Skocz do zawartości

Silniki 1.6 TS Alfa Romeo jak to jest?


Pepcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na kąciku AR niewiele się dzieje, więc postanowiłem spytać tutaj. Jak to jest z silnikami benzynowymi w alfach 147 1.6 105 i 120 KM ? Wiem, że słabym punktem 120 jest wariator faz rozrządu, ale czy oba te silniki mają problem z panewkami tak jak 2.0 czy to raczej rzadkość. Czytam w necie sprzeczne opinie, może ktoś z Was jest oblatany w tym temacie i nieco nakreśli sprawę?

Z Góry Dziękuję ! 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co czytałem i tak słyszałem od mechaników.

> 1.6 TS 105 konie to jest dobry silnik bez żadnych większych wad. 120 ma wariator - i to jest jedyna

> problematyczna rzecz.

> 1.8 TS i 2.0 TS - panewki się przekręci jakbyś o silnik nie dbał

Potwierdzam. Jak swego czasu szukałem alfy to te same informacje znalazłem.

Droga jest jeszcze wymiana świec bo jest 8 i z tego 4 jakieś nietypowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam. Jak swego czasu szukałem alfy to te same informacje znalazłem.

> Droga jest jeszcze wymiana świec bo jest 8 i z tego 4 jakieś nietypowe.

W Fiacie silniki 1.6 były wręcz nie do zabicia, nie wiem na ile podobna jest konstrukcja 1.6 w Alfie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co czytałem i tak słyszałem od mechaników.

> 1.6 TS 105 konie to jest dobry silnik bez żadnych większych wad. 120 ma wariator - i to jest jedyna

> problematyczna rzecz.

> 1.8 TS i 2.0 TS - panewki się przekręci jakbyś o silnik nie dbał

ale Alfe Romeo kupuje sie z silnikiem JTD i wtedy nie ma problemu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Fiacie silniki 1.6 były wręcz nie do zabicia, nie wiem na ile podobna jest konstrukcja 1.6 w

> Alfie

No właśnie nie są podobne. Może jakieś tam elementy osprzętu ale nic więcej.

P S. Ten 1.6 105KM niestety nie jedzie za dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli będziesz dbał o odpowiedni stan i jakość oleju to przy wariatorze też nic nie powinno się

> dziać. Zalecana jest jego wymiana razem z rozrządem.

> Oczywiście znasz problem przedniego zawieszenia w alfach?

Zawias jest mi znany, obecnie to nie jest wielki problem bo części nie są już jakoś kolosalnie drogie. Bardziej chodzi mi o sam silnik i jego wytrzymałość bo po 1.8 i 2.0 gdzie korba bokiem ,,wylatała'' mam mieszane uczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawias jest mi znany, obecnie to nie jest wielki problem bo części nie są już jakoś kolosalnie

> drogie. Bardziej chodzi mi o sam silnik i jego wytrzymałość bo po 1.8 i 2.0 gdzie korba bokiem

> ,,wylatała'' mam mieszane uczucia.

Jak to ktoś kiedyś powiedział: alfe się kocha albo nienawidzi.

Jeśli nie zależy Ci na osiągach to bierz 105, jeśli lubisz trochę szybciej to 120 z lekką nutką emocji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Super jak ktoś dużo jeździ w trasy.

> A tak to lepiej 105 koni i juz.

Mam JTD, długie trasy robię tylko od święta a nie żałuję tego wyboru ani trochę. To po prostu pancerny silnik i mimo swojego przebiegu nie mam obaw że coś się w nim zaraz rozleci.

Za to 1.6 TS jest dla mnie pomyłką głównie ze względu na spalanie. 2 litrowe silniki w większych autach palą tyle co ten, a zazwyczaj mają też więcej mocy i przy tym nie żrą tyle oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam JTD, długie trasy robię tylko od święta a nie żałuję tego wyboru ani trochę.

ja też mam w stilo ten sam silnik jtd 115 , też zazwyczaj jeździ po mieście i wozi do pracy , i nic mu się nie dzieje , egr zaślepiony na dzień dobry po kupnie zlosnik.gif

TS - twin shit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja też mam w stilo ten sam silnik jtd 115 , też zazwyczaj jeździ po mieście i wozi do pracy , i nic

> mu się nie dzieje , egr zaślepiony na dzień dobry po kupnie

Ja jeżdżę 60-70% miasto, reszta krótsze i czasami dłuższe trasy. EGR mam zaślepiony częściowo (blaszką z otworami), ale zaglądałem tam jakiś czas temu to o dziwo było czysto ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Super jak ktoś dużo jeździ w trasy.

6 lat moja mama ma Stilo 1.9JTD, samochód przez ten czas zrobił 50kkm z czego pewnie połowa to takie sporadyczne wypady gdzieś dalej (samochód był traktowany jako auto rodzinne), ale na codzień tłuczony tylko po mieście, bardzo często nie zdąży nawet złapać pełnej temperatury i nie dzieje się z nim nic. Wymieniona tylko dwumasa, ale też na wyrost, bo po zdjęciu skrzyni okazało się, że jest dobra i wystarczy zmienić samo sprzęgło, ale już wszystko kupione było. Także nie wiem czemu JTD miałby się nie nadać do miasta niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

105tkę polecę szczerze, 120stka też spoko tylko przy wymianie rozrządu trzeba doliczyć 700zł na wariator i to tyle. Swoim 1,6 zrobiłem 12 000km od zeszłego roku i złego słowa nie mogę powiedzieć, od zakupu wymieniłem sobie rozrząd, oleje i filtry oraz wydech który jeszcze był oryginalny. Zawieszenie oryginalne przy przebiegu 187 000km myślę że jest zacnym wynikiem, luzów brak, ostatnio na przeglądzie diagnosta sam był zdziwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Także nie wiem czemu JTD miałby się nie nadać do miasta

bo ma do bani przełożenia, bo nie ma gdzie użytkować turbiny o zmiennej geometrii w całym zakresie jej pracy, bo się nie grzeje i zimą jest w nim zimno. Jak dodać do tego to że klekocze to IMHO wystarczająco dużo powodów jak na początek, żeby nie użytkować diesla w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo ma do bani przełożenia, bo nie ma gdzie użytkować turbiny o zmiennej geometrii w całym zakresie

> jej pracy, bo się nie grzeje i zimą jest w nim zimno. Jak dodać do tego to że klekocze to IMHO

> wystarczająco dużo powodów jak na początek, żeby nie użytkować diesla w mieście.

To trzeba przyznać że 1,6 105KM jak jest rozgrzany i sprawny to na postoju nie czuć że silnik jest odpalony, diesel jednak trzęsie budą jak się przesiadam do auta klienta. Jak dla mnie JTD do miasta to tylko dla fanów klekota inaczej nie widzę zastosowania. Co innego w trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.