Skocz do zawartości

dziś kolej na mnie - jaki silnik do combo b


technix

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i Koleżanki, w związku z prowadzoną działalnością muszę kupić małe autko dostawcze.

 

Jako, że budżet niewielki (2-3 tys) to i wymagania niewielkie :)

 

Ale do rzeczy, chcę kupić Opla Combo B, jak na zdjęciu.

 

post-160579-0-80379800-1474533357_thumb.png

 

Ale mam lekki dylemat co do silnika, czy lepiej kupić 1.4 benzyna + LPG ( w sumie takie rozwiązanie proteguję) czy skusić się na diesla 1.7.

 

Oba silniki mają niemal identyczne parametry, przy NoPb ogarnę sobie wszystko sam, przy dieslu - nie wiem, nigdy nie miałem - oczywiście takie rzeczy jak filtry to wiadomo, ale zastanawia mnie czy np. ten silnik ma świece żarowe, bo turbiny nie ma.

 

Generalnie chcę jak najniższe koszty eksploatacji, wydaje mi się, że ten 1.4 z LPG zadowoli się max. 10l gazu, diesel zaś, boję się że będzie palił np. 7 i więcej, wówczas to już będzie znacznie droższy.

 

Rocznie robię ok. 30.000 więc głupie 10 zł zaoszczędzone na każdych 100km robi różnicę.

W przypadku 1.4 na pewno będzie to instalacja II gen., a zatem wiadomo - kable czy świece też co rusz będą padały.

 

Nie wiem, doradźcie mi proszę.

 

Z moich subiektywnych odczuć to nie lubię takich starych diesli bo hałas silnika niesamowity, do tego ta trzęsawka i wolne nagrzewanie się zimą, no ale może jednak warto się przemóc?

Zakup diesla też wyjdzie taniej, bo za ok. 2000 zł jest już jakiś wybór, w przypadku NoPb +LPG to wydatek ok. 3 tys i więcej...

 

Tu jeszcze porównanie silników: http://www.autocentrum.pl/dane-techniczne/porownanie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba silniki mają niemal identyczne parametry, przy NoPb ogarnę sobie wszystko sam, przy dieslu - nie wiem, nigdy nie miałem - oczywiście takie rzeczy jak filtry to wiadomo, ale zastanawia mnie czy np. ten silnik ma świece żarowe, bo turbiny nie ma.

Są silniki z zapłonem samoczynnym (tzw. diesla) wolnossące, bez turbosprężarki.

W jaki sposób bez świec żarowych ma nastąpić zapłon w takim silniku? To nie pompowtryskiwacze ani CR.

Edytowane przez Pietro_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są silniki z zapłonem samoczynnym (tzw. diesla) wolnossące, bez turbosprężarki.

W jaki sposób bez świec żarowych ma nastąpić zapłon w takim silniku? To nie pompowtryskiwacze ani CR.

Świece żarowe działają tylko, gdy silnik jest zimny - latem i bez świec powinien zapalić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są silniki z zapłonem samoczynnym (tzw. diesla) wolnossące, bez turbosprężarki.

W jaki sposób bez świec żarowych ma nastąpić zapłon w takim silniku? To nie pompowtryskiwacze ani CR.

To silniki o zapłonie samoczynnym polecam użycie googla ewentualnie posiłkowanie się wikipedią w celu poszerzenia wiedzy o tym dlaczego następuje  zapłon mieszanki paliwowo powietrznej w cylindrze takiego silnika. Rudolf Diesel w XIX wieku też nie używał CR ani pompowtryskiwaczy w swojej konstrukcji  ani "nowoczesnych" świec żarowych.

 

A co do wspomnianego opla to bardziej niż na silnik trzeba uważać na rudą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To silniki o zapłonie samoczynnym polecam użycie googla ewentualnie posiłkowanie się wikipedią w celu poszerzenia wiedzy o tym dlaczego następuje  zapłon mieszanki paliwowo powietrznej w cylindrze takiego silnika. Rudolf Diesel w XIX wieku też nie używał CR ani pompowtryskiwaczy w swojej konstrukcji  ani "nowoczesnych" świec żarowych.

 

A co do wspomnianego opla to bardziej niż na silnik trzeba uważać na rudą.

Jak chcesz, żeby nastąpił zapłon ON przy -30*C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, żeby nastąpił zapłon ON przy -30*C?

Montowano świece płomieniowe w bloku silnika, zapalano ogniska pod silnikami lub pakowano zapalone szmaty w dolot. Różne sposoby zapalania takiego silnika stosowano. Popatrz na traktory Ursusa z ubiegłego wieku, które miały jedną świece  płomieniową zamontowaną tak jak napisałem w bloku silnika. Samochód z silnikiem o zapłonie samoczynnym o ile silnik jest sprawny i utrzymuje kompresje nie potrzebuje świecy żarowej do podgrzania mieszanki paliwowo- powietrznej nawet w ujemnych temperaturach. Spokojnie do -10 a nawet więcej zapali. Problemy są dopiero w niższych temperaturach ale w takich warunkach też jak widzisz ludzie sobie radzą i radzili.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, żeby nastąpił zapłon ON przy -30*C?

Normalnie, tak samo, jak przy +30 :D To nie czarna magia tylko fizyka. Nie bez powodu silnik taki nazywa się wysokoprężnym. Swiece żarowe tylko ułatwiają rozruch zimnego silnika, w temperaturach powyżej 0 w zasadzie niepotrzebne, poniżej 0 pomagają, ale i bez nich prędzej czy później SPRAWNY diesel odpali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszajcie ;]

Świece żarowe są konieczne w silnikach z wtryskiem pośrednim, nawet przy odpalaniu ciepłego silnika są włączane i tego typu motor jest w tym oplu i zapomnij, że uruchomisz go na mrozie bez grzania świec ;l

Silniki z wtryskiem bezpośrednim (wyposażone zarówno w pompowtryskiwacze, CR jak i w zwykłe pompy-wspomniane Ursusy) mogą mieć świece zarówno żarowe jak i płomieniowe a mogą ich nie mieć też wcale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masy będziesz przewoził takim samochodem ? Jak okolice 600kg, lub troszke więcej to polecam vw caddy I . Ma mocniesze resory i weźmie znacznie więcej. 

Spalanie 1.7 combo przy normalnej eksploatacji, będzie wahać się w okolicach 6-7 litrów.  Silnik produkcji isuzu w tym przypadku to wytrzymała jednostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masy niewiele będzie, regały z narzędziami dla elektryka, hydraulika, ślusarza, wiertarki SDS wkrętarki, jakiś odkurzacz przemysłowy, ubrania robocze , sprzęt do pracy na wysokości, myślę, że nie dobije nawet do 500 kg.

Hmm, czyli większość sądzi jak ja - 1.4 z LPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, tak samo, jak przy +30 :D To nie czarna magia tylko fizyka. Nie bez powodu silnik taki nazywa się wysokoprężnym. Swiece żarowe tylko ułatwiają rozruch zimnego silnika, w temperaturach powyżej 0 w zasadzie niepotrzebne, poniżej 0 pomagają, ale i bez nich prędzej czy później SPRAWNY diesel odpali.

W takim razie producenci aut naciągają posiadaczy diesli na regularne wymiany świec żarowych, a w razie awarii na wymianę modułu grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszajcie ;]

Świece żarowe są konieczne w silnikach z wtryskiem pośrednim, nawet przy odpalaniu ciepłego silnika są włączane i tego typu motor jest w tym oplu i zapomnij, że uruchomisz go na mrozie bez grzania świec ;l

Silniki z wtryskiem bezpośrednim (wyposażone zarówno w pompowtryskiwacze, CR jak i w zwykłe pompy-wspomniane Ursusy) mogą mieć świece zarówno żarowe jak i płomieniowe a mogą ich nie mieć też wcale :)

Nie wiem jak oplowskie silniki ale PSA DW8B i XUD9 bez sprawnych świec o ile silnik trzymał kompresje i były dobrze ustawione luzy zaworowe odpalał bez problemu do -10 bez sprawnych świec i modułu grzania (sprawdzone na swoim własnym pojeździe).

Układy podgrzewające mają ułatwić zapłon mieszanki paliwowo powietrznej w cylindrze. Pewnie również wymogi ekologii i zmniejszone wydzielanie sadzy ma tu znaczenie. W nowoczesnych CR świece grzeją jeszcze po zapaleniu samochodu aby przyspieszyć nagrzewanie się silnika do temperatury roboczej. Chodzi o ogrzewanie kabiny pasażerskiej zimą i w chłodniejsze dni.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są silniki z zapłonem samoczynnym (tzw. diesla) wolnossące, bez turbosprężarki.

W jaki sposób bez świec żarowych ma nastąpić zapłon w takim silniku? To nie pompowtryskiwacze ani CR.

 

Dzięki termodynamice magii ...

 

Normalnie, tak samo, jak przy +30 :D To nie czarna magia tylko fizyka. Nie bez powodu silnik taki nazywa się wysokoprężnym. Swiece żarowe tylko ułatwiają rozruch zimnego silnika, w temperaturach powyżej 0 w zasadzie niepotrzebne, poniżej 0 pomagają, ale i bez nich prędzej czy później SPRAWNY diesel odpali.

@, wyprzedziłeś mnie... :]

 

Stosuje się też określenie Silnik o zapłonie samoczynnym - co lepiej oddaje jego zasadę działania :]

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki termodynamice magii ...

 

@, wyprzedziłeś mnie... :]

 

Stosuje się też określenie Silnik o zapłonie samoczynnym - co lepiej oddaje jego zasadę działania :]

W takim razie producenci aut naciągają posiadaczy diesli na regularne wymiany świec żarowych, a w razie awarii na wymianę modułu grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie producenci aut naciągają posiadaczy diesli na regularne wymiany świec żarowych, a w razie awarii na wymianę modułu grzania.

 

Nie. Świece są potrzebne żeby utrzymać czystość spalin. W DV6FC świece grzeją jeszcze kilka minut po uruchomieniu silnika... 

 

To tak samo jak powiedzieć, że naciągają na wymianę uszkodzonego katalizatora, dpfu czy zaworu EGR...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Świece są potrzebne żeby utrzymać czystość spalin. W DV6FC świece grzeją jeszcze kilka minut po uruchomieniu silnika... 

 

To tak samo jak powiedzieć, że naciągają na wymianę uszkodzonego katalizatora, dpfu czy zaworu EGR...

Skoro są potrzebne, to kilku z Was powyżej (@@Rudobrody, @, @@volf6) powinno schować się do jamki, hejtując mój post o potrzebie istnienia świec w silniku wysokoprężnym.

Edytowane przez Pietro_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku pisałem o samym zapłonie, potem o zapłonie w -30.

Jeśli chodzi o sam zapłon, to w odpowiedniej temp otoczenia, nastąpi i silnik odpali.

Świece mają ułatwić zapłon w niskich temp. i zadbać o lepszą czystość spalin.

Nie widzę w powyższych wypowiedziach hejtu, ale dochodzenie do ujawnienia faktów o zasadzie działania diesla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nie. Świece są potrzebne żeby utrzymać czystość spalin. W DV6FC świece grzeją jeszcze kilka minut po uruchomieniu silnika... 

patrz nie miałem pojęcia. czego to się czlowiek nie dowie  :ok:

Myslalem że jak gasnie kontrolka swiec to i przestaja grzac - no może+- sekunda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie producenci aut naciągają posiadaczy diesli na regularne wymiany świec żarowych, a w razie awarii na wymianę modułu grzania.

Regularne? :D To w benzynowych na regularne naciągają. Wymienia się, jak się przepalą i tyle. Podobnie z modułem grzania - zepsuje się to trzeba wymienić, podobnie jak zepsutą cewkę zapłonową czy cokolwiek innego co się zepsuje. niepotrzebnie dorabiasz jakąś nieistniejącą ideologię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro są potrzebne, to kilku z Was powyżej (@@Rudobrody, @, @@volf6) powinno schować się do jamki, hejtując mój post o potrzebie istnienia świec w silniku wysokoprężnym.

Potrzebne są - do UŁATWIENIA rozruchu - bez nich i tak zapali. No i "ekologom". Bez nich diesel świetnie sobie radzi, zwłaszcza współczesny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem kidys combo B z silnikiem C14NZ 1.4 lpg + blos i dawal rade . tez wizilem graty max 500kg palil 10 lpg na setke. I dosc sprawnie sie odpychal. Po ok 2 latach u mnie stracil kompresje na 1 cyl. Wtedy zrobilem swap na c16nz z astry silnik 1oo koni. To dopiero byla strzala ale jezdzil ok pol roku ....zapalila sie kontrolka oleum ...brak cisnienia i na tym skonczyla sie przygoda z combo przesiadlem sie na transita 2.5 D . Ogolnie combo to dobry maly dostawczak .przy zakupie zwroc uwage na blach czy ruda bardzo nie pogryzla. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne są - do UŁATWIENIA rozruchu - bez nich i tak zapali. No i "ekologom". Bez nich diesel świetnie sobie radzi, zwłaszcza współczesny.

Piszecie informacje teoretyczne z Wikipedii, a jeszcze jest coś takiego jak praktyka. Miałeś kiedyś jakiegokolwiek diesla? Chciałbym zobaczyć takiego nienowego zapalającego na mrozie bez świec żarowych :facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie informacje teoretyczne z Wikipedii, a jeszcze jest coś takiego jak praktyka. Miałeś kiedyś jakiegokolwiek diesla? Chciałbym zobaczyć takiego nienowego zapalającego na mrozie bez świec żarowych :facepalm:

Każdy Kamaz. Ale ja właśnie w przeciwieństwie mówię o praktyce :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamaza nie miałem, to nie wiem.

Wszystkie diesle jakie miałem, nie licząc obecnego miałem od nowości. I żaden z nalotem kilkaset tysięcy nie zapaliłby na mrozie bez podgrzania świecami.

Partner z nalotem prawie 300 kkm odpalał na mrozie bez grzania świec. Ważnym było ustawienie prawidłowo luzów zaworowych. nie mówię tu o mrozie rzędu -30 ale do -10-15 nie było problemu.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partner z nalotem prawie 300 kkm odpalał na mrozie bez grzania świec. Ważnym było ustawienie prawidłowo luzów zaworowych. nie mówię tu o mrozie rzędu -30 ale do -10-15 nie było problemu.

M.

Tam był wtrysk bezpośredni czy jeszcze pośredni?  

Jak bezpośredni to faktycznie odpali ale jak pośredni to wątpię, chyba, że po minucie chechłania rozrusznikiem :) 

W każdym razie kiedyś w 2.4 TDS przepalił się bezpiecznik od świec żarowych i o odpaleniu zimnego silnika można było zapomnieć, pomimo temperatury na plusie. Oczywiście przy standardowym posługiwaniu się rozrusznikiem czyli maks kilka sekund pracy i przerwa, silnik raczej w dobrej kondycji, no ale wtrysk pośredni :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam był wtrysk bezpośredni czy jeszcze pośredni?  

Jak bezpośredni to faktycznie odpali ale jak pośredni to wątpię, chyba, że po minucie chechłania rozrusznikiem :)

W każdym razie kiedyś w 2.4 TDS przepalił się bezpiecznik od świec żarowych i o odpaleniu zimnego silnika można było zapomnieć, pomimo temperatury na plusie. Oczywiście przy standardowym posługiwaniu się rozrusznikiem czyli maks kilka sekund pracy i przerwa, silnik raczej w dobrej kondycji, no ale wtrysk pośredni :no:

Silnik to DW8B w nim ważniejsza od świec była kompresja. Wydaje mi się, że bezpośredni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.