Skocz do zawartości

Opłacalność instalacji LPG


Smigiel

Rekomendowane odpowiedzi

Tankowanie z dzisiaj:

LPG: 2.21 PLN

noPB95 4.30 PLN

Instalację mam od 10 kkm i jeszcze trochę się zamortyzuje. 2.0 16V Renault zbyt oszczędne nie jest i te 12-13 litrów LPG po mieście to norma. Montaż instalacji w takich autach opłaca się i będzie się pewnie długo opłacał, ale w mniejszych autach spalających 7-8 litrów noPB lub autach z wtryskiem bezpośrednim montaż powoli zaczyna być nieopłacalny szczególnie przy przebiegach 10 - 15 kkm rocznie... Gdzie widzicie granicę opłacalności? Bo jak dla mnie już została przekroczona, czyli 50% ceny noPB95.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki rejon u mnie Pb95 - 4,49zł/l a LPG 2,27zł/l stacja Orlen. Ludzie robią wielkie halo bo gaz podskoczył, skąd wiesz co będzie za tydzień, miesiąc lub za rok? Granica opłacalności montażu lpg będzie wtedy jak różnica pomiędzy lpg a PB będzie <1,50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację mam od 10 kkm

 

to wszystko tłumaczy ;)

trafiłeś i tak na mega korzystną relację noPB/LPG, tak taniego gazu jak w pierwszej połowie tego roku to dawno nie było 

a już w odniesieniu do ceny noPB to chyba najlepszy stosunek LPG/noPB w historii  :hmm:

 

ja na gazie jeżdżę od 2000r, pamiętam jak tankowało się poniżej 1zł

a pamiętam jak gaz był po 2.5zł a noPB po 3.2zł i jeździłem na noPB bo wychodziło na jedno (licząc większe spalanie)

gaz był już po 3zł a w tym roku po 1.5zł

 

niestety gaz IMO jeszcze będzie drożał - drogi dolar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Bo jak dla mnie już została przekroczona, czyli 50% ceny noPB95.

 

pojeździsz dłużej to zmienisz zdanie. Teraz patrzysz na amortyzację instalacji, co zrozumiałe, i chcesz jak najszybciej to osiągnąć. Potem będziesz widział oszczędności i wierz na słowo, obecna różnica w cenie będzie całkowicie zadowalająca. Owszem banan na twarzy przy tankowaniu za 1,50 jest większy niż przy 2,20, ale nadal to 2,20 vs 4,20 robi różnicę.

 


niestety gaz IMO jeszcze będzie drożał - drogi dolar

 

do tego ponoć OPEC ma ograniczyć wydobycie, więc ceny skoczą tym razem dla wszystkich paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


to wszystko tłumaczy ;)

Nie no w obecnym smigaczu ... Na LPG od 2005 roku i przejechane w autach z LPG z 500 tyś km. A do opłacalności to chodzi mi właśnie o amortyzację. Teraz żeby zamortyzować LPG w aucie trzeba 25 - 30 kkm. Wcześniej starczało 10 - 15 kkm. Nie wszyscy jeżdżą autami po 10 lat. Ja zwykle 2 do 3 lat. Przy obecnym stosunku ceny noPB do LPG instalacja za 2800 zł zamortyzuje się u mnie po roku. Ale ja jeżdżę minimum 20 kkm rocznie, a były czasy że robiłem 40 kkm i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kurs $ wpływa na cenę lpg,a co z resztą paliw w takim wypadku?

 

z tego co zaobserwowałem to LPG jest bardziej wrażliwe na zmiany $ - kupowany jest gotowy produkt za $ ?

przy innych paliwach dochodzi kwestia ceny baryłki ropy itd

lpg też zawsze drożeje na zimę, przy noPB mniej jest to odczuwalne 

 

teraz na wzrost ceny miała chyba wpływ dezycja rządu o "kaucjach" na poczet ew kar, ale ile w tym spekulacji  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no w obecnym smigaczu ... Na LPG od 2005 roku i przejechane w autach z LPG z 500 tyś km. A do opłacalności to chodzi mi właśnie o amortyzację. Teraz żeby zamortyzować LPG w aucie trzeba 25 - 30 kkm. Wcześniej starczało 10 - 15 kkm. Nie wszyscy jeżdżą autami po 10 lat. Ja zwykle 2 do 3 lat. Przy obecnym stosunku ceny noPB do LPG instalacja za 2800 zł zamortyzuje się u mnie po roku. Ale ja jeżdżę minimum 20 kkm rocznie, a były czasy że robiłem 40 kkm i więcej.

 

w wakacje założyłem LPG do kolejnego auta, też bym wolał tankować po 1.5zł

a kiedy się zwróci, zobaczymy 

 

dużą różnicę widzę przy wyjazdach za granicę, gdy zamiast 6-8zł płace 2.5zł-3zł a auto pali 15-17L ;)

choć rocznie zrobię mało, może 10kkm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


To kurs $ wpływa na cenę lpg,a co z resztą paliw w takim wypadku?

 

na wszystkie paliwa wpływa, tylko przez niskie ceny LPG od początku roku każdy pretekst jest dobry do skokowych podwyżek. Później te sztuczne zwyżki powoli topniały.

 

Obrywamy podwójnie, bo raz kursem ropy, dwa kursem dolara. Przy obecnych tendencjach na rynkach nie widać żeby ropa miała tanieć, albo złotówka umacniać się to USD/EUR...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wszystkie paliwa wpływa, tylko przez niskie ceny LPG od początku roku każdy pretekst jest dobry do skokowych podwyżek. Później te sztuczne zwyżki powoli topniały.

 

Obrywamy podwójnie, bo raz kursem ropy, dwa kursem dolara. Przy obecnych tendencjach na rynkach nie widać żeby ropa miała tanieć, albo złotówka umacniać się to USD/EUR...

 

A jak tam z zabezpieczeniami finansowymi po zmianach w prawie energetycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ale może wyjaśnisz skąd nagle skok z 1.5zl do 2.2zl w 3 miechy ?

 

wiele czynników się nałożyło, nawet bez czynników zew. LPG sztucznie drożało w tym roku 3x.

Dzisiaj pojawiła się informacja, że OPEC zostanie zablokowane przez Iran (chyba) i z cięcia wydobycia nic nie wyjdzie, więc ceny powinny trochę spaść.

 

Nie do końca prawdą jest, że od 1,5 do 2,2 poszło w 3mce. Z własnych zapisków mam ostatnio 1,5 (a nawet kilka gr mniej) na przełomie lip/sier potem na koniec sierpnia jest już 1,9 i do początku list było mniej więcej to samo. Skok z 1,9 na 2,2 to w zasadzie listopad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca prawdą jest, że od 1,5 do 2,2 poszło w 3mce. Z własnych zapisków mam ostatnio 1,5 (a nawet kilka gr mniej) na przełomie lip/sier potem na koniec sierpnia jest już 1,9 i do początku list było mniej więcej to samo. Skok z 1,9 na 2,2 to w zasadzie listopad.

 

jak nie do końca - od sierpnia do listopada jest 3m ? ;)

a że skokowo to wiem, pierwszy skok to właśnie zmiana prawa - +20gr średnio

teraz drożeje bo zawsze drożeje na zimę a do tego dolar jest drogi 

 

ale ja się nie znam  :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/prawo-energetyczne-nowelizacja-koniec-branzy-lpg/pzlk0m W skrócie to przedsiębiorstwa handlujace paliwami plynnymi muszą wylożyć miliony na poczet niezaplaconych podatków

 

Chodziło mi o jakieś info, że to faktycznie już uruchomiono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


jak nie do końca - od sierpnia do listopada jest 3m ? ;)

 

ale w drugiej połowie sierpnia nie było już 1,5 tylko bliżej 1,9 ;)

LPG podrożało, ale umówmy się, że było nienaturalnie tanie i mocno oderwane od ceny noPb. Nie żeby mi to przeszkadzało, ale traktowałem to jako ''wybryk''/prezent niż coś co potrwa dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tą opłacalnością to nieraz jest tak że trzy lata gość duma liczy czy mu się opłaca zwróci i takie tam. Po czym zakłada i się cieszy że jeździ taniej i pluje sobie w brodę że tyle się zastanawiał. Oczywiście jeżeli mamy różnicę w cenie taką jak do tej pory. Ja osobiście mam drugie auto z lpg. Pierwsze już było z instalacją w drugim założyłem od razu po zakupie. Nigdy nie liczyłem kiedy mi się zwróci i czy się opłaca tylko patrzyłem jakie korzyści mam tu i teraz. I nie zastanawiam się czy wybrać się z żoną na wycieczkę na lody do zakopanego tylko wsiadamy i jedziemy w obydwie strony w cenie jednej. Ale fakt że jeżeli różnica stopnieje do 1 czy 1,5 zł to już tylko będą się cieszyć ci którzy mają instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montując gaz tu i teraz masz tylko spory wydatek. Dopiero w przyszłości masz korzyści. Więc coś nielogicznie piszesz.

 

Zalezy od auta. w starszych "pod gaz" produkowanych 2 generacja kosztuje 1500 pln, sekwencja juz od 2 tysi. Zwrot dokonuje sie w 10-15 tys km. To nawet dla kapelusznikow i tych co malo jezdza to jest zwrot po roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.