Skocz do zawartości

Koszty ogrzewania domku


matadorRS

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili pale Ekogorszkiem ale zastanawiam się nad przejściem na gaz.

Miasto obecnie dokłada 80% poniesionych kosztów wymiany pieca i ma być zakaz palenia węglem od 2020roku w dodatku przywieźli mi ekogroszek tak badziewnej jakości że myślałem ze kogoś zabiję angryfire.gif. Niestety te tańsze groszki są strasznie zasyfione miałem a dobry groszek kosztuje już 900zł. Zawsze paliłem tym czeskim i było git ale teraz się nie da i koszty poszły mocno w górę.

U mnie do ogrzania około 350m2 w tej chwili mam piec 38KW (trochę za duży) i idzie mi 2t groszku miesięcznie.

Zastanawiam się jaki byl by koszt ogrzewania gazem. I ile kosztuje jakiś w miarę rozsądny piec.

ps. Chętnie posłucham ile płacą za gaz osoby z mniejszymi domkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tej chwili pale Ekogorszkiem ale zastanawiam się nad przejściem na gaz.

> Miasto obecnie dokłada 80% poniesionych kosztów wymiany pieca i ma być zakaz palenia węglem od

> 2020roku w dodatku przywieźli mi ekogroszek tak badziewnej jakości że myślałem ze kogoś zabiję

> . Niestety te tańsze groszki są strasznie zasyfione miałem a dobry groszek kosztuje już 900zł.

> Zawsze paliłem tym czeskim i było git ale teraz się nie da i koszty poszły mocno w górę.

> U mnie do ogrzania około 350m2 w tej chwili mam piec 38KW (trochę za duży) i idzie mi 2t groszku

> miesięcznie.

> Zastanawiam się jaki byl by koszt ogrzewania gazem. I ile kosztuje jakiś w miarę rozsądny piec.

> ps. Chętnie posłucham ile płacą za gaz osoby z mniejszymi domkami.

Tutaj masz przykladowy watek:

http://forum.autokacik.pl/showflat.php?C...0&fpart=all

ale zdaje sie najwiekszy wspominany dom mial jakies 250m2 (moj uzytkowej ma 207, ale jeszcze nie mam ustabilizowanej sytuacji, tak z ustawieniami kotla, jak i rownowaga termodynamiczna z druga polowa blizniaka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> ps. Chętnie posłucham ile płacą za gaz osoby z mniejszymi domkami.

Liczy się kubatura do ogrzania...

U mnie 160m2 podłogi i 400m3 kubatury do ogrzania to przy 21st.C ustawione na stałe wychodziło 2500 - 3000zł rocznie, razem z C.W.U. dla dwóch osób dorosłych.

W tym roku prawie cały czas jestem w domu, więc palę pierwszy raz na poważnie drewnem w kominku. Wszystko wskazuje na to, że powinno pójść 10m3 drewna dobrych gatunków.

Ściana BK24cm+12cm wełna. Dach 25cm wełna.

Kocioł jednofunkcyjny Termet UniCO22 + zasobnik 150l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tej chwili pale Ekogorszkiem ale zastanawiam się nad przejściem na gaz.

> Miasto obecnie dokłada 80% poniesionych kosztów wymiany pieca i ma być zakaz palenia węglem od

> 2020roku w dodatku przywieźli mi ekogroszek tak badziewnej jakości że myślałem ze kogoś zabiję

> . Niestety te tańsze groszki są strasznie zasyfione miałem a dobry groszek kosztuje już 900zł.

> Zawsze paliłem tym czeskim i było git ale teraz się nie da i koszty poszły mocno w górę.

> U mnie do ogrzania około 350m2 w tej chwili mam piec 38KW (trochę za duży) i idzie mi 2t groszku

> miesięcznie.

> Zastanawiam się jaki byl by koszt ogrzewania gazem. I ile kosztuje jakiś w miarę rozsądny piec.

> ps. Chętnie posłucham ile płacą za gaz osoby z mniejszymi domkami.

BTW 2T pelletu starcza mi na cały sezon grzewczy

tyle ze dom 3x miejszy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tej chwili pale Ekogorszkiem ale zastanawiam się nad przejściem na gaz.

> Miasto obecnie dokłada 80% poniesionych kosztów wymiany pieca i ma być zakaz palenia węglem od

> 2020roku w dodatku przywieźli mi ekogroszek tak badziewnej jakości że myślałem ze kogoś zabiję

> . Niestety te tańsze groszki są strasznie zasyfione miałem a dobry groszek kosztuje już 900zł.

> Zawsze paliłem tym czeskim i było git ale teraz się nie da i koszty poszły mocno w górę.

> U mnie do ogrzania około 350m2 w tej chwili mam piec 38KW (trochę za duży) i idzie mi 2t groszku

> miesięcznie.

> Zastanawiam się jaki byl by koszt ogrzewania gazem. I ile kosztuje jakiś w miarę rozsądny piec.

> ps. Chętnie posłucham ile płacą za gaz osoby z mniejszymi domkami.

220 m2, ściana trójwarstwowa z betonu komórkowego ze styropianem (24+6+12), dach wełna szklana+mineralna (14+6).

Piec jednofunkcyjny Vaillant 18 kW z zasobnikiem 120 litrów.

Temperatura stała 21C (od 6 do 24), na noc odłączane z graniczną wartością 18C.

Roczne koszty zużycia gazu (wraz z gazem do kuchni) to ok. 6000 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 350m2 to duża powierzchnia. A ile lat ma ten dom, w jakiej jest technologii i jak z ociepleniem?

Dom z lat 90tych 3pietra po 100+100+140m2. Grube mury na dwa pustaki (bez ocieplenia) okna PCV z szybami k=1,0. W domu temp 20oC max. Dach ocieplony wełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dom z lat 90tych 3pietra po 100+100+140m2. Grube mury na dwa pustaki (bez ocieplenia) okna PCV z

> szybami k=1,0. W domu temp 20oC max. Dach ocieplony wełną.

Przygotuj się na min. 10tys. na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tej chwili pale Ekogorszkiem ale zastanawiam się nad przejściem na gaz.

> Miasto obecnie dokłada 80% poniesionych kosztów wymiany pieca i ma być zakaz palenia węglem od

> 2020roku w dodatku przywieźli mi ekogroszek tak badziewnej jakości że myślałem ze kogoś zabiję

> . Niestety te tańsze groszki są strasznie zasyfione miałem a dobry groszek kosztuje już 900zł.

> Zawsze paliłem tym czeskim i było git ale teraz się nie da i koszty poszły mocno w górę.

> U mnie do ogrzania około 350m2 w tej chwili mam piec 38KW (trochę za duży) i idzie mi 2t groszku

> miesięcznie.

> Zastanawiam się jaki byl by koszt ogrzewania gazem. I ile kosztuje jakiś w miarę rozsądny piec.

> ps. Chętnie posłucham ile płacą za gaz osoby z mniejszymi domkami.

mi od wrzesnia do grudnia pojdzie 5 ton to i tak mało wczesniej było 10 ton przy piecu z podajnikiem slimakowym do którego miasto dopłacało niby 80% teraz mam piec 34kw na 350m2 pomieszczenia wysokie na 4m, a piec duo boss chyba 2 no i kupuje miał za 400zł tona z kwk piast o kalorycz\ności 23j w domu ciepło. podawanie co 2m30s piec na 55stopniach, nadmuch 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120m2

dom nowy porządnie zrobiony

koszt gazu ostatni rok (łagodna zima) 2500zł (włącznie z grzaniem wody dla 3 osób)

U Ciebie wynika że tak z minimum 6 tys wyjdzie do 10 jak mróz złapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 120m2

> dom nowy porządnie zrobiony

> koszt gazu ostatni rok (łagodna zima) 2500zł (włącznie z grzaniem wody dla 3 osób)

> U Ciebie wynika że tak z minimum 6 tys wyjdzie do 10 jak mróz złapie

chyba wiecej wyjdzie, sam miałem gaz jak był tanszy i wychodziło około 2tys na miesiąc przy dużej powierzchni a mamy zbliżoną.

znajomy też był w tej samej sytuacji co autor wątku i cały czas twierdził że jest ok super wygodnie itd do czasu aż mu się jezyk nie rozwiązał przy wódce i zaczął narzekać że musi miec na piecu małą temp w domu 19-20 stopni bo jak podkreci piec zeby w domu było 22-23stopnie to licznik kreci jak szalony. Po pierwszych 2 miesiącach jak dostał pierwszy rachunek to odrazu przykręcił gaz.

Nie ma złotego środka. Dobry piec na dosłownie wszytko, miał, wegiel groszek z podajnikiem i jest w miarę ok, taniej nie bedzie, jak juz to drożej (ale wygodniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba wiecej wyjdzie, sam miałem gaz jak był tanszy i wychodziło około 2tys na miesiąc przy dużej

> powierzchni a mamy zbliżoną.

> znajomy też był w tej samej sytuacji co autor wątku i cały czas twierdził że jest ok super wygodnie

> itd do czasu aż mu się jezyk nie rozwiązał przy wódce i zaczął narzekać że musi miec na piecu

> małą temp w domu 19-20 stopni bo jak podkreci piec zeby w domu było 22-23stopnie to licznik

> kreci jak szalony. Po pierwszych 2 miesiącach jak dostał pierwszy rachunek to odrazu

> przykręcił gaz.

> Nie ma złotego środka. Dobry piec na dosłownie wszytko, miał, wegiel groszek z podajnikiem i jest

> w miarę ok, taniej nie bedzie, jak juz to drożej (ale wygodniej)

Tak do 20 stopni to idzie w miarę lekko. Za to każdy stopień powyżej to już koszty rosną w tempie niemal geometrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobry piec na dosłownie wszytko, miał, wegiel groszek z podajnikiem i jest

> w miarę ok, taniej nie bedzie, jak juz to drożej (ale wygodniej)

Sasiedzi dookola maja takie "dobre kotly na wszystko", a smrod w powietrzu taki, ze wytrzymac nie idzie. Osiada ten syf na wszystkim - lisciach, ziemi, samochodach... Ja tam wole jednak gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak do 20 stopni to idzie w miarę lekko. Za to każdy stopień powyżej to już koszty rosną w tempie

> niemal geometrycznym.

nie wiem, nie powiedziałbym. Jak masz 20 stopni, nastawisz na 22, to zanim się nagrzeje, zanim cały dom złapie temperaturę, to faktycznie, trochę gazu "zje". Ale jak już złapie i się ustabilizuje, to wiele więcej nie będzie ciągnął na jej utrzymanie niż przy 20 stopniach.

Jako ciekawostkę powiem, że w moim starym domu, gdzie teraz na stałe nikt nie mieszka, temperaturę ustawiłem na 15 stopni i jest większe zużycie gazu niż gdy mieszkaliśmy i było 21-22 stopnie. spineyes.gif Mimo, że praktycznie nie ma zużycia gazu do mycia i gotowania. Po prostu, jak się mieszka, żyje w domu, to się generuje ciepło: od gotowania, urządzeń rtv i od samych ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taka kwota była by do akceptowania. W tej chwili z babraniem się ekogroszkiem wychodzi 7 000zł

To jest minimum, oszczędzając na temperaturze w pomieszczeniach.

Pamiętaj, że tak jak napisano wyżej, ustawisz np 22-23st. zamiast np. 19-20st.C. i już możesz dojść do 15-20 tys. rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem, nie powiedziałbym. Jak masz 20 stopni, nastawisz na 22, to zanim się nagrzeje, zanim cały

> dom złapie temperaturę, to faktycznie, trochę gazu "zje". Ale jak już złapie i się

> ustabilizuje, to wiele więcej nie będzie ciągnął na jej utrzymanie niż przy 20 stopniach.

> Jako ciekawostkę powiem, że w moim starym domu, gdzie teraz na stałe nikt nie mieszka, temperaturę

> ustawiłem na 15 stopni i jest większe zużycie gazu niż gdy mieszkaliśmy i było 21-22 stopnie.

Jesli wierzyc projektantom Brugmana, to przelicznik dla 22 stopni jest 8,2% wiekszy, niz dla 20 stopni wewnatrz (przelicznik do obliczania mocy grzejnikow) przy temperaturze zasilania 60 stopni i powrotu 50 stopni. Czyli moc potrzebna dla grzejnika dla parametrow 60/60 wylicza sie wg wzoru moc nominalna x przelicznik (1,72 dla 22 stopni, 1,59 dla 20 stopni). Strona 16: http://www.brugman.pl/html/pliki/KATALOGTECHNICZNYBRUGMAN01022009/01_plytowe.pdf

> Mimo, że praktycznie nie ma zużycia gazu do mycia i gotowania. Po prostu, jak się mieszka,

> żyje w domu, to się generuje ciepło: od gotowania, urządzeń rtv i od samych ludzi.

A to jeszcze zalezy ilu mieszkancow i jaka kubatura, bo moze sie okazac, ze jak mieszkasz, to wiecej wietrzysz, a masz spora chalupe, to i nagrzac nie nagrzejesz zbytnio swoim pobytem i uzytkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem, nie powiedziałbym. Jak masz 20 stopni, nastawisz na 22, to zanim się nagrzeje, zanim cały

> dom złapie temperaturę, to faktycznie, trochę gazu "zje". Ale jak już złapie i się

> ustabilizuje, to wiele więcej nie będzie ciągnął na jej utrzymanie niż przy 20 stopniach.

> Jako ciekawostkę powiem, że w moim starym domu, gdzie teraz na stałe nikt nie mieszka, temperaturę

> ustawiłem na 15 stopni i jest większe zużycie gazu niż gdy mieszkaliśmy i było 21-22 stopnie.

> Mimo, że praktycznie nie ma zużycia gazu do mycia i gotowania. Po prostu, jak się mieszka,

> żyje w domu, to się generuje ciepło: od gotowania, urządzeń rtv i od samych ludzi.

bedzie ciągnął wiele więcej. każdy stopień wyżej kosztuje i to nie 5% jak z 20-21 smile.gif

ale potwierdzam empirycznie, że nie ma sensu bawić się komputerem i ustawiać pod nieobecność itp np. 21 st na rano, potem do godz. 17 - temp obniżona i znowu na 20 st do godz 22.

jak nie było dzieciaka tak grzaliśmy, teraz jest niania z dzieciakiem cały dzień - koszta wychodzą IDENTYCZNE jak przy utrzymaniu stałej temperatury.

u mnie latem za gaz (do wody) wychodzi 150 PLN/mc. jak dochodzi grzanie to 350-450 PLN na miesiąc. czyli samo grzanie wychodzi 200-300 PLN miesięcznie. chyba jakos ekstremalnie, 2 lata temu jak była mega mroźna pogoda, miałem fakturę za 1050 PLN za 2 miesiące. ale to też uczyłem się nastawień pieca.

dom nowy, dobrze cieplony 140 metrów. blizniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ok, ale moc z jaką musi pracować grzejnik to jedno. A drugie to izolacyjność budynku i szybkość z

> jaką ucieka ciepło.

Izolacyjnosc sie nie zmienia, ale szybkosc tak, bo roznica potencjalow... tfu! temperatur wewnatrz i zewnatrz jest wieksza, wiec i przeplyw sie zmienia. Nie bez powodu zapotrzebowanie na energie liczy sie dla konkretnej temperatury wewnatrz i na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest minimum, oszczędzając na temperaturze w pomieszczeniach.

> Pamiętaj, że tak jak napisano wyżej, ustawisz np 22-23st. zamiast np. 19-20st.C. i już możesz dojść

> do 15-20 tys. rocznie.

U mnie wszyscy zimnolubni. Jak jest 21 to wszyscy zdychają zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wykresik ładny, długi okres obejmuje.

Od początku jak zacząłem mieszkać

> Ładnie widać, jak gaz drożeje.

no to niestety widać frown.gif

> Ale zużycie gazu duże, jak na nieduży domek

Raz to piwnica pod całym domem i garaż nieogrzewany

stamtąd zimno leci i wiem że coś z tym trzeba zrobić.

Dwa to piec starszego typu, nie kondensacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od początku jak zacząłem mieszkać

> no to niestety widać

> Raz to piwnica pod całym domem i garaż nieogrzewany

> stamtąd zimno leci i wiem że coś z tym trzeba zrobić.

> Dwa to piec starszego typu, nie kondensacyjny

Inwestycja w izolację i dobry piec się opłaci przy obecnych cenach opału.

U mnie bez mała dwa razy większa powierzchnia domu i gazu idzie 1500m3/rok, w tym również gotowanie i ciepła woda dla 4 osób. Piec kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zwiększ kontrast to pojawią się kreseczki

To Ty zwieksz kontrast, bo nikomu nie bedzie sie chcialo GIMPa odpalac wink.gif

A propos. Czy zauwazyliscie cos nie tak z gazem? Od paru dni dziwnie smierdzi podczas gotowania, jakby terpentyna, czy innym chemicznym smrodkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Guziczki w monitorze od tego są. Takie malutkie...

LCD? Nie we wszystkich niestety jest mozliwosc operowania kontrastem.

p.s. koledze chyba nie chodzilo o podzialce na osiach, ale na trojwymiarowych slupkach, ktore sa "oddalone" od osi i przez blad paralaksy nie jest w stanie odczytac nawet troche precyzyjnie wartosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie sądziłem, że te końcówki po przecinku są ważne.

> Dodałem etykiety.

Ja wiem, ze to troche taki luftbrandzlung, ale wez mi powiedz, jak bez tych etykiet chcialbys odczytac zaznaczona wartosc?

7sbGe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile będę płacił, bo jeszcze nie dostałem żadnej FV za gaz zlosnik.gif. Gazomierz założyli mi 4.11.2014. W ostatnią niedzielę 7.12,2014 zajrzałem do skrzynki - nabiło 300m3 gazu. Dom o powierzchni po podłodze 220m2, porotherm + 15 styro, okna 3 szyby, wszędzie podłogówka. Kocioł Dietrich MCRIII + 140l zasobnik c.w.u. Temperatura ustawiona na regularze .... 23,5 st zlosnik.gifzlosnik.gif. IMO jest tanio ok.gifwink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.