Zawartość dodana przez Benjamin
-
Przyczepa Niewiadów 250c, czym pomalować?
Części metalowe w tej przyczepce są w całkiem niezłym stanie. Środek również OK. Źle wygląda tworzywo od strony zewnętrznej - na białej powierzchni coś jak mikropęknięcia w postaci czarnych pajączków. Nie jest to brud. Dziękuję wszystkim za rady, szczególnie dotyczące farby poliuretanowej. Na Allegro znalazłem poliuretanową Sigmadur 550 do łodzi i przyczep, z utwardzaczem, dającą połysk. Ma dobre recenzje. Cena ok. 100 zł za litr. Jeszcze pytanie do Kolegów, którzy używali Raptor lub Troton rangers - czy te farby dają gładką powierzchnię i połysk?
-
Przyczepa Niewiadów 250c, czym pomalować?
Biała przyczepka bagażowa n250c, zamykana, rocznik 1982. Sprawna technicznie, zarejestrowana, ale wygląd daleki od ideału. Chciałbym ją pomalować na biało. I pytanie do Kolegów, którzy odnawiali niewiadówki, nie tylko bagażowe - jaką farbą pomalować to tworzywo, aby przyczepa dobrze wyglądała? Wystarczy chlorokauczuk, czy może raczej inną farbą? Jaka technika będzie odpowiednia? Czy wystarczy wałek malarski? Na różnych forach znalazłem kilka propozycji sprzed ponad 10 lat, głównie dotyczących kempingowych n126. Przez ten czas może pojawiły się jakieś nowe materiały i doświadczenia. Wartość takiej przyczepy nie jest wielka, więc nie chciałbym inwestować przesadnie dużo. Celem nie jest stan kolekcjonerski, a jedynie porządny wygląd na kilka kolejnych lat użytkowania.
-
Mapa do oceny
To, co napisane w instrukcji, Szanowny Kolego, to ja naprawdę wiem, więc może bez uszczypliwości... Przykładom regulacji z innych źródeł i różnym wątkom z kliku forów "gazowych" na ten i inne tematy związane z LPG też poświęcam czas, bo wiedzy nigdy za wiele. Moje pytanie z pierwszego postu jest chyba jasne - czy przyczyną widocznego na rysunku stanu charakterystyk po prawidłowej regulacji może być zbyt uboga mieszanka związana z nieszczelnościami kolektora? Interesuje mnie konkretna odpowiedź - tak albo nie i dlaczego "tak albo nie", a nie link do znanej wszystkim instrukcji zawierającej głównie podstawy. Przypuszczam, że odpowiedź brzmi "tak", ale pytam, bo może ktoś z forum mógłby ten temat jeszcze bardziej przybliżyć, gdyż już coś podobnego kiedyś przerabiał. Do diagnostyki systemów LPG mam takie podejście - po pierwsze silnik musi poprawnie działać na benzynie. Żadnych problemów z zapłonem, składem mieszanki, działaniem czujników itp, i jak już napisałem, to zamierzam jeszcze sprawdzić. Jeżeli tak nie jest, to próby poprawy stanu rzeczy poprzez nawet najbardziej zaawansowaną regulację instalacji gazowej uważam za pomyłkę. BTW gdyby dysze były źle dobrane, to jakim cudem przez kilkanaście tys. km wszystko działało jak trzeba? Tak w ogóle to instalacja jest jeszcze na gwarancji, więc na razie z wiadomych powodów nie ingeruję w ustawienia na własną rękę.
-
Mapa do oceny
Zacytuję wcześniejszą odp. kolegi Smigiela: "Widać, że za małe dysze. Mnożnik za wysoko a przy dłuższych czasach wtrysku spada do 1.2 a powinien lecieć do 1. Aż tyle to się ciśnieniem nie wyreguluje. Dysze do rozwiercenia i ponowna kalibracja. Kto to zakładał? Przecież to aż kłuje w oczy." I bądź tu mądry - jedni radzą większe dysze, drudzy - mniejsze. Skoro przez kilkanaście tys. km było OK, charakterystyki nie "rozjeżdżały się" i żadna dodatkowa regulacja nie była potrzebna, to chyba nie tędy droga. Pojeżdżę teraz na benzynie i sprawdzę, czy wszystko z pracą silnika jest jak trzeba. Jeżeli na benzynie pojawią się błędy, to zabawa z regulacją instalacji LPG mija się z celem i trzeba szukać innej przyczyny.
-
Mapa do oceny
Przez pierwsze 15kkm instalacja działała bez zarzutu, więc podejrzewam obecność jakiejś usterki. Cewka zapłonowa + świece i przewody - wymienione. Jest założona nawet nowa listwa wtryskowa. Okazało się, że poprzednia odpowiadała za wypadanie zapłonów. Teraz wypadanie zapłonów już nie zachodzi.
-
Fiat 126p 1989 r
Jeżeli radio jest mono, to oryginalne miejsce na głośnik już jest. Niektóre plastikowe kolumienki mocowane z tyłu tak nagrzewały się latem, że pękały lub zmieniały kształt, szczególnie czarne.
- Mapa do oceny
-
Mapa do oceny
Tak. Krótko po uruchomieniu, ale już wcześniej nagrzanego silnika.
-
Mapa do oceny
Skoda Octavia z poczciwym silnikiem 1.6 8v, 102KM. Stag 4, reduktor AC, listwa AC W01. Zielona charakterystyka trochę poszła w górę, jak na rysunku, co mnie zaniepokoiło. Czy przyczyną tego może być zbyt uboga mieszanka (np. branie "lewego" powietrza przez nieszczelny kolektor dolotowy) i próba kompensacji tego przez wydłużenie czasu wtrysku gazu? Spalanie w normie, silnik pracuje bez większych zastrzeżeń.
-
Gaśnie
Wymiana świec po 60kkm na LPG, nawet platynowych, to nie jest zbyt wcześnie. Tematu doboru świec do LPG i wpływu szczeliny międzyelektrodowej nie poruszam, bo to juz było nie raz wałkowane na forum. Tak z ciekawości - czy cewki padały na świecach z dużym przebiegiem, czy na niedawno wymienionych?
-
Gaśnie
Jest to całkowicie normalne, jeżeli winę za złe działanie układu zapłonowego ponoszą świece. Dotyczy to szczególnie jazdy na LPG. Nie widzę bezpośredniego związku między uszkodzeniami cewki zapłonowej i szybkością działania wtryskiwaczy gazu.
-
Jak mocować listwę wtryskową?
Ile tys. km wytrzymała W01? Trochę irytuje mnie to, że listwa nie jest solidnie przytwierdzona, ale może tak jest lepiej ze względu na drgania...
-
Gaśnie
Jaki wpływ na obciazenie cewki zapłonowej ma szybkość działania wtryskiwacza?
-
Jak mocować listwę wtryskową?
Listwa wtryskowa np. AC W01 ma parę gwintowanych otworów M4. Niektóre warsztaty mocują listwę opaskami, inne pozwalają się jej trzymać tylko na wężykach łączących zawory z dyszami, jeszcze inne przytwierdzają do silnika za pomocą metalowego łacznika i wkrętów korzystając z fabrycznych otworów M4. Czy sposób mocowania listwy ma znaczenie dla jej żywotności? Myślę tu o wpływie drgań silnika, które w przypadku sztywnego mocowania z użyciem łącznika będą mocniej działać na listwę.
-
Jest jakiś domowy sposób na test akumulatora?
To właśnie miałem na myśli. Próbowałem kiedyś z ciekawości w nowo zakupionym akumulatorze otworzyć takie wieczko na siłę, ale widząc, co zaczyna dziać się z plastikiem, odpuściłem.
-
Jest jakiś domowy sposób na test akumulatora?
Pod warunkiem, że masz akumulator z dostępem do cel. Niestety, jest ich coraz mniej
-
do elektryków - cewka i jej stan
Jeżeli wypadał zapłon, to nie ma dyskusji - tylko wymiana. BTW moja poprawnie działajaca (jeszcze) cewka ma podobne pękniecie.
-
do elektryków - cewka i jej stan
Pęknięcie - warunki pracy cewki: temperatura, drgania itd. Jeżeli jest tylko takie jak na zdjęciu, nie przejmuj się. Zabrudzenie zacisku wtyczki - koniecznie wyczyścić. Współczesne cewki zapłonowe są nierozbieralne. Tylko wymiana.
-
No i 80000 km wybiło
To może warto zaryzykować, jeżeli silnik nadaje się do gazu i miałby posłużyć jeszcze przez kilka lat. Swój obecny samochód zagazowałem, gdy miał ok. 80kkm (z takim przebiegiem go kupiłem).
-
Lacetti 1.8 problem z obrotami
Jeżeli powietrze dostaje się w taki sposób, że przepływomierz lub czujnik podciśnienia tego "nie widzi", to sterownik nie poda więcej paliwa.
-
Samochodowi elektrycy do tablicy.
Prawda jest taka, że akumulator da się w pełni naładować przy pomocy alternatora. Mam na myśli oczywiście poprawnie dobrany tandem akumulator-alternator. Tu nie chodzi o żadną "nadwyżkę" energii, z którą nie wiadomo, co zrobić. Zachęcam do lektury np. "Prądnica i regulator" B. Pijanowskiego. Co do poprawnego doboru bezpiecznika, to nie metodą "na oko", jak podpowiadają niektórzy, tylko jest odpowiednia norma na ten temat PN-S-76021:1998. Tam znajdziesz tabele, wzór dot. max. długości przewodów i parę innych rzeczy.
-
kamerka ułatwiająca prakowanie
Dzięki za ciekawy komentarz. Tylko nie bardzo rozumiem, o co dokładnie chodzi z włączaniem kamery światłem stopu. Kamery potrzebuję, gdy włączam wsteczny, a jeśli samochód testuje żarówki, to osobny przekaźnik podający +12V, sterowany wyłącznikiem świateł cofania, załatwia sprawę. Po co jeszcze cos kombinować ze światłami stopu? Nie bardzo mam ochotę na wiercenie dziur w zderzaku i zakładanie czarnych czujników przy jasnym kolorze, stąd pomysł na kamerę.
-
ABS - nie zawsze pomaga
Podłączę się pod ten wątek z pytaniem - czy na śliskiej jezdni ma sens technika hamowania pulsacyjnego, gdy jest ABS?
-
kamerka ułatwiająca prakowanie
Nie mam czujników parkowania, ale zamiast wiercić dziury w zderzaku pomyślałem o kamerce bezprzewodowej. Znalazłem taką: http://allegro.pl/bezprzewodowy-zestaw-monitor-kamera-cofania-wifi-i5853204927.html Czy ktoś ma tego typu ustrojstwo? Warto wydać te 250 złociszy, czy lepiej zainwestować w sprawdzone czujniki ultradźwiękowe w podobnej cenie?
-
Prostownik mikroprocesorowy, a ładowanie "na samochodzie"
Nie potrzeba wielkiej wyobraźni, tylko trochę wiedzy. Długotrwale obecne zbyt wysokie napięcie ładowania - najprostszy przykład. Więcej na ten temat - w książkach. > Instalacją w samochodzie też nie trzeba sobie głowy zawracać, bo sam akumulator jest "buforem" który niczego złego do niej nie dopuści. Z tym bym polemizował.