Skocz do zawartości

Alusy a dojazdówka.


MARS

Rekomendowane odpowiedzi

Auto mam 7 m-cy, a dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad pewną sytuacją facepalm%5B1%5D.gif. Założone są alufelgi, ale do felg stalowych z oponami zimowymi mam dodatkowe nakrętki. Czy nakrętki do alusów i do felg stalowych się różnią? Jeśli tak, to powinienem wozić ze sobą te dodatkowe nakrętki, aby móc przykręcić dojazdówkę. Autem jeździ żona, więc jakoś się nad tym prędzej nie zastanawiałem icon_rolleyes.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto mam 7 m-cy, a dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad pewną sytuacją . Założone są

> alufelgi, ale do felg stalowych z oponami zimowymi mam dodatkowe nakrętki. Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią? Jeśli tak, to powinienem wozić ze sobą te dodatkowe

> nakrętki, aby móc przykręcić dojazdówkę. Autem jeździ żona, więc jakoś się nad tym prędzej nie

> zastanawiałem .

jeśli osadzenie w feldze jest inne to tak, powinieneś wozić na zmiane. Zapytaj wulkanizatora, prawde ci powie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto mam 7 m-cy, a dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad pewną sytuacją . Założone są

> alufelgi, ale do felg stalowych z oponami zimowymi mam dodatkowe nakrętki. Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią? Jeśli tak, to powinienem wozić ze sobą te dodatkowe

> nakrętki, aby móc przykręcić dojazdówkę. Autem jeździ żona, więc jakoś się nad tym prędzej nie

> zastanawiałem .

Jak zawsze w życiu - to zależy smile.gif

Np. w Hondzie jezeli masz OEM alusy to przykręca się je takimi samymi nakrętkami co stalówki i dojazdówkę (gniazdo sferyczne). Jak masz felgi nieoryginalne to mają one gniazdo stożkowe i trzeba mieć inne nakrętki a co za tym idzie, razem z zapasem zestaw nakrętek na "w razie czego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto mam 7 m-cy, a dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad pewną sytuacją . Założone są

> alufelgi, ale do felg stalowych z oponami zimowymi mam dodatkowe nakrętki. Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią? Jeśli tak, to powinienem wozić ze sobą te dodatkowe

> nakrętki, aby móc przykręcić dojazdówkę. Autem jeździ żona, więc jakoś się nad tym prędzej nie

> zastanawiałem .

Nad tym samym ostatnio myslałem, najlepiej na wulkanizacji zapytać/sprawdzić, chociaz u mnie akurat zdaje sie ze te do alu mają po prostu mniejszy łeb zeby weszły ładnie w gniazda srub w alufeldze, bo te od stalowych by się nie zmiescily, lub klucz by juz sie nie zmiesci.

ps. z podobnych tematow - jak masz srubki antykradziezowe - nie zapomnij wozic ze sobą przejsciowki biglaugh.gifbiglaugh.gifbiglaugh.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sytuacja widziana na własne oczy w firmowym pugu 407, gość wpadł w dziurę, zgiął alufelgę, zeszło powietrze, założył fabryczne pełnowymiarowe koło zapasowe na feldze stalowej, przykręcił nakrętkami od alufelg...

miał farta, że nie jechał szybko w zakrętach, bo nakrętki były dosłownie minimalnie większej średnicy od otworów w feldze, na moje oko to jakby na rękawie zawinął felga by przeszła przez nakrętki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią?

Jeżeli jest to felga aluminiowa która była fabrycznie na samochodzie, to nakrętki powinny pasować do dojazdówki.

Ja tak mam z mazdą 2. Nakrętki od felg oryginalnych pasują do dojazdówki, a od falg "dezent" na których mam zimówki juz nie pasują, bo felga jest grubsza, a nakrętka ma płytszy gwint.

Jak zakładam zimówki, muszę 4 nakętki wrzucuć do samochodu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli jest to felga aluminiowa która była fabrycznie na samochodzie, to nakrętki powinny pasować

> do dojazdówki. ...

Alusy są fabryczne. Koła zimowe też brałem w komplecie, ale nie jestem na 100% pewien, czy są one "fabryczne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko "oryginalne", więc po co dostałem dodatkowy komplet nakrętek? Zaraz skoczę do garażu

> oblukać nakrętki na alusach i te dodatkowe.

jak to Ford to oni tak maja. Masz osobne do alu i stalowek. Za 20 lat moze wpadna na to, ze mozna inaczej zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak to Ford to oni tak maja. Masz osobne do alu i stalowek. Za 20 lat moze wpadna na to, ze mozna

> inaczej

Nowa Fiesta ( po lifcie ). Pozostaje dylemat, czy nakrętki od alusów ( które jeszcze są założone ) będą dobre do przykręcenia dojazdówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto mam 7 m-cy, a dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad pewną sytuacją . Założone są

> alufelgi, ale do felg stalowych z oponami zimowymi mam dodatkowe nakrętki. Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią? Jeśli tak, to powinienem wozić ze sobą te dodatkowe

> nakrętki, aby móc przykręcić dojazdówkę. Autem jeździ żona, więc jakoś się nad tym prędzej nie

> zastanawiałem .

Ja woże inne śruby do koła zapasowego ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w fordzie oryginalne alu są przykręcane nakrętkami z kołnierzem aluminiowym. Przykręcenie tym

> stalówki skonczy sie zniszczeniem kołnierza.

I to jest najprawdziwsza odpowiedź. Sprawdziłem u siebie i teraz mam przykręcone pełne nakrętki, a te do stalowych felg są przelotowe. Jutro wrzucę te dodatkowe nakrętki do auta, bo jak żonka złapie gumę, to będę musiał kupić nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto mam 7 m-cy, a dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad pewną sytuacją . Założone są

> alufelgi, ale do felg stalowych z oponami zimowymi mam dodatkowe nakrętki. Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią? Jeśli tak, to powinienem wozić ze sobą te dodatkowe

> nakrętki, aby móc przykręcić dojazdówkę. Autem jeździ żona, więc jakoś się nad tym prędzej nie

> zastanawiałem .

W toyocie mam inne nakrętki do stalówek zimowych/zapasu i inne do alusów. W bagażniku latem jeździ 5 nakrętek zimowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W toyocie mam inne nakrętki do stalówek zimowych/zapasu i inne do alusów. W bagażniku latem jeździ

> 5 nakrętek zimowych.

Też tak mam. Drugi komplet jeździ w bagażniku bo różnią się kołnierzami. A to jeszcze pół biedy.

Kiedyś brat miał alu w Punto I i tam były dłuższe śruby. Rano pod domem brak powietrza to zapas z bagażnika (na tył) przykręcił na maksa i jedzie a tu klap-klap-klap.

Śruby wkręciły się do końca otworu w bębnie i nie trzymały felgi zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Czy nakrętki do

> alusów i do felg stalowych się różnią?

Śruby i nakrętki do mocowania kół dobiera się według 4 prostych zasad.

1.Według rodzaju gniazda w feldze, które mogą być stożkowe lub kuliste. Śruba musi mieć identyczny kształt co gniazdo, ponieważ w innym przypadku felga będzie zamocowana punktowo i może to doprowadzić do odkręcenia koła.

2. Według skoku oraz średnicy gwintu np. M12 x 1,25 lub M12 x 1,5. Zależy od modelu auta.

3. Według długości śruby. Prawidłowo dobrana śruba powinna wykonać minimum 7 pełnych obrotów. Zaznaczam, że wartość ta, do konkretnego auta i do konkretnej śruby może być inna, ale jeżeli nie mamy pewności, to warto chociaż zapamiętać właśnie te 7 obrotów. Zbyt krótka śruba grozi zerwaniem gwintu, zbyt długa będzie wystawać i korodować, przez co moga być problemy z odkręceniem.

4. Według rozmiaru klucza.

Jak ktoś kupuje używane auto, to warto sprawdzić, bo nigdy nie wiadomo co mu tam poprzednik albo handlarz wkręcił. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.