Skocz do zawartości

Zostawienie przyczepy za granicą a przegląd


Pito

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa dotyczy przyczepy kempingowej. Znajoma chciałaby po sezonie letnim przezimować przyczepę na włoskim kempingu, ale pojawia się problem z przeglądem. Jest ważny do jesieni, a nie ma możliwości zrobić go poza Polską. I w przyszłym roku ryzyko jazdy przez 4 kraje z nieważnym przeglądem. 

Znacie jakieś legalne sposoby na załatwienie tematu? Nawet coś nas zasadzie fikcyjnej sprzedaży i wystawienia jakiegoś dowodu tymczasowego, wyrejestrowania itp. 

 

Edit: Widzę że nie do końca jasno napisałem. Chodzi o to, żeby przyczepa pojechała teraz i została we Włoszech na cały sezon letni 2024, czyli gdzieś do września.

Pytanie dodatkowe - co grozi za jazdę bez przeglądu we Włoszech, Austrii i Czechach. Przy czym to już ostateczność.

Edytowane przez Pito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, K3 napisał(a):

Niech zrobi teraz.

Nie w tym rzecz. Przyczepa jedzie do Włoch w czerwcu i mogłaby zostać na kolejny sezon, czyli powiedzmy do wrzesnia 2024. Żeby nie targać w te i nazad tylko po to, żeby przezimowała w Polsce.

Edytowane przez Pito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Furvus_Eques napisał(a):

Nie chcę nic sugerować ale niektóre stacje kontroli oferują usługę wykonania przeglądu zdalnie.

:skromny:

 

Były próby, ale nawet znajomy znajomego się nie podejmie. Mimo, że ryzyko nikłe, przyczepa ma z 5 lat więc jak na przyczepę to prawie nówka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pito napisał(a):

Sprawa dotyczy przyczepy kempingowej. Znajoma chciałaby po sezonie letnim przezimować przyczepę na włoskim kempingu, ale pojawia się problem z przeglądem. Jest ważny do jesieni, a nie ma możliwości zrobić go poza Polską. I w przyszłym roku ryzyko jazdy przez 4 kraje z nieważnym przeglądem. 

Znacie jakieś legalne sposoby na załatwienie tematu? Nawet coś nas zasadzie fikcyjnej sprzedaży i wystawienia jakiegoś dowodu tymczasowego, wyrejestrowania itp. 

 

Edit: Widzę że nie do końca jasno napisałem. Chodzi o to, żeby przyczepa pojechała teraz i została we Włoszech na cały sezon letni 2024, czyli gdzieś do września.

Pytanie dodatkowe - co grozi za jazdę bez przeglądu we Włoszech, Austrii i Czechach. Przy czym to już ostateczność.

Czy załatwienie tablic tymczasowych nie załatwi sprawy? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdalnie zrobienie przeglądu to mina dla diagnosty, choć i tacy też są co robią tylko jest ich coraz mniej bo bywają podpuchy i nagrywanie po kryjomu przez policje stację. U mnie w otwocku tak właśnie zalatwili stacje jedną, więc trzeba ja przyciągnąć do Polski i już 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Igorek napisał(a):

Czy załatwienie tablic tymczasowych nie załatwi sprawy? 

Może to być obowiązkowe (tablice stałe) pojazd czyli przyczepa będzie dłużej niż 6 miesięcy poza Polską w jednym kraju. Znawcy się niech wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pito napisał(a):

Sprawa dotyczy przyczepy kempingowej. Znajoma chciałaby po sezonie letnim przezimować przyczepę na włoskim kempingu, ale pojawia się problem z przeglądem. Jest ważny do jesieni, a nie ma możliwości zrobić go poza Polską. I w przyszłym roku ryzyko jazdy przez 4 kraje z nieważnym przeglądem. 

Znacie jakieś legalne sposoby na załatwienie tematu? Nawet coś nas zasadzie fikcyjnej sprzedaży i wystawienia jakiegoś dowodu tymczasowego, wyrejestrowania itp. 

Zarejestrować zagranicą? 

 Popytać miejscowych 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pcz napisał(a):

Może to być obowiązkowe (tablice stałe) pojazd czyli przyczepa będzie dłużej niż 6 miesięcy poza Polską w jednym kraju. Znawcy się niech wypowiedzą.

Ale mi chodzi o polskie tymczasowe, takie czerwone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, magister384 napisał(a):

Zdalnie zrobienie przeglądu to mina dla diagnosty, choć i tacy też są co robią tylko jest ich coraz mniej bo bywają podpuchy i nagrywanie po kryjomu przez policje stację. U mnie w otwocku tak właśnie zalatwili stacje jedną, więc trzeba ja przyciągnąć do Polski i już 

Tak to właśnie wygląda, znajoma szukała różnych dojść, ale nawet jakiś kolega dobrego znajomego odmówił po dniu namysłu. Podejrzewam, że bał się właśnie że wyjdzie na jaw, że tej przyczepy tam nie było w danym dniu, bo jeśli chodzi o stan techniczny to tu nie ma żadnych obaw.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wladmar napisał(a):

Szansa, że ktokolwiek za granicą zainteresuje się przeglądem przyczepy jest tak znikoma, że w ogóle bym się nie przejmował.

Wiesz jak to jest, jak masz coś nie tak, to zawsze się coś 'przylepi'. Nie wiem jak formalnie to wygląda, ponoć w Austrii ewentualny mandat za brak przeglądu to 40 euro, w Polsce 1500-5000 zł. Ale niech ci ktoś wjedzie w tyłek i zaczną się większe problemy.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Igorek napisał(a):

Ale mi chodzi o polskie tymczasowe, takie czerwone. 

Tak pobieżnie sprawdziłem -a to nie musi być pojazd sprowadzony zza granicy żeby dało się wydać takie tablice? Dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce chyba się nie da 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Pito napisał(a):

Wiesz jak to jest, jak masz coś nie tak, to zawsze się coś 'przylepi'. Nie wiem jak formalnie to wygląda, ponoć w Austrii ewentualny mandat za brak przeglądu to 40 euro, w Polsce 1500-5000 zł. Ale niech ci ktoś wjedzie w tyłek i zaczną się większe problemy.

 

Można się upewnić jaka jest kara w Austrii i Czechach, a potem zrobić w Polsce na jakiejś pierwszej lepszej stacji kontroli w Cieszynie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pito napisał(a):

Tak to właśnie wygląda, znajoma szukała różnych dojść, ale nawet jakiś kolega dobrego znajomego odmówił po dniu namysłu. Podejrzewam, że bał się właśnie że wyjdzie na jaw, że tej przyczepy tam nie było w danym dniu, bo jeśli chodzi o stan techniczny to tu nie ma żadnych obaw.

 

Na przegląd w PL powinny pojechać:

DR

tablica

podobna przyczepa

😄

  • Lubię to 2
  • Haha 2
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wladmar napisał(a):

Szansa, że ktokolwiek za granicą zainteresuje się przeglądem przyczepy jest tak znikoma,

może i tak ale jak wyjdzie na jaw to u czecha łatwo nie będzie, a w razie kolizji chyba dalej tłumaczyć nie muszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Pito napisał(a):

Tak pobieżnie sprawdziłem -a to nie musi być pojazd sprowadzony zza granicy żeby dało się wydać takie tablice? Dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce chyba się nie da 🤔

Każdy pojazd może dostać czerwone, te zarejestrowane już też. Myślę że tak by się udało bo czerwone bierze się aby zrobić przegląd, ale nikt nie określił z jakiego miejsca ma ten pojazd wyruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po to żeby dostać negatywa ? 
Zapomniałem że diagnosta musi być skorumpowany


Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2023 o 18:19, Pito napisał(a):

Tak pobieżnie sprawdziłem -a to nie musi być pojazd sprowadzony zza granicy żeby dało się wydać takie tablice? Dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce chyba się nie da 🤔

 

Da sie. Znajomy ostatnio ogarnal. Auto na tesciowa ze zgubionym dowodem i wyszedl przeglad. Nowego dowodu bez przegladu niet. Przegladu bez dowodu tez. Dostal tymczasowe blachy, zrobil przeglad. I wyrobil dowod. 

Po wszystkim auto wrocilo na dotychczasowe blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Filipfm napisał(a):

 

Da sie. Znajomy ostatnio ogarnal. Auto na tesciowa ze zgubionym dowodem i wyszedl przeglad. Nowego dowodu bez przegladu niet. Przegladu bez dowodu tez. Dostal tymczasowe blachy, zrobil przeglad. I wyrobil dowod. 

Po wszystkim auto wrocilo na dotychczasowe blachy.

O, to jest trop. Zapytam w urzędzie komunikacji przy okazji. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, piter19731 napisał(a):

może i tak ale jak wyjdzie na jaw to u czecha łatwo nie będzie, a w razie kolizji chyba dalej tłumaczyć nie muszę...

 

Ale co ma być nie tak w razie kolizji? OC i tak obowiązuje przecież. Z AC może być różnie, to prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Filipfm napisał(a):

 

Da sie. Znajomy ostatnio ogarnal. Auto na tesciowa ze zgubionym dowodem i wyszedl przeglad. Nowego dowodu bez przegladu niet. Przegladu bez dowodu tez. Dostal tymczasowe blachy, zrobil przeglad. I wyrobil dowod. 

Po wszystkim auto wrocilo na dotychczasowe blachy.

Mógł łatwiej, wydrukować trzeba z cepa kartę informacyjną i nią zrobić przegląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobromir napisał(a):

wydrukować trzeba z cepa kartę informacyjną i nią zrobić przegląd

nie da się, badanie tylko z DR lub pokwitowaniem za zatrzymany DR . żaden inny dokument nie jest podstawą dla diagnosty do wykonania  badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piter19731 napisał(a):

mowa jest o wążnym badaniu technicznym  i dopuszczeniu pojazdu do ruchu, nie o ubezpieczeniu

 

No i co się stanie, jeżeli przyczepa z nieważnym badaniem technicznym weźmie udział w zdarzeniu drogowym? Jaka będzie różnica między zdarzeniem z udziałem przyczepy z ważnym przeglądem a nieważnym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wladmar napisał(a):

 

No i co się stanie, jeżeli przyczepa z nieważnym badaniem technicznym weźmie udział w zdarzeniu drogowym? Jaka będzie różnica między zdarzeniem z udziałem przyczepy z ważnym przeglądem a nieważnym? 

Żadna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piter19731 napisał(a):

nie da się, badanie tylko z DR lub pokwitowaniem za zatrzymany DR . żaden inny dokument nie jest podstawą dla diagnosty do wykonania  badania.

A w Rzeszowie się da choć faktycznie nie u każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2023 o 23:43, Igorek napisał(a):

Czy załatwienie tablic tymczasowych nie załatwi sprawy? 

 

To jest chyba najprostsze i legalne rozwiązanie, trzeba tylko pamiętać aby zabrać z przyczepy oryginalne nr rejestracyjne jadąc do PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobromir napisał(a):

A w Rzeszowie się da

niezgodnie z prawem. oprócz tego ,że diagnosta może stracić uprawnienia to dodatkowo wykonane badanie będzie nieważne.

 

5 godzin temu, wladmar napisał(a):

weźmie udział w zdarzeniu drogowym?

wystarczy zwykła kontrola prędkości, trzeźwości czy nawet opłaty drogowej. piszę szczególnie o czechach bo to trochę "nawiedzony" kraj jeśli chodzi o przepisy drogowe. za brak ważnego badania nie ma tam lekko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piter19731 napisał(a):

niezgodnie z prawem. oprócz tego ,że diagnosta może stracić uprawnienia to dodatkowo wykonane badanie będzie nieważne.

 

wystarczy zwykła kontrola prędkości, trzeźwości czy nawet opłaty drogowej. piszę szczególnie o czechach bo to trochę "nawiedzony" kraj jeśli chodzi o przepisy drogowe. za brak ważnego badania nie ma tam lekko. 

 

Ta, ciekaw jestem jak w Czechach chcą egzekwować ważność BT auta spoza Czech. Bo możliwości prawnych nie mają...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, K3 napisał(a):

możliwości prawnych nie mają.

mają, 

 

26 minut temu, K3 napisał(a):

ciekaw jestem jak w Czechach chcą egzekwować ważność BT auta spoza Czech

jedź bez ważnego badania i daj się skontrolować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2023 o 13:02, K3 napisał(a):

 

Ta, ciekaw jestem jak w Czechach chcą egzekwować ważność BT auta spoza Czech. Bo możliwości prawnych nie mają...

 

Podstawa prawna jest Konwencja Wiedeńska: Jeśli pojazd nie spełnia wymagań technicznych w kraju rejestracji, to nie może się poruszać także po drogach żadnego z sygnatariuszy konwencji.

 

To, czy jest tak egzekwowana, szczerze wątpię.

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grogi napisał(a):

 

Podstawa prawna jest Konwencja Wiedeńska: Jeśli pojazd nie spełnia wymagań technicznych w kraju rejestracji, to nie może się poruszać także po drogach żadnego z sygnatariuszy konwencji.

 

To, czy jest tak egzekwowana, szczerze wątpię.

Mnie bardziej ciekawi, skąd biorą info o przeglądzie z krajów, gdzie takie info nie jest w żadnych dokumentach, tylko np jedynie w systemie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, CiniO napisał(a):

Mnie bardziej ciekawi, skąd biorą info o przeglądzie z krajów, gdzie takie info nie jest w żadnych dokumentach, tylko np jedynie w systemie.

 

Nie biorą.

 

Ale jak datę masz w papierach, na dysku czy na naklejce na tablicach, to sytuacja jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, grogi napisał(a):

 

Podstawa prawna jest Konwencja Wiedeńska: Jeśli pojazd nie spełnia wymagań technicznych w kraju rejestracji, to nie może się poruszać także po drogach żadnego z sygnatariuszy konwencji.

 

To, czy jest tak egzekwowana, szczerze wątpię.

 

Ja to wiem. I wiem również, że podstawy prawnej do weryfikacji BT nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2023 o 16:38, wladmar napisał(a):

 

No i co się stanie, jeżeli przyczepa z nieważnym badaniem technicznym weźmie udział w zdarzeniu drogowym? Jaka będzie różnica między zdarzeniem z udziałem przyczepy z ważnym przeglądem a nieważnym? 

 

Jeśli będzie w ruchu to działa OC holownika, nie przyczepy. Więc w sumie to nic poważnego. Nie wiem za to jak z AC.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2023 o 13:30, piter19731 napisał(a):

mają, 

 

jedź bez ważnego badania i daj się skontrolować

 

Dwa razy byłem kontrolowany za granicą z nieważnym dowodem rejestracyjnym. W obu przypadkach nawet tej rubryki nie sprawdzali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Furvus_Eques napisał(a):

Dwa razy byłem kontrolowany za granicą z nieważnym dowodem rejestracyjnym. W obu przypadkach nawet tej rubryki nie sprawdzali.

 

Wiesz jak jest. Jak zapomnisz albo generalnie się nie przejmujesz, to lata przejeżdżasz z jakimś problemem w papierach i problemu nie będzie 

 

A kiedy "nadwrażliwy" tylko z parking wyjedzie, to załapie się na rutynową kontrolę pod następną budką z piwem...

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, grogi napisał(a):

 

Wiesz jak jest. Jak zapomnisz albo generalnie się nie przejmujesz, to lata przejeżdżasz z jakimś problemem w papierach i problemu nie będzie 

 

A kiedy "nadwrażliwy" tylko z parking wyjedzie, to załapie się na rutynową kontrolę pod następną budką z piwem...

 

Żeby było śmieszniej - dwa razy w życiu musiałem pojechać mając nieważny dowód. I tylko dwa razy w życiu za granicą kontrolowała mnie Policja. Oba przypadki dzieli kilkanaście lat. Ale przypadkiem się to zbiegło. Prawo Murphy'ego.

:hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grogi napisał(a):

 

Wiesz jak jest. Jak zapomnisz albo generalnie się nie przejmujesz, to lata przejeżdżasz z jakimś problemem w papierach i problemu nie będzie 

 

A kiedy "nadwrażliwy" tylko z parking wyjedzie, to załapie się na rutynową kontrolę pod następną budką z piwem...

Ale to jest prawda. Przyciąga się wtedy kłopoty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Furvus_Eques napisał(a):

. W obu przypadkach nawet tej rubryki nie sprawdzali.

bo nie chcieli, ale może się trafić jeden "upierdliwy" albo " dociekliwy inaczej ".

 

3 godziny temu, grogi napisał(a):

zapomnisz albo generalnie się nie przejmujesz, to lata przejeżdżasz z jakimś problemem w papierach i problemu nie będzie 

bo to prawda ale wystarczy ten jeden raz ( wpaść) i pozamiatane.

 

4 godziny temu, K3 napisał(a):

I wiem również, że podstawy prawnej do weryfikacji BT nie ma.

to jaka to podstawa prawna do braku tej weryfikacji ? policja ma prawo sprawdzić stan techniczny oraz termin ważności badań technicznych. to czy to sprawdza czy nie , czy ma jak to sprawdzić czy nie to inna sprawa . też jeździłem wiele lat po całej europie różnymi pojazdami i z róznymi stanami prawnymi dokumentów,  kilka razy trafiły sie " dociekliwe " kontrole zwłaszcza z czechami w roli głównej ale o tym juz rozpisywał sie nie bedę ( sprawy w sądach , zakazy kierowania itp). znam to z doświadczenia a nie z usłyszenia ,że ktoś komuś powiedział , bo ten ktoś coś usłyszał itd.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeździłem kiedyś Fiatem SC za granicą bez polskiego BT przez kilka lat.

Co roku robiłem lokalny "przegląd", gdzie właściciel warsztatu pisał odręcznie że mój samochód jest "roadworthy". 

Po przyjeździe do PL wjechałem na "pierwszą" stację diagnostyczną i zrobiłem polskie BT.

 

Za granicą ukradli mi przyczepę kempingową. Wyrejestrowałem.

Po ponad roku się odnalazła - też za granicą. No i oczywiście przyjechała na lawecie do PL. A mogłem przecież kupić stare blachy na allegro i dowieźć na kołach 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.