Skocz do zawartości

Nowa moda na zenony?


grogi

Rekomendowane odpowiedzi

> Zaczyna się...

> CREE w obudowie H1, H4, H7... Cudnie

> http://allegro.pl/nowosc-h7-h11-h4-led-cree-3600-lm-najmocniejsze-i3937739426.html

Fajne. Ale nie ma co się przejmować. Otwarty reflektor i jakieś wiatraczki na zewnątrz w kontakcie z wodą dość szybko wykończą taki zestaw.

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fajne. Ale nie ma co się przejmować. Otwarty reflektor i jakieś wiatraczki na zewnątrz w kontakcie

> z wodą dość szybko wykończą taki zestaw.

Dokładnie ,a przy okazji i fure sfajczą ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie można, fabryczna lampa jest przeznaczona do konkretnego typu żarówki.

Ja to wiem, ale to papierowe ograniczenie (homologacja). Mi chodziło o to, że 1800lm nie powinno wyrządzić szkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taa, jeszcze do niedawna jak ktos swiecil w kosmos to wiadomo bylo, ze zenon by allegro teraz w

> 90% przypadkow jest to Isia

Albo niektore VAG'i. Ale czesto po barwie czy sposobie swiecenia mozna poznac, ze to nie jest fabryczny xenon tylko tzw zenon z ChRL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taa, jeszcze do niedawna jak ktos swiecil w kosmos to wiadomo bylo, ze zenon by allegro teraz w

> 90% przypadkow jest to Isia

Przynajmniej z daleka widzę kiedy drogówka po tajniaku jedzie zlosnik.gif

Ja mam wrażenie ,że na drogach 30% ma źle ustawione światła - albo to wina obniżonego samochodu którym jeżdżę ?

Żeby nie było całkiem OT , to widziałem zamontowane te diody w aucie , i tragicznie to wyglądało (znaczy się wizualnie ładnie , ale jeśli chodzi o właściwości oświetlające ,to masakra , praktycznie zero jakiejś skoncentrowanej wiązki światła - może była ale napewno nie na wprost auta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaczyna się...

> CREE w obudowie H1, H4, H7... Cudnie

> http://allegro.pl/nowosc-h7-h11-h4-led-cree-3600-lm-najmocniejsze-i3937739426.html

Pięć stów to chyba jeszcze za drogo jak na "zaczyna się". Na razie jest to 10x droższe od dobrych żarówek H4.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pięć stów to chyba jeszcze za drogo jak na "zaczyna się". Na razie jest to 10x droższe od dobrych

, > żarówek H4.

Nieważne! Za 500pln taki czacun pod remizą, że nawet świecące wentyle i spryski wysiadają. biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja to wiem, ale to papierowe ograniczenie (homologacja). Mi chodziło o to, że 1800lm nie powinno

> wyrządzić szkód.

Czemu wszyscy się czepili tych lumenów? Jak ci dam po oczach moją latarką, która ma coś około 120 lumenów, to gwarantuję ci, że przez 10min. nie będziesz dobrze widział. Rzecz nie w ilości lumenów a w rozsyle światła. Jak będzie waliło po gałach, a zapewne będzie, to będzie kicha bez względu na ilość lumenów. sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fajne. Ale nie ma co się przejmować. Otwarty reflektor i jakieś wiatraczki na zewnątrz w kontakcie

> z wodą dość szybko wykończą taki zestaw.

Dziwne że diody się aż tak grzeją że wiatraczka potrzebują.. muszą się grzać bardziej niż zwykłe żarówki. Ile taka zwykła H1 55W ma lumenów? Grzeje się jak diabli a wiatraczka nie ma

Zreszta gościu co sprzedaje sam sobie zaprzecza:

"

Oszczędność reflektorów - żarówka LED traci mniej energii w postaci ciepła. Nie nagrzewa przez to reflektora w takim stopniu, jak żarówka halogenowa. Emituje także mniej promieni UV. Dzięki temu elementy reflektora nie odbarwiają się i nie deformują.

Posiada własne chłodzenie, w postaci wentylatorów odprowadzających ciepło!"

Skoro nie nagrzewa tak jak halogeny to po co te wiatraczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne że diody się aż tak grzeją że wiatraczka potrzebują.. muszą się grzać bardziej niż zwykłe

> żarówki. Ile taka zwykła H1 55W ma lumenów? Grzeje się jak diabli a wiatraczka nie ma

a skoro energia elektryczna zamienia sie w żarówce/ledzie albo na światło albo na ciepło, to wniosek z tego płynie jeden: te 1800 czy ile tam lumenów to pic na wodę.

skoro led wydziela wiecej ciepła niż standardowa żarówka (i to przy wyraźnie miejszym zapotrzebowaniu na energie, to kosztem czego?

musi dawać mniej światła- fizyki nie oszukasz.

no chyba, że tego ciepła wcale nie ma dużo, tylko są inne powody do chłodzenia.

być może ten cały led nie znosi nawet dość niewielkich (w porównaniu do żarówki) temperatur i dlatego jest praktycznie w całosci zrobiony z aluminium (a aluminium ma dość dobrą przewodność cieplną, wiec absorbuje praktycznie całe ciepło z leda- wówczas łatwo go schłodzic.

Czyli inaczej mówiąc wiatraczki nie sa po to, zeby lampie nic się nie było, ale dla dobra leda wrażliwego nawet na niewielkie temperatury. I to jest chyba jedye sensowne wytłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a skoro energia elektryczna zamienia sie w żarówce/ledzie albo na światło albo na ciepło, to

> wniosek z tego płynie jeden: te 1800 czy ile tam lumenów to pic na wodę.

No własnie LED zazwyczaj przy tej samej emisji lumenow co zwykła zarowka dają o wiele mniej ciepła. Tutaj mamy 3600 lumenów załóżmy, ze to nawet 4 razy wiecej od zwykłej H1 55W (koło 1000 lumenów) czyli co najwyżej powinna się tak samo grzać ale nie mocniej. Coś tu jest nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne że diody się aż tak grzeją że wiatraczka potrzebują.. muszą się grzać bardziej niż zwykłe

> żarówki.

Diody grzeją się mniej niż żarówki, ale trzeba je chłodzić żeby się nie spaliły. Te wiatraczki są dla diod, nie dla reflektora, gniazda czy innych podzespołów w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"konieczność skutecznego chłodzenia [dioda LED nie grzeje się bardzo w czasie pracy ale ponieważ jej wewnętrzna temperatura nie może przekroczyć ~85° to należy zapewnić jej dodatkowe chłodzenie, czego nie wymagają żarówki. To pociąga za sobą większe gabaryty opraw LED niż wynikałoby z samych rozmiarów diody a czasem nawet wymuszone chłodzenie (czyli hałas oraz częste wymiany wentylatorów). Co więcej oświetlenie LED nie sprawdzi się w miejscach o wysokiej temperaturze otoczenia. Za to świetnie poradzi sobie we wszystkich mroźnych miejscach."

źródełko

patrz, dobrze wydedukowałem

ledom szkodzi juz 85 stopni Celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaczyna się...

> CREE w obudowie H1, H4, H7... Cudnie

> http://allegro.pl/nowosc-h7-h11-h4-led-cree-3600-lm-najmocniejsze-i3937739426.html

Tak czy siak nawet fabryczne xenony we współczesnych autach to jakaś masakra.

Oślepiają na maksa, czy to z na przeciwka, czy od tyłu no.gif

Z dzisiaj: oczywiście Insignia, ale i jakiś nowy Citroen, jakiś van Forda

Producenci poszaleli na punkcie ilości i wysokości strumienia światła

Kierowca takiego UFO widzi wszystko, ale inni wokół zostają oślepieni panic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro nie nagrzewa tak jak halogeny to po co te wiatraczki?

W uproszczeniu:

Zarnik halogenu ma w czasie pracy temperaturę ok 3000*C, bańka nagrzewa się do kilkuset stopni.

Ciepło wydostaje się dzięki widzialnemu i niewidzialnemu promieniowaniu, intensywnemu przy takich temperaturach.

Dioda musi mieć ograniczenie temperatury do poniżej 100*C (nawet 85*, jak ktoś podał, zanim doklikałem do końca),

po przekroczeniu granicznej temperatury ulega zniszczeniu.

Promieniowanie cieplne przy takiej temperaturze jest zbyt małe by "wydalić" dostarczoną moc z niewielkiej powierzchni diody..

Dlatego potrzebne są aluminiowe radiatory i wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.