Skocz do zawartości

Budowlanka i fachowcy


Tre-Bor

Rekomendowane odpowiedzi

Żal wątek !!!

Budowlanka w tym roku cenowo odleciała w kosmos.

Zamierzam w tym roku zacząć przebudowę budynku, robota prosta tylko duży metraż.

W zeszłym roku ogarnięte pozwolenie dopiero na jesieni ale już kilku fachowców oglądało zakres prac i dali wyceny, że aż z butów wyrywa.

Rozbiórka dachu, podmurowanie ścianki kolanowej , rozbiórka szczytów i ich wymurowanie, wykonanie wieńca oraz więźby i krycie bez deskowania  trapezem.

Śmiem twierdzić, że budowlańcy więcej już zarabiają niż w De. 

Trzeba teraz umowy z nimi pisać jak się trafi jeszcze w miarę rozsądnie bo byłem z tym umówiony na gębę i odmówił roboty.

 

Z drugiej strony robotnicy którzy pracują u kogoś na budowach nie mają kokosów .

Mam lokatora Ukr. Pracuje cały rok jako murarz i ma 25zł/h + obiad. Orka 6 dni w tygodniu 8-12h  jak pogoda pozwoli.

Próbuję go podkupić bo widzę, że samemu trzeba będzie rozbiórkę robić a brać ekipę tylko do dachu.

Napiszcie ile u was w Polsce biorą za poszczególne roboty "fachowcy"

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
12 minut temu, deszczowyRoman napisał(a):

Podaj  metraz to Ci powiem

390 mkw po obrysie ścian zewnętrznych. 530 mkw krycia dachu.

 

Za robociznę chcą 150% więcej niż wydałem na materiał. Zawsze proporcje były miej więcej równe.

Edytowane przez Tre-Bor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
57 minut temu, deszczowyRoman napisał(a):

Krycie dachu 55 -60k. Reszta z 60k. Czyli 120 do 150tys zl.za całość

Fachowiec który robił mi dach 3 lata temu za całość powiedział mi 115 tyś.

Dla mnie to jest abstrakcja za 2, max 3  miesiące pracy dla 3-4 ludzi.

540 mkw dachu robili mi w 3 tygodnie w 3 ludzi. Montaż więźby, membrana, łata i kontrłata, obróbki, rynny, trapez. W 2020 brał 47 zł za mkw powierzchni dachu - to już w tedy było podobno tanio.

 

I to wszystko bez faktur, zusów i podatków.

 

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tre-Bor napisał(a):

390 mkw po obrysie ścian zewnętrznych. 530 mkw krycia dachu.

 

Za robociznę chcą 150% więcej niż wydałem na materiał. Zawsze proporcje były miej więcej równe.

Bo materiał staniał 🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Fachowiec który robił mi dach 3 lata temu za całość powiedział mi 115 tyś.

 

Taniej nie będzie, więc się z nim ugaduj.

Ceny są abstrakcyjne, bo ludzie zapłacą, a oni non stop podnoszą. Tak jest już od dawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Z drugiej strony robotnicy którzy pracują u kogoś na budowach nie mają kokosów .

Mam lokatora Ukr. Pracuje cały rok jako murarz i ma 25zł/h + obiad. 

 

No a jak mówiłem że u nas się zarabia najniższą krajową w budowlance, to mnie tu niektórzy zlinczowali.

Nawet mogę powiedzieć, że Ukraińcy zarabiają więcej od nas.

Takie są niestety realia i nic się nie zmieni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, technix napisał(a):

Zero to będzie miał podmiotów gospodarczych chcących podpisać umowę.

Sorry, ale nie On tu karty rozdaje ☹️

 

Podmioty znajdzie bez zadnego problemu, tylko bedzie to odpowiednio wiecej kosztowac.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, technix napisał(a):

Czyli finalnie do zlecenia nie dojdzie, skoro autor już się żali na kasę...

Do zlecenia dojdzie tylko widzę, że będę ciął koszty. Rozbiórkę starego dachu i roboty murarskie zrobię sam z pomocą 2 robotników. Wolę wziąć w robocie 2 m-ce bezpłatnego urlopu, lepiej na tym wyjdę finansowo a do dachu już jednak ekipę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
7 godzin temu, blue_ napisał(a):

 

No a jak mówiłem że u nas się zarabia najniższą krajową w budowlance, to mnie tu niektórzy zlinczowali.

Nawet mogę powiedzieć, że Ukraińcy zarabiają więcej od nas.

Takie są niestety realia i nic się nie zmieni. 

Najniższą krajową to zarabiają oficjalnie jak są zarejestrowani. Mój Ukrainiec mając 25 do łapy i robiąc na czarno średnio 10h zarabia lepiej niż ja na państwowej posadzie nic nie robiąc.

Niestety problem jest z ludźmi do pomocy w budowlance, bo to ciężka praca.

Jak ktoś kumaty to już się nauczył i poszedł z innymi kolegami robić na siebie a nie dziada dorabiać.

 

 

Edytowane przez Tre-Bor
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Napiszcie ile u was w Polsce biorą za poszczególne roboty "fachowcy"

Wykończeniówka, 3 miesiące pracy dla 2 osób - płacę 100k PLN.

Chyba zmienię branżę, bo ja tyle tyle nie zarabiam w 3 miesiące (szokujące, choć jestem na AK ;] )

 

Inna sprawa, że "fachowcy" potrafią dawać ceny z d... Za tę samą elewację którą mam mieć robioną na wiosnę za ~35k dostałem tez ofertę na 70k :hehe:

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, iwik napisał(a):

Wykończeniówka, 3 miesiące pracy dla 2 osób - płacę 100k PLN.

Chyba zmienię branżę, bo ja tyle tyle nie zarabiam w 3 miesiące (szokujące, choć jestem na AK ;] )

 

Inna sprawa, że "fachowcy" potrafią dawać ceny z d... Za tę samą elewację którą mam mieć robioną na wiosnę za ~35k dostałem tez ofertę na 70k :hehe:

Trzeba było się uczyć .... fachu 💪

Powtarzam to po tym, jak skończyłem wykończenie domu 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, iwik napisał(a):

Wykończeniówka, 3 miesiące pracy dla 2 osób - płacę 100k PLN.

Chyba zmienię branżę, bo ja tyle tyle nie zarabiam w 3 miesiące 

 

Znam kilka osób, które się zwolniły z korpo, żeby sobie samemu dom wybudować i wykończyć, bo w 3 lata nie zarobią nawet połowę tego, co wołają fachowcy. 

  • Lubię to 3
  • Haha 2
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tre-Bor napisał(a):

 Mój Ukrainiec mając 25 do łapy i robiąc na czarno średnio 10h zarabia lepiej niż ja na państwowej posadzie nic nie robiąc.

 

5.5 tys to jest fajna wypłata za robotę na budowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, blue_ napisał(a):

@Maciej__ Ty się nie śmiej. Mówię poważnie. Dwóch już się wprowadziło i wrócili do pracy w swoim zawodzie. Oczywiście trzeba się troche znać, kupić dużo sprzętu, itd, ale jak ktoś ma dużo samozaparcia to wyjdzie na tym korzystnie.

 

A z czego zyli i finansowali budowe przez te 3 lata?

Raczej nie z oszczednosci, skoro zarabiali tak kiepsko, ze oplacalo sie zwolnic ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, blue_ napisał(a):

@Maciej__ Ty się nie śmiej. Mówię poważnie. Dwóch już się wprowadziło i wrócili do pracy w swoim zawodzie. Oczywiście trzeba się troche znać, kupić dużo sprzętu, itd, ale jak ktoś ma dużo samozaparcia to wyjdzie na tym korzystnie.

Ja wolę zapłacić i mieć zrobione fachowo, niż rozkminiać każdy szczegół robót.

Potrafię sporo zrobić samemu, ale mnóstwo czasu zajmuje przygotowanie, jeszcze więcej wykonanie i do końca nie jestem przekonany, czy dobrze zrobiłem.

Sąsiad informatyk stwierdził, ze sam zrobi gładzie. Zrezygnował po kilku dniach ;]

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maciej__ napisał(a):

 

A z czego zyli i finansowali budowe przez te 3 lata?

Raczej nie z oszczednosci, skoro zarabiali tak kiepsko, ze oplacalo sie zwolnic ;]

Dzisiaj finansowanie budowy jest głównie z kredytu, bo mało kogo stać na dom z oszczędności. A każdy ma przecież żonę, która też pracuje i zarabia (nie rzadko wiecej)

Wiem, że może Ci się to wydawać abstrakcją, ale takich przypadków jest całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, blue_ napisał(a):

Dzisiaj finansowanie budowy jest głównie z kredytu, bo mało kogo stać na dom z oszczędności. A każdy ma przecież żonę, która też pracuje i zarabia (nie rzadko wiecej)

Wiem, że może Ci się to wydawać abstrakcją, ale takich przypadków jest całkiem sporo.

To można mieć kredyt nie pracując?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Sąsiad informatyk stwierdził, ze sam zrobi gładzie. Zrezygnował po kilku dniach ;]

 

Dlatego napisałem, że nie każdy do tego się nadaje. 

Ja np nie potrafię gotować. Jakby nie żona, to bym z głodu zdechł. I nawet za pieniądze nikt mnie do tego nie przekona. Natomiast znam informatyka, który doskonale wykonuje gładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rwIcIk napisał(a):

To można mieć kredyt nie pracując?
 

Napisałem przecież, że żona jednego, czy drugiego pracuje.

Mam kuzyna który zarabia 5 tys, a jego żona 25. Powiedziałem mu kiedyś, że ja bym w tej sytuacji nawet z łóżka nie wstawał ;]

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, blue_ napisał(a):

Napisałem przecież, że żona jednego, czy drugiego pracuje.

Mam kuzyna który zarabia 5 tys, a jego żona 25. Powiedziałem mu kiedyś, że ja bym w tej sytuacji nawet z łóżka nie wstawał ;]

No to się nie dziwię, że zarabiając grosze wziął się za budowlankę.

Niech zostanie w branży,

Będzie zarabiał 5k tygodniowo :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rwIcIk napisał(a):

Fachowcy cenią się.,

Trzeba było się uczyć.

 

Miałem na myśli to, że płacisz 2x więcej niż zarabiasz. Ale to raczej nie na bieżąco, tylko odkładasz i dopiero coś tam robisz

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, blue_ napisał(a):

Miałem na myśli to, że płacisz 2x więcej niż zarabiasz. Ale to raczej nie na bieżąco, tylko odkładasz i dopiero coś tam robisz

No raczej ;]

30 lat pracy, to coś tam się odłożyło.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, blue_ napisał(a):

 

5.5 tys to jest fajna wypłata za robotę na budowie?

Raczej +1000 więcej przy 6 dniowym trybie pracy po 10-12 h. Już rozgląda się za lepiej płatną robotą, bo widzi, że życie w Pl podrożało a ja go za mieszkanie też kroję.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Maciej__ napisał(a):

 

A z czego zyli i finansowali budowe przez te 3 lata?

Raczej nie z oszczednosci, skoro zarabiali tak kiepsko, ze oplacalo sie zwolnic ;]

Ja będę żył z najmów. Przebudowę którą będę robił,to też w celach inwestycyjnych.

W planach mam całkowicie się zwolnić z roboty i zarządzać tylko najmami. 

Jeszcze rok i będę miał 25 lat składek w ZUS, to może jakieś ochłapy emki dostanę.

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 09:54, blue_ napisał(a):

 

Taniej nie będzie, więc się z nim ugaduj.

Ceny są abstrakcyjne, bo ludzie zapłacą, a oni non stop podnoszą. Tak jest już od dawna.

Ja nie zapłacę, jestem zbyt chytry i szanuję swoje pieniądze. Tak jak pisałem wolę sam zrobić to na czym się znam i się narobić. A do tego czego sam nie zrobię niestety będę musiał zapłacić.

3 lata temu poprzednią taka dużą przebudowę robiłem w podobny sposób. Urlop, l4 i wszelkie wolne dni+ trafił mi się Ukrainiec budowlaniec do pracy. Ekipę najmowałem tylko do postawienia konstrukcji metalowej dachu i krycia.

Teraz wolę brać bezpłatny urlop wychowawczy i robić swoim tempem bez stresu i orki. 

  • Lubię to 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tre-Bor napisał(a):

3 lata temu poprzednią taka dużą przebudowę robiłem w podobny sposób. Urlop, l4 i wszelkie wolne dni

Wiem, że nie na temat, ale takimi szczegółami "nie wypada się chwalić" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ja nie zapłacę, jestem zbyt chytry i szanuję swoje pieniądze. Tak jak pisałem wolę sam zrobić to na czym się znam i się narobić. A do tego czego sam nie zrobię niestety będę musiał zapłacić.
3 lata temu poprzednią taka dużą przebudowę robiłem w podobny sposób. Urlop, l4 i wszelkie wolne dni+ trafił mi się Ukrainiec budowlaniec do pracy. Ekipę najmowałem tylko do postawienia konstrukcji metalowej dachu i krycia.
Teraz wolę brać bezpłatny urlop wychowawczy i robić swoim tempem bez stresu i orki. 


L4, urlop wychowawczy... 🫡
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ppmarian napisał(a):

L4, urlop wychowawczy... 🫡

 

L4 brałem bo mi po budowie kręgosłup siadł od noszenia na rusztowanie wiader z klejem do styropianu.

A urlop wychowawczy wg kodeksu pracy nie zabrania pracy nawet u innego pracodawcy.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, iwik napisał(a):

Inna sprawa, że "fachowcy" potrafią dawać ceny z d... Za tę samą elewację którą mam mieć robioną na wiosnę za ~35k dostałem tez ofertę na 70k 

Ich cenniki wydają się mieć dużą korelację z sytuacją na rynku. Jest boom budowlany-ceny z doopy jakby stawiali pałac dla Sułtana. Jest dołek w budowlance-sami dzwonią i licytują który zrobi taniej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, deszczowyRoman napisał(a):

Potzrebna recesja!

Dzisiaj czytałem, że w przemyśle następuje deflacja. Coś w tym jest bo mat. bud trochę staniały a i Toyota też chyba poluzowała cenniki.

Podaż i popyt musi się rządzić swoimi prawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę do czynienia z fachowcami bo robię kapitalny remont. Generalnie jest trochę wykonawców którzy mogą wejść dość szybko. Wydaje mi się ciągle dobrze mają ekipy remontowe a górze no od wylewek itd.(po prostu mniej się buduje) . Ceny mają różne ale generalnie wysokie. Finalnie skończyło się tak że górę skończyłem prawie sam. Dol wezmę ekipie do całości(podłogowka, elektryka, wylewki, tynki). Będzie drożej niż kilku specjalistów odzielnie ale trudno, nie chce się naparzać z każdym oddzielnie bo w międzyczasie będę grzebał górę.

Z doświadczenia to budowlaniec zarabia 30-50 zł ma godzinę reszta to koszty szefa, pracy it'd.

Przykład, za skucie i wyniesienie wylewki z żużlem pod spodem ekipy chciały 5000 (około 45m2). Dałem ogłoszenie na fejsie, przyszło dwóch chłopaków którzy po godzinach to ogarneli  w trzy dni i zadowoleni wzięli 2000.

Trochę też rozmawiam z różnymi ludźmi i z racji bliskości granicy zachodniej wiem że w Niemczech ceny usług budowlanych wcale nie są wyższe a często i bardzo konkurencyjne! Znajomy chciał założyć rynny ale koniecznie cynkowane-zero chętnych w okolicy lub ceny z kosmosu. Finalnie przyjechała ekipa z niemiec i założyła elegancko i cenowo lepiej niż Polacy!

Edytowane przez irishpiter
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2024 o 10:53, Tre-Bor napisał(a):

Ja nie zapłacę, jestem zbyt chytry i szanuję swoje pieniądze. Tak jak pisałem wolę sam zrobić to na czym się znam i się narobić.

Tutaj nawet nie chodzi o chytrość s o zdrowy rozsądek. Robiło mi dwóch Ukraińców sufit podwieszany. Ani razu nie przyślij punktualnie, robili maks 5-6h dziennie. W tydzien zarobili po 2100 na głowę i ciągle narzekali że mało a po przyłożeniu poziomicy sufit w jednym rogu uciekał 1cm. Więc poszli robić gdzie indziej...,

Ich wyceny też mnie już trochę bawią. Z cennikami doszli do perfekcji stosując metodyki lean i sic sigma. Jak pytasz o rigipsy to się okazuje że to jest jakaś mega skomplikowana czynność. Człowiek chce znać cene za pokój i dowiaduje się że to gruntowanie, spoinowanie, gładzenie, wklejanie taśm, narożników i mamy cenę 100 za metr płyt na gotowo!. To im powiedziałem że za tyle będę miał nowe tynki wygładzone.

Większość by robiła na deweloperach, kasując za położenie gładzi wałkiem na równej ścianie 50 za metr plus malowanie! Sam spróbowałem i powiem że materiały bardzo usprawniają teraz pracę. Położenie gładzi ma równej ścianie to jest bajka i nie rozumiem skąd te ceny! Na marginesie to te gładzie są świetne dla wykonawców ale nie dla użytkownika. Miękkie to że palcem się szlifuje.

Edytowane przez irishpiter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.