Skocz do zawartości

Pytanie o projekt domu - balkon


rob_7

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam.. Postawiłem domek z balkonem w sumie dekoracyjnym, bo wystaje na

niecały metr i to jeszcze jest zaoblony. Jak wiadomo balkon to tylko problem z mostkami

cieplnymi, izolacją hydro. Dom jest w trakcie budowy, bez elewacji.

I teraz moje pytanie jest takie: Co jeśli bym chciał ten balkon uciąć i zrobić balkon francuski

(czyli sama balustrada)? Pewno muszę projekt przerobić i jakieś pozwolenia odnawiać? Ile

mnie to może kosztować od strony papierkowej?

Wykończenie tego balkonu też będzie kosztować, noże nawet więcej niż obcięcie go..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak się zastanawiam.. Postawiłem domek z balkonem w sumie dekoracyjnym, bo wystaje na

> niecały metr i to jeszcze jest zaoblony. Jak wiadomo balkon to tylko problem z mostkami

> cieplnymi, izolacją hydro. Dom jest w trakcie budowy, bez elewacji.

> I teraz moje pytanie jest takie: Co jeśli bym chciał ten balkon uciąć i zrobić balkon francuski

> (czyli sama balustrada)? Pewno muszę projekt przerobić i jakieś pozwolenia odnawiać? Ile

> mnie to może kosztować od strony papierkowej?

> Wykończenie tego balkonu też będzie kosztować, noże nawet więcej niż obcięcie go..

Praktycznie:

Pytasz kierownika budowy, czy podpisze kwity, że budowa zgodna z projektem.

Zwykle odpowiedz jest twierdząca.

PINB nie kontroluje takich drobnostek, chyba, że ktoś doniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Praktycznie:

> Pytasz kierownika budowy, czy podpisze kwity, że budowa zgodna z projektem.

> Zwykle odpowiedz jest twierdząca.

> PINB nie kontroluje takich drobnostek, chyba, że ktoś doniesie.

Bo w sumie mi się wydaje że jest podobnie jak z oknami, jak zrobisz 10 cm mniejsze to nikogo to nie obchodzi, jak zrobisz większe to może być problem. Czyli jak nie będzie balkonu to chyba nie powinno być jazdy przy odbiorze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo w sumie mi się wydaje że jest podobnie jak z oknami, jak zrobisz 10 cm mniejsze to nikogo to nie

> obchodzi, jak zrobisz większe to może być problem. Czyli jak nie będzie balkonu to chyba nie

> powinno być jazdy przy odbiorze..

Budynków jednorodzinnych nikt nie odbiera.....Wysyłasz tylko oświadczenie kierownika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale "po bożemu" robisz zmianę, przy zdawaniu dziennika budowy (z tego co pamiętam) jest miejsce na

> dopisanie zmian w projekcie, parafa kierbuda i wuala.

No to fajnie, bo kierownik mi coś marudził jak mu o tym mówiłem. Teraz już będę miał jakaś wiedzę przy rozmowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale "po bożemu" robisz zmianę, przy zdawaniu dziennika budowy (z tego co pamiętam) jest miejsce na

> dopisanie zmian w projekcie, parafa kierbuda i wuala.

Zdaje się, że taka zmiana to zmiana istotna, bo balkon wlicza się do kubatury budynku (powierzchnia x wysokość balustrady).

Zmiany istotne wymagają zamiennego pozwolenia na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdaje się, że taka zmiana to zmiana istotna, bo balkon wlicza się do kubatury budynku (powierzchnia

> x wysokość balustrady).

> Zmiany istotne wymagają zamiennego pozwolenia na budowę.

tak, ale trzeba przyjrzec sie katalogowi zmian istotnych w ustawie/wytycznych, bo jesli projektant zapisze, ze jest to zmiana nieistotna, a nie jest to sprzeczne z katalogiem, to nie wymaga projektu zamiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po bozemu to projekt budowlany zamienny, i zmiana pozwolenia na budowę.

> Jest to tzw. Istotna zmiana w projekcie i trzeba ją ujawnic.

> Odbiór co prawda budynku mieszkalnego odbywa sie na zasadzie zgłoszenia i na odbiór nadzór Z REGUŁY

> nie jeżdzi.

> Gorzej jak będzie odstępstwo od w/w.

Tez tak uwazam, to wplywa na wymiar budynku (zazwyczaj) a to zmiana istotna, nie mowiac juz o architekturze, takze trzeba zmieniac pozwolenie na budowe.

Kier budowy moze sprobowac podpisac sie, ze zmiana nieistotna, ale ryzykuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie uważam - ja to wiem, bo ja samowolnie wylałem sobie mały balkonik... Z 3,5 m2....

> Naprawdę miałem stracha, że byda go walił...

> Bank ciśnie za papierem, inspektorat straszy a ja legalizację balkonik.

> Dokładnie nie pamiętam, ale coś pomiędzy 1500 a 2000 mnie to kosztowało, 2 miesiące czasu i kupa

> nerwów.

Pytanie tylko co jesli balkon nie wplywa na powierzchnie zabudowy, bo np jest we wnece, wtedy moze nie jest to zmiana istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, ale trzeba przyjrzec sie katalogowi zmian istotnych w ustawie/wytycznych, bo jesli projektant

> zapisze, ze jest to zmiana nieistotna, a nie jest to sprzeczne z katalogiem, to nie wymaga

> projektu zamiennego.

zmiana powierzchni / kubatury, pow zaudowy to sa zmiany istotne, bez wzgledu co na to wplywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zmiana powierzchni / kubatury, pow zaudowy to sa zmiany istotne, bez wzgledu co na to wplywa.

A jak widzisz np zmianę materiału ścian (np z porothermu 25cm grubości na ytonga 30cm) w świetle tego co piszesz? Też wpłynie to na zmianę powierzchni/kubatury/powierzchni zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak widzisz np zmianę materiału ścian (np z porothermu 25cm grubości na ytonga 30cm) w świetle

> tego co piszesz? Też wpłynie to na zmianę powierzchni/kubatury/powierzchni zabudowy.

Na powierzchnię zabudowy i kubaturę to nie wpłynie. Zmniejszy się powierzchnia użytkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na powierzchnię całkowitą, powierzchnię zabudowy i kubaturę to nie wpłynie. Zmniejszy się

> powierzchnia użytkowa.

Aha! To grubsza ściana zmniejszy powierzchnie, a kubatury już nie? No to chyba jakaś nowa metoda jest: albo budowlana albo obliczeniowa... niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak bym to jednak chciał zrobić po "Bożemu"? Orientujesz się jakie to mogą być koszty?

od za darmo, do kilku tyś.

W przypadku balkonu jest to zmiana istotna, wymaga projektu zamiennego, czyli właściwie nowego pozwolenia na budowę z nowym projektem.

Jeśli zrobisz to na bez zmiany projektu, to w najgorszym wypadku każą ci złożyć projekt zamienny i będziesz w sytuacji, jakbyś to robił dobrowolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha - pamięć dobra, ale krótka - w 2009 r budynek oddawałem.

Robiłem projekt zamienny, owszem, ale zagospodarowania przestrzennego, bo zmieniła się lokalizacja osadnika.

Natomiast w projekcie mam dobazgrany balkon czerwonym cienkopisem, pieczątki projektanta, uwagi do wykonanego zbrojenia, zaczepienia balkonu, a w dzienniku budowy na pewno były wpisy kierownika budowy.

Czyli, prostując moje wcześniejsze dyrdymały, dodanie / usunięcie balkonu >>niezabudowanego<< (słowo klucz to jest - taki normalny wiszący z balustradami ażurowymi ) w moim przypadku zostało uznane jako zmiana mało istotna i mógł ją wprowadzić do wcześniej zatwierdzonego projektu architekt w porozumieniu z kierownikiem budowy ( u mnie była to ta sama osoba).

Także przepraszam za zamieszanie.

Quote:

Jakie zmiany są według prawa budowlanego istotne?

Art. 36a Prawa budowlanego stanowi, że zmiany istotne w projekcie budowlanym dotyczą:

sposobu zagospodarowania działki objętego projektem, na przykład inne niż w projekcie usytuowanie budynku względem granic działki i nieruchomości sąsiednich;

charakterystycznych parametrów domu, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość i liczba kondygnacji.


U mnie istotną rzeczą jest fakt, że balkon jest nad schodami, balkon jest "otwarty" także deklarowana szerokość budynku, powierzchnia zabudowy, kubatura nie ulegają zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak widzisz np zmianę materiału ścian (np z porothermu 25cm grubości na ytonga 30cm) w świetle

> tego co piszesz? Też wpłynie to na zmianę powierzchni/kubatury/powierzchni zabudowy.

Te 5cm to spokojnie mozna podpiac pod blad dopuszczalny wink.gif W budowlance nikt z suwmiarka nie biega wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Te 5cm to spokojnie mozna podpiac pod blad dopuszczalny W budowlance nikt z suwmiarka nie biega

Wiem wink.gif Chodziło mi dokładnie o sprecyzowanie czy faktycznie "zmiana powierzchni / kubatury, pow zaudowy to sa zmiany istotne, bez wzgledu co na to wplywa" wink.gif

Taka akademicka dyskusja hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha! To grubsza ściana zmniejszy powierzchnie, a kubatury już nie? No to chyba jakaś nowa metoda

> jest: albo budowlana albo obliczeniowa...

Sprawdź sobie najpierw co to jest kubatura, powierzchnia zabudowy i powierzchnia użytkowa a później dyskutuj.

Zmieniając szerokość materiału na ścianę, nie możesz zmienić gabarytu zewnętrznego budynku, więc trzymasz się wymiarów zewnętrznych. Jedyne co Ci się zmienia, to powierzchnia użytkowa. Jeśli będziesz trzymał się wymiarów wewnętrznych, to zmienisz wymiary zewnętrzne budynku, a co za tym idzie powierzchnię zabudowy i kubaturę.

Co do powierzchni całkowitej się zgodzę, nie powinna znaleźć się w tej wyliczance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po co Ci ten balkon ? W domu nie korzysta sie z balkonu,

> Zrób se duzy taras i tyle

Pewnie, że się korzysta! Z tego co widzę po sąsiadach ciągle te swoje balkony myją, chcesz odebrać koledze tą funkcjonalność domu zlosnik.gif?

To tak żartem, bo mi do dzisiaj wszyscy trują, że powinienem był zrobić balkon. Jedyna jego funkcja, to wystawić pościel jak jest ładnie. Jakby to był problem zejść z tą pościelą na dół przy okazji. Ewentualna funkcja jaką jeszcze znajduję to dzieciak może wyskoczyć po kryjomu na balkon na papierosa. więcej nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Balkon wygląda tak, więc pewno zmiana istotna

Abstrahując od spraw formalnych to ten balkon bym na twoim miejscu obciął.

Terakota, barierka, mycie, mostki, w odległości metra zimna podłoga (tak jest u mnie bo kompletny brak izolacji).

Zrobić ładne fałszywe balkony i będzie git ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Abstrahując od spraw formalnych to ten balkon bym na twoim miejscu obciął.

> Terakota, barierka, mycie, mostki, w odległości metra zimna podłoga (tak jest u mnie bo kompletny

> brak izolacji).

> Zrobić ładne fałszywe balkony i będzie git

No tak właśnie bym chciał, ale chyba będę musiał odebrać budynek a dopiero później obcinać frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No tak właśnie bym chciał, ale chyba będę musiał odebrać budynek a dopiero później obcinać

Nie przesadzaj. Po prostu go nie rób, a jak będziesz miał pecha i przyjdzie kontrola, to go po prostu dostawisz lub zrobisz projekt zamienny.

Zwróć uwagę, że po zakończeniu budowy nic ci nie mogą zrobić w takim przypadku, oprócz decyzji, że nie dopuszczają do użytkowania i żądania doprowadzenia do stanu zgodnego z projektem lub dostarczenia projektu zamiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie przesadzaj. Po prostu go nie rób, a jak będziesz miał pecha i przyjdzie kontrola, to go po

> prostu dostawisz lub zrobisz projekt zamienny.

> Zwróć uwagę, że po zakończeniu budowy nic ci nie mogą zrobić w takim przypadku, oprócz decyzji, że

> nie dopuszczają do użytkowania i żądania doprowadzenia do stanu zgodnego z projektem lub

> dostarczenia projektu zamiennego.

A co z kierownikiem budowy, który przecież podpisuje dziennik budowy, że jest tak jak na projekcie? Przecież on wtedy poświadcza nieprawdę.. Nie zabiorą mu wtedy uprawnień? Mówił mi że taka przeróbka projektu to kilka tysięcy zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co z kierownikiem budowy, który przecież podpisuje dziennik budowy, że jest tak jak na projekcie?

> Przecież on wtedy poświadcza nieprawdę.. Nie zabiorą mu wtedy uprawnień? Mówił mi że taka

> przeróbka projektu to kilka tysięcy zł.

Musisz z nim porozmawiać. Kierownika zawsze możesz zmienić. Im bliżej odbioru zmienisz, tym wzrasta prawdopodobieństwo kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie przesadzaj. Po prostu go nie rób, a jak będziesz miał pecha i przyjdzie kontrola, to go po

> prostu dostawisz lub zrobisz projekt zamienny.

> Zwróć uwagę, że po zakończeniu budowy nic ci nie mogą zrobić w takim przypadku, oprócz decyzji, że

> nie dopuszczają do użytkowania i żądania doprowadzenia do stanu zgodnego z projektem lub

> dostarczenia projektu zamiennego.

A po wydaniu decyzji? hehe.gif Jak go sąsiad podpieprzy? biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Balkon wygląda tak, więc pewno zmiana istotna

Zapytaj autora projektu, czy to zmiana istotna, bo i tak jak musisz mieć jego podpis i oświadczenie o nieistotności zmian, jeśli wpiszesz, że są zmiany nieistotne.

Dlatego nikt w domach jednorodzinnych nie wpisuje zmian nieistotnych, a często też i istotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Forum widział Albo po pijaku się gospodarz wygadał

Generalnie, jeśli jest MPZP to sąsiad nie jest stroną w sprawie i PINB na takie donosy odpowiada, że sąsiad nie jest stroną w postępowaniu i jego wniosek trafia do okrągłego segregatora.

Ale wszystko zależy od lokalnego PINBu - może jeśli to jest wiocha , gdzie nie mają poważniejszych budów, to może by się zajeli sprawą.

To jest PL - prawo prawem, a praktyka praktyką.

Prawo jest restrykcyjne a urzędnicy w większości wypadków je zmiękczają, ale jak mają interes to niszczą obywatela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie, jeśli jest MPZP to sąsiad nie jest stroną w sprawie i PINB na takie donosy odpowiada,

> że sąsiad nie jest stroną w postępowaniu i jego wniosek trafia do okrągłego segregatora.

> Ale wszystko zależy od lokalnego PINBu - może jeśli to jest wiocha , gdzie nie mają poważniejszych

> budów, to może by się zajeli sprawą.

> To jest PL - prawo prawem, a praktyka praktyką.

> Prawo jest restrykcyjne a urzędnicy w większości wypadków je zmiękczają, ale jak mają interes to

> niszczą obywatela.

Ano tak crazy.gif Chodziło mi też o kwestię, którą często kącikowicze nie zaprzątają sobie głowy - "kto" to czyta grinser006.gif I jeśli człowiek ma się później zastanawiać już mieszkając "what if....", to lepiej zrobić porządek w papierach i mieć wybudowane zgodnie z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapytaj autora projektu, czy to zmiana istotna, bo i tak jak musisz mieć jego podpis i oświadczenie

> o nieistotności zmian, jeśli wpiszesz, że są zmiany nieistotne.

> Dlatego nikt w domach jednorodzinnych nie wpisuje zmian nieistotnych, a często też i istotnych.

Ale chyba pominęliśmy jeden istotny szczegół.. grinser006.gif

Balkon już jest, jest wpisany przez kierownika w dziennik budowy. Już nie ma opcji "to nie rób" smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale chyba pominęliśmy jeden istotny szczegół..

> Balkon już jest, jest wpisany przez kierownika w dziennik budowy. Już nie ma opcji "to nie rób"

Więc najpierw zadzwoń do projektanta i dowiedz się, czy to zmiana nieistotna, bo to projektant podpisuje się w oświadczeniu o zakończeniu prac ze zmianami nieistotnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zadzwoń do nadzoru, oni przez tel są bardzo pomocni, w najgorszym razie będzie projekt zamienny i

> już, jak właśnie mam przyjemność taki robić, koszty między 2 a 3 tys pln.

Są bardzo pomocni - często też zapisują, którą budowę potem pod jakim kontem skontrolować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Są bardzo pomocni - często też zapisują, którą budowę potem pod jakim kontem skontrolować...

i od razu wsiadają w auto i pędzą na sygnale, daj spokój. Ja sam się zgłosiłem i czekałem 2 mies na wyznaczenie terminu i potem jeszcze 1 mies na kontrolę. Żadnego mandatu i żadnej kary. Takie pierdy jak ten balkon nikogo tam nie obchodzą. Przyjdą na kontrolę, powiedzą sami co poprawić żeby nie było problemu przy finalnej kontroli i już.

Dobrze mieć tylko wszystko pozostałe skończone, wtedy nie wstrzymują robót i jest prostsza procedura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.