Skocz do zawartości

Piwnica, za i przeciw


Cherokee18

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat, budować dom z piwnicą czy bez. 

Zalety:

- dodatkowa przestrzeń na różne cuda i realizację zainteresowań (warsztat, bimbrownia, spiżarnia),

- kotłownia,

- "bo tak!" (jestem wychowany w domu z piwnicami i wiem, że prędzej czy później przyda się do czegokolwiek).

 

Wady:

- wszyscy pytają "Piwnica? Po co Ci graciarnia?" ;]

- zwiększa koszt budowy o około 60k zł,

- ryzyko podchodzenia wód gruntowych.

 

Najbardziej przerażają mnie koszty budowy i woda gruntowa. Z drugiej stronu, zamierzam budować dom na długie lata więc koszt jakby przestaje odgrywać główną rolę. Podobno można wybudować szczelną konstrukcję więc ryzyko zalania spada do minimum.

A może wybudować piwnicę pod połową domu lub tylko pod garażem?

 

Jakie jest Wasze podejście do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temat piwnicy upadł ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Myślę, że powinieneś zobaczyć czy ktoś w najbliższej okolicy ma dom z piwnicą, jeżeli tak to podpytać o tematy związane z wilgocią i wodą, bo oczywiście można zbudować szczelną piwnicę tylko koszty mogą być znacznie większe a i późniejsze utrzymanie również problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od konkretnego domu i działki. Przy domu gratów jest dużo. Jeżeli w domu masz sporo miejsca w pomieszczeniach gospodarczych i/lub masz mieć zewn garaż/graciarnię to zapomnij o piwnicy. Poza kosztem to znacznie więcej problemów, więcej grzania /utraty ciepła. Obecnie mało kto się na to decyduje. Z wodą gruntową można sobie obecnie poradzić, są hydroizolacje typu ciężkiego, które można nawet na mocno podmokłych terenach stosować, ale to wszystko kosztuje i zawsze jest szansa, że ktoś coś źle zrobi.

Ja mam małą działkę, w domu mam pralnię ok 7m2, kotłownię z garażem ok 50m2 i jest to mało. Na szczęście mam zewn szopę ok 12m2 gdzie też trzymam graty. Piwnica mi nie potrzebna do niczego a jak widziałem jak robił kolega piwnicę to tym bardziej się w moim przekonaniu utweirdziłęm. U niego wyszło sporo powyżej 100kzł za stan 0, ale piwnica z 90m2.

Rodzice mają piwnicę pod połową domu, ale mają dom asymetryczny w przekroju, czyli co pół piętra strop. Garaż z małą piwnicą jest zagłębiony ok 1,5m, ale nie dokońca są z tego zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat, budować dom z piwnicą czy bez. 
Zalety:
- dodatkowa przestrzeń na różne cuda i realizację zainteresowań (warsztat, bimbrownia, spiżarnia),
- kotłownia,
- "bo tak!" (jestem wychowany w domu z piwnicami i wiem, że prędzej czy później przyda się do czegokolwiek).
 
Wady:
- wszyscy pytają "Piwnica? Po co Ci graciarnia?" ;]
- zwiększa koszt budowy o około 60k zł,
- ryzyko podchodzenia wód gruntowych.
 
Najbardziej przerażają mnie koszty budowy i woda gruntowa. Z drugiej stronu, zamierzam budować dom na długie lata więc koszt jakby przestaje odgrywać główną rolę. Podobno można wybudować szczelną konstrukcję więc ryzyko zalania spada do minimum.
A może wybudować piwnicę pod połową domu lub tylko pod garażem?
 
Jakie jest Wasze podejście do tematu?
Ja bym nie robił piwnicy. Za te pieniadze lepiej postawić wiekszy bud gospodarczy.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skodan napisał:

U mnie temat piwnicy upadł ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Myślę, że powinieneś zobaczyć czy ktoś w najbliższej okolicy ma dom z piwnicą, jeżeli tak to podpytać o tematy związane z wilgocią i wodą, bo oczywiście można zbudować szczelną piwnicę tylko koszty mogą być znacznie większe a i późniejsze utrzymanie również problematyczne.

 

Na mojej działce jest ten sam problem :no:

Sąsiad ma zamontowane pompy do odwodnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, sherif napisał:

Wszystko zależy od konkretnego domu i działki. Przy domu gratów jest dużo. Jeżeli w domu masz sporo miejsca w pomieszczeniach gospodarczych i/lub masz mieć zewn garaż/graciarnię to zapomnij o piwnicy.

 

Działka około 8arów. Dom +/-135m2. Garaż w bryle budynku (tutaj też się zastanawiam nad szerokością, 3m, 4,5m czy może 2 stanowiska?).

 

57 minut temu, sherif napisał:

Ja mam małą działkę, w domu mam pralnię ok 7m2, kotłownię z garażem ok 50m2 i jest to mało. Na szczęście mam zewn szopę ok 12m2 gdzie też trzymam graty.

 

Pralnia będzie, pomieszczenie gospodarcze też będzie. Na działce nie chce nic więcej stawiać, żona jest projektantem ogrodów i resztę powierzchni chcemy przeznaczyć na ogród marzeń ;]

Godzinę temu, sherif napisał:

Piwnica mi nie potrzebna do niczego a jak widziałem jak robił kolega piwnicę to tym bardziej się w moim przekonaniu utweirdziłęm. U niego wyszło sporo powyżej 100kzł za stan 0, ale piwnica z 90m2.

 

I właśnie dlatego powstał ten temat ;] być może utwierdzę się albo zrezygnuję. 100k zł to baaaaardzo dużo, czekam jeszcze na wyceny ale wstępnie wychodzi w okolicach 60k zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, rwIcIk napisał:

Powiększ garaż i będziesz miał miejsce na jakieś hobby :)

 

 

Jak zacznę powiększać garaż to się okaże, że będzie większy od reszty domu ;] Początkowo planowałem garaż na dwa miejsca  (7m), ale może lepiej zrobić 4,5 i w przyszłości wiatę? :hmm:

Kurde, im bliżej podjęcia decyzji tym gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cherokee18 napisał:

 

Na mojej działce jest ten sam problem :no:

Sąsiad ma zamontowane pompy do odwodnienia. 

To znasz już odpowiedź.

Ja wycofałem się z piwnicy głównie przez koszty. W tej cenie stawiasz sobie 2 st garaż wolnostojący z dodatkowym pomieszczeniem jeszcze a'la biurowym. Postawiłem bez piwnicy, z garażem, w którym i tak w sumie auta nie parkuję :) za to stoi druga lodówka, motocykl, regały na duperele, itp. Ostatecznie zmieści się i auto, ale jakoś tak ostatnie 2 zimy pokazały, że nie było wielkiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DZIDA napisał:

To spokojnie wejdzie i nadal będziesz mieć co kosić

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

Ja wiem, że wejdzie, ale moja żona projektuje ogrody i koszenie samej trawy jest raczej nierealne ;) ma być dom i ogród marzeń, taki pakiet ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Działka około 8arów. Dom +/-135m2. Garaż w bryle budynku (tutaj też się zastanawiam nad szerokością, 3m, 4,5m czy może 2 stanowiska?).

To zależy od twoich potrzeb. Ja planowałem dwa samochody, obecnie są dwa samochody i każdy ma swoje miejsce - mega wygodne. W razie większej roboty można jedno auto wystawić, niektórzy przeznaczają drugie stanowisko na graciarnię.

 

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Pralnia będzie, pomieszczenie gospodarcze też będzie. Na działce nie chce nic więcej stawiać, żona jest projektantem ogrodów i resztę powierzchni chcemy przeznaczyć na ogród marzeń ;]

Czyli jakiś kącik sobie znajdziesz :phi:, ale nadal brakuje miejsca na ogrodowe graty, albo robisz duży garaż, gdzie zmieści się kosiarka, grabie i inne sadzonki (szczególnie przy ogrodzie marzeń) albo dedykowane pomieszczenie albo właśnie bud zewn. Mam ciut mniejszą działkę bo 750m2 a mimo dużego domu ok 180m2 pow zabudowy mam jeszcze miejsce na małą graciarnio-altanę a takie zadaszone miejsce an drewno czy na imprezę też się przyda i zawsze jakoś daje się wciśnąć. Można to ładnie połączyć z ogrodem. Piwnica w takim przypadku i tak się nie za bardzo sprawdzi, bo biegać po schodach z kosiarkę to mało kto chce.

 

To do tej wyceny dołóż trochę, szczególnie że dobra izolacja nie kosztuje mało. Bierz pod uwagę, że przez to wzrosną też koszty utrzymania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, AkuQ napisał:

To znasz już odpowiedź.

Ja wycofałem się z piwnicy głównie przez koszty. W tej cenie stawiasz sobie 2 st garaż wolnostojący z dodatkowym pomieszczeniem jeszcze a'la biurowym. Postawiłem bez piwnicy, z garażem, w którym i tak w sumie auta nie parkuję :) za to stoi druga lodówka, motocykl, regały na duperele, itp. Ostatecznie zmieści się i auto, ale jakoś tak ostatnie 2 zimy pokazały, że nie było wielkiej potrzeby.

 

Nie ma opcji na drugi budynek :no: garaż zmieści się na działce, ale nie chcemy tego robić. Ma być wszystko w jednej bryle.

Wracając do wody w piwnicy sąsiada to rzeczywiście jest problem. Ale jak on sam zauważył nie żałuje decyzji, dzisiaj po prostu znacznie lepiej by to zaizolował. 

No nic, zbieram nadal opinie i na dniach podejmujemy decyzję ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, amciek napisał:

Jeśli by mnie bylo stać to wybudowalbym piwnice. Jesli $ u Ciebie nie jest problemem to ja bym się nie zastanawiał.

 

 

Koszty budowy i woda przerażają mnie. Gdyby choć jedno odpadło to bym pewnie nie zakładał tego tematu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka też podpiwniczyla garaż i przez następny rok walczyła z wykonawcą o poprawienie hydroizolacji .Było kilka podejść i po bodaj piątym jest jako tako. Ogólnie największym problemem garazu jest woda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

To zależy od twoich potrzeb. Ja planowałem dwa samochody, obecnie są dwa samochody i każdy ma swoje miejsce - mega wygodne. W razie większej roboty można jedno auto wystawić, niektórzy przeznaczają drugie stanowisko na graciarnię.

 

Na ile metrów masz swój garaż? 

 

10 minut temu, sherif napisał:

Czyli jakiś kącik sobie znajdziesz :phi:

 

Teraz radzimy sobie z małym dzieckiem na 25m2 to w jakimkolwiek domu też damy radę ;)

12 minut temu, sherif napisał:

ale nadal brakuje miejsca na ogrodowe graty, albo robisz duży garaż, gdzie zmieści się kosiarka, grabie i inne sadzonki (szczególnie przy ogrodzie marzeń) albo dedykowane pomieszczenie albo właśnie bud zewn.

 

Na kosiarki i inne pierdoły będzie pomieszczenie gospodarcze w garażu. Piwnica przyda się do majsterkowania, bimbrowania i pewnie innych tematów, które sobie wymyślę po drodze ;] 

14 minut temu, sherif napisał:

Mam ciut mniejszą działkę bo 750m2 a mimo dużego domu ok 180m2 pow zabudowy mam jeszcze miejsce na małą graciarnio-altanę a takie zadaszone miejsce an drewno czy na imprezę też się przyda i zawsze jakoś daje się wciśnąć. Można to ładnie połączyć z ogrodem. Piwnica w takim przypadku i tak się nie za bardzo sprawdzi, bo biegać po schodach z kosiarkę to mało kto chce

 

180m2 to dla mnie kosmos. Co do reszty :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Cherokee18 napisał:

 

Koszty budowy i woda przerażają mnie. Gdyby choć jedno odpadło to bym pewnie nie zakładał tego tematu ;)

Z wodą ciężko wygrać.

Zrób jak największy garaż/pomieszczenie gospodarcze na powierzchni :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Cherokee18 napisał:

 

Ja wiem, że wejdzie, ale moja żona projektuje ogrody i koszenie samej trawy jest raczej nierealne ;) ma być dom i ogród marzeń, taki pakiet ;]

Nie chcę być złośliwy ale jak ona projektuje to żeby się nie okazało że ona zrobi piękny ogród a ty będziesz o niego dbał od rana do nocy ;) 

 

Co do piwnicy w warunkach o których piszesz bym odpuścił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Oscar_ napisał:

Nie chcę być złośliwy ale jak ona projektuje to żeby się nie okazało że ona zrobi piękny ogród a ty będziesz o niego dbał od rana do nocy ;) 

 

Co do piwnicy w warunkach o których piszesz bym odpuścił .

 

Co do pierwszego to tak będzie ;)

 

Co do drugiego coraz bardziej zaczynam być na nie. Przejadę się jeszcze na działkę, wykopię dół na 1,5m i zobaczę ile wody naciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Cherokee18 napisał:

 

Ja wiem, że wejdzie, ale moja żona projektuje ogrody i koszenie samej trawy jest raczej nierealne ;) ma być dom i ogród marzeń, taki pakiet ;]

top zrób pakiet 3w1: dom marzeń, ogród marzeń i dla Ciebie garaż marzeń (z przybudówką marzeń na graciarnię marzeń :])

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Na ile metrów masz swój garaż? 

35 m2 i jest na styk, czyli wieksze auto + mniejsze +rowery + regaly na graty

 

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

Teraz radzimy sobie z małym dzieckiem na 25m2 to w jakimkolwiek domu też damy radę ;)

Tylko teraz nie ostrzysz w domu noża do kosiarki, nie naprawiasz rowerka dla dziecka, itd

 

1 godzinę temu, Cherokee18 napisał:

180m2 to dla mnie kosmos. Co do reszty :ok:

Normalny dom, tylko trochę rozłożysty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Cherokee18 napisał:

Mam dylemat, budować dom z piwnicą czy bez. 

Zalety:

- dodatkowa przestrzeń na różne cuda i realizację zainteresowań (warsztat, bimbrownia...

Zdajesz sobie sprawę że będziesz musiał głęboko kopać?;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cherokee18 napisał:

 

Ja wiem, że wejdzie, ale moja żona projektuje ogrody i koszenie samej trawy jest raczej nierealne ;) ma być dom i ogród marzeń, taki pakiet ;]

Wiesz, często szewc bez butów chodzi, u mnie na osiedlu też jest jeden projektant ogrodów ale patrząc się na jego ogród to nie jest to dobra reklama ;] ale on po prostu nie ma czasu robić przy swoim bo w sezonie klientom szykuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rwIcIk napisał:

Ja mam budynek gospodarczy 21 m2 i ledwo się mieszczę ;]

 

A mój garaż ma ok 60 m2 i też ledwo się mieszczę. Dwa auta, motocykl, kosiarka i zaczyna brakować miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cherokee18 napisał:

 

Ja wiem, że wejdzie, ale moja żona projektuje ogrody i koszenie samej trawy jest raczej nierealne ;) ma być dom i ogród marzeń, taki pakiet ;]

 

Rozumiem, ze to zona ma dbac o ten ogrod marzen?

Ja mam tylko troche trawy, 7 drzew lisciastych, ze 30 iglakow, pare krzewow i jesienia najchetniej pozbylbym sie lisciastych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZUBERTO napisał:

 

Rozumiem, ze to zona ma dbac o ten ogrod marzen?

Ja mam tylko troche trawy, 7 drzew lisciastych, ze 30 iglakow, pare krzewow i jesienia najchetniej pozbylbym sie lisciastych.

to wytnij :]

Szyszko approved :]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem piwnice "z przymusu". Miałem do wyboru, wymiane gruntu na gł. 1,80m lub pogłębienie wykopu i piwnica. Zainwestowalem w piwnicę, chociaż kosztowo bolało, bo poczatkowo miała byc zwykła plyta fundamentowa. Piwnice chciałem użytkową, więc doszły koszty lepszej izolacji i drenażu opaskowego ze studnią. Czy wyjdzie mi to na dobre ? Czas pokaże, budowa w trakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie piwnica to mus. Przynajmniej mieszkając w bloku. Kosztowało mnie to 18k więcej ale 12mkw udało się dostać. 

 

 

Wiem, wiem zę może trochę nie ma temat ale jeśli sam będę miał w przyszłości szanse na budowę to napewno częściowo bym chcial aby było podpiwniczenia. Przynajmniej dla samego pieca i węgla aby nie mieć tego wszystkiego w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 1Marek1 napisał:

A mój garaż ma ok 60 m2 i też ledwo się mieszczę. Dwa auta, motocykl, kosiarka i zaczyna brakować miejsca.

Ja w gospodarczym aut nie parkuję. Tylko traktorek, kosiarka, taczka, grill :hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szpyrek napisał:

Przynajmniej dla samego pieca i węgla aby nie mieć tego wszystkiego w domu

Chopie, pobudka tak to jest jak się rano pisze posty ;]

Przecież napisał, ma mieć kotłownie w domu na poziomie 0 więc prawdopodobieństwo graniczące z pewnością że nie pali węglem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, skodan napisał:

Wiesz, często szewc bez butów chodzi, u mnie na osiedlu też jest jeden projektant ogrodów ale patrząc się na jego ogród to nie jest to dobra reklama ;] ale on po prostu nie ma czasu robić przy swoim bo w sezonie klientom szykuje.

 

Dlatego moja żona ma mnie, niewolnika ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, riot napisał:

Ja robiłem piwnice "z przymusu". Miałem do wyboru, wymiane gruntu na gł. 1,80m lub pogłębienie wykopu i piwnica. Zainwestowalem w piwnicę, chociaż kosztowo bolało, bo poczatkowo miała byc zwykła plyta fundamentowa. Piwnice chciałem użytkową, więc doszły koszty lepszej izolacji i drenażu opaskowego ze studnią. Czy wyjdzie mi to na dobre ? Czas pokaże, budowa w trakcie.

 

Podliczyłeś ile do tej pory tak przyjemność Cię kosztowała? Jak z poziomem wód gruntowych? Robiłeś piwnicę pod całym domem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szpyrek napisał:

Dla mnie piwnica to mus. Przynajmniej mieszkając w bloku. Kosztowało mnie to 18k więcej ale 12mkw udało się dostać. 

 

 

Wiem, wiem zę może trochę nie ma temat ale jeśli sam będę miał w przyszłości szanse na budowę to napewno częściowo bym chcial aby było podpiwniczenia. Przynajmniej dla samego pieca i węgla aby nie mieć tego wszystkiego w domu

 

Do tej pory tak samo podchodziłem do tematu piwnicy. Po prostu nie dopuszczałem myśli, że może być inaczej. Teraz trochę zaczynam zmieniać nastawienie.

Węglem nie będę palił, raczej gaz + zimowe wieczory kominek.

 

Kumpel jest na etapie wyboru ekipy budowlanej i już zaczyna żałować, że zdecydował się na piwnicę. 

Jutro jadę na swoją działkę, podpytam nowo-wybudowanych sąsiadów co sądzą o moim pomyśle. Z tego co wiem to sami chcieli mieć piwnicę, skończyło się na ziemiance ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są firmy, które produkują gotowe garaże w postaci wylanych betonowych konstrukcji, czyli takie bunkry z otworem na bramę. Może coś takiego można byłoby wkopać pod ziemię, dorobić tylko schody do domu. Koszt takiego bunkru to około 5000 netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem piwnicę pod połową domu i to był błąd. Jak zobaczyłem ile betonu poszło w ławy schodkowe łączące niski fundament z wysokim, to już lepiej było zrobić z niego strop...

Piwnica w moim przypadku jest niezbęna (kotłownia na ekogroszek, zimowanie krzaków z ogrodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pyrekcb napisał:

 

Jakie masz wymiary?

Bo jakoś mi się nie mieszczą dwa auta i te pozostałe szpeje... ;]

615 długości na 575 szerokości. Ze zmieszczeniem nie ma problemu, jest dość wygodnie wsiadać /wysiadać z obu aut. Nawet dwa duże wstawiałem, ale u mnie wjazd jest pod kątem/skosem, więc to jedynie deko utrudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, spad napisał:

Są firmy, które produkują gotowe garaże w postaci wylanych betonowych konstrukcji, czyli takie bunkry z otworem na bramę. Może coś takiego można byłoby wkopać pod ziemię, dorobić tylko schody do domu. Koszt takiego bunkru to około 5000 netto.

Kiedyś patrzyłem to jakoś większe ceny widziałem, doliczając transport, dzwig, wykopy, izolacje to mamy sporą kwotę. IMHO takie rozwiązanie będzie droższe niż tradycyjne i nie będzie pod całym czy połową domu. Pozostaje jeszcze problem połączenia z fundamentami domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.