Skocz do zawartości

Solary - sens jest czy nie ma?


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

hmm.gif

Za tydzień wchodzi na budowę hydraulik. Wczoraj z nim rozmawiałem na temat instalacji solarów. Ja nie widzę w tym sensu ekonomicznego, hydraulik też w sumie odradza (mimo, że więcej by zarobił zlosnik.gif).

Instalacja solarna miała by ogrzewać wodę, czyli jak mamy słońce piec się wyłącza a ciepła woda leci z kranu. Piec na gaz ziemny....

IMO koszt instalacji (c.a. 10 kpln) będzie się zwracał przez dłuuuuugie lata, a do tego podobno co kilka lat trzeba w tym coś wymieniać (jakiś płyn niewiem.gif)

Ale może ktoś mnie przekona....mam tydzień na podjęcie decyzji zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za tydzień wchodzi na budowę hydraulik. Wczoraj z nim rozmawiałem na temat instalacji solarów. Ja

> nie widzę w tym sensu ekonomicznego, hydraulik też w sumie odradza (mimo, że więcej by zarobił

> ).

> Instalacja solarna miała by ogrzewać wodę, czyli jak mamy słońce piec się wyłącza a ciepła woda

> leci z kranu. Piec na gaz ziemny....

> IMO koszt instalacji (c.a. 10 kpln) będzie się zwracał przez dłuuuuugie lata, a do tego podobno co

> kilka lat trzeba w tym coś wymieniać (jakiś płyn )

> Ale może ktoś mnie przekona....mam tydzień na podjęcie decyzji

kiedyś robione były wyliczenia na HP

jak nie robisz tego po znajomości i totalnie po kosztach to się nie opłaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli i tak masz gaz i nawet jak nie grzejesz centralnego płacisz wszystkie abonamenty i opłaty stałe, to solary imho zupełnie się nie opłacają. Zaoszczędzisz tyle, co samego gazu na ogrzanie wody do mycia. Nigdy się to nie zwróci imho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalezy od konkretnego przypadku. Jesli masz juz np zbiornik buforowy to koszta nie powalaja. Jak ktos ma duza rodzine, pensjonat, basen albo moze tego uzyc jako zamiennik pieca latem (np pozwoli to na wygaszenie pieca na paliwa stale) to moze sie to oplacac. Piszac oplacac mam na mysli niekoniecznie tylko wymiar finansowy.

Sporo osob woli wydac wiecej (majac teraz na to srodki) a zmniejszyc sobie miesieczne koszty utrzymania.

Ja przy 2 osobach w domu zrezygnowalem mimo posiadania zbiornika buforowego przystosowanego do wsplpracy z solarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zalezy od konkretnego przypadku. Jesli masz juz np zbiornik buforowy to koszta nie powalaja. Jak

> ktos ma duza rodzine, pensjonat, basen albo moze tego uzyc jako zamiennik pieca latem (np

> pozwoli to na wygaszenie pieca na paliwa stale) to moze sie to oplacac. Piszac oplacac mam na

> mysli niekoniecznie tylko wymiar finansowy.

> Sporo osob woli wydac wiecej (majac teraz na to srodki) a zmniejszyc sobie miesieczne koszty

> utrzymania.

> Ja przy 2 osobach w domu zrezygnowalem mimo posiadania zbiornika buforowego przystosowanego do

> wsplpracy z solarami.

Na razie nie mam żadnego zbiornika - hydraulik dopiero zacznie swoją pracę i skompletuje potrzebne rzeczy.

Rodzinę mam 2+2, basenu niestety nie będzie zlosnik.gif. Czyli dobrze podejrzewałem, że nie ma to wielkiego sensu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli i tak masz gaz i nawet jak nie grzejesz centralnego płacisz wszystkie abonamenty i opłaty

> stałe, to solary imho zupełnie się nie opłacają. Zaoszczędzisz tyle, co samego gazu na

> ogrzanie wody do mycia. Nigdy się to nie zwróci imho.

ok.gif utwierdzacie w podjęciu słusznej decyzji z rezygnacji z tego urządzenia ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt instalacji do czasu zwrotu inwestycji wychodzi na minus bo zwraca się po ok. 10 latach a solary trzeba wymieniać co około 8 lat.

Dla mnie niezłym wyznacznikiem jest mój sąsiad, który handluje solarami. Zgadnij ile ma solarów na dachu? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za tydzień wchodzi na budowę hydraulik. Wczoraj z nim rozmawiałem na temat instalacji solarów. Ja

> nie widzę w tym sensu ekonomicznego, hydraulik też w sumie odradza (mimo, że więcej by zarobił

> ).

> Instalacja solarna miała by ogrzewać wodę, czyli jak mamy słońce piec się wyłącza a ciepła woda

> leci z kranu. Piec na gaz ziemny....

> IMO koszt instalacji (c.a. 10 kpln) będzie się zwracał przez dłuuuuugie lata, a do tego podobno co

> kilka lat trzeba w tym coś wymieniać (jakiś płyn )

> Ale może ktoś mnie przekona....mam tydzień na podjęcie decyzji

Jak masz gaz to widzisz ile placisz miesiecznie w miesiacach kwiecien - pazdziernik, to glownie idzie na ogrzanie wody. Dowiedz sie o koszt solarow, sprawdz program doplat w gminie, odejmij zuzywany gaz x dajmy na to 10lat i zobaczysz czy bedzie na plus czy na minus.

IMO jest sens sie nad tym zastanowic a kalkulacja zalezy od wielkosci rodziny i programu dofinansowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będą zakładać w 2014 r, koszt 1800 zł smile.gif na 5 osób resztę dofinansuje gmina i UE z jakiegoś tam programu. Za takie pieniądze to chyba warto ale jak bym miał zapłacić 100% to pewnie bym nie założył (zbyt długi okres zwrotu inwestycji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie będą zakładać w 2014 r, koszt 1800 zł na 5 osób resztę dofinansuje gmina i UE z jakiegoś

> tam programu. Za takie pieniądze to chyba warto ale jak bym miał zapłacić 100% to pewnie bym

> nie założył (zbyt długi okres zwrotu inwestycji).

Jeśli to koszt całościowy z np. odsetkami to wygląda na inwestycję opłacalną.

U mnie progiem opłacalności było max 2500zł przy 3 osobach. Niestety nie miałem takiej oferty jak Ty i pozostałem przy gazie ziemnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli to koszt całościowy z np. odsetkami to wygląda na inwestycję opłacalną.

> U mnie progiem opłacalności było max 2500zł przy 3 osobach. Niestety nie miałem takiej oferty jak

> Ty i pozostałem przy gazie ziemnym.

Nie ma tam odsetek bo inny program bez kredytowy smile.gif

tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak masz gaz to widzisz ile placisz miesiecznie w miesiacach kwiecien - pazdziernik, to glownie

> idzie na ogrzanie wody. Dowiedz sie o koszt solarow, sprawdz program doplat w gminie, odejmij

> zuzywany gaz x dajmy na to 10lat i zobaczysz czy bedzie na plus czy na minus.

> IMO jest sens sie nad tym zastanowic a kalkulacja zalezy od wielkosci rodziny i programu

> dofinansowania.

Nic nie widzę, bo w domu jeszcze nie mieszkam. Nie mam też jeszcze gazu dociągniętego do tego budynku, ale to bedzie wiosną. To jest nowy dom, na razie w stanie surowym, instalacje dopiero beda wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może "coś" na potwierdzenie Twoich słów

Czytałem na ten temat dosyć dużo jak miałem na tapecie dom w trakcie budowy. Wiele razy pojawiała się ta wersja, że zwrot dłużej trwa niż "ważność" solarów czy też jakiegoś czynnika w nich, który i tak jest kluczowy w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czytałem na ten temat dosyć dużo jak miałem na tapecie dom w trakcie budowy. Wiele razy pojawiała

> się ta wersja, że zwrot dłużej trwa niż "ważność" solarów czy też jakiegoś czynnika w nich,

> który i tak jest kluczowy w cenie.

...no ale pisałeś że solary trzeba wymieniać co 8 lat, a nie o czynniku którego cena notabene wcale nie jest kluczowa do ceny zestawu.

nadal czekam na jakiś dowód Twoich słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...no ale pisałeś że solary trzeba wymieniać co 8 lat, a nie o czynniku którego cena notabene wcale

> nie jest kluczowa do ceny zestawu.

> nadal czekam na jakiś dowód Twoich słów.

Nie chce mi się szukać artykułów w sieci a było tego sporo. Nie wierzysz to nie, nie zmuszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chce mi się szukać artykułów w sieci a było tego sporo. Nie wierzysz to nie, nie zmuszam.

Nie chodzi o to że nie wierzę, ale gdyby solary miały 8 lat trwałości to nikt by ich nie zakładał, a na pewno nikt nie dałby 10 tysiaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za tydzień wchodzi na budowę hydraulik. Wczoraj z nim rozmawiałem na temat instalacji solarów. Ja

> nie widzę w tym sensu ekonomicznego, hydraulik też w sumie odradza (mimo, że więcej by zarobił

> ).

> Instalacja solarna miała by ogrzewać wodę, czyli jak mamy słońce piec się wyłącza a ciepła woda

> leci z kranu. Piec na gaz ziemny....

> IMO koszt instalacji (c.a. 10 kpln) będzie się zwracał przez dłuuuuugie lata, a do tego podobno co

> kilka lat trzeba w tym coś wymieniać (jakiś płyn )

> Ale może ktoś mnie przekona....mam tydzień na podjęcie decyzji

Nie opłaca się. Najlepiej działają latem, gdy podgrzanie wody i tak jest tańsze. A do tego latem nie potrzebujesz hektolitrów ciepłej wody. Zimą natomiast działają rzadko i słabo.

Było miliony wyliczeń z których zawsze wychodzi, że jak nie masz basenu to system nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie opłaca się. Najlepiej działają latem, gdy podgrzanie wody i tak jest tańsze. A do tego latem

> nie potrzebujesz hektolitrów ciepłej wody.

Dlaczego latem taniej ? Latem akurat ciepłej wody u mnie idzie więcej (upały i częstsze branie prysznica). No chyba że ktoś się nie myje grinser006.gif

....a może warto pomyśleć o pralce z poborem ciepłej wody hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego latem taniej ? Latem akurat ciepłej wody u mnie idzie więcej (upały i częstsze branie

> prysznica). No chyba że ktoś się nie myje

Ja latem kąpię się częściej, ale w chłodniejszej wodzie, więc może o to chodzi.

> ....a może warto pomyśleć o pralce z poborem ciepłej wody

A to już szukanie zastosowania na siłę zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> otoz to

> u moich rodzicieli przy wspolfinansowaniu przez gmine koszt takiej instalacji 1600 zl - a to uwazam

> ze jest bardzo warte rozwazenia

Dostał ktoś kasę z gminy ??

W Ożarowie Maz. obiecywali 50%, później 30% a na koniec powiedzieli że być może zwrócą 15% po zrealizowaniu samemu i przedstawieniu faktur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem rachunki za miesiące bez grzania domu - od 300 do 400zł co drugi miesiąc. W tym oczywiście opłaty stałe, które i tak byś płacił, no i gotowanie (kuchnia gazowa). Podejrzewam, że więcej niż 100zł miesięcznie byś nie oszczędził. ok.gif

I pewnie te solary coś tam prądu ciągną. icon_rolleyes.gif

Rodzinka 2+2. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdziłem rachunki za miesiące bez grzania domu - od 300 do 400zł co drugi miesiąc. W tym

> oczywiście opłaty stałe, które i tak byś płacił, no i gotowanie (kuchnia gazowa). Podejrzewam,

> że więcej niż 100zł miesięcznie byś nie oszczędził.

> I pewnie te solary coś tam prądu ciągną.

> Rodzinka 2+2.

U mnie płyta będzie indukcyjna, gaz do ogrzewania (+jako wspomaganie i jak mi się zachce rozpalić zlosnik.gif kominek z płaszczem wodnym). Solary prądu raczej tez potrzebują, bo jakaś pompka musi być w obiegu. Czyli zakładając, że stówa oszczędności na 2 miesiące, co daje 50zł na miesiąc, to koszt instalacji (materiały i robocizna) solarów zwróci mi się po ... ponad 15 latach zlosnik.gif. Nie wchodzę w to nono.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic nie widzę, bo w domu jeszcze nie mieszkam. Nie mam też jeszcze gazu dociągniętego do tego

> budynku, ale to bedzie wiosną. To jest nowy dom, na razie w stanie surowym, instalacje dopiero

> beda wykonane.

To zostaw sobie mozliwosc dolozenia. Ja tak robie, mam w kominie puste piony + naczyznie zbiorcze i sterowanie bedzie mialo mozliwosc wspolpracy z solarami, a czy zaloze ... jak bede mieszkal to policze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zostaw sobie mozliwosc dolozenia. Ja tak robie, mam w kominie puste piony + naczyznie zbiorcze i

> sterowanie bedzie mialo mozliwosc wspolpracy z solarami, a czy zaloze ... jak bede mieszkal to

> policze.

Myślałem nad tym, by tak zrobić. Jednak chyba dam sobie spokój, bo chcę zrobić wszystko na gotowo, przeprowadzic się i zapomnieć o budowie zlosnik.gif Czego nie zrobię od razu, potem na 99% tego nie będę przerabiał.

Czy realne jest, że ceny podzespołów instalacji tak stanieją, a gaz tak zdrożeje, że inwestycja będzie się zwracać powiedzmy max 5 lat?? Nie sądzę... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślałem nad tym, by tak zrobić. Jednak chyba dam sobie spokój, bo chcę zrobić wszystko na gotowo,

> przeprowadzic się i zapomnieć o budowie Czego nie zrobię od razu, potem na 99% tego nie będę

> przerabiał.

> Czy realne jest, że ceny podzespołów instalacji tak stanieją, a gaz tak zdrożeje, że inwestycja

> będzie się zwracać powiedzmy max 5 lat?? Nie sądzę...

Ale właśnie jeżeli przygotujesz sobie puste piony instalacyjne, to będziesz miał możliwość w przyszłości dodania instalacji bez rozkuwania ścian, niezależnie czy będą to solary, czy hdmiwwersjidziesięćplus wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślałem nad tym, by tak zrobić. Jednak chyba dam sobie spokój, bo chcę zrobić wszystko na gotowo,

> przeprowadzic się i zapomnieć o budowie Czego nie zrobię od razu, potem na 99% tego nie będę

> przerabiał.

> Czy realne jest, że ceny podzespołów instalacji tak stanieją, a gaz tak zdrożeje, że inwestycja

> będzie się zwracać powiedzmy max 5 lat?? Nie sądzę...

Z tym to do wróżki, ale imho jest to realne, gaz drożeje (w perspektywie kilku lat), ceny produktów typu solary spadają, pytanie jeszcze jak będzie z dopłatami - lobby jest silne, więc pewnie będą.

Odnośnie przygotowania to tj pisze kolega poniżej, dokładnie mi o to chodziło, robisz dodatkowe piony w kominie czy to w ścianie, rurze - zawsze potem się to może przydać czy to na kable, coby na dachu jakąś antenę postawić, czy solary.

Mój tata chciał w 17-letnim domu (czyli nie takim starym) dołożyć solary, bo mu się to kalkuluje, ale nie zdecydował się, bo by musiał albo kupę ścian rozwalić albo szpecić elewację i dach tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mały pobór wody, to się nie opłaca.

Ale

- chcesz napełnic latem wodą basen w ogrodzie dla dzieci... zamiast gazu masz solary

- możesz sobie myć auto w ciepłej wodzie - nie musisz grzac gazem

- lubisz się kąpać latem więcej - też taniej

Poza tym, na AK ludzie nawet samochody kupują takie, co by im wartość nie spadła. To jest rzecz poprawiająca komfort - bufor jest cały czas nagrzewany, a gazu zużywasz dużo mniej. Słońce nigdy nie zdrożeje, ruskie też nie odetną.

15 lat koszt zwrotu... Ja wiem czy dużo/mało ? Jakby nie było, dom też się nie "zwraca"...

Jeśli jesteś pesymistycznie nastawiony, to zostawiłbym sobie pusty pion bądź poprowadził 2 - 3 rurki i ewentualnie jakiś przewód oraz miejsce w kotłowni na większy bufor. Może sięprzydać, nie musi, a jeść nie woła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale

> - chcesz napełnic latem wodą basen w ogrodzie dla dzieci... zamiast gazu masz solary

> - możesz sobie myć auto w ciepłej wodzie - nie musisz grzac gazem

> - lubisz się kąpać latem więcej - też taniej

Kolego, ale zapomniałeś, że na początku za to wszystko trzeba zapłacic. hehe.gif

> Poza tym, na AK ludzie nawet samochody kupują takie, co by im wartość nie spadła. To jest rzecz

> poprawiająca komfort

Czym się różni (w kontekście komfortu) woda zagrzana w solarach od wody zagrzanej w zasobniku? grinser006.gif

> - bufor jest cały czas nagrzewany, a gazu zużywasz dużo mniej.

Ale j.w. - na początku skredytowałeś ten zaoszczędzony gaz.

> Słońce nigdy nie zdrożeje, ruskie też nie odetną.

To faktycznie jest argument. ok.gif

> 15 lat koszt zwrotu... Ja wiem czy dużo/mało ? Jakby nie było, dom też się nie "zwraca"...

Ale w domu sie mieszka. Czy z solarami, czy bez nich. ok.gif

15 lat zwrotu, a ew. naprawy wymiany wcześniej - słaby deal. grinser006.gif

> Jeśli jesteś pesymistycznie nastawiony, to zostawiłbym sobie pusty pion bądź poprowadził 2 - 3

> rurki i ewentualnie jakiś przewód oraz miejsce w kotłowni na większy bufor. Może sięprzydać,

> nie musi, a jeść nie woła.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koszt instalacji do czasu zwrotu inwestycji wychodzi na minus bo zwraca się po ok. 10 latach a

> solary trzeba wymieniać co około 8 lat.

Możesz dać jakiś przykład z praktyki? Póki co to bzdura wink.gif

Wymienia się płyn solarny i to raz na 5 lat.

Z kosztów użytkowania to oczywiście pompa płynu solarnego, może jakies ubezpieczenie na wypadek gradobicia choć nie powinno się nic solarom stać. Przegląd instalacji wykonuje się raz na 2 lata -koszt jakieś 200-300 PLN.

Jak nie masz kasy to dawaj tylko gaz...przynajmniej będzie bezobsługowo. Jak masz trochę więcej budżetu to zrób hybrydę. Ciekawe kto Ci zagwarantuje stałe ceny gazu na 15-20 lat. Słońce masz za darmo więc ewentualnie będziesz mniej płacić w całkowitym rozrachunku. Wg mojej kalkulacji prosty okres zwrotu z inwestycji wyniesie 9 lat, przy IRR 14%. Jeżeli jesteś w stanie pomnażać pieniądz w lepszy sposób to nie wydawaj na solary smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja latem kąpię się częściej, ale w chłodniejszej wodzie, więc może o to chodzi.

Używamy zwykle chłodniejszej wody a woda w sieci jest też cieplejsza więc mniej energii idzie na jej podgrzanie.

Zresztą CWU to jest tak naprawdę mały procent zużycia gazu w porównaniu z CO.

Przykładowo u mnie rachunek za 2 miesiące latem (CWU i kuchnia) to ok. 100zł/miesiąc. Zimą jest to ok. 600. Gołym okiem widać gdzie należałoby szukać oszczędności.

> A to już szukanie zastosowania na siłę

Można też spłukiwać ciepłą wodą w toalecie. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A z innej beczki - jakby tak dogrzewac CWU albo CO fotowoltaiką - w dzien by sobie ladowala

> akumulator a wieczorem dogrzewało CO, albo CWU. hmm

Tylko, że wydajność (sprawność) fotowoltaiki jest z 10 razy gorsza od paneli grinser006.gif

Ceny też wyższe więc ogólnie opłacalność jeszcze słabsza zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Używamy zwykle chłodniejszej wody a woda w sieci jest też cieplejsza więc mniej energii idzie na

> jej podgrzanie.

> Zresztą CWU to jest tak naprawdę mały procent zużycia gazu w porównaniu z CO.

> Przykładowo u mnie rachunek za 2 miesiące latem (CWU i kuchnia) to ok. 100zł/miesiąc. Zimą jest to

ile osób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dostał ktoś kasę z gminy ??

> W Ożarowie Maz. obiecywali 50%, później 30% a na koniec powiedzieli że być może zwrócą 15% po

> zrealizowaniu samemu i przedstawieniu faktur.

u mnie wyglada to tak ze podpisujesz umowe z gmina

gmina ma wykonawce ktory robi cala instalacje a ja place tylko chyba 15% (nie pamietam dokladnie tego procentu, pamietam kwote)

jest ograniczenie takie ze nie moge zrezygnowac (zdemontowac) tej instalacji przez chyba 5 lat - nikogo nie interesuje czy bede uzywal czy nie - jezeli przed uplywem okresu zastrzezonego zrezygnuje to pokrywam koszt proporcjonalnie do okresu jaki pozostal do konca okresu zastrzezonego

wiec realnie nie wykladam na calosc i dopiero staram sie o dotacje a od razu place tylko swoja czesc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 15 lat koszt zwrotu... Ja wiem czy dużo/mało ? Jakby nie było, dom też się nie "zwraca"...

mozna polemizowac

8 lat temu koszt dom pod klucz zamknal sie kwota ktora stanowi teraz zaledwie ok 35% obecnej wartosci - wiec przebitka niczego sobie nawet doliczajac koszty utrzymania przez te 8 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie wyglada to tak ze podpisujesz umowe z gmina

> gmina ma wykonawce ktory robi cala instalacje a ja place tylko chyba 15% (nie pamietam dokladnie

> tego procentu, pamietam kwote)

> jest ograniczenie takie ze nie moge zrezygnowac (zdemontowac) tej instalacji przez chyba 5 lat -

> nikogo nie interesuje czy bede uzywal czy nie - jezeli przed uplywem okresu zastrzezonego

> zrezygnuje to pokrywam koszt proporcjonalnie do okresu jaki pozostal do konca okresu

> zastrzezonego

> wiec realnie nie wykladam na calosc i dopiero staram sie o dotacje a od razu place tylko swoja

> czesc

A co będzie, gdy w ciągu tych 5 lat sprzedasz dom?

dranio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze skredytowałem, ale, jak to mówią, od przybytku głowa nie boli - jak ciepłą wodę mamy latem "darmo" (w sumie jej podgrzanie), to chętniej po nią sięgamy. Tymczasem kocioł gazowy sobie smacznie śpi grinser006.gif

Niemniej, wykonanie niedrogiej w sumie instalacji oszczędzi późniejszych kłopotów przy ewentualnej zmianie decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, ze skredytowałem, ale, jak to mówią, od przybytku głowa nie boli - jak ciepłą wodę mamy latem

> "darmo" (w sumie jej podgrzanie), to chętniej po nią sięgamy. Tymczasem kocioł gazowy sobie

> smacznie śpi

A nie jest tak, że kocioł którego używamy tylko w sezonie grzewczym szybciej się zużywa ?

Coś jak z autami, lepiej żeby był stale w ruchu (mniejszym lub większym) niż działał tylko okresowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, ze skredytowałem, ale, jak to mówią, od przybytku głowa nie boli

Ale od braku gotówki w portfelu może zaboleć. grinser006.gif

Jak ktoś przy wykańczaniu zaczyna pięć razy oglądać każdą złotówkę, to dodatkowe xx tzł może ciut uwierać. ok.gif

> - jak ciepłą wodę mamy latem

> "darmo" (w sumie jej podgrzanie), to chętniej po nią sięgamy.

Ale to trochę na zasadzie - korzystam, bo musze uzasadnić sens założenia. grinser006.gif

Przy temp., przy których dzeici się pluskały w basenie, woda nagrzewała się sama w niedługim czasie. ok.gif

> Tymczasem kocioł gazowy sobie

> smacznie śpi

> Niemniej, wykonanie niedrogiej w sumie instalacji oszczędzi późniejszych kłopotów przy ewentualnej

> zmianie decyzji.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.