Skocz do zawartości

Tynki CW czy gipsowe?


AkuQ

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jaki tynk AK poleci, zdania są podzielone. Czy decydując się na gipsowy warto dopłacić za diamant czy diament jakoś tak (twardszy).

Gipsowy maszynowy 24zł/metr, diamant 28zł/metr, ekipa z polecenia ponoć solidna, równiutko etc.

Do CW musiałbym szukać majstrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie, jaki tynk AK poleci, zdania są podzielone. Czy decydując się na gipsowy warto

> dopłacić za diamant czy diament jakoś tak (twardszy).

> Gipsowy maszynowy 24zł/metr, diamant 28zł/metr, ekipa z polecenia ponoć solidna, równiutko etc.

> Do CW musiałbym szukać majstrów.

tylko CW i na to gładzie, ja mam gipsowe i są tak miękkie, że teraz nawet syn jak mocniej bawi się po ścianach to dziury się robią, albo np. przykręcasz uchwyt do powieszenia grzenika do jak dociągasz śrubę w kołku to cały uchwyt wgniata się w ścianę - naprawdę lipa frown.gif

na sufity to można się tak bawić, ale na ściany to jednak widzę po sobie że nie warto było poddać się terndowi (6 lat temu), trzeba było jednak zaufać tradycji.

BTW jakieś pół roku temu, może trochę dale był już identyczny wątek w tym kąciku i już nie pamiętam, czy kolega Olleo go zakłądał, czy nie, ale napewno wiódł w nim prym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW jakieś pół roku temu, może trochę dale był już identyczny wątek w tym kąciku i już nie

> pamiętam, czy kolega Olleo go zakłądał, czy nie, ale napewno wiódł w nim prym

Na pewno nie zakladalem, bo nigdy nawet nie rozwazalem tynkow gipsowych poza sufitem, a i tam b. niechetnie.

A zdanie co do gipsowych podzielam, choc co do gladzi, to juz niekoniecznie.

Opcje:

1. jak dobra ekipa, to i CW wyfilcuje na gladko pod malowanie lepiej, jak niezla gipsowe doszlifuje. Sciana wowczas jest rowniutka, jak stol, a i z mila dla oka faktura ziarna tynku (przewaznie od 0.5 do 1.0mm)

2. zamiast gladzi gipsowej mozna dac wapienna, ale niekoniecznie polecam, bo o ile do tynkow CW da sie znalezc ekipe, to gladz wapienna malo kto lubi

3. gladz gipsowa polecam tylko tym, ktorzy chca miec sciany gladkie jak szklo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ekipa na wiosne wejdzie z CW - jak nic nie spieprza i zrobia tak jak wczesniej w innych domach, to bedzie to juz pod malowanie ok.gif

Plus: brak babrania z gipsem i fajna faktura (nie lubie lustra na scianie)

Minus: pewnie ciezko bedzie naprawic jakis fragment tynku lokalnie, tak zeby zlal sie idealnie z reszta sciany (ale tego nie przecwiczylem, wiec moze to tylko moje obawy) wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

ja mam cw , ze względów estetycznych, po prostu podoba mi się faktura takiego wykończenia ścian. tynki oczywiście filcowane i szlifowane delikatnie przed gruntowaniem. gdybym miał na to nakładać gładź to robiłbym gipsowe. minusem tynku cw bez gładzi jest problem zaprawek, tzn. jak coś musisz podkuć, potem podtynkować/ zaszpachlować to prawie niemożliwe jest złapanie idealnej faktury powierzchni .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak coś musisz podkuć, potem podtynkować/ zaszpachlować to prawie niemożliwe jest złapanie

> idealnej faktury powierzchni

Fakture idzie zlapac bez problemu - problemem jest ewentualne przejscie miedzy zaprawka, a starym tynkiem i troche wprawy trzeba miec, zeby pod farba nie bylo widac. Potrzebna jest paca z filcem, tynk dokladnie taki sam, jakim zrobione sa sciany i troche wody. Najpierw trzeba usunac luzne i odkurzyc. Nastepnie rozrobic troche tynku na polsucho. Zamoczyc ubytek woda i nalozyc tynku "z gorka". Jak zacznie tezec zebrac nadmiar i zrosic delikatnie woda - mozna przystapic do wygladzania zwilzona paca okreznymi ruchami. W razie potrzeby dolozyc delikatnie tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie, jaki tynk AK poleci, zdania są podzielone. Czy decydując się na gipsowy warto

> dopłacić za diamant czy diament jakoś tak (twardszy).

> Gipsowy maszynowy 24zł/metr, diamant 28zł/metr, ekipa z polecenia ponoć solidna, równiutko etc.

> Do CW musiałbym szukać majstrów.

no to ja inaczej niż poprzednicy - gipsowe bo lubię gładkie ściany. No i nie chciałem płacić raz za tynk i 2 raz za gładź.

Za diamant nie warto dopłacać moim zdaniem - jest może twardszy ale też trudniejszy w układaniu. Po mojej ekipie tynkarskiej poprawiam ściany tylko tam, gdzie "wylewkarze" przywalili w ścianę - poza tym powierzchnia jest idealnie gładka.

Określ najpierw czy podoba Ci się struktura CW a jak nie, to ile zapłacisz za CW + gładź. No i naprawienie tynku gipsowego nie wymaga specjalnych umiejętności.

Owszem - jest bardzo miękki ale obecnie mieszkamy tylko na parterze z trzylatkiem i półroczną córą - może mamy jakieś dziwne dzieci, ale nie zauważam dziur poza tymi, które sam zrobiłem.

Dokręcać trzeba rzeczywiście z wyczuciem, bo tynk się lekko poddaje - ale to akurat nie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to ja inaczej niż poprzednicy - gipsowe bo lubię gładkie ściany. No i nie chciałem płacić raz za

> tynk i 2 raz za gładź.

ja dokładnie tak samo, ale jak w tym roku na to położyłem gładź - efekt po porostu powala na kolana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fakture idzie zlapac bez problemu - problemem jest ewentualne przejscie miedzy zaprawka, a starym

> tynkiem i troche wprawy trzeba miec, zeby pod farba nie bylo widac. Potrzebna jest paca z

> filcem, tynk dokladnie taki sam, jakim zrobione sa sciany i troche wody. Najpierw trzeba

> usunac luzne i odkurzyc. Nastepnie rozrobic troche tynku na polsucho. Zamoczyc ubytek woda i

> nalozyc tynku "z gorka". Jak zacznie tezec zebrac nadmiar i zrosic delikatnie woda - mozna

> przystapic do wygladzania zwilzona paca okreznymi ruchami. W razie potrzeby dolozyc delikatnie

> tynku.

Być może jednak miałem i mam z tym problem, może dlatego że tynkarze jechali agregatem z piasku a ja zaprawki robiłem gotowcem z worka...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Być może jednak miałem i mam z tym problem, może dlatego że tynkarze jechali agregatem z piasku a

> ja zaprawki robiłem gotowcem z worka...

> pozdrawiam

Wniosek prosty dla autora watku - unikac "tradycyjnego" tynku - tylko gotowy z worka. Tradycyjnym mozna sobie murek zrobic na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wniosek prosty dla autora watku - unikac "tradycyjnego" tynku - tylko gotowy z worka. Tradycyjnym

> mozna sobie murek zrobic na zewnatrz.

błądzisz, "tradycyjny" może być idealny, wszystko zależy jaki masz materiał i kto Ci to robi; u mnie byli fachowcy z polecenia i piach ponad 50 km od budowy dowożony ...

nie chdzi o to że z wora jest lepszy/ gorszy tylko ma inną fakturę bo i inne ziarno stąd problem z zaprawkami ot co.

zresztą powinieneś to wiedzieć, jak dobrze pamiętam to jakiś czas temu doktoryzowałeś się na ak w tym temacie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie, jaki tynk AK poleci, zdania są podzielone. Czy decydując się na gipsowy warto

> dopłacić za diamant czy diament jakoś tak (twardszy).

Tak, wlasnie taki Ci chcialem polecic, takie 2w1, czyli mocny gipsowy. Ja mam u siebie czesc w dobrym tynku cementowym Caparola i czesc w diamancie. Fachman mnie namaial na calosc w diamancie. Poczytalem, i rzeczywiscie wiele osob chwali, ale zrobilem czesc tak czesc tak.

Cementowy oczywiscie popekal tongue.gif, co zreszta fachman przewidzial, ze tak bedzie. Poza poprawianiem bylo kupe roboty, opryskiwanie, nakladanie, sciaganie, nakladnie kwarcu, nakladanie szpachli, itd. Diamant nalozyli, sciagneli i gotowe ok.gif

Na cene nie patrz bo diamant jest drogim materialem, za to z CM jest wiecej roboty. Aha i nawet jak cm to tylko nie Nida, podobno syf straszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cementowy oczywiscie popekal , co zreszta fachman przewidzial, ze tak bedzie. Poza poprawianiem

> bylo kupe roboty, opryskiwanie, nakladanie, sciaganie, nakladnie kwarcu, nakladanie szpachli,

> itd. Diamant nalozyli, sciagneli i gotowe

fachowiec-jednego-materialu. Bylo mu c-w nie zlecac, skoro sie tak certolil z nim. Dwie ekipy mialem, cos tam wiem o tym grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> fachowiec-jednego-materialu. Bylo mu c-w nie zlecac, skoro sie tak certolil z nim. Dwie ekipy

> mialem, cos tam wiem o tym

Akurat mialem kilka ekip, z czego inne rowniez robily tynki, wszystkie wypowiadaly sie tak samo. Kiedys wszyscy robili cw, teraz sporadycznie.

Fachowiec, ten co mi robil, ma chyba najwiecej polecen ekip na FM, tez uwazam, ze byl najlepsza ekipa ktora sie przewinela przez moj plac budowy wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat mialem kilka ekip, z czego inne rowniez robily tynki, wszystkie wypowiadaly sie tak samo.

> Kiedys wszyscy robili cw, teraz sporadycznie.

> Fachowiec, ten co mi robil, ma chyba najwiecej polecen ekip na FM, tez uwazam, ze byl najlepsza

> ekipa ktora sie przewinela przez moj plac budowy .

najtrudniej, bo c-w nie da sie przeszlifowac i trzeba od razu robic dobrze - nie ma miejsca na poprawki. Biora sie za to paproki, a potem rezygnuja i ida w gips, bo tam sobie mozna poszlifowac. Do c-w trzeba miec duzo doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> najtrudniej, bo c-w nie da sie przeszlifowac i trzeba od razu robic dobrze - nie ma miejsca na

> poprawki. Biora sie za to paproki, a potem rezygnuja i ida w gips, bo tam sobie mozna

> poszlifowac. Do c-w trzeba miec duzo doswiadczenia.

Pewnych ograniczen materialowych nawet najlepszy fachowiec nie przeskoczy. Cement przy wiazaniu sie kurczy i peka, bo jest malo elastyczny, gips niekoniecznie. W moim przypadku mialem laczenie elementow: mur z pustakow, zelbetowy slup konstukcyjny, pustaki wentylacyjne, komin prefabrykowany i znow mur, wszystko z roznych materialow. Jak powiedzial tak bylo, przy laczeniu komina ze sciana pojawily sie delikatne ledwo widoczne spekania (dl ok 30-40cm i szerokosci wloska), trzeba bylo to poprawiac, szpachlowac. Z drugiej strony sciany te same laczenie w pokoju, tynk gipsowy i nic nie peklo ok.gif

Reszte laczen, typu slup metalowy zlicowany z murem, laczenie GK z murem, murlata z murem - pekniec brak.

Poza tym do tych tanszych cw potrafi byc strasnzie kiepski (ale tani material), sam popiol, jak sie cos ukruszy czy wbije to sypie sie ze sniany i robi sie duza dziura tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pewnych ograniczen materialowych nawet najlepszy fachowiec nie przeskoczy. Cement przy wiazaniu sie

> kurczy i peka, bo jest malo elastyczny, gips niekoniecznie. W moim przypadku mialem laczenie

> elementow: mur z pustakow, zelbetowy slup konstukcyjny, pustaki wentylacyjne, komin

> prefabrykowany i znow mur, wszystko z roznych materialow. Jak powiedzial tak bylo, przy

> laczeniu komina ze sciana pojawily sie delikatne ledwo widoczne spekania (dl ok 30-40cm i

> szerokosci wloska), trzeba bylo to poprawiac, szpachlowac. Z drugiej strony sciany te same

> laczenie w pokoju, tynk gipsowy i nic nie peklo

> Reszte laczen, typu slup metalowy zlicowany z murem, laczenie GK z murem, murlata z murem - pekniec

> brak.

> Poza tym do tych tanszych cw potrafi byc strasnzie kiepski (ale tani material), sam popiol, jak sie

> cos ukruszy czy wbije to sypie sie ze sniany i robi sie duza dziura

takich skurczowych pekniec sie nie szpachluje tynkiem, ni gipsem, tylko co najwyzej akrylem lekkim szpachlowym maskuje - palcem dokladnie wciera. Ja mam caly dom z najrozniejszych materialow - cegka, pustak, BK, zuzlobeton, beton, teowniki, zuteowniki, szyny kolejowe itd. Tam gdzie naladowali grubo (nawet 5cm z uwagi na krzywizny) tynku, to pojawily sie pekniecia skurczowe, ale tylko w jednym miejscu na styku dwoch materialow - gdzie mialem plyta OSB zamaskowane rurki CO i CWU i tam jest cieniej tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie, jaki tynk AK poleci, zdania są podzielone. Czy decydując się na gipsowy warto

> dopłacić za diamant czy diament jakoś tak (twardszy).

> Gipsowy maszynowy 24zł/metr, diamant 28zł/metr, ekipa z polecenia ponoć solidna, równiutko etc.

> Do CW musiałbym szukać majstrów.

Bierz wzmocniony gipsowy, np. Knauf.

Miękki np. Nida gips łatwo zarysować i wgnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> takich skurczowych pekniec sie nie szpachluje tynkiem, ni gipsem, tylko co najwyzej akrylem lekkim

> szpachlowym maskuje - palcem dokladnie wciera. Ja mam caly dom z najrozniejszych materialow -

> cegka, pustak, BK, zuzlobeton, beton, teowniki, zuteowniki, szyny kolejowe itd. Tam gdzie

> naladowali grubo (nawet 5cm z uwagi na krzywizny) tynku, to pojawily sie pekniecia skurczowe,

> ale tylko w jednym miejscu na styku dwoch materialow - gdzie mialem plyta OSB zamaskowane

> rurki CO i CWU i tam jest cieniej tynku.

Moze to byl i akryl, nie wnikalem, ogarnal to szybko, ale tym dowiodl jaka jest roznica we wlasciwosciach materialow. W sumie u mnie bylo bardzo delikatne pekniecie, ale przy CW potrafi znacznie bardziej popekac, niezaleznie co by sie nie zrobilo, od taka uroda cementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moze to byl i akryl, nie wnikalem, ogarnal to szybko, ale tym dowiodl jaka jest roznica we

> wlasciwosciach materialow. W sumie u mnie bylo bardzo delikatne pekniecie, ale przy CW potrafi

> znacznie bardziej popekac, niezaleznie co by sie nie zrobilo, od taka uroda cementu.

Znacznie bardziej potrafi, jesli sciana peka, albo sie nawali grubo ponad 5cm tynku (a i wowczas pekniecie ma grubosc do ~0.5mm). Pekniecia skurczowe z reguly daje sie nawet zamalowac farba. Gips nie peka podczas skurczu (o ile nie da sie b. grubo jedna warstwe), ale na laczeniu materialow jak najbardziej - mialem zabetonowywany otwor w suficie, w ktorym pierwotnie mialy byc schodki skladane na poddasze - mimo gipsu i szpachlowania peka. A peka dlatego, ze zalane jest betonem zbrojonym, a dookola jest sufit z plyt WPS na dwuteownikach. Zreszta gdzieniegdzie pod dwuteownikami u sasiada tez potrafi gipsowy tynk wzdluz nich pekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znacznie bardziej potrafi, jesli sciana peka, albo sie nawali grubo ponad 5cm tynku (a i wowczas

> pekniecie ma grubosc do ~0.5mm). Pekniecia skurczowe z reguly daje sie nawet zamalowac farba.

> Gips nie peka podczas skurczu (o ile nie da sie b. grubo jedna warstwe), ale na laczeniu

> materialow jak najbardziej - mialem zabetonowywany otwor w suficie, w ktorym pierwotnie mialy

> byc schodki skladane na poddasze - mimo gipsu i szpachlowania peka. A peka dlatego, ze zalane

> jest betonem zbrojonym, a dookola jest sufit z plyt WPS na dwuteownikach. Zreszta

> gdzieniegdzie pod dwuteownikami u sasiada tez potrafi gipsowy tynk wzdluz nich pekac.

Co innego pekniecia przy duzych elementach konstrukcyjnych, ktore sa przenoszone na tynk (mialem tak w bloku, na gipsowym i nie mialy one szeroksoci wloska grinser006.gif) a co innego pekniecia poprzez skurcz materialu.

Aha i sobie przypomnialem, ze ten moj CW jechal potem gesta jedynka, mowil ze idealnie wyrownuje powierzchnie i jest lepsza niz niejedna szpachla, tuszuje tez mikropekniecia.

Tyle, ze przy dobrym gipsowym takich cudow nie trzeba robic wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co innego pekniecia przy duzych elementach konstrukcyjnych, ktore sa przenoszone na tynk (mialem

> tak w bloku, na gipsowym i nie mialy one szeroksoci wloska ) a co innego pekniecia poprzez

> skurcz materialu.

> Aha i sobie przypomnialem, ze ten moj CW jechal potem gesta jedynka, mowil ze idealnie wyrownuje

> powierzchnie i jest lepsza niz niejedna szpachla, tuszuje tez mikropekniecia.

> Tyle, ze przy dobrym gipsowym takich cudow nie trzeba robic

Malowalem farba Kabe Aquatex, bynajmniej nie grubo. Nawet specjalnie cieniej (widac gdzie zamalowywalem zacieki zrobione gruntem przez barana z ekipy od GK), bo i tak za maks 2 lata bede malowal wszystko na nowo, bo dzieci mam male. Widac jedno pekniecie spod farby - gdzie pracuje drewniany parapet i widac czesc tynku zbyt dobrze zlapala drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A mozesz rozwinac temat?

Tak mi mowil moj fachman, ze od kilkunastu miesiecy wszyscy co zna przestali robic na Nidzie bo syf straszny. Zmienili cos w skladzie czy proporcji i jest masa popiolow ktore sie nie kleja, efekt taki ze przy wierceniu, robieniu otworow czy uderzeniu, sypie sie ze sciany i robi duza dziure.

Sa tez tacy co robia na Nidzie bo jest najtansza, biora dobra cene ogarniaja chate w tydzien gora dwa i nastepny grinser006.gif.

Nawet pokazywal mi ten tynk na jednej budowie jak sie z nim spotkalem, rzeczywiscie kiepsko to wygladalo i bylo mase poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak mi mowil moj fachman, ze od kilkunastu miesiecy wszyscy co zna przestali robic na Nidzie bo syf

U mnie Nida trzyma się dobrze, ale tynk miękki - łatwo łapie wgniotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja zrobiłem tak:

> Ytong+klej z siatką+szary gips i na to gładź.

> Nic nie pęka, jest wyprowadzone ściany proste

> Polecam...

U mnie suporeks H+H, na to jakiś żółty grunt pryśnięty, tylko Nida gips i malowanie - nic nie pęka, ale łatwo wgnieść bo jest miękki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nida superlekka - robi sie latwo, wyglada super, ale miekki bardziej od gipsowego

Odpowiem Wam hurtowo wink.gif

Ja rozmawialem dzisiaj z fachmanem co ma u mnie robic - mowi, ze faktycznie tynki z mniejszym ziarnem sa nieco bardziej sypkie, a ta nida wlasnie takie ma. Co do wytrzymalosci to mowi, ze sporo zalezy od tego jak szybko chce sie wysuszyc te tynki po robocie i przyznal, ze jesli ludzie na drugi dzien zaczynaja okna otwierac i robic przeciagi, to cement na wierchniej warstwie sie popieli i caly tynk jest srednio wytrzymaly. Sam juz nie wiem co o tym mysle, bo jakby nie patrzec pojecie 'slaby' czy 'mocny' to pojecia wzgledne...

A z drugiej strony jesli nie Nida to co? Byc moze dalbym rade przekonac go zeby innego tynku uzyl, ale w takim razie jaki wybrac? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jestem na etapie wykańczania gładzią tynku CW. Jak ktoś wcześniej napisał na CW najgorzej jest z ewentualnymi obróbkami. Ja tynku gipsowego za bardzo nie brałem pod uwagę bo bałem się podatności na uszkodzenia. Jak bym miał to drugi raz robić to ponownie wybralbym CW+ gładz wink.gif.

A z gładzią na równo położonym tynku CW nie ma wiele roboty po wcześniejszym przeszlifowaniu luznego piasku smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A z drugiej strony jesli nie Nida to co? Byc moze dalbym rade przekonac go zeby innego tynku uzyl,

> ale w takim razie jaki wybrac?

Knauf ok.gif

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś wychodził świetny tynk ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpowiem Wam hurtowo

> Ja rozmawialem dzisiaj z fachmanem co ma u mnie robic - mowi, ze faktycznie tynki z mniejszym

> ziarnem sa nieco bardziej sypkie, a ta nida wlasnie takie ma. Co do wytrzymalosci to mowi, ze

> sporo zalezy od tego jak szybko chce sie wysuszyc te tynki po robocie i przyznal, ze jesli

> ludzie na drugi dzien zaczynaja okna otwierac i robic przeciagi, to cement na wierchniej

> warstwie sie popieli i caly tynk jest srednio wytrzymaly.

U mnie robili w styczniu - bynajmniej nie schnal zbyt szybko, bo i tydzien mokre sciany byly. Powierzchnia jest ok - nic sie nie sypie, ale jest po prostu miekki, jesli czyms twardym zadrapac.

> Sam juz nie wiem co o tym mysle, bo

> jakby nie patrzec pojecie 'slaby' czy 'mocny' to pojecia wzgledne...

> A z drugiej strony jesli nie Nida to co? Byc moze dalbym rade przekonac go zeby innego tynku uzyl,

> ale w takim razie jaki wybrac?

Pierwszy raz robili mi Alpolem. Kruszywo do 1mm - jest duzo twardszy i odporniejszy na uszkodzenia. Nida Super Lekka jest do 0.5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie robili w styczniu - bynajmniej nie schnal zbyt szybko, bo i tydzien mokre sciany byly.

> Powierzchnia jest ok - nic sie nie sypie, ale jest po prostu miekki, jesli czyms twardym

> zadrapac.

Kumam.

> Pierwszy raz robili mi Alpolem. Kruszywo do 1mm - jest duzo twardszy i odporniejszy na uszkodzenia.

> Nida Super Lekka jest do 0.5mm.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpowiem Wam hurtowo

> Ja rozmawialem dzisiaj z fachmanem co ma u mnie robic - mowi, ze faktycznie tynki z mniejszym

> ziarnem sa nieco bardziej sypkie, a ta nida wlasnie takie ma. Co do wytrzymalosci to mowi, ze

> sporo zalezy od tego jak szybko chce sie wysuszyc te tynki po robocie i przyznal, ze jesli

> ludzie na drugi dzien zaczynaja okna otwierac i robic przeciagi, to cement na wierchniej

> warstwie sie popieli i caly tynk jest srednio wytrzymaly.

Kazdy macher powie Ci jak dbac o tynki ok.gif, u mnie byly robione w lipcu, schly 4-5 tygodni, zgodnie z zaleceniem okien nie otwieralem, ale po tyg na chwile zostawialem drzwi otwarte, zeby jakas wymiana powietrza byla.

Wytrzymalosc poza podlozem i jego przygotowaniem zalezy glownie od uzytej chemii ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kazdy macher powie Ci jak dbac o tynki , u mnie byly robione w lipcu, schly 4-5 tygodni, zgodnie z

> zaleceniem okien nie otwieralem, ale po tyg na chwile zostawialem drzwi otwarte, zeby jakas

> wymiana powietrza byla.

> Wytrzymalosc poza podlozem i jego przygotowaniem zalezy glownie od uzytej chemii

Kurna zeby chociaz jedna rzecz byla czarna albo biala - ale nie, wszystko trzeba analizowac, przemyslac, kombinowac...sciana.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak w temacie, jaki tynk AK poleci, zdania są podzielone. Czy decydując się na gipsowy warto dopłacić za diamant czy diament jakoś tak (twardszy).

Gipsowy maszynowy 24zł/metr, diamant 28zł/metr, ekipa z polecenia ponoć solidna, równiutko etc.

Do CW musiałbym szukać majstrów.

 

Odgrzeję kotleta :)

Jaki tynk w końcu położyłeś i jak się sprawuje? Ja do wczoraj byłem nastawiony na cementowo-wapienny, ale dowiedziałem się  wzmacnianym gipsowym, no i mam zgryz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta :)

Jaki tynk w końcu położyłeś i jak się sprawuje? Ja do wczoraj byłem nastawiony na cementowo-wapienny, ale dowiedziałem się  wzmacnianym gipsowym, no i mam zgryz ;)

 

To słabo czytasz AK, ja o takim pisałem rok temu, powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To słabo czytasz AK, ja o takim pisałem rok temu, powyżej.

 

Rok temu sprawdzałem czy dobrze kopią, czy zbrojenie jest takie jak należy, jakich materiałów użyć i jakie okna zakładać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu sprawdzałem czy dobrze kopią, czy zbrojenie jest takie jak należy, jakich materiałów użyć i jakie okna zakładać ;)

 

Oj to za mało wybiegasz, czasami to się mocno zazębia i mając już wybraną daną technikę czy rozwiązanie trzeba wcześniej przewidzieć wiele rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drugim domu może będę to w stanie jako tako ogarnąć, ale pewnie przy trzecim czułbym się z tym komfortowo ;]

Tak, ale też przy trzecim sporo spraw będziesz miał w 4 literach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.