Skocz do zawartości

[teoretycznie] kiedy wymieniać olej?


konradek

Rekomendowane odpowiedzi

> Zakładając wymianę oleju raz w roku - kiedy najlepiej wymieniać olej?

> Lepiej wymienić przed czy po zimie?

Kiedyś dla silników gaźnikowych zalecano wymianę oleju na wiosnę, żeby olej rozrzedzony częstym odpalaniem na ssaniu zmienić przed latem

Jednak ja bym kombinował w ten sposób żeby wymieniać przed mrozami - wtedy lepiej jest zapalać przy -20st. bo olej nie jest tak gęsty i łatwiej kręci rozrusznik. Poza tym w lecie często silnik się przegrzewa a w zimie nie. Podobno olej starzeje sie właśnie przez przegrzania i oczywiście rozpuszczanie zanieczyszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> żeby to zauważyć musiałbyś przejeździć milion bez wymiany - kolor owszem zmienia się , ale nie

> gestość - zakładając że masz wszystko cacy w silniku i nie miesza ci się z paliwem

e... nie powiedziałbym. Dawno samodzielnie nie zmieniałem oleju bo potem i tak musiałem się fatygować żeby go zdać do utylizacji ale ostatnim razem w cinquecento lotosa 10W40. Gesty jak mazut był a niecały rok miał. Poza tym na silniku 0,7 czuć było wręcz że się lepiej wkręca na świeżym smile.gif

Mieszanie z paliwem rozcieńcza olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na wiosne i na zime

może jeszcze latem i jesienia wink.gif

kurcze jak wy przezywacie i kombinujecie z tak prostą sprawą jak wymiana oleju.

Ludzie o tym zapominają, jeżdżą po kilkadziesiat kkm i jakoś silniki to przetrzymują bez większych probemów.

Ja sam wymieniam olej co 15-18kkm zależy jak mi pasuje, niezależnie od pór roku, wlewam co znajde tańsze w sklepie, byleby spełniało minimane wymagania i jeszcze żadnemu pojazdowi takim traktowaniem nie zaszkodziłem, a trochę kilometrów już mam nastukane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakładając wymianę oleju raz w roku - kiedy najlepiej wymieniać olej?

> Lepiej wymienić przed czy po zimie?

Najlepiej wymieniać terminowo, przy współczesnych olejach pora roku nie ma znaczenia, po roku i przebiegu przykładowo 10 tyś on dalej trzyma swoje parametry, z resztą są one uwarunkowane od stylu jazdy, np olej szybciej traci właściwości, gdy auto użytkowane tylko na krótkich odcinkach. Jak wymieniasz sam, to zrób wtedy, gdy masz ciepło w garażu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakładając wymianę oleju raz w roku - kiedy najlepiej wymieniać olej?

> Lepiej wymienić przed czy po zimie?

Wiosną, tylko w dni parzyste, tylko po godzinie 12-ej i musi być dzień po pełni księżyca hehe.gif Kufa, ale wy macie problemy w życiu rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wymieniam jak przychodzi czas przeglądu - a pytanie zadane na bazie dyskusji w pracy - co lepiej?

jeden ciul

chyba ze jakis mega archaiczny silnik i mega archaiczny olej - to wtedy moze przed zima bym wymienial zeby na zime byl jak najnowszy olej - ale w kazdym innym wypadku to jeden wujek czy wymienisz przed czy na czy po i czy rano czy o polnocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że po zimie w oleju jest więcej paliwa i wody niż w lato. Można by w sumie wyciągnąć z tego wnioski, że lepiej na wiosne. Jednak oleje obecnie są na tyle "nowoczesne", że chyba aż tak zauważalnego wpływu na jego parametry to nie ma, a w ciepłe dni te paliwo i woda duży szybciej wyparuje ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jestem przekonany, że po zimie w oleju jest więcej paliwa i wody niż w lato. Można by w sumie

> wyciągnąć z tego wnioski, że lepiej na wiosne. Jednak oleje obecnie są na tyle "nowoczesne",

> że chyba aż tak zauważalnego wpływu na jego parametry to nie ma, a w ciepłe dni te paliwo i

> woda duży szybciej wyparuje

Ma wpływ.

Woda i paliwo w oleju zmieniają jego parametry.

Więc jeśli ktoś jeździ na krótkich odcinkach, to IMO lepiej zmienić na wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja przy okazji zapytam o jedną rzecz...

zawsze olej zmieniałem co rok lub przebieg...

ale teraz mam taką zagwozdkę, że mam przebieg na oleju ok. 13kkm i tak w 80% w trasie więc raczej nie rozcieńczony paliwem, wodą etc. do tego przy takiej eksploatacji teoretycznie przynajmniej powinien być mniej "zmęczony" niż po tym samym przebiegu w mieście...

książka mówi co 20kkm albo co rok...

i zastanawiam się teraz czy nie przeciągnąć wymiany na wiosnę tym bardziej, że finansowo mi tak pasuje wink.gif

co szanowni myślą na ten temat? wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to i ja przy okazji zapytam o jedną rzecz...

> zawsze olej zmieniałem co rok lub przebieg...

> ale teraz mam taką zagwozdkę, że mam przebieg na oleju ok. 13kkm i tak w 80% w trasie więc raczej

> nie rozcieńczony paliwem, wodą etc. do tego przy takiej eksploatacji teoretycznie przynajmniej

> powinien być mniej "zmęczony" niż po tym samym przebiegu w mieście...

> książka mówi co 20kkm albo co rok...

> i zastanawiam się teraz czy nie przeciągnąć wymiany na wiosnę tym bardziej, że finansowo mi tak

> pasuje

> co szanowni myślą na ten temat?

a co książka mówi ? w większości jest zapis że po mieście i krótkich odcinkach należy wcześniej wymienić

raczej się nie przedłuża "bo auto w trasie" hmm.gif

jakie auto ? benzyny z profilu ?

IMO nic się nie stanie jak przeciągniesz do wiosny ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> focus w benzynie

> tak też i mi się wydaje, ale opinii zasięgnąć warto

ale myślisz że tu ktoś testy robił ?

zresztą po jednej wymianie to co się może stać, skróci się żywotność silnika o 5tyś km ?

kiedyś zapomniałem o wymianie i przejechałem 2lata na oleum, auto żyje i jeździ dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może ktoś na studiach robił?

> wiesz ja staram się nie być tym wszechwiedzącym i czasami lubię posłuchać opinii innych

Spokojnie możesz wymienić nawet latem. Nic się silnikowi ani olejowi w nim nie stanie jak polata nawet dwa lata bez zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.