Skocz do zawartości

Płyta indukcyjna


psyhol

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jako że nadszedł czas wymiany płyty gazowej na indukcyjną podpowiedzcie proszę na co zwracać uwagę przy wyborze tej ostatniej? W temacie jestem kompletnie zielony (jeszcze smile.gif) a ilość modeli i producentów jak zwykle jest ogromna.

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moc przylaczeniowa żebyś nie puścił z dymem mieszkania albo nie musiał biegać do bezpeicznikow co chwile.

Z użytkowych? Przydaje sie timer dla kazdego pola. Cześć ludzi lubi płynna regulacje mocy ale ja wole stopniową. Po prostu wiem ze ten garnek z taka ilością wody gotuje sie bez kipienia na np 6ce. No i gwarancja. Teraz wszystko jest z gównolitu wiec pewnie zepsuje sie zaraz po gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie,

> Jako że nadszedł czas wymiany płyty gazowej na indukcyjną podpowiedzcie proszę na co zwracać uwagę

> przy wyborze tej ostatniej? W temacie jestem kompletnie zielony (jeszcze ) a ilość modeli i

> producentów jak zwykle jest ogromna.

> Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady.

> Paweł

Wygoda - przydatny jest slider dla każdego pola. np taka: http://www.ceneo.pl/23949297

Wadą jest to, że slidery zajmują sporo miejsca i jedno pole jest mniejsze i przesunięte.

Ale łatwość obsługi jest najlepsza - nawet babcia żony i moja mama dały radę obsłużyć od pierwszego strzału. (miałem w poprzednim mieszkaniu)

Wersja kompromisowa - jeden slider do wszystkich pól. Wada - babcia dała radę dopiero po dłuższym tłumaczeniu. Mam taką amicę.

http://www.ceneo.pl/11824614

Przyciski + - do sterowania mocą polecam od razu odpuścić.

Miałem przez kilka tygodni po poprzednim właścicielu domu i porażka.

Następna sprawa to czy płyta jest z ramką czy bez.

Płyta z ramką jest zwykle mniejsza - ma to znaczenie, że jak masz już wycięty otwór, to może po prostu wpaść do środka.

Płyty bez ramki mają zależnie od modelu nawet prawie 2 cm większą tolerancję na wielkość otworu.

Za to z płyty z ramką dookoła nic się nie wylewa na blat - nawet jak mleko wykipi to zostaje na płycie.

Electroluxa miałem bezramkowego - amicę mam z ramką.

Płytę z ramką mam przez pomyłkę - zły model w sklepie wybrałem ale w sumie nie żałuję, oprócz tego, że się namęczyłem aby zamontować w za dużym otworze. Bezramkowa by przykryła otwór bez cudowania. Ta amica, o której piszę ma wersje z ramką i bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poużywaj płyty ze sliderami to zobaczysz.

używałem Amicy z jednym sliderem, nie podobało mi się.

A do + - szybko się przyzwyczaiłem. Dodatkowo ma dwa przyciski które można zaprogramować na konkretną moc i to przy każdym polu. Dzięki temu użytkowanie płyty jest proste i szybkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poużywaj płyty ze sliderami to zobaczysz.

Mam + i - i zadnych problemów. Do tego 2 przyciski z zaprogramowaną mocą, timer programowanie czasu i mocy.

I jakoś to ogarniam.

Slidera nie ma a w sklepie nie popróbujesz wogóle.

Ale podstawa to dobra instalacja elektryczna w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> używałem Amicy z jednym sliderem, nie podobało mi się.

> A do + - szybko się przyzwyczaiłem. Dodatkowo ma dwa przyciski które można zaprogramować na

> konkretną moc i to przy każdym polu. Dzięki temu użytkowanie płyty jest proste i szybkie.

Dlatego pisałem, że najlepiej mieć 4 slidery.

Zrobienie kompotu na płycie z 4 sliderami to 3 krótkie dotknięcia sterowania.

1 - włączyć płytę.

2. Dotykasz slidera na końcu - boster.

3. Jak się zagotuje to dotykasz slidera w okolicy początku, aby się pogotowało.

Potem zdejmujesz gar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego pisałem, że najlepiej mieć 4 slidery.

> Zrobienie kompotu na płycie z 4 sliderami to 3 krótkie dotknięcia sterowania.

> 1 - włączyć płytę.

> 2. Dotykasz slidera na końcu - boster.

> 3. Jak się zagotuje to dotykasz slidera w okolicy początku, aby się pogotowało.

> Potem zdejmujesz gar.

To dokładnie tyle samo kroków co w indukcji bez sliderów.

1. Power

2. Bost

3. Nacisnąć minus i puścić np na 6 żeby się pogotowało zlosnik.gif

W każdym razie slidery mogą wydawać się wygodniejsze, ale dobrze by było spróbować... np czy na sliderze łatwo i celnie można obniżyć moc o 1 w dół, czy po prostu łatwo i szybko trafić. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To dokładnie tyle samo kroków co w indukcji bez sliderów.

> 1. Power

> 2. Bost

> 3. Nacisnąć minus i puścić np na 6 żeby się pogotowało

> W każdym razie slidery mogą wydawać się wygodniejsze, ale dobrze by było spróbować... np czy na

> sliderze łatwo i celnie można obniżyć moc o 1 w dół, czy po prostu łatwo i szybko trafić. ?

Łatwo się trafia. Poza tym jak są 4 slidery to zamiast cyferek w wyświetlaniu mocy jest po prostu pasek diodowy wzdłuż slidera.

Z daleka widać, ile i gdzie jest ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no bo przy sliderach z płynną regulacją może nie być wyświetlaczy, stąd pytanie

Nawet na sliderze nie ma płynnej regulacji. Slider to po prostu 10 sensorów jeden obok drugiego.

Co do wyświetlacza - zawsze jest wyświetlacz cyfrowy do timera i tam można ustawiać temp - o ile jest taka opcja.

W electroluxie tego nie miałem a w Amicy jest opcja podgrzewanie - 60 stopni, ale nie korzystam, bo kulawo to działa - na małej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nawet na sliderze nie ma płynnej regulacji. Slider to po prostu 10 sensorów jeden obok drugiego.

> Co do wyświetlacza - zawsze jest wyświetlacz cyfrowy do timera i tam można ustawiać temp - o ile

> jest taka opcja.

> W electroluxie tego nie miałem a w Amicy jest opcja podgrzewanie - 60 stopni, ale nie korzystam, bo

> kulawo to działa - na małej mocy.

czyli jednak "logika" sterowników jest całkowicie dowolna.

Ja z funkcji temp jednak dość często korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Łatwo się trafia. Poza tym jak są 4 slidery to zamiast cyferek w wyświetlaniu mocy jest po prostu

> pasek diodowy wzdłuż slidera.

> Z daleka widać, ile i gdzie jest ustawione.

Mam 4 slidery i nie ma żadnych świecących pasków, tylko normalne dwucyfrowe wyświetlacze mocy dla każdego pola (od 0 do 14). A więc co model/firma to i konstrukcja inna.

Co nie zmienia faktu, że najlepsza opcja to: osobny slider dla każdgo pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam 4 slidery i nie ma żadnych świecących pasków, tylko normalne dwucyfrowe wyświetlacze mocy dla

> każdego pola (od 0 do 14). A więc co model/firma to i konstrukcja inna.

> Co nie zmienia faktu, że najlepsza opcja to: osobny slider dla każdgo pola.

hmm. To dziwne rozwiązanie. Nieintuicyjne.

W electroluxie miałem pasek diodowy i zmniejszenie o jeden było banalne - po prostu dotykało się obok końca paska diodowego. Pasek diodowy podążał za palcem na sliderze. W amice też podąża, tyle, że po kilku sekundach znika i zamienia się na cyferki przy polu. Po zaadresowaniu pola znowu diody w sliderze się włączają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że nadszedł czas wymiany płyty gazowej na indukcyjną podpowiedzcie proszę na co zwracać uwagę

> przy wyborze tej ostatniej?

Jak już kupisz- z własnego doświadczenia- nie stawiaj wysokich i ciężkich przedmiotów bezpośrednio obok płyty, zwłaszcza bezramkowej clown.gif

Moja żona tydzień po zamontowaniu płyty przewróciła stojącą obok na blacie butelkę z winem... Butelka rąbnęła w krawędź płyty i teraz mamy szkło w dwóch częściach połączone na silver-tape grinser006.gif

Koszt samego szkła- 560zł (akurat w porównaniu do innych modeli to dość tanio).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hmm. To dziwne rozwiązanie. Nieintuicyjne.

> W electroluxie miałem pasek diodowy...

Też mam Electroluxa i jest inaczej skromny.gif

Obsługa sliderów i tak jest super niezależnie od sposobu sygnalizacji mocy.

Przede wszystkim chodzi o możliwość zmiany mocy np. z 10 na 6 jednym dotknięciem slidera w odpowiednim miejscu zamiast skokowego dotykania lub dłuższego trzymania przycisku "-"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wygoda - przydatny jest slider dla każdego pola.

Zgoda ok.gif

> Wadą jest to, że slidery zajmują sporo miejsca i jedno pole jest mniejsze i przesunięte.

Nie zawsze

Np. taka płyta - masz osobne slidery do każdego pola, pola są takie same - a w dodatku możesz łączyć oba prawe i oba lewe:

106206935.electrolux-ehl7640fok.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady.

Niedawno przechodziłem to samo i też pytałem tutaj.

Moje priorytety:

1. Slidery do sterowania polami

2. Rozmiar samej płyty (żeby się garnki mieściły)

3. Możliwość łączenia pól - czasami się przydaje

Wybrałem model Electrolux EHL7640FOK o szerokości 71 cm.

Trochę przeraził mnie max pobór mocy 7400W (mam instalację 1-fazową z mocą przyłączeniową 5000W na całe mieszkanie). Na wszelki wypadek położyłem osobną instalację pod tę płytę i wystąpiłem do zakładu energetycznego o zgodę na 3 fazy. Zgodę dostałem (ważna 2 lata - ze zmianą się wstrzymałem)

Płytę uruchomiłem i działa pięknie. Korków nie wywala (chociaż suma odbiorników w mieszkaniu mocno przekracza moc przyłączeniową).

Garnki - jeśli masz stare, to jest szansa że wymienisz. Nowe zazwyczaj działają na indukcji.

W praktycznym użytkowaniu jedyna różnica do kuchni gazowej/elektrycznej to błyskawiczne gotowanie - naprawdę duży garnek wody w niewiele ponad minutę (to może być zasługa sporej mocy płyty i funkcji boost).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na moc przylaczeniowa żebyś nie puścił z dymem mieszkania albo nie musiał biegać do bezpeicznikow

> co chwile.

Zobacz mój post - mam wrażenie, że moc max płyt jest podawana z dużym zapasem.

> Z użytkowych? Przydaje sie timer dla kazdego pola. Cześć ludzi lubi płynna regulacje mocy ale ja

> wole stopniową. Po prostu wiem ze ten garnek z taka ilością wody gotuje sie bez kipienia na np

> 6ce.

Mam płynną regulację (slider) ze wskaźnikiem cyfrowym. Czyli wygoda płynnej regulacji z precyzją sterowania stopniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że nadszedł czas wymiany płyty gazowej na indukcyjną

Tak śledzę wątek, bo jestem (byłem?) zdecydowany, że następna też będzie indukcyjna i...

Następna ma być indukcyjna, bo nie będzie gazu. Choćbym chciał - nie da rady. Gdyby był, gaz ekonomicznie wygrywa. I brałbym gaz.

No, ale skoro gaz odpada, to indukcja. Oszczędne, wygodne, w ogóle super. Ale tak mi zaczęły cyferki biegać przed oczami...

I czy indukcja się ekonomicznie opłaca? A jeżeli nie, to czy warto tyle (ok. 1000 zł w porównaniu z ceramiczną) dopłacać za wygodę i bycie na czasie?

Czy się opłaca (czy racze przy jakich założeniach się opłaca)?

Porównanie płyt grzewczych

Wychodzi że zagotowanie 1 l wody na indukcji to 0,108 kWh, na ceramicznej 0,134kWh.

Przyjmijmy, że ktoś gotuje/smaży sporo. Niech będzie 10l/dzień czyli 1,08kWh przy indukcji i 1,34kWh przy ceramiczne.

Koszt - przyjmijmy 60gr/kWh (zależy od dostawcy i taryfy).

Czyli dziennie przy takich założeniach indukcja oszczędza nam (1,34kWh-1,08kWh)*0,6zł/kWh=0,156zł

Kiedy zatem zwróci się 1000zł różnicy w cenie płyty?

1000zł/0,156zł=6410,26dni=17,5 roku

Czyli w praktyce nigdy, bo najprawdopodobniej do takiego wieku nie dociągnie.

Chyba, że ktoś dziennie gotuje 100 l lub więcej - to wtedy nabiera sensu.

Ekonomicznie się nie opłaca. A funkcjonalne przewagi indukcji nad ceramiką niech każdy sobie sam oceni.

Dziękuję, ja wybieram ceramiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak śledzę wątek, bo jestem (byłem?) zdecydowany, że następna też będzie indukcyjna i...

(...)

> I czy indukcja się ekonomicznie opłaca? A jeżeli nie, to czy warto tyle (ok. 1000 zł w porównaniu z

> ceramiczną) dopłacać za wygodę i bycie na czasie?

(...)

> Ekonomicznie się nie opłaca. A funkcjonalne przewagi indukcji nad ceramiką niech każdy sobie sam

> oceni.

> Dziękuję, ja wybieram ceramiczną.

Indukcje mozna kupic i za 1300 zl. Sam mam i jestem zadowolony (fakt, zepsula sie, wiec polecam rozszerzona gwarancje jezeli jest dostepna)

I jest zdecydowanie szybsza, nie ma bezwladnosci, latwiejsza w utrzymaniu w czystosci.

U rodzicow jest zwykla ceramiczna i gotowanie trwa wieki. Na indukcji wode gotuje szybciej niz czajnik elektryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I czy indukcja się ekonomicznie opłaca? A jeżeli nie, to czy warto tyle (ok. 1000 zł w porównaniu z

> ceramiczną) dopłacać za wygodę i bycie na czasie?

Ile? Może kiedyś tak było... Funkcjonalnie porównywalne płyty indukcyjna i ceramiczna to różnica ok. 300-500zł.

Oczywiście- można sobie zasunąć indukcję za ponad 3tys. zł, tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile? Może kiedyś tak było... Funkcjonalnie porównywalne płyty indukcyjna i ceramiczna to różnica

> ok. 300-500zł.

To jaka indukcyjna, funkcjonalnie podobna, jest o 300 zł droższa np od Amica PH6400Z

Pisałeś, że za samo szkło zapłaciłeś znacznie więcej (dodając, że to i tak tanio), niż kosztuje całkiem sporo modeli płyt ceramicznych.

300 zł to z 5 lat zwrotu (nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie). Powiedzmy, że to jeszcze do przełknięcia. O ile nie trzeba znacznej części garów jeszcze wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jaka indukcyjna, funkcjonalnie podobna, jest o 300 zł droższa np od Amica PH6400Z

> Pisałeś, że za samo szkło zapłaciłeś znacznie więcej (dodając, że to i tak tanio), niż kosztuje

> całkiem sporo modeli płyt ceramicznych.

> 300 zł to z 5 lat zwrotu (nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie). Powiedzmy, że to jeszcze

> do przełknięcia. O ile nie trzeba znacznej części garów jeszcze wymienić.

Nie wczytujac sie jakos szczegolowo w specyfikacje

Mastercook I3D4 R - 878

Beko HII 64400 AT - 877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mastercook I3D4 R - 878

To ta firma, co splajtowała i brak gwarancji i części zamiennych? IMO wszystko tej firmy odpada.

> Beko HII 64400 AT - 877

Też potrafię posortować po cenie. I nie wychodzi mi 300 zł różnicy. Wychodzi mi, że zwróci się po blisko 6 latach. IMO marne szanse, że dotrwa (przypominam - przy gotowaniu 10 l wody codziennie).

Bezwładność - z tego opracowania, co podrzucałem wychodzi, że gotowanie na ceramicznej zużywa ze 25% więcej energii, niż na indukcji. Więc przy tej samej mocy trwa o 25% czasu dłużej. Dla mnie to nie problem.

Do tych przemyśleń skłoniły mnie polecane w tym wątku płyty:

Electrolux EHL7640FOK - 1800 zł

Electrolux EHH46540FK - 1300 zł

Jak porównamy najtańszą indukcję do najtańszej ceramicznej to różnica w cenie zwraca się w 6 lat. A jak porównamy średnią czy wyższą półkę, to robi się 2-4x dłużej.

Więc ekonomicznie się nie opłaca. Zwłaszcza, że jeszcze dochodzi ryzyko, że sprzęt się zepsuje tuż po gwarancji.

A ile ktoś zapłacić jest skłonny za funkcjonalność czy w ekomodę - do indywidualnej decyzji. Ale nie dajmy sobie wmówić, że to się opłaca ekonomicznie w przeciętnym domu

Jak dla mnie nie warto. Jakbym stał po 8h dziennie przy garach, pewnie miałbym inne zdanie. Ale że stoję pewnie z 8 minut dziennie, to IMO nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ta firma, co splajtowała i brak gwarancji i części zamiennych? IMO wszystko tej firmy odpada.

> Też potrafię posortować po cenie. I nie wychodzi mi 300 zł różnicy. Wychodzi mi, że zwróci się po

> blisko 6 latach. IMO marne szanse, że dotrwa (przypominam - przy gotowaniu 10 l wody

> codziennie).

> Bezwładność - z tego opracowania, co podrzucałem wychodzi, że gotowanie na ceramicznej zużywa ze

> 25% więcej energii, niż na indukcji. Więc przy tej samej mocy trwa o 25% czasu dłużej. Dla

> mnie to nie problem.

> Do tych przemyśleń skłoniły mnie polecane w tym wątku płyty:

> Electrolux EHL7640FOK - 1800 zł

> Electrolux EHH46540FK - 1300 zł

> Jak porównamy najtańszą indukcję do najtańszej ceramicznej to różnica w cenie zwraca się w 6 lat. A

> jak porównamy średnią czy wyższą półkę, to robi się 2-4x dłużej.

> Więc ekonomicznie się nie opłaca. Zwłaszcza, że jeszcze dochodzi ryzyko, że sprzęt się zepsuje tuż

> po gwarancji.

> A ile ktoś zapłacić jest skłonny za funkcjonalność czy w ekomodę - do indywidualnej decyzji. Ale

> nie dajmy sobie wmówić, że to się opłaca ekonomicznie w przeciętnym domu

> Jak dla mnie nie warto. Jakbym stał po 8h dziennie przy garach, pewnie miałbym inne zdanie. Ale że

> stoję pewnie z 8 minut dziennie, to IMO nie ma sensu.

Ja nie patrzylem na wzgledy ekonomiczne tylko na wygode uzytkowania.

Posluchaj ludzi, ktorzy uzywali ceramicznej i indukcji.

Jakby w gre wchodzila tylko ekonomia to wszyscy jezdziliby Tico na gaz. Komfort uzytkowania tez jest wazny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziękuję, ja wybieram ceramiczną.

Tak jak inni pisali indukcja bije na głowę ceramiczna pod względem funkcjonalności;

- szybciej gotuje

- szybciej stygnie

- łatwiejsza w utrzymaniu czystości

- łatwiejsza w eksploatacji - zaczyna wrzeć - zmniejszenie mocy i już na ceramicznej musisz przestawić garnek zanim się płyta nie ostudzi

moja mulher.gif też chciała oszczędzić na zakupie,

teraz jak staje przy ceramicznej to ją szlag trafia

garnki zadziałały wszystkie, jedna patelnię trzeba było oddać rodzinie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jaka indukcyjna, funkcjonalnie podobna, jest o 300 zł droższa np od Amica PH6400Z

Wybrałeś jedną z najtańszych, więc wiadomo, że najtańsze indukcje to będzie ok. 900-1000zł, czyli różnica wyniesie ok. 450zł.

Ja wybierałem płytę wyłącznie użytkowo- poprzednio miałem wolnostojącą kuchnię Amica ze zwykłą płytą ceramiczną, więc funkcjonalnie widzę te różnice. Używało się jej bardzo przyjemnie, naprawdę nie miałem uwag. Ale teraz na indukcyjnej widzę same zalety.

Za to na pewno nie liczyłem nigdy żadnych kWh, nie sprawdzałem, które rozwiązanie zużywa mniej prądu. Gdybym kupował ceramiczną, na pewno dla wygody wybrałbym tylko model ze sliderami dla każdego pola osobno a to już kosztuje odpowiednio więcej niż ta podana Amica.

Przykład takiej ceramicznej (to też jest Electrolux): 999zł

Przykład podobnej indukcyjnej tej samej firmy: 1299zł

> Pisałeś, że za samo szkło zapłaciłeś znacznie więcej (dodając, że to i tak tanio), niż kosztuje

> całkiem sporo modeli płyt ceramicznych.

Nie zapłaciłem, tylko niestety będę musiał zapłacić... oslabiony.gif

A cena szkła wynika nie z tego, że to indukcja, tylko z tego, że to akurat Electrolux i taki a nie inny model (szkło do płyty ceramicznej za ok. 1000zł kosztuje podobnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam płynną regulację (slider) ze wskaźnikiem cyfrowym. Czyli wygoda płynnej regulacji z precyzją

> sterowania stopniowego.

bez rozbijania gowna na atomy... Jest mi wszystko jedno jak sie tym steruje bo mialoby to znaczenie jakbym to robil 100x dziennie. Dla mnie wazne jest aby dalo sie w prosty sposob ustawic konkretna i powtarzalna wartosc mocy i tyle. Czy to bedzie pasek czy przycisk czy jeszcze cos innego to bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz trzy fazy? Instalacja w miarę nowa/miedziana?

Ja najpierw kupiłem płytę a potem zacząłem się zastanawiać czy nie trzeba będzie jakoś tego elektrycznie ogarnąć screwy.gif

Ale przyszedł kolega magik i do bezpiecznika Kuchnia (16A) dopiął również dedykowany dla Pralki w łazience (osobne 16A) i tym sposobem nie musiałem ciągnąć zupełnie nowej instalki od skrzynki tylko kawałek z sąsiadującej łazienki.

Śmiga jak ta lala 270635636-JUMP2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale przyszedł kolega magik i do bezpiecznika Kuchnia (16A) dopiął również dedykowany dla Pralki w

> łazience (osobne 16A) i tym sposobem nie musiałem ciągnąć zupełnie nowej instalki od skrzynki

> tylko kawałek z sąsiadującej łazienki.

Jak masz licznik, taryfę i w mieszkaniu trzy fazy to już pół sukcesu. Gorzej, jak trzeba ciągnąć coś jeszcze po klatce schodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak masz licznik, taryfę i w mieszkaniu trzy fazy to już pół sukcesu. Gorzej, jak trzeba ciągnąć

> coś jeszcze po klatce schodowej.

Licznik mam na klatce (1 skrzynka na całe piętro), centralkę z bezpiecznikami w mieszkaniu, na resztę pytań nie odpowiem bo o prądzie wiem tylko tyle, że kopie (chociaż jak mi kolega narysował jak zmodyfikować i popodłączać instalację w mieszkaniu + nowe puszki, gniazdka, przewody w remontowanej kuchni zrobiłem sam i hula - sprawdzone i odebrane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak na tle tego wszystkiego co napisaliście wygląda IKEA?

Znalazłem u nich dwie płyty:

jedna

druga

Są slidery o których pisaliście, droższa ma możliwość łączenia pól. Ale czy jest sens dopłacać za to 700zł? Czy to nie sprowadza się do ustawienia dwóch pól na tą samą temperaturę? Innych różnic nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie, a jak na tle tego wszystkiego co napisaliście wygląda IKEA?

Warto. Ze względu na gwarancję.

> Są slidery o których pisaliście, droższa ma możliwość łączenia pól. Ale czy jest sens dopłacać za

> to 700zł? Czy to nie sprowadza się do ustawienia dwóch pól na tą samą temperaturę? Innych

> różnic nie widzę...

Przy braku możliwości łączenia pól może być tak, że płyta "nie zauważy" garnka. Moim zdaniem nie ma sensu za to dopłacać - przez 2,5 roku nigdy nie czułem potrzeby skorzystania z tego, moja żona zresztą również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakbyś szukał poza IKEA to w tym temacie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest pole flexi cook.

> Ale czy to potrzebne i użyteczne trzeba by jakiejś kucharki zapytać

Ja to widzę tak, że trzeba pewnie jakiś mega nietypowych garów używać. Rzecz jest pewnie tak potrzebna i często używana jak f-cja wyłączenia i włączenia wszystkich palników jednym przyciskiem w kuchence gazowej. Raz tego użyłem żeby zobaczyć jak działa na samym początku smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warto. Ze względu na gwarancję.

> Przy braku możliwości łączenia pól może być tak, że płyta "nie zauważy" garnka. Moim zdaniem nie ma

> sensu za to dopłacać - przez 2,5 roku nigdy nie czułem potrzeby skorzystania z tego, moja żona

> zresztą również.

A z ciekawości zapytam - jak płyta wykrywa garnek? Mierzy prąd w obwodzie czy jest jakiś czujnik zbliżeniowy na zasadzie przycisków do regulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A z ciekawości zapytam - jak płyta wykrywa garnek? Mierzy prąd w obwodzie czy jest jakiś czujnik

> zbliżeniowy na zasadzie przycisków do regulacji?

Wykrywa garnek po tym, że falownik ma obciążenie, czyli, że coś odbiera moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wykrywa garnek po tym, że falownik ma obciążenie, czyli, że coś odbiera moc.

Rodzi to czasem drobne problemy z wykrywaniem garnków. Mam wok, który żeby dał się zauważyć mniejszemu polu musi kilka sekund popracować na większym.

Nie zmienia to faktu, że płyta indukcyjna jest rozwiązaniem genialnym - jest czysta, efektywna, bezpieczna. Nie wyobrażam sobie powrotu do gazu.

Ostatnio zostawiłem na płycie pusty garnek - płyta wykryła chyba, że za mocno się zagrzał i wyłączyła pole. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie, a jak na tle tego wszystkiego co napisaliście wygląda IKEA?

Bardzo dobrze wypada.

Jak już pisałem wcześniej- to są płyty firmy ELECTROLUX produkowane dla IKEA. Od swoich macierzystych modeli różnią się jedynie samym szkłem, które graficznie wygląda inaczej i chyba ładniej (pola to krzyże zamiast okręgów), oraz dłuższą gwarancją. Szczerze polecam ze względu na gwarancję i sprawdzoną (poza IKEA) konstrukcję.

IKEA TYDLIG: KLIK

ELECTROLUX EHH6540FOK lub nowsza EHH46540FK: KLIK

Osobiście mam płytę Electroluxa EHH6540FOK i tylko dlatego nie kupiłem jej odpowiednika w Ikea, bo znalazłem ciut taniej (Ikeowa kosztowała wtedy 1499zł) a poza tym Electrolux dawał w promocji 500zł za zakup zestawu płyta+piekarnik.

W każdym razie płyta (poza stłuczonym przez żonę szkłem) spisuje się rewelacyjnie i warto to kupować w Ikea ze względu na gwarancję. wink.gif

Za funkcję łączenia pól nie warto tyle dopłacać- spokojnie można sobie włączyć dwa pola jednocześnie stawiając podłużne naczynie.

Sprawdzałem- działa w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rodzi to czasem drobne problemy z wykrywaniem garnków. Mam wok, ...

Oooo

I to jest kwestia którą chciałbym rozwinąć. Jak wygląda sprawa woka?

Lubie robić chiniszczyznę ale nie bardzo wierzę że można jakość gotować indukcją z wokiem

Poki co ma w kuchence specjalny palnik z dwoma koronami i to działa smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.