Skocz do zawartości

Kategoria B+E??? Można czy nie można?


Luke16

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie chciałbym rozpocząć kurs na kat. B+E w celu sprowadzania autek z DE, czyli autolaweta + laweta. Czy mogę sprowadzić na tą kategorię dwa auta? Czy też nie mogę? Znajomy który obecnie ma tą kategorię sam nie wie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chciałbym rozpocząć kurs na kat. B+E w celu sprowadzania autek z DE, czyli autolaweta + laweta. Czy mogę sprowadzić na tą kategorię dwa auta? Czy też nie mogę? Znajomy który obecnie ma tą kategorię sam nie wie :P

 

Znajomy nawet 3 przywozi  ;)

 

2 na luzaku, to od sprzętu bardziej zależy, bo B+E to masz w teorii 3,5t + 3,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak działa ten Viatoll? Czy bramownica jest w stanie "zmierzyć" jakoś masę przejeżdżającego samochodu?

Chodzi mi o przypadek, w którym jadę autolawetą o DMC 3.5t, ale mam nieco za dużo na pace. Czy bramownica Viatoll (lub coś innego) jest w stanie wykryć przeładowanie?

Kwestię zatrzymania przez ITD (i ważenia przy okazji) pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak działa ten Viatoll? Czy bramownica jest w stanie "zmierzyć" jakoś masę przejeżdżającego samochodu?

Chodzi mi o przypadek, w którym jadę autolawetą o DMC 3.5t, ale mam nieco za dużo na pace. Czy bramownica Viatoll (lub coś innego) jest w stanie wykryć przeładowanie?

Kwestię zatrzymania przez ITD (i ważenia przy okazji) pomijam.

Chyba wagi są i też kontrole mobilne z podglądem.

Ogólnie liczy się w pierwszej kolejności DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bramownice raczej cię nie wykryją.nie spotkałem się jeszcze z taką. To ty wykupujesz Viatool więc musisz wiedzieć na jaki pojazd chcesz wykupić. A jak cię złapią to ty będziesz się tłumaczył dlaczego tak a nie inaczej. Przeładowanie pojazdu do 3.5t kosztuje 500zl

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bramownice raczej cię nie wykryją.nie spotkałem się jeszcze z taką. To ty wykupujesz Viatool więc musisz wiedzieć na jaki pojazd chcesz wykupić. A jak cię złapią to ty będziesz się tłumaczył dlaczego tak a nie inaczej. Przeładowanie pojazdu do 3.5t kosztuje 500zl

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka

I zakaz dalszej jazdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak działa ten Viatoll? Czy bramownica jest w stanie "zmierzyć" jakoś masę przejeżdżającego samochodu?

Chodzi mi o przypadek, w którym jadę autolawetą o DMC 3.5t, ale mam nieco za dużo na pace. Czy bramownica Viatoll (lub coś innego) jest w stanie wykryć przeładowanie?

Kwestię zatrzymania przez ITD (i ważenia przy okazji) pomijam.

Są dwa rodzaje bramownic. Te większe z kamerami skanuja tablice i z cepiku dostają informacje na temat DMC pojazdu i czy może jechać bez viatolla czy musi go posiadać.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje bramownic. Te większe z kamerami skanuja tablice i z cepiku dostają informacje na temat DMC pojazdu i czy może jechać bez viatolla czy musi go posiadać.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Ale dla Viatolla liczy się tylko i wyłącznie DMC, rzeczywista masa nie ma znaczenia. Więc jak sprzęt ma DMC 3.5t to mimo przeładowania Viatoll nie obowiązuje, obowiązują kary za przeładowanie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla Viatolla liczy się tylko i wyłącznie DMC, rzeczywista masa nie ma znaczenia. Więc jak sprzęt ma DMC 3.5t to mimo przeładowania Viatoll nie obowiązuje, obowiązują kary za przeładowanie. ;)

Tak dokładnie tak jest, ale też działa to w drugą stronę, wystarczy że do pustego busa zapniesz pusta lawete, pomimo że np RMC będzie poniżej 3,5 tony to brane pod uwagę jest DMC. Na początku startu systemu wielu karawaniarzy boleśnie się o tym przekonało.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chciałbym rozpocząć kurs na kat. B+E w celu sprowadzania autek z DE, czyli autolaweta + laweta. Czy mogę sprowadzić na tą kategorię dwa auta? Czy też nie mogę? Znajomy który obecnie ma tą kategorię sam nie wie :P

http://prawko-torun.pl/przyczepy-jakie-kategorie-prawa-jazdy

 

29dz0yg.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla Viatolla liczy się tylko i wyłącznie DMC, rzeczywista masa nie ma znaczenia. Więc jak sprzęt ma DMC 3.5t to mimo przeładowania Viatoll nie obowiązuje, obowiązują kary za przeładowanie. ;)

Czyli jadąc do DE autolawetą np. Fiatem Ducato w dublu i biorę na pake renault espace 2.2 mimo że przekrocze trochę dmc viatoll mnie nie obowiązuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jadąc do DE autolawetą np. Fiatem Ducato w dublu i biorę na pake renault espace 2.2 mimo że przekrocze trochę dmc viatoll mnie nie obowiązuje?

 

Myśl samodzielnie. Wcześniej nie bierz się za biznes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


amodzielnie. Wcześniej nie bierz się za biznes.

 

Nie cwaniakuj, nie cwaniakuj, po to jest forum żeby się pytać... Byłem w Piątek w DE po dwa autka ale normalne a Espace normalny nie jest i dlatego pytam bo chciałem jechać samą autolawetą... Nie pamiętam ile Ducato waży ale Espace waży ok 1900kg... Nie chce mi się po niego jechać ale wujek go chce a mechanicy w DE... Zostawiam bez komentarza ale w skrócie idioci... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cwaniakuj, nie cwaniakuj, po to jest forum żeby się pytać... Byłem w Piątek w DE po dwa autka ale normalne a Espace normalny nie jest i dlatego pytam bo chciałem jechać samą autolawetą... Nie pamiętam ile Ducato waży ale Espace waży ok 1900kg... Nie chce mi się po niego jechać ale wujek go chce a mechanicy w DE... Zostawiam bez komentarza ale w skrócie idioci... 

 

Nie cwaniakuję i daleko mi do tego.

Wszystko masz powyżej jak kawa na ławę wyłożone, pomyśl sam to na dłużej zapamiętasz i zrozumiesz mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cwaniakuj, nie cwaniakuj, po to jest forum żeby się pytać... Byłem w Piątek w DE po dwa autka ale normalne a Espace normalny nie jest i dlatego pytam bo chciałem jechać samą autolawetą... Nie pamiętam ile Ducato waży ale Espace waży ok 1900kg... Nie chce mi się po niego jechać ale wujek go chce a mechanicy w DE... Zostawiam bez komentarza ale w skrócie idioci... 

 

Weź pierw zobacz ile ma Dukato w dublu ładowności. Obstawiam max 1350. Wiec Vectry na to nie włożysz a co dopiero Espace :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak. Ale taki zestaw rzuca się w oczy bardziej, aniżeli gdybyś miał na pace VW Golfa.

Ja dokładnie ten sam case miałem na myśli, tyle że to nie vany chcę wozić a nieco większe limuzyny. I obliczyłem, że przekroczenie bym miał tak ze 300kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Viatol już mnie obowiązuje?

 

Zależy od zestawu. 

 

Wożąc rajdówkę na lawecie, ciągnąc ją Land Roverem płace Viatolla jak za TIRa  :phi:

 

Teraz się z tego śmieje ale myślałem że mnie zczyści  :ogien:

 

Zauważ, że laweciarze przerzucili się z lawet na autolawety a takie to jadą na B i bez ViaTolla. 

 

Jak jechałem taką autolawetą to za autostradę płaciłem jak za osobówkę. Zestawem Disco+laweta jak za TIRa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jadąc do DE autolawetą np. Fiatem Ducato w dublu i biorę na pake renault espace 2.2 mimo że przekrocze trochę dmc viatoll mnie nie obowiązuje?

 

Nie gdyż DMC ale jak Cie dopadnie inspekcja to masz przerąbane za przekroczenie DMC. 

 

 

 

Generalnie liczyłem czy nie opłaca mi się kupić autolawety, powozić rajdówkę i się pozbyć ale dla okazjonalnych wyjazdów wolę wypożyczyć lawetę i podczepić pod posiadane auto. Komfort jazdy też nieporównywalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Viatollem pierwsza i podstawowa sprawa jest taka: jak nie jedziesz drogą objętą opłatą, to możesz nawet zestawem 40 ton jechać bez Viatolla, bo nie jest wymagany.

Wjeżdżasz na drogę płatną= musisz mieć viatolla.

Na stronie internetowej można sprawdzić, gdzie obowiązują opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cwaniakuj, nie cwaniakuj, po to jest forum żeby się pytać... Byłem w Piątek w DE po dwa autka ale normalne a Espace normalny nie jest i dlatego pytam bo chciałem jechać samą autolawetą... Nie pamiętam ile Ducato waży ale Espace waży ok 1900kg... Nie chce mi się po niego jechać ale wujek go chce a mechanicy w DE... Zostawiam bez komentarza ale w skrócie idioci... 

 

Realnie to z daleka bedzie widać , ze jedziesz przeladowany i to nie trochę a 500kg na pewno i jeszcze jak bedzie dubel kabina w nie "przedłużanym" to przód w górze :)

 

Viatola nie bedziesz placił, ale jak inspekcja bedzie stała i patrzyla co przez bramki przelatuje mogą Cie zaprosić na boczek do wazenia.

 

Zwróc uwage, ze teraz jest moda na 3500kg na haku i na przyczepe bierze sie wieksze auta a na holownik mniejsze zeby papiery sie zgadzaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cwaniakuj, nie cwaniakuj, po to jest forum żeby się pytać... Byłem w Piątek w DE po dwa autka ale normalne a Espace normalny nie jest i dlatego pytam bo chciałem jechać samą autolawetą... Nie pamiętam ile Ducato waży ale Espace waży ok 1900kg... Nie chce mi się po niego jechać ale wujek go chce a mechanicy w DE... Zostawiam bez komentarza ale w skrócie idioci... 

To na DE jeszcze tacho zamontuj bo możesz mieć ciekawie.

Tacho w DE obowiązuje od 2,8t i jak wieziesz nie dla siebie to licencja na przewóz jak w dużym mobilu (jak jedziesz solo wystarczy zamiast tacho kontrollbuch, z przyczepą tylko tacho).

Czasy się zmieniły i mocno wzięli się za czepańsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na DE jeszcze tacho zamontuj bo możesz mieć ciekawie.

Tacho w DE obowiązuje od 2,8t i jak wieziesz nie dla siebie to licencja na przewóz jak w dużym mobilu (jak jedziesz solo wystarczy zamiast tacho kontrollbuch, z przyczepą tylko tacho).

Czasy się zmieniły i mocno wzięli się za czepańsko.

tak btw co znaczy wieziesz nie dla siebie? Czyli jeśli dajmy na to mam w de GMBH, która zajmuje się obrotem aut i zatrudniam ojca i on jedzie na pace z samochodem, który właśnie został kupiony to musi mieć licencję na przewóz, tak? Ztcp to kat B w de jest do 7t?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na DE jeszcze tacho zamontuj bo możesz mieć ciekawie.

Tacho w DE obowiązuje od 2,8t i jak wieziesz nie dla siebie to licencja na przewóz jak w dużym mobilu (jak jedziesz solo wystarczy zamiast tacho kontrollbuch, z przyczepą tylko tacho).

Czasy się zmieniły i mocno wzięli się za czepańsko.

 

Jak wieziesz dla siebie to nie musisz mieć tacho. Teoretycznie tylko kontrollbuch ale nie wiem czy na pewno trzeba to mieć. Jeśli masz umowy na siebie to nie ma problemu. Jeśli nie masz, to piszesz drugą na czas przejazdu i już masz. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z przyczepą po de formalnie nie mogę jeździć? A bez mogę czyli samą lawetą?

 

Możesz z przyczepą jak masz tacho w samochodzie lub w myśl zasady może się uda.

Jak jedziesz samą autolawetą wypełniasz tylko kontrollbuch i to tyle  (a wiadomo jak to się robi, tylko nie możesz mieć ponumerowanych stron ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wieziesz dla siebie to nie musisz mieć tacho. Teoretycznie tylko kontrollbuch ale nie wiem czy na pewno trzeba to mieć. Jeśli masz umowy na siebie to nie ma problemu. Jeśli nie masz, to piszesz drugą na czas przejazdu i już masz. ;)

OK tylko jak wytłumaczysz gebelsowi, że w tym miesiącu już 2 raz wieziesz dwa auta dla siebie?? Raz się uda drugi, trzeci nie koniecznie.

Wszystko mają wklepane w komputer, więc partyzantka się skończyła.

Już nawet przychodzą pisma do polski po jakimś czasie, że masz przysłać skan dowodu rejestracyjnego zarejestrowanego samochodu który wiozłeś i ma być on na twoje imie i nazwisko. Jak nie masz no to kuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie za 100 punktów jak mam tacho zainstalować w wynajętej autolawecie? :D Pytałem się nie jednego wynajmującego o przepisy i każdy tłumaczył się że jesteśmy w UE i są one takie jak u nas... Druga sprawa pytałem się wujka który w DE mieszka 15 lat i o tym co piszesz też nie słyszał... Wiec sam nie wiem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzyk fizyk.

Proszę http://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1250298328328666&id=100000455321821
 

5:30 masz pytanie o kontrollbuch lub tacho w zwykłym blaszaku.
Z wypożyczalni co ich obchodzą szwaby. Ty jedziesz ty masz mieć.

Jak by było tacho to kto by to pożyczał? ile osób ma kartę kierowcy do tacho prywatnie? Kto by sczytywał dane itd.

Jedziesz samym autem piszesz kontrollbuch, z lawetą masz mieć tacho i tyle.

 

Takie same przepisy?? Hmm sorry ale nie. Głupi przykład w PL jeżdzisz na światłach w DE nie. Gebels jedzie po PL bez świateł i co? Panie ja nie muszę bo u nas nie trzeba?

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja już czegoś nie rozumie? :P To po jakiego grzyba ktoś wymyślił B+E i lawetę do 3,5t, która może ciągnąć przyczepę na drugie 3,5t na to właśnie E? Kto w lawecie do 3,5t + przyczepa ma tacho? Znam masę ludzi którzy sprowadzają i nikt w busie + przyczepa nie posiada żadnego tacho... Rozumie w ciężarówce ale w busie? Chore to... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd on może wiedzieć że wieziesz drugi raz? ;)

 

Komputeryzacja dotarła i tam.

Wszystko mają. Nawet nie raz proszą o podanie numeru telefonu, a po co??

Już odpowiadam wpisują w wujka googla i im wyskakuje czy handlujesz autami czy walisz ściemę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja już czegoś nie rozumie? :P To po jakiego grzyba ktoś wymyślił B+E i lawetę do 3,5t, która może ciągnąć przyczepę na drugie 3,5t na to właśnie E? Kto w lawecie do 3,5t + przyczepa ma tacho? Znam masę ludzi którzy sprowadzają i nikt w busie + przyczepa nie posiada żadnego tacho... Rozumie w ciężarówce ale w busie? Chore to... 

Oj mają mają zdziwił byś się.

Tacho to jest najmniejszy pikuś. Jak wieziesz dla siebie możesz sobie załatwić papier z ITD o takiej treści (przewóz na potrzeby własne itd). On kosztuje 200zł bodajże na rok.

Jak masz kwity nie na siebie, to tylko licencja na przewóz jak w dużym mobilu.

 

Wiem, że jest to chore no ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz, a później jest płacz i zgrzytanie zębami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie za 100 punktów jak mam tacho zainstalować w wynajętej autolawecie? :D Pytałem się nie jednego wynajmującego o przepisy i każdy tłumaczył się że jesteśmy w UE i są one takie jak u nas... Druga sprawa pytałem się wujka który w DE mieszka 15 lat i o tym co piszesz też nie słyszał... Wiec sam nie wiem...

Na wiedzy wujka za bardzo bym nie bazowal... mój stary też był przez chwilę cwaniak i jeździł na pl blachach po Reichu, do czasu aż go de :czujnik: nie zatrzymały. Szybciutko auto wróciło do Polski i musiałem je sprzedać, a ojciec kupił kolejne, zarejestrowane już w de. Całe szczęscie, że byłem współwłaścicielem bo naścimniał,że do niego przyjechałem, auto mi się popsuło i je zostawiłem, a on ma je dostarczyć do pl. Dostał ztcp dwa tygodnie, następna kontrola zakończyłaby się już dużo bardziej kosztownie. A ojciec też przez lata mieszkając w de nic takiego nie słyszał, aż do czasu tej kontroli. Udał się nawet do jakiegoś radcy prawnego i ten mu wszystko wyjaśnił co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiedzy wujka za bardzo bym nie bazowal... mój stary też był przez chwilę cwaniak i jeździł na pl blachach po Reichu, do czasu aż go de :czujnik: nie zatrzymały. Szybciutko auto wróciło do Polski i musiałem je sprzedać, a ojciec kupił kolejne, zarejestrowane już w de. Całe szczęscie, że byłem współwłaścicielem bo naścimniał,że do niego przyjechałem, auto mi się popsuło i je zostawiłem, a on ma je dostarczyć do pl. Dostał ztcp dwa tygodnie, następna kontrola zakończyłaby się już dużo bardziej kosztownie. A ojciec też przez lata mieszkając w de nic takiego nie słyszał, aż do czasu tej kontroli. Udał się nawet do jakiegoś radcy prawnego i ten mu wszystko wyjaśnił co i jak.

Amen.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Komputeryzacja dotarła i tam.

 

Niech mają co chcą. Na razie latam na kontrollbuchu. Moim zdaniem przy transporcie na potrzeby własne nie potrzeba mieć tacho, ale co inspektor i kraj to inny obyczaj. Jeśli jest inaczej to przy pierwszej kontroli zapłacę, trudno moja kasa. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mają co chcą. Na razie latam na kontrollbuchu. Moim zdaniem przy transporcie na potrzeby własne nie potrzeba mieć tacho, ale co inspektor i kraj to inny obyczaj. Jeśli jest inaczej to przy pierwszej kontroli zapłacę, trudno moja kasa. ;)

 

Latasz z lawetą czy solo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli ktoś handluje autami jako dodatek tak jak mój kumpel który jest mechanikiem i podczepia do swojej BMW X5 lawetę to też tacho powinien mieć? :D Zestaw grubo przekroczy 3,5 t... I wiem z okolicy że masę osób tak robi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli ktoś handluje autami jako dodatek tak jak mój kumpel który jest mechanikiem i podczepia do swojej BMW X5 lawetę to też tacho powinien mieć? :D Zestaw grubo przekroczy 3,5 t... I wiem z okolicy że masę osób tak robi... 

 

Osobówka i laweta to już inna historia.

Pojeździsz to będziesz wiedział co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.