Skocz do zawartości

Wyważenie kół - gwarancja.


amazaque

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy samochód, odebrany dwa tygodnie temu, 350 km przebiegu. Opony zimowe gratis założone przez dilera na fabryczne felgi. Na autostradzie nie da się przekroczyć 80 km/h bo wibracje powodują przemieszczanie się kości twarzoczaszki, nie mówiąc o wypadaniu plomb z zębów. Mam dwie możliwości - jechać do serwisu (spalę benzyny za 50 złotych), albo za tyle samo wyważyć koła (porządnie) w serwisie opon za rogiem. Szlag mnie trafia, ale jakoś trzeba żyć grinser006.gif. Czy takie objawy to "tylko" źle wyważone koła, czy może to być cokolwiek innego? Może się czepiam, ale samochód jak by trochę ściąga w lewą stronę i trzeba minimalnie kontrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami bywa tak, że zbieżność jest niewłaściwa od początku. Powinni to sprawdzić podczas przeglądu "zerowego" i ustawić właściwą. Do 500 km masz na to gwarancję, muszą to zrobić w ramach gwarancji. Co do wyważenia - gwarancji nie ma. Lepiej zrobić to w jakimś porządnym warszacie, zapłacisz 50 zł, ale będziesz miał spokój, lepsze to, niż bujać się z ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czasami bywa tak, że zbieżność jest niewłaściwa od początku. Powinni to sprawdzić podczas przeglądu

> "zerowego" i ustawić właściwą. Do 500 km masz na to gwarancję, muszą to zrobić w ramach

> gwarancji. Co do wyważenia - gwarancji nie ma. Lepiej zrobić to w jakimś porządnym warszacie,

> zapłacisz 50 zł, ale będziesz miał spokój, lepsze to, niż bujać się z ASO.

Zależy od samochodu - np. u nas Lexus przez rok i 12 tys.mil wyważy i ustawi zbieżność za darmo. A BMW przez trzy lata i 36 tys. mil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na zerowym to się poziom oleju i płynu w spryskiwaczu sprawdza

Mi po tygodniu jak reklamowałem słabe sikanie spryskiwaczy wymienili pompkę, ale płynu już nie nalali, a oddając na serwis miałem pełny zbiornik facepalm%5B1%5D.gif. Że dalej źle sika już nie wspomnę facepalm%5B1%5D.gif. Mówili, żeby nie kupować Renaulta. Nie posłuchałem - chciałem złamać panujący stereotyp, ale się nie udało. Stracę na tym, ale oni proporcjonalnie dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy od samochodu - np. u nas Lexus przez rok i 12 tys.mil wyważy i ustawi zbieżność za darmo. A

> BMW przez trzy lata i 36 tys. mil.

Jak Twoja wypowiedz ma sie do EU warunkow?

Zapewne nijak, a kolega ma problem w PL i nie dotyczy Lexa ani BMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 lata walczyłem z wibracjami, po drodze odwiedziłem z 5 razy wulkanizatorów, a dzisiaj dopiero na teście drogowym na Hunterze wyszło, że felga jest krzywa i jedna opona wadliwa co powodowało wibracje. Żaden wulkanizator na zwykłej wyważarce tego nie wyłapał... sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czasami bywa tak, że zbieżność jest niewłaściwa od początku. Powinni to sprawdzić podczas przeglądu

> "zerowego" i ustawić właściwą.

Raczysz żartować hehe.gif

> Do 500 km masz na to gwarancję, muszą to zrobić w ramach

> gwarancji.

Otóż to.

> Co do wyważenia - gwarancji nie ma.

Oczywiście, że jest w przypadku nowych samochodów.

> Lepiej zrobić to w jakimś porządnym warszacie,

> zapłacisz 50 zł, ale będziesz miał spokój, lepsze to, niż bujać się z ASO.

W tym konkretnym przypadku szybciej będzie zrobić za rogiem. Jednakże jeśli jest problem z wyważeniem kół w nowym samochodzie to właśnie jest gwarancja 500km na to. Na przeglądzie przedsprzedażnym nie sprawdza się geometrii (tego by jeszcze brakowało) tak samo, jak nie sprawdza się punktów bazowych nadwozia czy jest proste. PDI polega na zdjęciu blokad transportowych, uzupełnieniu bezpieczników, konfiguracji systemu, aktywacji funkcji i zrobieniu dewaxa. Ewentualnie na doposażeniu pojazdu, jeśli klient coś sobie dobierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PDI polega na zdjęciu blokad

> transportowych, uzupełnieniu bezpieczników, konfiguracji systemu, aktywacji funkcji i

> zrobieniu dewaxa.

Co to jest dewax hmm.gif

I jeszcze jedno-o co chodzi z uzupełnianiem bezpieczników, w fabryce zapomnieli włożyć czy po drodze wyparowały hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to jest dewax

Karoseria pokryta jest specjalną, natłuszczająco-zabezpieczającą powłoką, czymś w rodzaju wosku. Dewax polega na jej usunięciu przed wydaniem samochodu.

> I jeszcze jedno-o co chodzi z uzupełnianiem bezpieczników, w fabryce zapomnieli włożyć czy po

> drodze wyparowały

Nie wszystkie są włożone, chodzi o ochronę akumulatora. Podczas przeglądu przedsprzedażnego uzupełnia się je i konfiguruje elektronikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Karoseria pokryta jest specjalną, natłuszczająco-zabezpieczającą powłoką, czymś w rodzaju wosku.

> Dewax polega na jej usunięciu przed wydaniem samochodu.

To się jakimś rozpuszczalnikiem zmywa? Wszystkie firmy to stosują, czasami widać w transporcie auta pod jakimiś pokrowcami/foliami hmm.gif

> Nie wszystkie są włożone, chodzi o ochronę akumulatora. Podczas przeglądu przedsprzedażnego

> uzupełnia się je i konfiguruje elektronikę.

No, ok, ale czy nie lepiej byłoby zdjąć klemę na akumulatorze jeszcze w fabryce grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czasami widać w transporcie auta pod jakimiś pokrowcami/foliami

W przypadku niektórych marek stosuje się zabezpieczenia z folii w miejscach najbardziej narażonych na odpryski - w końcu nieraz takie auto jedzie na ciężarówce na otwartej naczepie i kilkaset kilometrów. Czasem też nakłada się zabezpieczenia na koła (felgi aluminiowe) mające postać takich "talerzy" z tworzywa, które mają "uratować" felgę przy ewentualnym kontakcie z krawędzią naczepy, itp.

> No, ok, ale czy nie lepiej byłoby zdjąć klemę na akumulatorze jeszcze w fabryce

Samochód musi w fabryce wjechać na wagon transportowy/naczepę,być może potem musi zjechać i wjechać na inny środek transportu (po drodze może być nawet i statek w skrajnym przypadku), potem u delaera też jakoś musi zjechać z ciężarówki, dotrzeć na plac, itd. - a wcale nie ma gwarancji, że zostanie odebrany za 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nowy samochód, odebrany dwa tygodnie temu, 350 km przebiegu. Opony zimowe gratis założone przez

> dilera na fabryczne felgi.

Felgi stalowe czy alu?

> Na autostradzie nie da się przekroczyć 80 km/h bo wibracje powodują

> przemieszczanie się kości twarzoczaszki, nie mówiąc o wypadaniu plomb z zębów. Mam dwie

> możliwości - jechać do serwisu (spalę benzyny za 50 złotych), albo za tyle samo wyważyć koła

> (porządnie) w serwisie opon za rogiem. Szlag mnie trafia, ale jakoś trzeba żyć . Czy takie

> objawy to "tylko" źle wyważone koła, czy może to być cokolwiek innego? Może się czepiam, ale

> samochód jak by trochę ściąga w lewą stronę i trzeba minimalnie kontrować.

No właśnie: jesteś pewny poprawnego przykręcenia felg do auta? Wiem, że brzmi to dziwnie/śmiesznie, ale ufać znaczy sprawdzać...

Ostatnia moja przygoda z oponami objawiała się również lekkim ściąganiem i telepaniem nadwozia: winna była "przekoszona"

opona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Felgi stalowe czy alu?

Stalowe, fabryczne felgi, jeszcze z kołpakami zlosnik.gif. Opony Dębica Frigo.

> No właśnie: jesteś pewny poprawnego przykręcenia felg do auta?

A co tu można spieprzyć? Zwłaszcza w ASO.

> Wiem, że brzmi to dziwnie/śmiesznie,

> ale ufać znaczy sprawdzać...

> Ostatnia moja przygoda z oponami objawiała się również lekkim ściąganiem i telepaniem nadwozia:

> winna była "przekoszona"

> opona.

Co to jest "przekoszona opona"?

Jutro jadę do gumiarza "za rogiem" sprawdzić koła i ewentualnie wyważyć. Jak dalej będzie źle - reklamacja w serwisie ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co tu można spieprzyć? Zwłaszcza w ASO.

Nie wiem, ale warto wyeliminować każdą, choćby i najbardziej niedorzeczną na pierwszy rzut oka, hipotezę...

> Co to jest "przekoszona opona"?

Bieżnik opony (zależnie od kierunku przekoszenia) w jednym miejscu przypomina (patrząc od czoła bieżnika, czyli np. z góry na kręcące się koło) literę S lub Z - oczywiście w dużym uproszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jechac do dobrego wulkanizatora. Skoro sa takie wibracje to albo opona do wymiany, albo ich

> maszyna.

Pojechałem zlosnik.gif. Tylko podniósł auto i kulnął lewym przednim kołem panic.gif. Opona ma bicie promieniowe 1,5 do 2cm ooniee.gif, na wyważarce nawet nie było co robić. Felga jest o.k. Koło poszło na tył, ale teraz chyba jeszcze bardziej odczuwam to bicie. Umówiłem się w serwisie dilera na czwartek, ale mam przywieźć sobie jakąś oponę albo koło na zmianę, bo opona pójdzie do producenta na oględziny hehe.giffacepalm%5B1%5D.gif. Swoją drogą co się stało? Zakładając że nowa opona była dobra, bo montując powinni byli takie bicie zauważyć, a ja na pewno nie wjechałem w dziurę ani w nic nie przywaliłem. Będę się kopał z koniem? hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> . Swoją drogą co się stało? Zakładając że nowa opona była dobra, bo montując powinni byli

> takie bicie zauważyć, a ja na pewno nie wjechałem w dziurę ani w nic nie przywaliłem. Będę się

> kopał z koniem?

Fabrycznie taka była. W trakcie wyważania nawet na nią nie spojrzeli w ruchu, wierząc że nowa =bez wad.

Podobnie miałem z nową Fuldą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> . Swoją drogą co się stało? Zakładając że nowa opona była dobra, bo montując powinni byli

> takie bicie zauważyć, a ja na pewno nie wjechałem w dziurę ani w nic nie przywaliłem. Będę się

> kopał z koniem?

miałem podobnie z nową Fuldą wyprodukowaną właśnie w Dębicy (grupa GoodYear). Nierównomierność promieniowa była około 5 mm, koło wyważone i zoptymalizowana na Hunterze a drgania i tak były. Wg serwisu oponiarskiego to częsta wada fabryczna opon z tego zakładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> miałem podobnie z nową Fuldą wyprodukowaną właśnie w Dębicy (grupa GoodYear). Nierównomierność

> promieniowa była około 5 mm, koło wyważone i zoptymalizowana na Hunterze a drgania i tak były.

> Wg serwisu oponiarskiego to częsta wada fabryczna opon z tego zakładu.

Moja Fulda też była z Dębicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych sprawy ciąg dalszy grinser006.gif. Zostawiłem dzisiaj oponę w ASO do reklamacji. Przy montażu mechanik stwierdził, że felga jest krzywa i że musiałem przywalić w solidną dziurę screwy.gif. Sama felga na zewnętrznym rancie faktycznie ma bicie około 1mm hehe.gif. Założyli chwilowo jedną letnią gumę i czekamy co dalej biglaugh.gif. Swoją drogą ciekawostka, albo i nie - letnia opona też nowa, rozmiar ten sam, założona na tylne lewe koło. Samochód dość mocno i zdecydowanie "ciągnie" w lewo, trzeba solidnie kontrować kierownicą, inaczej po prostu jedzie po łuku. Luźno puszczona kierownica centruje się na godzinie 11-tej. Niby nic, a taka różnica! icon_eek.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Dla ciekawych sprawy ciąg dalszy . Zostawiłem dzisiaj oponę w ASO do reklamacji.

No i mamy finał sprawy, trochę to trwało ale jest szczęśliwe zakończenie. Reklamacja została uznana w 100% i dzisiaj dostałem nową oponę. Przyszła kurierem od producenta, z tej samej serii co pozostałe, daty, doty, sroty itp. Nic nie wibruje, samochód (na swój sposób i biorąc pod uwagę jakość dróg jedzie prosto). Jeszcze nie wiem, czy jestem do końca zadowolony zlosnik.gif, ale jest lepiej niż było. Jest dobrze ok.gif, chociaż nie bardzo dobrze jak powinno być zlosnik.gif. Ale powiedzmy, że producent i serwis dali radę i to napawa optymizmem grinser006.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.