Skocz do zawartości

oplisa OC sprzedaż auta


eryko

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy nie nadążam za tymi zmianami kiedyś było tak że jak zgłosiłem sprzedaż samochodu to TU zwracało mi polisę po potrąceniu 30 dni na rzecz nowego nabywcy , dziś pani po drugiej stronie drutu mi oznajmiła że jak kupujący zgłosi ubezpieczenie w innym towarzystwie to dopiero mi zwrócą kasę .

Nie wiem kiedy się zmieniły te przepisy ale mam wrażenie że pod przykrywką dobrej zmiany nadal klient jest walony w .... , bo zakładam że nowy nabywca przerejestrowując samochód ubezpieczy go w innym TU i nie będzie mu w głowie zgłaszać do do mojej ubezpieczalni ,to można powiedzieć dwaj ubezpieczyciele kasę pociągną na jeden samochód .

 

Znacie może jakiś sposób aby takie ubezpieczenie odzyskać , akurat mam o co walczyć bo polisa przedłużona 26.03 a całość 1200 PLN-ów jak by nie było parę baków można by za to jeszcze zatankować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nabywca wykupi ubezpieczenie w innym TU, to zwrócą Ci pieniądze za niewykorzystany okres. A jeżeli będzie chciał jeździć na twojej do końca jej ważności, to ma do tego prawo i nic nie dostajesz. Po prostu sprzedałeś samochód wraz z polisą, gdzie tu widzisz nieuczciwość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie uważasz że kiedyś było bardziej przejrzyście  30 dni obowiązywała stara polisa do czasu przerejestrowania , i z automatu TU zwracało pieniądze , teraz nowy nabywca ma gdzies moja polisę i ubezpieczy gdziekolewiek, i ma tez gdzieś szukanie mojego ubezpieczyciela aby mu zgłosić ze się sam ubezpieczył ? . a tak ma to wyglądać przynajmniej z relacji pani od Hesti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eryko napisał:

a nie uważasz że kiedyś było bardziej przejrzyście  30 dni obowiązywała stara polisa do czasu przerejestrowania...

 

Gdybanie na temat tego co ma większy sens nie ma teraz sensu :phi:.

Kolega przedstwił Ci aktualny stan prawny - kupujący nabył auto z ważną polisą OC i ma prawo (ale nie obowiązek) z niej skorzystać. Dostaniesz zwrot tylko jeśli ją wypowie i zawrze nową (o ile się o ten zwrot upomnisz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, eryko napisał:

a nie uważasz że kiedyś było bardziej przejrzyście  30 dni obowiązywała stara polisa do czasu przerejestrowania , i z automatu TU zwracało pieniądze , teraz nowy nabywca ma gdzies moja polisę i ubezpieczy gdziekolewiek, i ma tez gdzieś szukanie mojego ubezpieczyciela aby mu zgłosić ze się sam ubezpieczył ? . a tak ma to wyglądać przynajmniej z relacji pani od Hesti.

 

No nie, nowy ma przecież obowiązek poinformować TU o zmianie właściciela i jeżeli kupi gdzie indziej, to informuje dotychczasowe TU, bo mu naliczą podwójne OC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wladmar napisał:

 

Nie musisz się upominać, sami zwrócą, nie mają wyjścia. 

 

Hipotetycznie, jak zwrócą jeśli nie mają Twojego nr konta (np płaciłeś gotówką u jakiegoś brokera)?

Przekazem pocztowym?

IMO musisz im napisać w jakiej formie chcesz ewentualny zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, iwik napisał:

 

Hipotetycznie, jak zwrócą jeśli nie mają Twojego nr konta (np płaciłeś gotówką u jakiegoś brokera)?

Przekazem pocztowym?

IMO musisz im napisać w jakiej formie chcesz ewentualny zwrot.

 

To ułatwia sprawę, ale jak nie podasz, to przekazem pocztowym. Oni muszą zwrócić pieniądze, nie mają jak tego zaksięgować, dla nich te pieniądze to problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady zmieniły się w 2003cim. Od tego czasu polisa OC idzie razem z samochodem do nowego właściciela. Jeśli ten właściciel zrezygnuje, wypowie ją i wykupi sobie nowe OC to dostaniesz zwrot, jeśli nie to nie.

Twoim obowiązkiem jest przesłać do TU w którym było OC informacji o nowym właścicielu, inaczej dalej będziesz płacił za jego OC.

A jak byś kupował to kupujesz razem z OC, TU może zrobić rekalkulacje i żądać od Ciebie dopłaty do tej polisy kupionej z samochodem. Wypowiedzieć taką polisę możesz w każdej chwili do końca jej obowiązywania. Pamiętać też musisz, że taka polisa nie przedłuża się automatycznie, więc musisz pamiętać o wykupieniu nowej zachowując ciągłość ubezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wladmar napisał:

jeżeli kupi gdzie indziej, to informuje dotychczasowe TU, bo mu naliczą podwójne OC. 

nic mu nie naliczą bo polisa przejęta wraz z samochodem się nie przedłuża.

2 godziny temu, eryko napisał:

Znacie może jakiś sposób aby takie ubezpieczenie odzyskać , akurat mam o co walczyć bo polisa przedłużona 26.03 a całość 1200 PLN-ów jak by nie było parę baków można by za to jeszcze zatankować .

Najprościej doliczyć sobie koszt polisy do ceny auta, niektórzy przy spisywaniu umowy spisują wypowiedzenie OC z datą np +3dni i wysyłają do 'starego' TU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ozarek napisał:

nic mu nie naliczą bo polisa przejęta wraz z samochodem się nie przedłuża.

 

A fakt. 

 

10 minut temu, Ozarek napisał:

Najprościej doliczyć sobie koszt polisy do ceny auta, niektórzy przy spisywaniu umowy spisują wypowiedzenie OC z datą np +3dni i wysyłają do 'starego' TU.

 

Można i tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, iwik napisał:

 

Hipotetycznie, jak zwrócą jeśli nie mają Twojego nr konta (np płaciłeś gotówką u jakiegoś brokera)?

Przekazem pocztowym?

IMO musisz im napisać w jakiej formie chcesz ewentualny zwrot.

 

Nie musi. Jak sprzedałem CC i nowy właściciel przepisał polisę na siebie to dostałem symboliczny zwrot właśnie przekazem pocztowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, eryko napisał:

a nie uważasz że kiedyś było bardziej przejrzyście  30 dni obowiązywała stara polisa do czasu przerejestrowania , i z automatu TU zwracało pieniądze , teraz nowy nabywca ma gdzies moja polisę i ubezpieczy gdziekolewiek, i ma tez gdzieś szukanie mojego ubezpieczyciela aby mu zgłosić ze się sam ubezpieczył ? . a tak ma to wyglądać przynajmniej z relacji pani od Hesti.

Wytłumacz mi dlaczego ma mieć gdzieś Twoja polisę opłacona na rok wprzód, bo ja logiki Twego rozumowania, że ma ja gdzieś nie kumam.

Gdybym kupił od Ciebie auto, to zamiast miec gdzieś Twoja polisę bym ją wykorzystał, co jest nie tylko zgodne z aktualnym prawem w tym zakresie, ale i w interesie mojej kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, iwik napisał:

Hipotetycznie, jak zwrócą jeśli nie mają Twojego nr konta (np płaciłeś gotówką u jakiegoś brokera)?

Przekazem pocztowym?

IMO musisz im napisać w jakiej formie chcesz ewentualny zwrot.

Tak, MTU zwróciło mi kiedyś czesc składki przekazem pocztowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michalkl1 napisał:

Nie prościej było zapłacic 1z4 rat ? 

Tylko w tym wypadku kluczowe jest poinformowanie TU o sprzedaży. Jak nie poinformujesz i nie przekażesz danych nowego właściciela ponaglenie o opłacie kolejnej  raty przyjdzie do sprzedającego. A jeśli sprzedający mocno zdziwiony przekaże wtedy dane nowego właściciela to i tam musi opłacić część składki przypadająca od dnia sprzedaży do dnia przekazania danych nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedajacy zglasza do TU fakt zbycia auta z danymi nowego wlasciciela..

no i TU kontaktuje sie z nowym wlascicielem i robi rekalkulacje polisy...

w moim przypadku taka rekalkulacje zrobili do kupionego auta(doplata)  ze duzo taniej bylo rozwiazac umowa OC i zakupic zupelnie nowa w innym TU.....wiec zakladam ze sprzedawca jakis tam zwrot dostal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.