Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Do budujacych smile.gif

Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi hmm.gif

Robil ktos moze tak ?

Projekt instalacji mam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do budujacych

> Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

> Projekt instalacji mam

30zl/pkt (z podlaczeniem aparatow/kostek) i jakas wieksza kwota za rozdzielnie.

W mieszkaniu robilem sam, w domu zaluje, ze nie robilem sam. Fakt, ze kilka km kabla poszlo (ok. 170 punktow) i pewnie bym sie urobil po lokcie, ale mialbym przynajmniej porzadek, a nie na odpierdziel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 30zl/pkt (z podlaczeniem aparatow/kostek) i jakas wieksza kwota za rozdzielnie.

> W mieszkaniu robilem sam, w domu zaluje, ze nie robilem sam. Fakt, ze kilka km kabla poszlo (ok.

> 170 punktow) i pewnie bym sie urobil po lokcie, ale mialbym przynajmniej porzadek, a nie na

> odpierdziel.

Ten pkt to kabel gniazdo- rozdzielnia + puszka? Reszta typu rozdzielnia, uziomy, itd oddzielnie platne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie

Każda robota jest inna więc ceny uzgadnia się po konsultacji z klientem, no i wśród elektryków nie ma pojęcia "od punktu".

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

A dlaczego tego nie zrobi kolega czy Ty sam? niewiem.gif

> Projekt instalacji mam

Projekt nigdy nie idzie w parze z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten pkt to kabel gniazdo- rozdzielnia + puszka? Reszta typu rozdzielnia, uziomy, itd oddzielnie

> platne ?

tak plus aparat (przelacznik/gniazdko/kostka), rozdzielnia osobno, skrzynka z licznikiem osobno. Musialbym poszukac, ale chyba pierwsze 1000-1500, a drugie 500zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do budujacych

> Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

> Projekt instalacji mam

Koło 4-5 tysi za dom ok.gif w cenie uziomy, złącza , rozdzielnice, okablowanie TV, domofony, tel, internet, dokumenty i biały montaż ok.gif

Cena za taki standardowy bo ponad standard to ceny się mocno zmieniają zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 170 pkt

21 pomieszczen (wliczajac przedpokoje, garderobe, kazde pomieszczenie w piwnicy), 46 pkt swietlnych (wliczajac kinkiety), 9 pkt na elewacji i reszta to gniazdka, przelaczniki, rtv i data.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Każda robota jest inna więc ceny uzgadnia się po konsultacji z klientem, no i wśród elektryków

> nie ma pojęcia "od punktu".

skoro moj ma, kolegow kilu tak placilo, to znaczy ze co najmniej bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawsze można to policzyć w mb okablowania powyżej kilometra mała zniżka... a otwory na puszki to

> niech sobie klient sam zrobi - wtedy będzie miał dokładnie tak, jak sobie wymarzył

ale serio zainteresowala mnie teoria o prawdziwym elektryku i nie mowieniu "za punkt"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> za puszke, odgalezienie, zakonczenie, odbiornik

no popatrz a ja ciagle tkwie w przekonaniu ze punkt bo robi sie:

punkt oświetlenia górnego

punkt gniazda siłowego

punkt gniazda elektrycznego

punkt gniazda telewizyjnego

punkt gniazda telefonicznego

punkt gniazda komputerowego

punkt gniazda akustycznego

i dlatego potocznie mowi sie punkt - nawet wsrod elektrykow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

Tak, robił i to sam. Bez pomocy. Zajęło mi to dwa dni. Najgorsze było cięcie ścian bruzdownicą. Wszystko mam w peszlach.

Połączenia też robiłem sam. Na genialne skrętki firmy Bucanan (w Polsce niedostępne).

Satysfakcja bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do budujacych

> Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

> Projekt instalacji mam

przy remoncie sam robiłem rowki i dziury na puszki. głowny kabel to 2,5mm2 a od niego odnogi do gniazdek 1,5mm2 około 100punktów na 80m2

całość 2tys robocizna z materiałem. kable firmowe a nie marketówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie

jezeli pojecie jest to polozyc samemu i punkty porobic tez samemu

polozenia instalacji i porobienie punktow w domu partetowym niecale 140 m2 zajelo mi z ojcem 2 dni - wszystko kladzione na wierzch bez robienia bruzd bo na to dopiero tynk szedl

kosztow nie pamietam bo to bylo ok 10 lat temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do budujacych

> Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

> Projekt instalacji mam

Ja miałem w miarę dokładny projekt i wg tego sam położyłem kable.

Dodałem kilka obwodów, gdzie przewidywałem większe obciążenie.

Wydzieliłem lodówkę i alarm na osobnej różnicówce.

Nawet sam kładłem kabel od skrzynki w płocie do domu.

Na koniec kolega spiął to wszystko w rozdzielni i dał kwit, że zgodne ze sztuką (ma uprawnienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja robię sam, koszt materiałów to ok. 4 tys. pln bez białego montażu.

A od kiedy to elektrycy podłączają kible? Skąd się nagle w branży wzięło określenie rodem z innej? Hydraulicy się za elektrykę wzięli?

Bo kiedyś się mówiło np. montaż osprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie sądzę

> Ja obstawiam, że elektryk ma Świadectwo Kwalifikacyjne SEP.

Nie znam sie, ale projektuje, wykonuje i odbiera instalacje niskiego i sredniego napiecia (czy jak to sie tam zwie, takze w halach produkcyjnych), a wszystko sygnuje wlasnym nazwiskiem. To chyba uprawnienia ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie znam sie, ale projektuje, wykonuje i odbiera instalacje niskiego i sredniego napiecia (czy jak

> to sie tam zwie, takze w halach produkcyjnych), a wszystko sygnuje wlasnym nazwiskiem. To

> chyba uprawnienia ma?

No może to fachowiec orkiestra. Nie upieram się, że nie ma Uprawnień Budowlanych.

To, że każdy Wykonawca jest w stanie wykonać projekt, to słyszałem wielokrotnie. Z reguły jest to wielkie nieszczęście, z którym zostaje finalnie Inwestor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja miałem w miarę dokładny projekt i wg tego sam położyłem kable.

> Dodałem kilka obwodów, gdzie przewidywałem większe obciążenie.

> Wydzieliłem lodówkę i alarm na osobnej różnicówce.

> Nawet sam kładłem kabel od skrzynki w płocie do domu.

> Na koniec kolega spiął to wszystko w rozdzielni i dał kwit, że zgodne ze sztuką (ma uprawnienia).

U mnie tak jest wlasnie w projekcie, lodowka, kuchenka (380v), pralka, itp maja oddzielne obwody na grubszych przewodach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A od kiedy to elektrycy podłączają kible? Skąd się nagle w branży wzięło określenie rodem z innej?

> Hydraulicy się za elektrykę wzięli?

> Bo kiedyś się mówiło np. montaż osprzętu.

odkąd pamiętam mówiło się biały montaż zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja miałem w miarę dokładny projekt i wg tego sam położyłem kable.

> Dodałem kilka obwodów, gdzie przewidywałem większe obciążenie.

> Wydzieliłem lodówkę i alarm na osobnej różnicówce.

> Nawet sam kładłem kabel od skrzynki w płocie do domu.

> Na koniec kolega spiął to wszystko w rozdzielni i dał kwit, że zgodne ze sztuką (ma uprawnienia).

Robilem dokladnie tak samo. W 2 osoby porozkladalismy kable, wkopalismy przewod na zewnatrz, zrobilismy uziom, znajomy przyjechal pospinac wszystko w skrzynce, zrobil pomiar szybkosci dzialania roznicowek itp, wypisal kwit ze wszystko ok. Pozniej przyjechal gosc z ZE powiesic licznik. Co ciekawe jeszcze 2 lata temu pomiary byly po stronie elektryka z ZE, a teraz wszystko zostalo przerzucone na elektryka robiacego instalacje. ZE interesuje tylko linia slup- skrzynka z licznikiem wink.gif. Jakbym robil drugi raz tez bym robil na wlasna reke. Przynajmniej mam tak jak chcialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przynajmniej mam tak jak chcialem.

NIe bardzo to rozumiem?? Ja wykonuję instalacje i nie wyobrażam sobie nie zrobić instalacji tak jak inwestor chce ok.gif Jak to mówią klient nasz pan. Ja z inwestorem ustalam wszystko, trasy przewodów, odwierty, ilość obwodów itd. Informuję o wielu rozwiązaniach a co za tym idzie o ich plusach i minusach i razem ustalamy jak i co robimy ok.gif

W ciągu pracy inwestora mam min raz dziennie na budowie ok.gif jak nie więcej zlosnik.gif

Nie ma etapu który nie został zatwierdzony przez niego ok.gifOn czuje że nie jest lekceważony a ja nie muszę sam kombinować/podejmować decyzji w kwestii układu i lokalizacji ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No może to fachowiec orkiestra. Nie upieram się, że nie ma Uprawnień Budowlanych.

> To, że każdy Wykonawca jest w stanie wykonać projekt, to słyszałem wielokrotnie. Z reguły jest to

> wielkie nieszczęście, z którym zostaje finalnie Inwestor.

A to insza inszosc. Nie odmawiam mu fachowosci, ale zorganizowany jest beznadziejnie i wlasciwie zostawia swoich ludzi na budowie wyznaczajac tylko palcem, co maja zrobic, a potem fakapy musza poprawiac. To, co zrobi sam, jest ok, ale przedsiebiorca z niego dupa.

Ostatnio mam z nim problem, bo rzadko w Polsce bywa - robi jakies farmy sloneczne w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mieszkanie 45m.

Nowa instalacja w całym mieszkaniu.

Kucie, ciągnięcie, biały montaż, materiały wraz z przełącznikami/gniazdkami itd + siła z klatki, skrzynka, bezpieczniki.

Wszystko (około 100punktów) wyszło 7kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Mieszkanie 45m.

> Nowa instalacja w całym mieszkaniu.

> Kucie, ciągnięcie, biały montaż, materiały wraz z przełącznikami/gniazdkami itd + siła z klatki,

> skrzynka, bezpieczniki.

> Wszystko (około 100punktów) wyszło 7kzł.

100pkt na 45m grinser006.gif, grubo. Ja planuje cos kolo 80 elektrycznych i conajmniej x2 innych instalacji (poza alarmem).

Te 7kzl to robocizna czy robocizna z materialem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Tak, robił i to sam. Bez pomocy. Zajęło mi to dwa dni. Najgorsze było cięcie ścian bruzdownicą.

> Wszystko mam w peszlach.

> Połączenia też robiłem sam. Na genialne skrętki firmy Bucanan (w Polsce niedostępne).

> Satysfakcja bezcenna.

po co dawales peszle ?

Tez myslalem nad bruzdowaniem, ale u mnie jest bardzo duzo zelbetu, wiec nie bedzie to latwe. Poza tym jakos szkoda mi ciac, ladne, proste sciany. Fachowiec od tynkow twierdzi, ze wazne zby przewody byly dobrze i rowno przymocowane, nie musza byc w bruzdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koło 4-5 tysi za dom w cenie uziomy, złącza , rozdzielnice, okablowanie TV, domofony, tel,

> internet, dokumenty i biały montaż

> Cena za taki standardowy bo ponad standard to ceny się mocno zmieniają

ok a mozesz napisac cos wiecej ? Jak to sie liczy, od pkt ? od metra ?

Musze sie jakos rozliczyc z kolega a pozostale roboty jak pomiary + ewentulane rozdzielnia chcialbym wiedziec jaki to mniej wiecej koszt, jak bede szukal elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Każda robota jest inna więc ceny uzgadnia się po konsultacji z klientem, no i wśród elektryków

> nie ma pojęcia "od punktu".

ale na jakiejs podstawie ta wycena jest robiona, mowie tu glownie o zwyklej instalacji 1-fazowej oswetleniowej +gniazdka.

> A dlaczego tego nie zrobi kolega czy Ty sam?

moze i zrobi, ale chcialbym poznac cene ile by za to wzial fachowiec.

> Projekt nigdy nie idzie w parze z rzeczywistością.

zgadza sie, tym bardziej, ze zwykle sie to rozbudowuje, ale co dla mnie istotne sa tam podane przekroje przewodow, uziomy, wysokosci gniazdek i lokalizacji - gdzie wiekszosc chce zrobic tj jest w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> po co dawales peszle ?

Syndrom pierwszej budowy...

Dzisiaj z perspektywy czasu napisałbym, że to kompletnie bez sensu a nawet gorzej, bo odprowadzenie ciepła słabsze chociaż tego nie odczuwam.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy remoncie sam robiłem rowki i dziury na puszki. głowny kabel to 2,5mm2 a od niego odnogi do

> gniazdek 1,5mm2 około 100punktów na 80m2

> całość 2tys robocizna z materiałem. kable firmowe a nie marketówki

Mam nadzieję, że całgo nie mieszkania/domu nie obleciałeś jednym 2,5mm2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem sam w mieszkaniu całą instalację , nic trudnego tylko trzeba robić z głową smile.gif i sie nie spieszyć bo mogą wyjść cuda , mam papiery sepowskie smile.gif ale to tylko papierek smile.gif , ja mam kabel na gniazdka 2,5 a na oświetlenie 1,5

pozdrawiam i powodzenia smile.gif

Fatal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do budujacych

> Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

> Projekt instalacji mam

Tak. Sam zaprojektowałem, sam okablowałem, sam podłączyłem. O dziwo działa i nikt nie zginął.

hehe.gifpanic.gif

Jakiś czas później przyszedł tylko elektryk sprawdzić czy zabezpieczenia są ok. I były ok.

893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Mieszkanie 45m.

> Nowa instalacja w całym mieszkaniu.

> Kucie, ciągnięcie, biały montaż, materiały wraz z przełącznikami/gniazdkami itd + siła z klatki,

> skrzynka, bezpieczniki.

> Wszystko (około 100punktów) wyszło 7kzł.

masz pkt średnio co 0,5m ? yikes.gif

na podobnym metrażu mam ok 30pkt i gdzie się nie obrócę mam gniazdko w zasięgu.

No chyba, że masz popakowane wszędzie pojedyncze gniazdka w pakietach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak. Sam zaprojektowałem, sam okablowałem, sam podłączyłem. O dziwo działa i nikt nie zginął.

> Jakiś czas później przyszedł tylko elektryk sprawdzić czy zabezpieczenia są ok. I były ok.

dobrze gadasz - robilem identycznie

i tez ponad 10 lat dziala bez problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do budujacych

> Mozecie podzielic sie cenami i jak sie rozliczaliscie za polozenie inst elektrycznej ?

> Zastanawiam sie czy jest sens okablowanie polozyc samemu z kolega, ktory ma o tym pojecie a

> ewentulane spiecie i opomiarowanie zlecic elektrykowi

> Robil ktos moze tak ?

> Projekt instalacji mam

Kompletna instalacja elektryczna + alarm (jeszcze bez centrali i czujek) + instalacja TV do każdego pokoju + lan do każdego pokoju + okablowanie do kina domowego wyszło mnie 9200 z robocizną zlosnik.gif (elektryk wziął 4 kpln). W tej cenie jest również sterowanie 12 kanałowe z pilota - praktycznie cały dół mam obsługiwany z pilota. Nie wiem ile mam tzw punktów, ale jest tego w cholerę - włączników jest 35szt a gniazd kupiłem na razie 10szt, ale pewnie ze 20-25 muszę dokupić wink.gif.

Aha - w cenie mam komplet papierów, pomiarów itp do ZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.