Skocz do zawartości

Używanie automatycznej skrzyni biegów?


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

> Odkąd montuje się ESP i nie tylko

ABS/ESP, ale my tu mówimy o skrzyni automatycznej i tempomacie.

Dohamowywać auto komputerem? Pierwsze słyszę icon_eek.gif Mój tempomat,

jak jest spora góra, to po prostu odejmuje gazu aż do zera i tyle.

No, ale ja mam manual więc tempomat podobno nie ma sensu zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie. O ESP słyszałem, ale to zupełnie inna sprawa. Wydaje mi się,

> że to niebezpieczne że auto chce zrobić coś, czego my nie chcemy.

> Ale mogą to być nieuzasadnione obawy...

zadaniem tempomatu jest utrzymanie zadanej predkosci

wcisniesz Resume to samo przyspiesza

a te nowsze beda aktywnie hamowaly z gorki aby predkosc byla utrzymana

w pelni aktywym tempomacie utrzymywana jest dodatkowo odleglosc

nie chcesz - nie korzystasz

poczytaj sobie o systemie city safety by volvo

to dopiero ubezwlasnowolnienie kierowcy, ze pieszego nie mozna podrzuci zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ABS/ESP, ale my tu mówimy o skrzyni automatycznej i tempomacie.

> Dohamowywać auto komputerem? Pierwsze słyszę Mój tempomat,

> jak jest spora góra, to po prostu odejmuje gazu aż do zera i tyle.

> No, ale ja mam manual więc tempomat podobno nie ma sensu

sa tempomaty co hamuja hamulcami i w manualach

niektore tempomaty tez nie rozlaczaja tempomatu na okolicznosc zmiany biegu i w takim wypadku nie ma roznicy pomiedzy skrzynia automat i manual

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ABS/ESP, ale my tu mówimy o skrzyni automatycznej i tempomacie.

> Dohamowywać auto komputerem? Pierwsze słyszę Mój tempomat,

> jak jest spora góra,

Są aktywne tempomaty, które trzymają odległość za autem przed Tobą. Auto przed Tobą hamuje, to Ty też hamujesz ok.gif

Są tez jakieś systemy (tylko czytałem, nigdy nie siedziałem w takim aucie), które rozpoznają że będzie zderzenie i same hamują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no, jak dasz "minusa" to tez odejmie gaz i jakos tam zwolni

> czasami tego uzywam, ale czy mozna mowic tu o hamowaniu?

a Ty nie masz auta 2 generacje do tylu? Troche sie od tego czasu pozmienialo zlosnik.gif

aktywny tempomat to juz nie przywilej klasy preminum a cos co trafia do tanszych aut. To samo hamowanie przedkolizyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Pozwolę sobie odgrzebać nieco temat i podłączyć z pytaniem, bo od paru dni w domu zagościł również automat wink.gif

Są jakieś rzeczy "niedozwolone" których nie można robić mając taką skrzynię(słyszałem coś o holowaniu, ale może jeszcze coś?!) ?

Jak wygląda eksploatacja, o czym trzeba pamiętać a czego może nie wiedzieć osoba poruszająca się do tej pory praktycznie wyłącznie manualami.

Zastanawia mnie też jaki jest sens biegu "N"? Przecież to właściwie to samo co P, tyle że auto się może stoczyć i generalnie skłaniam się ku opcji by używać raczej tego drugiego w sytuacji gdy trzeba gdzieś dłużej postać na zapalonym silniku - czy może nie można tak robić?

Co do wrażeń, to przychodzi chyba taki wiek gdzie człowieka przestaje cieszyć(choć może to niewłaściwe określenie, bo nie tyle co przestaje co nie sprawia już aż takie frajdy) jazda i do dupozowego charakteru auta można sobie taką skrzynię zapodać. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie i chociaż ma tryb "sekwencyjny" to po krótkiej zabawie jakoś nie mam ochoty za bardzo go używać... nie jest to to samo co manual, więc raczej nie ma sensu. Ogólnie wrażenia pozytywne, chociaż i tak wolę ręczne skrzynie, ale tak jak pisałem zależy to głównie od charakteru auta i od tego do czego będzie ono używane grinser006.gif

Idealnym zestawem byłby właśnie dupowozik z mocnym dieslem i automatem i jakieś mniejsze rwd z manualem do zabawy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zastanawia mnie też jaki jest sens biegu "N"?

A jak musisz auto popchac to jak to na P zrobisz?zlosnik.gif[...]

[...]właściwie to samo co P, tyle że auto się może stoczyć i >generalnie skłaniam się ku opcji by używać raczej tego >drugiego w sytuacji gdy trzeba gdzieś dłużej postać na >zapalonym silniku - czy może nie można tak robić

A po co w ogole to robichmm.gifconfused.gif?

Tzn np chcesz sie ogrzac w aucie, auto bedzie na "P" z zalaczonym silnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak musisz auto popchac to jak to na P zrobisz?[...]

Jak to pchać?! zlosnik.gif Nie po to się dosyć drogie auto kupuje żeby je pchać grinser006.gif

> [...]właściwie to samo co P, tyle że auto się może stoczyć i

> A po co w ogole to robic?

> Tzn np chcesz sie ogrzac w aucie, auto bedzie na "P" z zalaczonym silnikiem...

Hmmm no ale to samo pytanie można by zadać w stosunku do "N" .. czyli właściwie mogło by ono potwierdzać że jest on niepotrzebny wink.gif

Pierwsza lepsza sytuacja jaka przychodzi mi do głowy, stoimy w korku, upał, nie będę auta wyłączał bo klima przestanie chodzić, ale też nie chce mi się przez pięć minut nogi na hamulcu trzymać, więc wrzucam P (czy tam N) - chyba można tak robić?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to pchać?! Nie po to się dosyć drogie auto kupuje żeby je pchać

Ja mam ta np jak mi sie do garazu zle wiedzie a piaskownica.gif spihahaha.gif[...] - "N" i odpycha sie nogahahaha.gif[...] - daje mi to 1h spokoju, jak spi w aucie...zlosnik.gif[...]

> Hmmm no ale to samo pytanie można by zadać w stosunku do "N" .. czyli właściwie mogło by ono

> potwierdzać że jest on niepotrzebny

> Pierwsza lepsza sytuacja jaka przychodzi mi do głowy, stoimy w korku, upał, nie będę auta wyłączał

> bo klima przestanie chodzić, ale też nie chce mi się przez pięć minut nogi na hamulcu trzymać,

> więc wrzucam P (czy tam N) - chyba można tak robić?!

Nie, trzymasz noge na hamulcuwaytogo.gif, a jak ci sie juz nie chce to "P" ...

Neutral nie jest biegiem, np stracisz hamulce, neutral daje ci mozliwosc sterowania autem, jak luz w manualu...

Po za tym "N" potrzenujesz do holowania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

holowanie

wepchniecie / przpechniecie auta na stanowisku warsztatowym

sciezka diagnostyczna na badaniu technicznym

czasami sie przydaje.

podczas jazdy D, jak parkujesz to reczny i P, sytuacje dziwne N. I tyle filozofii zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam ta np jak mi sie do garazu zle wiedzie a spi[...] - "N" i odpycha sie noga[...]

Aha smile.gif ale V70 ka to ciężka krowa(prawie 2t) więc nie wiem czy bym upchał nawet w razie czego hehe.gifgrinser006.gif

> Nie, trzymasz noge na hamulcu, a jak ci sie juz nie chce to "P" ...

> Neutral nie jest biegiem, np stracisz hamulce, neutral daje ci mozliwosc sterowania autem, jak luz

> w manualu...

> Po za tym "N" potrzenujesz do holowania ...

Czyli holować jednak można?! No nic dobrze wiedzieć, chociaż za często i tak tego pewnie nie będę używał, dzięki waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha ale V70 ka to ciężka krowa(prawie 2t) więc nie wiem czy bym upchał nawet w razie czego

Upchaszzlosnik.gif - FJ mi wazy 2t i normalnie sie da nogahahaha.gif, ale noga bolizlosnik.gif, ale czego sie dla dzieci nie robihahaha.gif[...]

> Czyli holować jednak można?!

I tak i nie. Zasada na oko mowie, ze nie powinies, ale to zalezy czy jest np FWD czy RWD, czy kola napedowe sa na ziemi etc.

Generalnie zawsze jest bezpieczniej wziasc plaska pomoc....

TTTOWYELL.jpg

No nic dobrze wiedzieć, chociaż za często i tak tego pewnie nie będę

> używał, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> holowanie

> wepchniecie / przpechniecie auta na stanowisku warsztatowym

> sciezka diagnostyczna na badaniu technicznym

> czasami sie przydaje.

> podczas jazdy D, jak parkujesz to reczny i P, sytuacje dziwne N. I tyle filozofii

A najlepiej chyba to tak: D -> N -> ręczny -> zwalniam nożny -> P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha ale V70 ka to ciężka krowa(prawie 2t) więc nie wiem czy bym upchał nawet w razie czego

> Czyli holować jednak można?! No nic dobrze wiedzieć, chociaż za często i tak tego pewnie nie będę

> używał, dzięki

Pompa oleju w skrzyni napędzana jest od silnika. Jak holujesz z wyłączonym silnikiem, to skrzynia nie ma praktycznie smarowania.

Holowanie najlepiej z podniesioną osią napędową....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A najlepiej chyba to tak: D -> N -> ręczny -> zwalniam nożny -> P.

za duzo kombinowania. U mnie jest o tyle proste, ze reczny sie sam zaciaga po zgaszeniu auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Hmmm no ale to samo pytanie można by zadać w stosunku do "N" .. czyli właściwie mogło by ono

> potwierdzać że jest on niepotrzebny

...

Jest potrzebny na myjni...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba tylko po to by sobie utrudnic zycie

> zatrzymujesz sie

> i w zaleznosci od miejsca albo P i gasisz albo P i reczny i gasisz

A potem nie dasz rady spuścić z P wink.gif Spróbuj tak zaparkować na sporej górce, to będziesz pomoc drogową wzywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście nałożył się na to jeszcze siedzący tryb pracy, dużo kilometrów za kółkiem (99,9%

> automatami) no i co za tym idzie mało ruchu.

zlosnik2.gif większej bzdury w życiu nie słyszałem rotfl.gif

HanYs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

> Stoimy na hamulcu na D? Czy mozna wrzucić N?

Tylko D chyba ,że stoisz bardzo długo i nie chce ci się trzymać hamulca to P

> 2. Przypadek

> Dojeżdżamy do celu, gasimy auto i chcemy wyjść.

> Najpierw gasimy, a później wrzucamy na P? Czy najpierw na P i dopiero gasimy?

P i gasisz chyba ,że stoisz z albo pod górkę to ręczny , N , pozwalasz się "stoczyć" i wtedy P.

W drugą stronę D i zwalniasz ręczny.

HanYs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A najlepiej chyba to tak: D -> N -> ręczny -> zwalniam nożny -> P.

Kombinacja straszna. Poza tym (przynajmniej u mnie...) między N i P jest jeszcze R grinser006.gif

Ja normalnie po ludzku DNRP, rękaw jak nie na płaskim stoję, puszczam nożny i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.