Skocz do zawartości

Tuje


Pado

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może mi powiedzieć co tu się dzieje? Choroba? Myślałem, ze  może przesuszone bo w maju było mega sucho, ale teraz zaczynam w to wątpić, bo tak wyglądają tuje różnej wielkości i ukorzenianiu...

IMG_20240614_181351.jpg

IMG_20240610_182811.jpg

IMG_20240614_181005.jpg

IMG_20240614_181345.jpg

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brązowienie igieł, możesz zastosować Substral Iglaki w oprysku i do podlewania. Prawdopodobnie podłoże ma odczyn obojętny lub lekko zasadowy. 

Edytowane przez vaz2110
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2024 o 19:28, vaz2110 napisał(a):

Brązowienie igieł, możesz zastosować Substral Iglaki w oprysku i do podlewania. Prawdopodobnie podłoże ma odczyn obojętny lub lekko zasadowy. 

i co proponujesz?

u mnie podobnie, popsikałem substralem, popsikałem scorion 325 c

i bez zmian kurcze

na wiosne sypalem substral przeciw brazowieniu igiel...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ją usunąć to pamiętaj , że oficjalnie potrzebujesz z zgody UM na wycięcie.

Teście usunęli , ich "ulubiony" sąsiad napisał pismo do UM i dostali karę

  • zszokowany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Adam___ napisał(a):

Jak chcesz ją usunąć to pamiętaj , że oficjalnie potrzebujesz z zgody UM na wycięcie.

Teście usunęli , ich "ulubiony" sąsiad napisał pismo do UM i dostali karę

Tuje? 8]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Sztuk jedna , zresztą już uschnięta.

A , że nas - znaczy teściów - bardzo "lubił" to miał okazję do złożenia odpowiedniego dokumentu do UM. Nawet była jakaś komisja. Ile było tej "nagrody" to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas i u sąsiada było podbnie, u nas było za sucho, bo posadziliśmy koło brzóz, które spiajały wszystko z gleby. Poczym te które się odratowały, do połowy są prawie uschnięte, a od połowy w górę są zielone, u sąsiada podbnie, czyli na coś chorują/chorowały.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 62545tomasz napisał(a):

i co proponujesz?

u mnie podobnie, popsikałem substralem, popsikałem scorion 325 c

i bez zmian kurcze

na wiosne sypalem substral przeciw brazowieniu igiel...

 

Substral Magiczna Siła, to stosowałeś?

Czy po tych zabiegach pojawiły się nowe przyrosty?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Adam___ napisał(a):

Tak.

Sztuk jedna , zresztą już uschnięta.

A , że nas - znaczy teściów - bardzo "lubił" to miał okazję do złożenia odpowiedniego dokumentu do UM. Nawet była jakaś komisja. Ile było tej "nagrody" to nie wiem.

Pień też należy usunąć, przed przyjazdem komisji, rzecz jasna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2024 o 16:04, rwIcIk napisał(a):

Tuje? 8]

Ja dzwoniłem u siebie żeby się upewnić.

Tuje traktują różnorako w zależności od ich ukształtowania/formy jako krzew lub jako drzewo.

Jak posiadają wyraźny, nazwijmy go główny pień, to obowiązują średnice jak dla drzew, czyli zgłoszenie powyzej 50cm obwodu na wysokości zdaje się 5cm nad ziemią.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ZUBERTO napisał(a):

Ja dzwoniłem u siebie żeby się upewnić.

Tuje traktują różnorako w zależności od ich ukształtowania/formy jako krzew lub jako drzewo.

Jak posiadają wyraźny, nazwijmy go główny pień, to obowiązują średnice jak dla drzew, czyli zgłoszenie powyzej 50cm obwodu na wysokości zdaje się 5cm nad ziemią.

 

 Pozwolenie na wycięcie tui jest potrzebne wtedy, gdy roślina rozrośnie się do wymiarów 25m² lub obwód jej pnia na wysokości 5 cm nad ziemią wyniesie więcej niż 50 cm. Pozwolenie na wycięcie drzewa nie jest jednak tym samym, co zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rudobrody napisał(a):

 Pozwolenie na wycięcie tui jest potrzebne wtedy, gdy roślina rozrośnie się do wymiarów 25m² lub obwód jej pnia na wysokości 5 cm nad ziemią wyniesie więcej niż 50 cm. Pozwolenie na wycięcie drzewa nie jest jednak tym samym, co zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa.

Tak wiem, że to nie to samo.

Może jednak nie wymieniajmy się tekstami z 1 wyniku wyszukiwarki w necie.

Fakt, że nie dopisałem, że chodziło o mnie jako osobę fizyczną i wycinkę na cele niezwiązane z działalnością oraz tuje nie rosły na terenie wpisanym do rejestru zabytków, ale jak ktoś już chce takich szczegółów to lepiej niech se prawo poczyta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ZUBERTO napisał(a):

Tak wiem, że to nie to samo.

Może jednak nie wymieniajmy się tekstami z 1 wyniku wyszukiwarki w necie.

Fakt, że nie dopisałem, że chodziło o mnie jako osobę fizyczną i wycinkę na cele niezwiązane z działalnością oraz tuje nie rosły na terenie wpisanym do rejestru zabytków, ale jak ktoś już chce takich szczegółów to lepiej niech se prawo poczyta.

Zgadza się.

Natomiast w praktyce w zależności od gminy albo przychodzi komisja z gminy w takiej sytuacji albo gmina i wydział ochrony środowiska wydaje tzw cicha decyzję nie wyrażając sprzeciwu na działania właściciela.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2024 o 14:34, zinger napisał(a):

U mnie jedna uschla, właśnie zauważyłem jak zza katalpy czubek wystaje :( Wszystkie sadzone jakieś 14-15 lat temu.

Wyrywać ją czy co? Tylko jak, no i dziura będzie 👎

Dziwne.

Ja miałem podobnie, bo obok rósł orzech a podobno się nie lubią. W końcu wykopałem jedną i okazało się, że jakieś 15cm od gruntu był krawężnik w ziemi zakopany :bzik:. Dokupiłem podobną wzrostem i jest git od kilku lat.

Do tuji warto mikroryze zastosować (zastrzyk do korzeni), rosną jak szalone i są ładne. Ja niczym je nie pryskam.

 

W dniu 16.06.2024 o 15:15, Adam___ napisał(a):

Jak chcesz ją usunąć to pamiętaj , że oficjalnie potrzebujesz z zgody UM na wycięcie.

Teście usunęli , ich "ulubiony" sąsiad napisał pismo do UM i dostali karę

Na jakiej podstawie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał(a):

Dziwne.

Ja miałem podobnie, bo obok rósł orzech a podobno się nie lubią. W końcu wykopałem jedną i okazało się, że jakieś 15cm od gruntu był krawężnik w ziemi zakopany :bzik:. Dokupiłem podobną wzrostem i jest git od kilku lat.

Do tuji warto mikroryze zastosować (zastrzyk do korzeni), rosną jak szalone i są ładne. Ja niczym je nie pryskam.

No dziwne, tym bardziej, że reszta ok.

Wspomagać ich nie mam potrzeby, jak pisałem maja juz kilkanaście lat, nie potrzebuje większych, wręcz przeciwnie,  muszę przycinać co kilka lat. 

Już raz miałem jedna, tylko uschnieta w połowie i myślałem, że nic z niej nie będzie ale odbiła i teraz nie da się poznać, że była chora. Może ta też cudownie odżyje :cfaniak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał(a):

Na jakiej podstawie ?

Nielegalna wycinka drzewa.

Ta tuja była już raczej wyższa , miała ze 4-5 metrów. Tylko , że wzięło się jej i uschnęło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam___ napisał(a):

Nielegalna wycinka drzewa.

Ta tuja była już raczej wyższa , miała ze 4-5 metrów. Tylko , że wzięło się jej i uschnęło.

 

 

No ale jak ? Przecież to nie drzewo, poza tym jak na własnym terenie to chyba wolno. Kary są za jakies większy drzewa i to w lepszych gatunkach.

Ja mieszkam przy lesie, to każdy tnie co chce i jak chce ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sherif napisał(a):

No ale jak ? Przecież to nie drzewo, poza tym jak na własnym terenie to chyba wolno. Kary są za jakies większy drzewa i to w lepszych gatunkach.

Ja mieszkam przy lesie, to każdy tnie co chce i jak chce ;).

Bo nikt do tej pory nie zgłosił a gmina albo faktycznie nie widzi albo udaje, że nie widzi... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2024 o 19:08, sherif napisał(a):

No ale jak ? Przecież to nie drzewo, poza tym jak na własnym terenie to chyba wolno. Kary są za jakies większy drzewa i to w lepszych gatunkach.

Ja mieszkam przy lesie, to każdy tnie co chce i jak chce ;).

Google mówi , że :

"Częstym pytaniem jest, czy tuja jest drzewem. Zgodnie z definicją tuja (żywotnik) to rodzaj drzewa iglastego lub krzewu z rodziny cyprysowatych. Ogólnie żywotnik powszechnie uważany jest za krzew, a dopiero po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru jest traktowany jako drzewo."

 

Nie znam szczegółów , poza tym , że była wysoka komisja i dziadki dostali jakąś karę. Poza tym to było jakieś 5-6 lat temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2024 o 14:51, Kiwal napisał(a):

To choroba grzybowa. Oprysk plus wycinka jeśli chcesz uratować to co się trzyma...

Opcje są dwie albo gleba i brak składników ale to raczej mało prawdopodobne i załatwi nawozem.

Ale raczej to fytofgeroza czyli grzyb. Wykonaj oprysk a nawet dwa i zobacz co się dzieje. Generalnie tuje są delikatne i grzyby je lubią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2024 o 18:22, Pado napisał(a):

Czy ktoś może mi powiedzieć co tu się dzieje? Choroba? Myślałem, ze  może przesuszone bo w maju było mega sucho, ale teraz zaczynam w to wątpić, bo tak wyglądają tuje różnej wielkości i ukorzenianiu...

IMG_20240614_181351.jpg

IMG_20240610_182811.jpg

IMG_20240614_181005.jpg

IMG_20240614_181345.jpg

Ile od zasadzenia to raz

Dwa Tuja podobno nie lubi kontaktu z trawą - trzeba pielić w koło

Trzy - spróbuj zlewać wodą .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemaz napisał(a):

Ile od zasadzenia to raz

Dwa Tuja podobno nie lubi kontaktu z trawą - trzeba pielić w koło

Trzy - spróbuj zlewać wodą .

 

Część roczna, część dwuroczna, część wieloletnia...nie ma reguly. Pryskalem skorpionem, teraz podsypalem na brazowienie igiel, w tym tygodniu zrobię dodatkowy oprysk na brązowienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2024 o 19:32, Pado napisał(a):

Część roczna, część dwuroczna, część wieloletnia...nie ma reguly. Pryskalem skorpionem, teraz podsypalem na brazowienie igiel, w tym tygodniu zrobię dodatkowy oprysk na brązowienie

Dwa lata temu tak sadziłem tuje .

Sprzedawca powiedział by pilnować podlewania i trawy .

Na 30 zasadzonych  to w tym roku widzę ze mi sie dwie nie przyjęły .

20211020_174102.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemaz napisał(a):

I teraz masz efekt

Mnie na wsi od 20 lat co mam działkę gadali "

"Pierwsze 5 lat podlewać i zero trawy "

Dobrze, że moje o tym nie wiedzą.

Może dlatego, że jako już spore były sadzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2024 o 14:51, Kiwal napisał(a):

To choroba grzybowa. Oprysk plus wycinka jeśli chcesz uratować to co się trzyma...

Mam tuje do okoła ogrodu, podlewa się trawa kiedy świeci słońce na nie, tuje dostają ze zraszaczy w wielu miejscach.

Każdy mówił, że grzyb mi je zje przez to. Przez 4 lata na kielku musiałem podciąć gałązkę bo faktycznie atakowało je coś, poza tym pięknie rosną.

 

Ale prawdą jest żeby się nie rozprzestrzeniało trzeba podciąć chore pędy.

 

W dniu 23.06.2024 o 19:32, Pado napisał(a):

Część roczna, część dwuroczna, część wieloletnia...nie ma reguly. Pryskalem skorpionem, teraz podsypalem na brazowienie igiel, w tym tygodniu zrobię dodatkowy oprysk na brązowienie

 

Dbać trzeba, podlewać w cholere. Tujek chyba nie da się utopić w wodzie, wszystko wypiją i od tego zależy jak urosną. Plus oczywiście nawóz, ja sypie z dołu i raz na 2-3 tygodnie pryskam pinivitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.