Skocz do zawartości

Budowa kanalu w garazu - z czego scianki


wojtala

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Planuje budowe kanału w garazu na wiosnę. Zgodę z architektury juz posiadam. Teraz mam pytanie z czego wykonać ścianki kanału. Mysle albo o bloczkach betonowych z betonu B20 lub ytong. Ogolnie scianki maja miec 24cm szerokości. Co lepiej wybrac ??

Wylewanie scian nie wchodzi w gre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Planuje budowe kanału w garazu na wiosnę.

> z czego wykonać ścianki kanału. Mysle albo o bloczkach betonowych z betonu B20 lub

> ytong. Co lepiej wybrac ??

Ytongi do gleby to tak średnio widzę, chyba że masz niski poziom wód gruntowych (w mojej okolicy kto ma kanał - ma albo gumowe oficerki grinser006.gif albo pompkę zenzową albo kanał już dawno zasypany biglaugh.gif), lepiej bloczki betonowe, im więcej cementu, tym lepiej.

Ew. wyspawać "wannę", najlepiej z blachy nierdzewnej grinser006.gif

> Wylewanie scian nie wchodzi w gre.

A to - myślę -było by najlepsze rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko bloczek

ogolnie caly kanal bedzie wylozony gruba folia budowlana. Wody gruntowy sa na srednim poziomie, garaz ogolnie jest na skarpie. Ale ogolnie przekonaliscie mnie do bloczkow betonowych. Na szczescie grunt mam jednorodny wiec typowe zabezpieczenie wykopu wystarczy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pytanie. Planuje budowe kanału w garazu na wiosnę. Zgodę z architektury juz posiadam. Teraz mam

> pytanie z czego wykonać ścianki kanału. Mysle albo o bloczkach betonowych z betonu B20 lub

> ytong. Ogolnie scianki maja miec 24cm szerokości. Co lepiej wybrac ??

> Wylewanie scian nie wchodzi w gre.

Ytonga takie zwyklego nie daje sie w ziemie, tylko bloczek i dobra izolacja.

Btw. Po co Ci zgoda z jakies architektury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pytanie. Planuje budowe kanału w garazu na wiosnę. Zgodę z architektury juz posiadam. Teraz mam

> pytanie z czego wykonać ścianki kanału. Mysle albo o bloczkach betonowych z betonu B20 lub

> ytong. Ogolnie scianki maja miec 24cm szerokości. Co lepiej wybrac ??

> Wylewanie scian nie wchodzi w gre.

bloczek fundamentowy plus solidna izolacja przeciw wodna wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wystawiłem kanał z bloczków fundamentowych betonowych "na płasko" czyli gr ścianki 24 cm. Myślę

> ze jest to konstrukcja pancerna od zewnatrz folia kubełkowa.

Folia na bloczek niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ew. wyspawać "wannę", najlepiej z blachy nierdzewnej

> A to - myślę -było by najlepsze rozwiązanie...

Człowiek z mojej mieściny zrobił sobie taka wannę do kanału. Pewnego dnia pod naporem wody wanna wyskoczyła z kanału. Co do izolacji to może folia EPDM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wystawiłem kanał z bloczków fundamentowych betonowych "na płasko" czyli gr ścianki 24 cm. Myślę

> ze jest to konstrukcja pancerna od zewnatrz folia kubełkowa.

Folia kubełkowa nie była, nie jest i nie będzie hydroizolacją, ma zadanie jedynie wentylować i zabezpieczać mechanicznie właściwą izolację (hydro i/lub termo). cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Folia kubełkowa nie była, nie jest i nie będzie hydroizolacją, ma zadanie jedynie wentylować i

> zabezpieczać mechanicznie właściwą izolację (hydro i/lub termo).

właśnie to chciałem napisać cool.gif, nie wiem skąd takie pomysły, żeby ją dawać w innym celu niż zabezpieczenie podczas budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ytonga takie zwyklego nie daje sie w ziemie, tylko bloczek i dobra izolacja.

> Btw. Po co Ci zgoda z jakies architektury ?

lepiej miec zgloszenie robot nie wymagajacych pozwolenia na budowe. Niech sie usunie grunt, siada fundamenty i w sprawe wejdzie nadzor budowlany. To jest dla mnie dupochron smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bloczek i na plasko zeby pod obciazeniem kanal sie nie zawalil, a znam takie przypadki.

czyli robie tak jak myslalem. Bloczki na plasko i scianka na 24cm, ktora wiecej wytrzyma.

ps. jakiego spoiwa do bloczkow najlepiej uzywac ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a lepikiem czy smoła nie smarowałeś scianek od zewnatrz?

nie smarowałem niczym ścianek a "kubełkową dałem wg zalecenia znajomego, by bloczki nie miały bezpośredniego kontaktu z gleba. Może i nie fachowo ale skutecznie. No i na wszelki wypadek w podłodze mam studzienkę do ewentualnego wypompowania wody, gdyby naszła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pytanie. Planuje budowe kanału w garazu na wiosnę. Zgodę z architektury juz posiadam. Teraz mam

> pytanie z czego wykonać ścianki kanału. Mysle albo o bloczkach betonowych z betonu B20 lub

> ytong. Ogolnie scianki maja miec 24cm szerokości. Co lepiej wybrac ??

> Wylewanie scian nie wchodzi w gre.

O ytongu zapomnij, jeśli już to z bloczków betonowych na mocnej zaprawie. Nie wiem jaki duży robisz ten kanał, ja mam 6m długości, 1,8m głębokości i przy podmokłym terenie tak jak u mnie to w murowanym bałbym się siedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ew. wyspawać "wannę", najlepiej z blachy nierdzewnej

> A to - myślę -było by najlepsze rozwiązanie...

I jak wody gruntowe podejdą do góry, to mu ta wanna "wypłynie" w górę razem z autem nad nią zaparkowanym hehe.gif Policz objętość wanny, powiedzmy 1,2m szer x 5m dł. x 1,8m wys = 10,8m3. 10,8t - waga wanny... taka siła będzie ją pchała w górę w skrajnym przypadku (poziom wody gruntowej aż do podłogi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.