Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Zużycie prądu przez porty zasilania USB w gniazdkach elektrycznych

Featured Replies

Napisano

Chciałbym w kilku miejscach, gdzie zazwyczaj ładuje się telefon, zmienić zwykłe gniazdka na gniazdka z zasilaniem do USB.

 

pol_pl_Gniazdo-pojedyncze-2P-Z-USBx2-Orno-OR-AE-13140-66610_1.png

Zastanawiam się jak jest rozwiązane zasilanie tego portu USB.

Czy załącza się ono przez zamknięcie obwodu poprzez włożenie kabla z USB, czy może jest ono stale pod napięciem (i przetwornica 230V/5V chodzi 24h).

 

Zamierzam w sypialni zrobić wezgłowie z zamontowanymi takimi gniazdami i nie chciałbym, żeby to chodziło non stop (raz, że prąd, ale i ew. grzanie się).

 

MEBLE HOTELOWE ZESTAW BIURKO WEZGŁOWIE ZAGŁÓWEK Jelenia Góra -  Sprzedajemy.pl

 

Napisano

chodzi caly czas.

jak nie ma obciazenia to sie nie grzeje raczej

pewnie koszt na rok to z 1 zl jak nie uzywasz.

 

Napisano

Wydajność takich gniazdek jest żenująca. Przy współczesnych szybkich ładowaniach telefonów to średnio sensowne [emoji56]

Napisano
9 minutes ago, chris_66 said:

Wydajność takich gniazdek jest żenująca. Przy współczesnych szybkich ładowaniach telefonów to średnio sensowne emoji56.png

 

Jak podlaczasz telefon na noc, to wydajnosc nie ma zadnego znaczenia...

Napisano
20 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Jak podlaczasz telefon na noc, to wydajnosc nie ma zadnego znaczenia...

 

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

Napisano
Just now, tomecki said:

 

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

 

Nigdy w zadnym telefonie nie wymienialem baterii, wiec nie wiem co by jej mialo szkodzic? :nie_wiem:

Telefony uzytkuje ok 3-4 lata, wiec jak dla mnie w zupelnosci wystarcza.

Napisano
35 minut temu, tomecki napisał:

 

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

Mówisz, że takie podłączenie na noc "słuchawki" do gniazdka o mniejszym natężeniu bardziej niszczy baterię niż szybkie ładowanie?

Napisano
4 minuty temu, janusz napisał:

Mówisz, że takie podłączenie na noc "słuchawki" do gniazdka o mniejszym natężeniu bardziej niszczy baterię niż szybkie ładowanie?

 

zapewne nie, ale po postu mam w głowie myśl, że na kij ta słuchawka ma się męczyć x godzin. Tym bardziej jak mowa o jakimś nie wiadomo jakiej jakości źródle prądu z 'gniazdka' ;]

Napisano
2 minuty temu, tomecki napisał:

 

zapewne nie, ale po postu mam w głowie myśl, że na kij ta słuchawka ma się męczyć x godzin. Tym bardziej jak mowa o jakimś nie wiadomo jakiej jakości źródle prądu z 'gniazdka' ;]

Czyli jak zwykle przy takich dylematach bardziej chodzi o to co komu siedzi w głowie, niż rzeczywisty sens nadmiernego uważania na użytkowanie sprzętu (też tak trochę mam ;)). 

Napisano
2 hours ago, Tomo said:

raz, że prąd

 

Zużycie mocy przez 2A zasilacz 5V w stanie jałowym to około 0.4W. Więc rocznie wychodzi 3.5 kWh.

Napisano
  • Autor
1 godzinę temu, tomecki napisał:

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

 

Zawsze w samochodzie mam podłączony telefon do ładowania (kabel magnetyczny).

Na biurku zazwyczaj też leży na stałe podłączony (także kabel magnetyczny)

 

Po prostu przyzwyczaiłem się, że zawsze jak odkładam telefon na dłużej (lub w samochodzie w uchwyt) to zawsze podłączam ładowanie.

Nigdy się nie zastanawiałem, o ile to skraca życie baterii.

 

Napisano
Godzinę temu, kiziuk napisał:

 

Zużycie mocy przez 2A zasilacz 5V w stanie jałowym to około 0.4W. Więc rocznie wychodzi 3.5 kWh.

 

Aż z ciekawości posprawdzam wieczorem zasilacze miernikiem...

Napisano
  • Autor
2 godziny temu, kiziuk napisał:

Zużycie mocy przez 2A zasilacz 5V w stanie jałowym to około 0.4W. Więc rocznie wychodzi 3.5 kWh.

 

A jak się to liczy ? :hmm:

No bo w stanie czynnym to pamiętam, że napięcie x natężenie, czyli wychodzi 10W

Napisano
1 hour ago, Tomo said:

 

A jak się to liczy ? :hmm:

No bo w stanie czynnym to pamiętam, że napięcie x natężenie, czyli wychodzi 10W

 

0.4W wynika z empirii, bo niedawno mierzyłem :phi:

W tym Twoim może być ciut mniej lub więcej, ale pewnie w zakresie błędu statystycznego. 

Napisano
6 godzin temu, tomecki napisał:

 

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

 

Ładując wysokim prądem właśnie szybciej degraduje się bateria.

Napisano

Telefon ładujemy w pracy.   Znika problem glupkowatych  gniazdek w calym domu

Napisano
11 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

Ładując wysokim prądem właśnie szybciej degraduje się bateria.

 

Porównując oryginalną szybką ładowarkę do jakiegoś "g*wna" z gniazdka (no offence @Tomo ) czy jakiegoś wolnego noname'a raczej nie mam wątpliwości, że u mnie degradacja będzie mniejsza ;]

 

Napisano
11 hours ago, some1 said:

Telefon ładujemy w pracy.   Znika problem glupkowatych  gniazdek w calym domu

 

Szczegolnie jak ktos pracuje z domu :hehe:

 

Napisano
16 godzin temu, kiziuk napisał:

 

0.4W wynika z empirii, bo niedawno mierzyłem :phi:

W tym Twoim może być ciut mniej lub więcej, ale pewnie w zakresie błędu statystycznego. 

A czym to mierzyłeś, bo jeśli jakimś tanim watomierzem to wiarygodność średnia, ze tak powiem...

Druga sprawa-jak na taki minimalny pobór mocy reaguje licznik energii montowany w domu/mieszkaniu, te stare mechaniczne pewnie nawet nie drgną ale te nowsze to już pewnie zarejestrują:)

Napisano
3 hours ago, volf6 said:

A czym to mierzyłeś, bo jeśli jakimś tanim watomierzem to wiarygodność średnia, ze tak powiem...

 

Tanim watomierzem :phi:

Przecież nie będę sprzętu laboratoryjnego do domu ściągał, żeby zobaczyć ile mi pobiera chiński zasilacz impulsowy ;] Dla mnie, czy to ma 0.4W czy 0.6W to jest nieistotne. Mierniczek ma teoretyczny uchyb na poziomie 1% lub 0.2W. A że kalibrują chińczycy to może mieć, że hoho :phi: bo to jest na samym początku zakresu pomiarowego.

Edytowane przez kiziuk

Napisano
  • Autor
5 godzin temu, volf6 napisał:

A czym to mierzyłeś, bo jeśli jakimś tanim watomierzem to wiarygodność średnia, ze tak powiem...

Druga sprawa-jak na taki minimalny pobór mocy reaguje licznik energii montowany w domu/mieszkaniu, te stare mechaniczne pewnie nawet nie drgną ale te nowsze to już pewnie zarejestrują:)

 

Mieć sytuację, że w domu nic aktualnie nie odbiera prądu jest niemożliwe - no chyba, że właśnie chcemy robić eksperyment i latamy po całym domu i wyłączamy wszystkie odbiorniki, ale pamiętając o każdym jednym (przecież każde urządzenie włączane sensorem też zużywa prąd).

 

Więc pewnie nawet jak wszystko jest wyłączone, to u każdego te 10-15 W cały czas gdzieś idzie.

Napisano

Może po prostu dla świętego spokoju zamontuj w ramce wielokrotnej, a gniazdo podłącz poprzez włącznik oświetlenia. Kończysz ładować i pstryk zamiast światła odłączasz zasilanie gniazdka.

Napisano
2 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

[...] Kończysz ładować i pstryk zamiast światła odłączasz zasilanie gniazdka.

W tym momencie już taniej wyjąć ładowarkę z gniazdka w ścianie 🤔

A i kuć nie trzeba

Napisano
19 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Może po prostu dla świętego spokoju zamontuj w ramce wielokrotnej, a gniazdo podłącz poprzez włącznik oświetlenia. Kończysz ładować i pstryk zamiast światła odłączasz zasilanie gniazdka.

 

Takie są gniazdka w DK, nawet fajne rozwiązanie...

Napisano
W dniu 16.10.2020 o 18:47, kiziuk napisał:

 

0.4W wynika z empirii, bo niedawno mierzyłem :phi:

W tym Twoim może być ciut mniej lub więcej, ale pewnie w zakresie błędu statystycznego. 

 

U mnie ładowarka 6xUSB pokazuje 0.8-0.9W (0.023A) na "jałowym"...

Natomiast pojedyńcze zwykłe ładowarki USB pokazuję 0W i 0A...

Napisano
W dniu 16.10.2020 o 13:17, Maciej__ napisał:

Jak podlaczasz telefon na noc, to wydajnosc nie ma zadnego znaczenia...

 

I to nawet lepiej, bo ładując baterię niskim prądem jej tak nie degradujesz.

Napisano

zasilacz sieciowy z wyjsciem pracuje cały czas. Aby go odłaczyc od sieci 230v gdy jest niepotrzebny,  potrzebny jest dodatkowy wyłącznik . 

Napisano

Montuj śmiało. 5zł rocznie może zapłacisz za taki szpas. Jak będziesz robić dodatkowy obwód do tego, dałbym tam B1, a jak nie to szklaka z oprawką do puszki, tak bardziej pro forma, ale zawsze szybciej wyłączy niż nadprądowy.

Napisano
9 godzin temu, K3 napisał:

 

Takie są gniazdka w DK, nawet fajne rozwiązanie...

Wiem, raz podłączyłem telefon a rano byłem zdziwiony że jest dalej pusty :facepalm:, i pstryk z pewna taką nieścisłością i tadam rotfl ciekawe jakie obciążenie przenoszą. 

Napisano
8 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Wiem, raz podłączyłem telefon a rano byłem zdziwiony że jest dalej pusty :facepalm:, i pstryk z pewna taką nieścisłością i tadam rotfl ciekawe jakie obciążenie przenoszą. 

na logikę, to jeśli wyłącznik jest zintegrowany z gniazdem, to powinien przenosić takie obciążenie jak gniazdo. Inaczej było by to bez sensu.

Napisano
W dniu 17.10.2020 o 08:08, tomecki napisał:

 

Porównując oryginalną szybką ładowarkę do jakiegoś "g*wna" z gniazdka (no offence @Tomo ) czy jakiegoś wolnego noname'a raczej nie mam wątpliwości, że u mnie degradacja będzie mniejsza ;]

 

Nie będzie  :)

Szybkie ładowanie niszczy dużo szybciej baterie. I nie zmieni tego nawet pochodzenie ładowarki z NASA  :)

Napisano
6 godzin temu, bergerac napisał:

na logikę, to jeśli wyłącznik jest zintegrowany z gniazdem, to powinien przenosić takie obciążenie jak gniazdo. Inaczej było by to bez sensu.

Też tak odstawiam ale pewny nie jestem :oki:

Napisano
W dniu 17.10.2020 o 08:08, tomecki napisał:

 

Porównując oryginalną szybką ładowarkę do jakiegoś "g*wna" z gniazdka (no offence @Tomo ) czy jakiegoś wolnego noname'a raczej nie mam wątpliwości, że u mnie degradacja będzie mniejsza ;]

 

 

Nie będzie, ale wiara czyni cuda. 

Napisano
15 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Wiem, raz podłączyłem telefon a rano byłem zdziwiony że jest dalej pusty :facepalm:, i pstryk z pewna taką nieścisłością i tadam rotfl ciekawe jakie obciążenie przenoszą. 

Standardowo 13A.

Napisano
  • Autor
16 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Wiem, raz podłączyłem telefon a rano byłem zdziwiony że jest dalej pusty :facepalm:, i pstryk z pewna taką nieścisłością i tadam rotfl ciekawe jakie obciążenie przenoszą. 

 

Brytyjskie gniazdka też kojarzę z włącznikami.

Napisano
  • Autor
18 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Montuj śmiało. 5zł rocznie może zapłacisz za taki szpas. Jak będziesz robić dodatkowy obwód do tego, dałbym tam B1, a jak nie to szklaka z oprawką do puszki, tak bardziej pro forma, ale zawsze szybciej wyłączy niż nadprądowy.

 

Rozjaśnisz ?

Napisano

Szklanka z oprawką to chyba to szklanka i oprawka

Napisano
3 godziny temu, Tomo napisał:

 

Rozjaśnisz ?

jeżeli będziesz miał "delikatne" zwarcie na porcie USB to prąd zwarciowy może być na tyle niski, że zabezpieczenie obwodu nie zadziała, port będzie wymuszał przepływ prądu i są szanse na uceglenie telefonu :) a czy sam port będzie pobierał dużo prądu zależy czy siedzi tam transformatorek czy przekształtnik tranzystorowy - w 1 opcji będzie pobierał energię na magnesowanie rdzenia, w 2 opcji nie będzie pobierał albo będzie znikomo niski pobór :) przy czym podejrzewam, że z powodu wymiarów będzie to druga opcja, w karcie produktu powinno być napisane zużycie w stanie jałowym

Edytowane przez mPh

Napisano

@Tomozwróć jeszcze uwagę na to, że ładowarki USB potrawią piszczeć, więc jak będziesz miał cos takiego przy uchu to wk#@$#rw murowany.

Napisano
Godzinę temu, OPAL napisał:

@Tomozwróć jeszcze uwagę na to, że ładowarki USB potrawią piszczeć, więc jak będziesz miał cos takiego przy uchu to wk#@$#rw murowany.

 

to sobie wylaczy korki na noc...

Napisano
W dniu 19.10.2020 o 16:42, Tomo napisał:

 

Rozjaśnisz ?

Zabezpieczenie nadprądowe 1A o charakterystyce B, tzw. "eska". Jeśli będzie to osobny obwód z rozdzielnicy.

Jeśli nie, dałbym coś takiego: 

https://allegro.pl/oferta/oprawa-bezpiecznika-szklanego-20-mm-z-przewodem-8849269550?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_chemiakcesor_pla&ev_adgr=Akcesoria+-+Pozostałe&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_chemiakcesor|9088980212|g|m&ev_adgr=|107770375630|446444628197|&utm_term=aud-462909978407:pla-464332521294||-|-20857|&utm_content=|pla|mc:130790887-p:8849269550|&gclid=CjwKCAjwlbr8BRA0EiwAnt4MTjY0KnLXHnCbbVQu5uwihugcBLOMrZ2irvnFYHLPMY763EXg11zstBoC6oMQAvD_BwE

 

Z bezpiecznikiem 1A lub nawet mniejszym, w razie zwarcia w module zareaguje o wiele szybciej niż zabezpieczenie w rozdzielnicy. Bezpieczniki są tanie jak barszcz.

Napisano
23 godziny temu, OPAL napisał:

@Tomozwróć jeszcze uwagę na to, że ładowarki USB potrawią piszczeć, więc jak będziesz miał cos takiego przy uchu to wk#@$#rw murowany.

Prawda, mam taką Sony EP800, jak trwa ładowanie to jest cisza ale jak nie ma obciążenia to masakra.

Napisano
W dniu 19.10.2020 o 15:33, janusz napisał:

Standardowo 13A.

 

Bywają też 10A. Ale 13A najpopularniejsze, dla napięcia 250V...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.