Skocz do zawartości

blachodachówka czy dachówka cementowa czy ceramiczna


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

dach 2 spadowy, o kącie około 40 stopni, dopiero co będzie robiony z pełnym deskowaniem i teraz pytanie 1:

1. papa

2. membrana

 

pytanie 2:

1. blachodachówka 

2. dachówka cementowa

3. dachówka ceramiczna (raczej odpada - najdroższa).

 

Całkowita powierzchnia dachu około 100m2. 

 

pytanie 3, jakie są orientacyjne koszta położenia:

1.  blachy

2. dachówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, sherif napisał(a):

Ceramiczna :ok:

Najtrwalsza i dobrze tłumi deszcz. Łatwiej też rozebrać czy zrobić przepust.

Dach nie jest duży to można dołożyć ;).

Ja właśnie się mocno nad cementowa zastanawiam.

Blache miałem w poprzednim domu: membrana, wełna i jakoś strasznie głośno nie było. Teraz tylko „bungalow” będzie bez poddasza użytkowego. 
Tak się zastanawiam, wrzucę drogi dach a później na to w razie co panele i co za różnica 🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chalek napisał(a):

Zależy ile chcesz wydać 

Blachodachowke podczas deszczu słychać w środku.

Cementowej i ceramicznej nie.

Ja u szwagrow co mają pseudo blachę na rąbek, jak zaczęła się burza to w środku ciężko się gadało, taki szum od kropel wody.

 

Siedzieliście na poddaszu ? :hmm:

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Camel napisał(a):

Ja właśnie się mocno nad cementowa zastanawiam.

Blache miałem w poprzednim domu: membrana, wełna i jakoś strasznie głośno nie było. Teraz tylko „bungalow” będzie bez poddasza użytkowego. 
Tak się zastanawiam, wrzucę drogi dach a później na to w razie co panele i co za różnica 🤣

Cementowe też są ok, nawet czasami łatwiej z wyborem kształtu i koloru. Nie są też jakoś znacznie mniej trwałe jak było kiedyś. Ja wybierałem pomiędzy ceramiczną a cementową, ale różnicy w cenie prawie nie było. 

Szum i hałas od dachu potrafi się na całą chałupę przenieść.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Camel napisał(a):

dach 2 spadowy, o kącie około 40 stopni, dopiero co będzie robiony z pełnym deskowaniem i teraz pytanie 1:

1. papa

2. membrana

 

pytanie 2:

1. blachodachówka 

2. dachówka cementowa

3. dachówka ceramiczna (raczej odpada - najdroższa).

 

Całkowita powierzchnia dachu około 100m2. 

 

pytanie 3, jakie są orientacyjne koszta położenia:

1.  blachy

2. dachówki 

Podjedź z projektem do najbliższe hurtowni z dachami to za darmo zrobią Ci wycenę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MarcG napisał(a):

Podjedź z projektem do najbliższe hurtowni z dachami to za darmo zrobią Ci wycenę.

koncepcja niezła.

Mam obecnie 2 wykonawców, ale inni zaczęli dzwonić i tak:

1. jeden bierze 30 PLN za m2 (cementowa lub ceramiczna) i robi raczej OK - taka mała firemka kilkuosobowa (kilku znajomych, znajomych ich brało)

2. drugi 35 PLN za m2 (buduje naście domów  w roku), jak wpada z ludźmi na dach to widać, że:

a. się znają i robota pali im się w rękach 

b. narzędzia i samochodami jakimi podjeżdża - to biedy nie ma

c. gwarancja dojazdu i usunięcia usterki w 24h - (sprawdzone u sąsiadów, co prawda nie usterka dachu, ale jakieś regulacje okien czy wizyty na poprawki).

 

 

A

1. pracuje na materiałach co sam muszę zamówić,

2. płace za wykonanie gotowca (ceny raczej niezłe, jak z neta za towar). Po robocie posprzątaną działka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Camel napisał(a):

koncepcja niezła.

Mam obecnie 2 wykonawców, ale inni zaczęli dzwonić i tak:

1. jeden bierze 30 PLN za m2 (cementowa lub ceramiczna) i robi raczej OK - taka mała firemka kilkuosobowa (kilku znajomych, znajomych ich brało)

2. drugi 35 PLN za m2 (buduje naście domów  w roku), jak wpada z ludźmi na dach to widać, że:

a. się znają i robota pali im się w rękach 

b. narzędzia i samochodami jakimi podjeżdża - to biedy nie ma

c. gwarancja dojazdu i usunięcia usterki w 24h - (sprawdzone u sąsiadów, co prawda nie usterka dachu, ale jakieś regulacje okien czy wizyty na poprawki).

 

 

A

1. pracuje na materiałach co sam muszę zamówić,

2. płace za wykonanie gotowca (ceny raczej niezłe, jak z neta za towar). Po robocie posprzątaną działka. 

M2 to początek ceny, ważne ile mb obróbek i za ile.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarcG napisał(a):

M2 to początek ceny, ważne ile mb obróbek i za ile.

wiem, ale chce uchronić się przed taką sytuacją jak u szwagra. Wybrał pozycję nr 1. Jego towar, oni robili.

Drewna na więźbę poszło w huk, bo jak dojechał na budowę to palili nią w beczkach aby się ogrzać (hehe niezłe drewno do "kominka" za 1.5 koła średnio)

Dachówek i innych rzeczy zostało z pół palety, a drugie pół okazało się przysypane w piachu. "Spinek" zostało z karton i tak dalej. Jak policzył to wyszło więcej niż w mojej opcji nr 2.

Ale do celu:

na pełne deskowanie papa czy membrana i chyba raczej ku cementowej się skłaniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Camel napisał(a):

wiem, ale chce uchronić się przed taką sytuacją jak u szwagra. Wybrał pozycję nr 1. Jego towar, oni robili.

Drewna na więźbę poszło w huk, bo jak dojechał na budowę to palili nią w beczkach aby się ogrzać (hehe niezłe drewno do "kominka" za 1.5 koła średnio)

Dachówek i innych rzeczy zostało z pół palety, a drugie pół okazało się przysypane w piachu. "Spinek" zostało z karton i tak dalej. Jak policzył to wyszło więcej niż w mojej opcji nr 2.

Ale do celu:

na pełne deskowanie papa czy membrana i chyba raczej ku cementowej się skłaniam.

Ja bym dał membranę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Camel napisał(a):

wiem, ale chce uchronić się przed taką sytuacją jak u szwagra. Wybrał pozycję nr 1. Jego towar, oni robili.

Drewna na więźbę poszło w huk, bo jak dojechał na budowę to palili nią w beczkach aby się ogrzać (hehe niezłe drewno do "kominka" za 1.5 koła średnio)

Dachówek i innych rzeczy zostało z pół palety, a drugie pół okazało się przysypane w piachu. "Spinek" zostało z karton i tak dalej. Jak policzył to wyszło więcej niż w mojej opcji nr 2.

Ale do celu:

na pełne deskowanie papa czy membrana i chyba raczej ku cementowej się skłaniam.

A po co pelne deskowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Chalek napisał(a):

A po co pelne deskowanie?

dostałem w "cenie" jak podpisywałem umowę na wykonanie stanu surowego otwartego.

 

Napisze tak: wiele ofert:

1. najtańsza - materiały sam, robocizna firma

2. wybrana - materiały oni, robocizna oni (firma sprawdzona)

 

Różnica w cenie na całości około 8 000 PLN i pełne deskowanie w cenie.

Nie wiedziałem czy będę miał pieniądze na dach - pokrycie (oni w cenie, pokryją mi papą - jakbym nie miał pieniędzy, lub membraną jak będę odrazu robił dach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chalek napisał(a):

Maja dom z antresola i w pewnej części z salonu dach widac

 

Ja mam blachodachówkę i 20 cm wełny i faktycznie jak mocno pada to słychać - ale daleko od tego, żeby to było jakoś uciążliwe.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Tomo napisał(a):

 

Ja mam blachodachówkę i 20 cm wełny i faktycznie jak mocno pada to słychać - ale daleko od tego, żeby to było jakoś uciążliwe.

Może to efekt przestrzeni i rozchodzenia się dźwięku.

Umnie przy ceramicznej dachowce, nie słychać nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Chalek napisał(a):

Może to efekt przestrzeni i rozchodzenia się dźwięku.

Umnie przy ceramicznej dachowce, nie słychać nic. 

U mnie słychać, a mam 38cm wełny .. a słychać obróbkę komina jak jest się w pralni przy nim :phi:.

Wali też po oknach dachowych (mam dość duże) mimo, że 3-szybowe. Oczywiście mowa o ulewie. W antresoli cisza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dach taki jak Ty, trzeba zrzucić starą dachówkę i przebić łaty na nowe, oraz położyć blachodachówkę, membranę, orynnowanie no i obróbki.

Gość na wycenie powiedział mi 18-25kzł za robociznę plus materiał.

Za materiał pięknie wyliczony we firmie sprzedającej materiały na dachy zapłaciłem 12kzł i stwierdziłem, że będę robił sam... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie dach prosty, dwuspadowy 30° powierzchnia około 180mkw. Wybrałem dachówkę ceramiczną, spodobał nam się kolor i kształt. Dachówka wymiarowo większa od większości bo wychodzi 9szt na metr.

Dach deskowałem i na to papę, ale nie oszczędzałem i wybrałem papę od brassa - rewelacja, drugi raz bez dwóch zdań wybrałbym tą samą. Deskowałem może głównie dlatego ,że 90% desek zostało mi z szalunków, dokupiłem ~40m².

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2023 o 18:44, Camel napisał(a):

Ja właśnie się mocno nad cementowa zastanawiam.

Blache miałem w poprzednim domu: membrana, wełna i jakoś strasznie głośno nie było. Teraz tylko „bungalow” będzie bez poddasza użytkowego. 
Tak się zastanawiam, wrzucę drogi dach a później na to w razie co panele i co za różnica 🤣

Jak będziesz miał rozwiązaną wentylację pomieszczeń oraz odpowietrzenie kanalizacji? W niektórych systemach dachowych różnie wygląda temat z elementami wentylacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu też stałem przed takim dylematem i jak zacząłem porównywać ceny porządnej blachy to wyszło że cenowo będzie to samo co dobra cementowa. 

Cisza w domu podczas deszczów jest bezcenna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Soren napisał(a):

na domu mam dachówkę betonową, płaską. Później na wiatę położyłem blachę na rąbek stający i teraz patrząc na oba rozwiązania to cały dom bym pokrył właśnie tą blachą:

obraz.png.89de7d2458f9824c64369f11230fabdb.png

W czym ma przewagę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Camel napisał(a):

W czym ma przewagę ? 

Po prostu jest dużo lżejsze, konstrukcja jest lżejsza, tańsza. Dachówka nigdy nie jest idealnie równa a blacha już tak. Przy montażu nie dziurawisz tej blachy, więc jej trwałość też jest imho bardzo dobra. Po 5 latach, jak już i tak mało zwracasz uwaga na to co masz na dachu to właśnie blacha wydaję mi się lepszym i tańszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2023 o 13:10, zet napisał(a):

Cisza w domu podczas deszczów jest bezcenna. 

 

po pierwsze deszcze nie padają non stop, żeby to był jakiś problem

po drugie są osoby które właśnie lubią te szum deszczu padającego na blachę- sam go lubie jak jestem u wujka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile to ma lat być?
U mnie projekt konstrukcyjny dachu był przygotowany pod dachówkę i już nie zmieniałem tego i położyłem betonową. Jak to się sprawdzi to powiem ci za 35 lat. Niby 40 powinna wytrzymać. Z blachą tplus jest taki że konstrukcja dachu i ciężar mniejszy. Do tego jak zacznie rdzewieć to przemalujesz czymś i znowu na trochę spokój. Warto uważać na ekipę żeby ci nie uszkodzili powierzchni blachy bo ruda szybciej będzie łapać.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem dylemat co kłaść, bo jak cena blachy na jesień 2021r poszła do góry na 70zł/m2, a mieliśmy kupić po 38 na początku roku, ale dekarza miałem niezdecydowanego i w końcu przespał cene, bo zabrał się i tak za ten dach dopiero w lutym w tamtym roku, ale za 40zł/m2 robocizny drugiego takiego byśmy nigdzie nie znaleźli, to w pewnym momencie w miarę dobra ceramiczna też była po 70zł, tylko raz, że trzeba byłoby dołożyć po 1 krokwi z jednej i drugiej strony domu, a tak to blachę wysunął o 40cm nad ściany szczytowe, no i też zależało mi żeby konstrukcję odciążyć, bo jak policzyłem to około 6 ton to takie minimum, a więźba ma już 50 lat jak nic, albo i 60. Także kupiliśmy po 52zł blachodachówkę i wyszło rewelacyjnie. W sumie z rynnami wyszło chyba 36.5tys za 200m2. Wymieniane były tylko łaty i dwie krokwie niecałe, bo zgniły.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bielaPL napisał(a):

Na ile to ma lat być?
U mnie projekt konstrukcyjny dachu był przygotowany pod dachówkę i już nie zmieniałem tego i położyłem betonową. Jak to się sprawdzi to powiem ci za 35 lat. Niby 40 powinna wytrzymać. Z blachą tplus jest taki że konstrukcja dachu i ciężar mniejszy. Do tego jak zacznie rdzewieć to przemalujesz czymś i znowu na trochę spokój. Warto uważać na ekipę żeby ci nie uszkodzili powierzchni blachy bo ruda szybciej będzie łapać.

 

Z tą rudą to bym się tak nie obawiał.

 

Mam na dachu 24,5 letnią blachę (od Pruszyńskiego).

Bardzo mocno pokancerowaną przez partaczy którzy ją kładli (budowlańcy nie dekarze).

W miejscach uszkodzeń/przetarć ruda jest od początku, ale to tylko powierzchniowo.

Więc skoro po ćwierć wieku nie przerdzewiała na wylot (i daleeeeeko jej do tego) to nie ma stresu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tomo napisał(a):

 

Z tą rudą to bym się tak nie obawiał.

 

Mam na dachu 24,5 letnią blachę (od Pruszyńskiego).

Bardzo mocno pokancerowaną przez partaczy którzy ją kładli (budowlańcy nie dekarze).

W miejscach uszkodzeń/przetarć ruda jest od początku, ale to tylko powierzchniowo.

Więc skoro po ćwierć wieku nie przerdzewiała na wylot (i daleeeeeko jej do tego) to nie ma stresu.

teściu też ma coś starego na dachu z blachy ;] maźnie to raz na 10 lat i się trzyma w sumie

w sumie soli tam nikt nie sypie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bielaPL napisał(a):

teściu też ma coś starego na dachu z blachy ;] maźnie to raz na 10 lat i się trzyma w sumie

w sumie soli tam nikt nie sypie...

 

Ja czasami jak coś robię przy dachu to czasami sobie myślę - a może zamalować tą rdzę.

Tak już od wielu lat się zastanawiam i nigdy tego nie zrobiłem :hehe:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał(a):

teściu też ma coś starego na dachu z blachy ;] maźnie to raz na 10 lat i się trzyma w sumie

w sumie soli tam nikt nie sypie...

To zależy nie tylko od blachy ale też od stopnia pochylenia połaci i tego czy np. w domu jest piec/kocioł na węgiel i komin tym samym. Spaliny zawierają niezbyt przyjazne związki dla blachy nawet ocynkowanej a im mniej spadzisty dach tym gorzej.

W okolicach nadmorskich ryzyko korozyjne też jest wyższe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym dylematem. Tylko u mnie jest cały stary dach do rozbiórki ( drewno gnije) i wylanie wieńca.

Wybrałem blachę trapezową T18 plus grafit lub białą( mam białą na budynku obok). Membrana 160g/mkw łata i kontrłata, 600mkw krycia więc koszty spore.

Mam ofertę na biały trapez za 21 lub grafit za 24 nic taniej nie znalazłem. 

Czekam na wycenę majstra za robociznę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2023 o 20:40, volf6 napisał(a):

Za m2 krycia czy blachy? Jaka grubość, bo jakoś tanio?

Oczywiście za mkw blachy, gr. 0,5 mm. Tanio bo od producenta przy takiej ilości.

Zamówiłem jednak grafit RAL7016, wyszło ciut więcej jw. Ale blacha na obróbki już pieruńsko droga.

 

Edytowane przez Tre-Bor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.