekarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK.

> A mam BEZterminowe.

> BEZ terminowość polega na tym, że od momentu uzyskania BEZterminowych uprawnień do końca życia NIE

> MUSZĘ się stawiać u lekarza.

nie, bezterminowo oznacza jedynie ze nabyte uprawnienia - w szczegolnosci chodzi o znajomosc przepisow i umiejetnosci, sa wazne bezterminowo, a nie oznacza ze jestes zdrowy i sprawny w stopniu wystarczajacym zeby prowadzic pojazdy do konca swiata... W szczegolnosci uwazam ze niezaleznie od wszystkiego emeryci powinni miec badania co max 5lat, a niektorzy to nawet co roku. Widze jak jezdzi moj ojciec i obaj zdajemy sobie sprawe (na szczescie) ze pod zadnym pozorem nie powinien jezdzic w nocy oraz w zimie - niestety ale oczy i czas reakcji juz nie ten.

> I o to chodzi w moim pytaniu.

> Dokument se mogę wymieniać i co roku (np. zmieniając co roku adres). Pytanie dotyczy konieczności

> chodzenia do lekarza.

ale coscie sie tak uczepili tej koniecznosci - jest co 15lat. Zawodowi musza co 5lat... pogodz sie z tym, bo to nie jest tylko po to zeby z ciebie kase wydusic. IMHO jest szansa ze poprawi to poziom bezpieczenstwa na drogach, bo jest minimalna szansa ze wyeliminuje roznych dziadkow oraz niepelnosprytnych ktorzy po prostu nie powinni prowadzic pojazdow ze wzgledow zdrowotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie, bezterminowo oznacza jedynie ze nabyte uprawnienia - w szczegolnosci chodzi o znajomosc

> przepisow i umiejetnosci, sa wazne bezterminowo, a nie oznacza ze jestes zdrowy i sprawny w

> stopniu wystarczajacym zeby prowadzic pojazdy do konca swiata...

To co Ty prywatnie uważasz nie jest wykładnią prawa. W momencie, gdy ja zdawałem na prawo jazdy i dostałem uprawnienia / papier / badania BEZterminowo - oznaczało, że do kończa życia mogę jeździć bez żadnych ponownych badań lekarskich. Koniec, kropka. Nabyte uprawnienia są nabyte, czy to się komuś podoba czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co Ty prywatnie uważasz nie jest wykładnią prawa. W momencie, gdy ja zdawałem na prawo jazdy i

> dostałem uprawnienia / papier / badania BEZterminowo - oznaczało, że do kończa życia mogę

> jeździć bez żadnych ponownych badań lekarskich. Koniec, kropka. Nabyte uprawnienia są nabyte,

> czy to się komuś podoba czy nie.

ehhhh jakiś tekst

Quote:

Trybunał w pięcioosobowym składzie uznał, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji. Umorzono natomiast postępowanie w części dotyczącej kwestii badań lekarskich.

"Ważności nie utracą uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokument, który je potwierdza. (...) Uprawnienia zachowują swoją ważność" - mówił sędzia sprawozdawca Marek Kotlinowski, tłumacząc, dlaczego TK nie uznał, że doszło do naruszenia praw nabytych ani zasady zaufania obywateli do państwa oraz jego prawa. "Dokument poświadczający uprawnienie to nie jest prawo słusznie nabyte" - zaznaczył TK. Nie podzielił argumentów o niejasności zaskarżonego przepisu.

Sędzia Kotlinowski zauważył, że w UE obowiązuje łącznie ponad sto rodzajów druków prawa jazdy - i właśnie to ma ujednolicić unijna dyrektywa, która zakłada, że do 2033 r. uda się wprowadzić jednolity unijny dokument, wydawany na czas określony, a przedłużenie ważności uprawnień nie wymaga ponownego podchodzenia do egzaminów. Dlatego TK uznał, że konieczność wymiany dokumentów została dostatecznie uzasadniona przez ustawodawcę.

Badania trzeba będzie powtórzyć

Wyrok - jak komentowali po jego ogłoszeniu przedstawiciele skarżących - oznacza, że wymiana dokumentów nie będzie oznaczała konieczności ponownego uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Niemniej - co przyznawali - z chwilą wymiany dokumentu trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim.

Przedstawiciel grupy senatorów Grzegorz Bierecki (PiS) komentował, że czasami polski ustawodawca bezrefleksyjnie implementuje unijne dyrektywy w zbyt szerokim zakresie. "Nie ma potrzeby wysyłania osób zdrowych na badania" - powiedział PAP i nie wykluczył, że jego klub przygotuje w tej części projekt nowelizacji ustawy.

Andrzej Duda (PiS) reprezentujący przed Trybunałem marszałek Sejmu mówił natomiast, że uważa za dobre rozwiązanie wprowadzenie konieczności badań lekarskich dla osób przedłużających ważność prawa jazdy, bo pozwoli to wyeliminować z dróg tych kierowców, którym zdrowie nie pozwala już na siadanie za kierownicą. Do dyskusji pozostawia on kwestię, kto powinien płacić za takie badania.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co Ty prywatnie uważasz nie jest wykładnią prawa. Koniec, kropka. Nabyte uprawnienia są nabyte,

> czy to się komuś podoba czy nie.

No tak, w PL... hehe.gifhehe.gif pewnie wiesz, jak było z BT motorowerów - były bezterminowe i już ich nie ma... niezależnie od tego, co kto miał w DR wbite. Koniec, kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W momencie, gdy ja zdawałem na prawo jazdy i

> dostałem uprawnienia / papier / badania BEZterminowo - oznaczało, że do kończa życia mogę

> jeździć bez żadnych ponownych badań lekarskich.

I możesz! Nowe prawa jazdy są ważne 15 lat, ale tylko sam dokument! Pójdziesz do WK, załączysz do wniosku nowe aktualne zdjęcie, zapłacisz na dzisiaj chyba 70 złotych i za dwa tygodnie odbierzesz nowy dokument. Koniec kropka! zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I możesz! Nowe prawa jazdy są ważne 15 lat, ale tylko sam dokument! Pójdziesz do WK, załączysz do

> wniosku nowe aktualne zdjęcie, zapłacisz na dzisiaj chyba 70 złotych i za dwa tygodnie

> odbierzesz nowy dokument. Koniec kropka!

hmm.. mam wrazenie ze bije piane grinser006.gif

na prawie jazdy sa nastepujace pola majace zastosowanie w tym watku:

4b. data waznosci prawa jazdy

11. data waznosci uprawnienia

obecnie wiekszosc ma w obu tych polach '---'. W nowym prawie jazdy bedzie w polu 4b data +15lat od dnia wymiany, natomiast nie widze powodu zeby w polu 11 pojawila sie jakas data skoro obecnie jest '---'. W zwiazku z tym do wymiany dokumentu bedzie potrzebna jedynie:

wniosek o wymianę prawa jazdy,

kserokopia prawa jazdy oraz oryginał prawa jazdy do wglądu,

wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, ukazująca głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem,

dowody wniesienia wymaganych opłat,

aktualny dowód osobisty do wglądu.

Inna sprawa ze nasze prawo (pisane na kolanie) oraz chec bycia swietszym od papieza (znaczy EU) pewnie spowoduje ze urzednicy moga miec chec wpisania w obu tych polach tej samej daty wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja ma nowe prawo jazdy, w polu 11 (ważne do) datę 10.12.28 i tak jak pół roku temu, tak za 14 lat

> nikt nie będzie mnie przy wymianie wysyłał do lekarza .

a masz cos w polu 12 albo w najnizszym wierszu?

jak ja po 10latach wymienialem swoje pierwsze prawo jazdy ze wzgledu na wade wzroku to musialem przyniesc papier od lekarza. Co prawda teraz mam bezterminowe, ale wydawalo mi sie ze wlasnie wpis w kolumnie 11 i 12 spowodowal ze bez swistka od lekarza nic bym nie zalatwil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

"Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne" - oświadczyło ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Kiedy wygaśnie ważność któregoś z tych dokumentów do wydania nowego potrzebne będą jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy, kserokopia posiadanego prawa jazdy i wniosek do starosty.

Ministerstwo przedstawiło te wyjaśnienia "w związku z publikowanymi w mediach nieprecyzyjnymi informacjami w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego terminowych praw jazdy".


Quote:

MIR wyjaśnia, że od 19 stycznia 2013 r. każdy, nowo wydany dokument prawa jazdy zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy oraz jest zgodny z nowym wzorem określonym w rozporządzeniu w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T jest obecnie wydawane na 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeśli wynika to z orzeczenia lekarskiego.

Natomiast prawo jazdy kat. C1, C1 +E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, nie dłużej jednak niż wynika z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje, że prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą podlegać obowiązkowej wymianie w latach 2028-2033.

Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają.

Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, którego administracyjny termin ważności upłynął, nie są wymagane dodatkowe badania lekarskie ani egzamin.

Jedynie w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E okres ważności przedłużany jest każdorazowo po przedłożeniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a masz cos w polu 12 albo w najnizszym wierszu?

Tabelka 12 pusta, na samym dole 12 poziomo jakiś ciąg cyfr 71/xxxxx/xx/xxx.PL. Poprzednie prawo jazdy miałem bezterminowe i bez ograniczeń zdrowotnych. Uprawnienia mam bezterminowe, nowy dokument ważny 15 lat i wymiana na nowy, jak się skończy czy wcześniej zgubię wniosek, zdjęcie i dają nowy. Jedno co mnie zastanawia, to czy za 15 będzie potrzeba posiadania samochodu osobowego hehe.gifgrinser006.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

> Ministerstwo przedstawiło te wyjaśnienia "w związku z publikowanymi w mediach nieprecyzyjnymi

> informacjami w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego terminowych praw jazdy".

ok.gif dzieki bo sam sie zaczalem gubic wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tabelka 12 pusta, na samym dole 12 poziomo jakiś ciąg cyfr 71/xxxxx/xx/xxx.PL. Poprzednie prawo

> jazdy miałem bezterminowe i bez ograniczeń zdrowotnych. Uprawnienia mam bezterminowe, nowy

> dokument ważny 15 lat i wymiana na nowy, jak się skończy czy wcześniej zgubię wniosek, zdjęcie

> i dają nowy.

ok.gif

> Jedno co mnie zastanawia, to czy za 15 będzie potrzeba posiadania samochodu

> osobowego .

grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I możesz! Nowe prawa jazdy są ważne 15 lat, ale tylko sam dokument! Pójdziesz do WK, załączysz do

> wniosku nowe aktualne zdjęcie, zapłacisz na dzisiaj chyba 70 złotych i za dwa tygodnie

> odbierzesz nowy dokument. Koniec kropka!

Wlasnie, z powodu zmiany adresu, odebralem nowe PJ na 15 lat (stare oczywiscie bezternminowe).

Kosztowalo 100,50zl, wniosek zlozylem w poniedzialek, w piatek dostalem SMSa, ze mozna odebrac, a wiec tylko 4 doby czekania;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wymieniałem w zeszłym roku (zmiana adresu) i jak miałem kreskę, tak mam nadal.

No dobra pierwszy krok poczyniony. Udało się uzyskać wpis "bezterminowo", ale z ograniczeniem 01.06, ale to tak naprawdę na własną prośbę. Gdybym nie wlazł w okularach pewnie tego ograniczenia bym nie dostał wpysk.gif

Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny to czy pytania na nim są jednakowe dla kat A i B , czy może np. dla kat A brane są z innego "worka pytań" niż dla B?

Z tego co wiem to podobno ten "worek" jest strasznie pojemny - aktualnie ~5000 pytań pad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobra pierwszy krok poczyniony. Udało się uzyskać wpis "bezterminowo", ale z ograniczeniem

> 01.06, ale to tak naprawdę na własną prośbę. Gdybym nie wlazł w okularach pewnie tego

> ograniczenia bym nie dostał

ok.gifgrinser006.gif a tak malkontenciles grinser006.gif

> Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny to czy pytania na nim są jednakowe dla kat A i B , czy może np.

> dla kat A brane są z innego "worka pytań" niż dla B?

> Z tego co wiem to podobno ten "worek" jest strasznie pojemny - aktualnie ~5000 pytań

czesc glowna (20pytan) jest taka sama, czesc jest specyficzna (12pytan) dla kategorii na ktora zdajesz wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.