Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze-woda - koszty


lucash

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, punktak napisał(a):

Za dużo jest parametrów które trzeba wziąć pod uwagę, żeby powiedzieć czy cena jest dobra czy nie

Dom jednorodzinny 120m2 nowo budowany, sama podłogówka + ciepła woda dla 4 os. Prościej się chyba nie da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, iwik napisał(a):

Dom jednorodzinny 120m2 nowo budowany, sama podłogówka + ciepła woda dla 4 os. Prościej się chyba nie da. 

 

Znasz zapotrzebowanie na ciepło? Ale tak porządnie zrobione, nie sztuka z projektu....

Jeśli tylko podłogówka to bufor zbędny, chyba że nawymyślasz jakiś cudów na kiju typu "sterowanie w każdym pokoju" - wtedy to "sky is the limit".... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał(a):

Znasz zapotrzebowanie na ciepło? Ale tak porządnie zrobione, nie sztuka z projektu....

Znam z projektu. Nie wiem jak inaczej ma to być zrobione "porządnie". Przecież ktoś kto bedzie to robił od nowa zrobi to też wg jakiegoś algorytmu (pewnie tego samego co projektant budynku), a nie wg rzeczywistych pomiarów zużytej energii na przestrzeni kilku lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica polega na tym że w projekcie masz wyliczone dla rozwiązań i materiałów przyjętych przez architekta. Nie bierze pod uwagę posadowienia budynku względem stron świata, warunków wiatrowych, strefy klimatycznej, zmian w technologi itd. 

Rzetelnie wykonane OZC bierze pod uwagę nie tylko to co powyżej, ale także straty/zyski dla zamontowanej stolarki otworowej, rzeczywistą grubość i jakość izolacji (zarówno na elewacji jak i stropów), zyski z wybranego sposobu przygotowania posiłków (kuchenka gazowa poprzez straty na cieple oddawanym do otoczenia wpłynie na temp. w kuchni) itd. 

Gdybyś już mieszkał parę lat, mógłbyś dość dokładnie pomierzyć zużytą energię, przy nowym budynku wszystko trzeba przewidzieć. 

Jeśli z OZC wyjdzie że potrzeba np. PC o mocy max 4 kW, to nie ma sensu przepłacać za 12 kW..... A to dopiero początek problemów. Ten gość który poleca konkretną pompę, to chyba na podstawie własnego widzimisię, czy własnej marży....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, iwik napisał(a):

Akurat na podstawie zapotrzebowania na energię z projektu, bo mnie o to pytał. 

 

To słabe ma pojęcie o projektach gotowych. U mojego syna projekt gotowy zakładał moc szczytową źródła na 11,2 kW...... Dla domu 86 m2..... Z OZC wyszło 4,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2022 o 08:19, Alfi napisał(a):

 

Widocznie trafiam na samych "fachowców" bo panie jak nie masz podłogowego to bez sensu.

W przyszłym roku czeka mnie zmiana ogrzewania i zastanawiam się co wybrać.

 

Możesz grzać i 60 stopni, ale będzie mało efektywnie. Im niżej zejdziesz, tym lepiej. 

Aby nisko grzać musi być duża powierzchnia - a gdzie ona będzie, to już mniejsze znaczenie. Jak masz miejsce, możesz sobie przewymiarować grzejniki, nawet i 2x, pompa bez problemu da radę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, iwik napisał(a):

8kW będzie wystarczająca z zapasem. 

Wszystko na jednym parametrze, bo podłogówka bez grzejników + ciepla woda, zbiornik cwu 200 litrów wystarczy, bufor pewnie z połowę tego będzie ok. 

Nie takich informacji teraz poszukujesz ale nadmienię tylko że posługiwanie się mocą pompy ciepła jest średnim rozwiązaniem bo ich charakterystyka jest zmienna i nadawanie takiego wyróżnika pomiędzy producentami, typami jest różna.

Także technicznie, ekonomicznie nie jest uzasadnione by pompa ciepła zapewniała całkowite zapotrzebowanie na ciepło w każdych warunkach a określa się punkt pracy biwalentej.

Życzę Ci byś trafił na dobrego technika, który trafnie dobierze Ci urządzenie i prawidłowo zamontuje.

 

Poniżej jakieś porównanie pomp gdzie można zauważyć że u jednego producenta 9kw = 12 u innego.

 

 

obraz.png.74bea6ad5ce7c602c435eb0c7d95aea7.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na placu boju zostały splity (all-in-one): Atlantic 8kW (extensa lub loria Duo) oraz Panasonic serii K 7kW. Panas droższy o 4-5k. Który z nich i dlaczego, lub dlaczego nie.

I drugi temat: dotacja z Mojego Ciepła - potrzebna jest charakterystyka energetyczna budynku. Wystarczy ta z projektu budowlanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na placu boju zostały splity (all-in-one): Atlantic 8kW (extensa lub loria Duo) oraz Panasonic serii K 7kW. Panas droższy o 4-5k. Który z nich i dlaczego, lub dlaczego nie.
I drugi temat: dotacja z Mojego Ciepła - potrzebna jest charakterystyka energetyczna budynku. Wystarczy ta z projektu budowlanego?
Panasonic. Dlaczego? Bo mam :) tylko mocniejsza - 9kW monoblock



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kiwal napisał(a):

Da sie oszacowac wielkosc pompy na podstawie zuzycia gazu?

Z zużycia gazu da się wyliczyć zapotrzebowanie budynku na energię (i to rzeczywiste, a nie szacowane), więc na tej podstawie pewnie pompę się dobierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, iwik napisał(a):

Z zużycia gazu da się wyliczyć zapotrzebowanie budynku na energię (i to rzeczywiste, a nie szacowane), więc na tej podstawie pewnie pompę się dobierze.

Wiesz jak sie to liczy?

Roczne zuzycie 1100m3 gazu, czyli ok 12MWh energii.

Z czego czesc jest na ogrzanie wody - ok 30-40m3 miesiecznie a w szczytowym sezonie zimy na ogrzanie chalupy idzie 140m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, iwik napisał(a):

Na placu boju zostały splity (all-in-one): Atlantic 8kW (extensa lub loria Duo) oraz Panasonic serii K 7kW. Panas droższy o 4-5k. Który z nich i dlaczego, lub dlaczego nie.

I drugi temat: dotacja z Mojego Ciepła - potrzebna jest charakterystyka energetyczna budynku. Wystarczy ta z projektu budowlanego?


Ja zakupiłem atlantica, ale jeszcze nie zamontowana wiec nie będę ani chwalić ani namawiać czy odradzać.

Natomiast zwróć uwagę na moc, ja wybrałem 6kw do wielkosciowo podobnego domu. Ta pompa przy -7 ma dla podłogówki 5kw mocy grzewczej. Wg obliczeń wystarczyłoby mi 3,5kw wtedy. I to na Podlasiu. 
Jako, ze zimy tysiąclecia dawno za nami  i przez większość miesięcy temperatura nawet nie zbliża się do -5, rozważ panasonic 5 lub atlantic 6. Wątpię, byś potrzebował więcej mocy.

Na te kilka dni w roku poniżej -10 włączą się grzałki, bo po to są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, iwik napisał(a):

OK, a w kwestii dokumentów potrzebnych do dotacji coś już ruszałeś (mówię zwłaszcza o charakterystyce energetycznej)? Chyba, że temat Cię nie dotyczy.

Nie ruszałem bo dom się buduje jeszcze, w zależności na który program się załapie to na taki wystąpię ale już po zainstalowaniu.
Najlepiej chyba będzie to połączyć z fotowoltaika i magazynem energii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, iwik napisał(a):

Na placu boju zostały splity (all-in-one): Atlantic 8kW (extensa lub loria Duo) oraz Panasonic serii K 7kW. Panas droższy o 4-5k. Który z nich i dlaczego, lub dlaczego nie.

I drugi temat: dotacja z Mojego Ciepła - potrzebna jest charakterystyka energetyczna budynku. Wystarczy ta z projektu budowlanego?

 

Bez entuzjazmu podchodziłbym do urządzeń które na etykiecie energetycznej obszar naszego kraju mają w strefie N/A. A tak jest z tymi modelami Atlantica.... 

Powiedzmy że metodyka obliczeń średniorocznej sprawności w odniesieniu do klimatu jest skomplikowana, ale znając producentów to raczej naginają dane w swoją stronę. Co prawda z tabeli dla temp. -7 stC nie widać aby włączała grzałki, ale dla niższych temperatur producent w ogóle nie podaje żadnych danych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bielaPL napisał(a):

Małe pytanie w temacie. Ta pompa nagrzeje zbiornik cwu na 80 stopni?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

Inne pytanie: czy jakakolwiek pompa bez dodatkowej grzałki nagrzeje wodę do 80 stopni. Moim zdaniem nie. moja bodajże do 65 - ale z dużą dozą niepamięci mogę się mylić :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał(a):

Małe pytanie w temacie. Ta pompa nagrzeje zbiornik cwu na 80 stopni?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

Tylko po co grzać aż do takiej wysokiej temperatury wodę do mycia? Można zastosować większy zbiornik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał(a):

Tylko po co grzać aż do takiej wysokiej temperatury wodę do mycia? Można zastosować większy zbiornik...

 

Dokładnie, dlatego do PC montuje się zbiorniki cwu o pojemności powyżej 200 litrów. Warto pamiętać że woda o temp. 55 stC jest uznawana za gorącą i wymaga zmieszania z zimną aby uniknąć poparzenia. Nagrzewanie do temperatur rzędu 60 stC i wyżej stosuje się w domowych PC  tylko do dezynfekcji i tylko przy pomocy grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, punktak napisał(a):

 

Dokładnie, dlatego do PC montuje się zbiorniki cwu o pojemności powyżej 200 litrów. Warto pamiętać że woda o temp. 55 stC jest uznawana za gorącą i wymaga zmieszania z zimną aby uniknąć poparzenia. Nagrzewanie do temperatur rzędu 60 stC i wyżej stosuje się w domowych PC  tylko do dezynfekcji i tylko przy pomocy grzałki.

Mam taki zawór mieszający w układzie CWU, ale ja grzeję ekogroszkiem.

https://esbe.eu/pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszające/vta320-vta520

 

image.png.437b28f8f0de4e0b39ec117cdc4aff13.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Fryzuryn napisał(a):

Mam taki zawór mieszający w układzie CWU, ale ja grzeję ekogroszkiem.

https://esbe.eu/pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszające/vta320-vta520

 

image.png.437b28f8f0de4e0b39ec117cdc4aff13.png

 

Ja też miałem (dokładnie ten) - kiedy miałem kocioł na ekogroszek i latem paliłem drewnem na ciepłą wodę. Zbiornik cwu osiągał 80 stopni i nieostrożne odkręcenie kranu spowodowałoby poparzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2023 o 10:26, volf6 napisał(a):

Tylko po co grzać aż do takiej wysokiej temperatury wodę do mycia? Można zastosować większy zbiornik...

odkażanie zbiornika... z raz na miesiąc, ale to rozumiem dodatkowa elektryczna grzałka ogarnie temat

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2023 o 21:49, Kiwal napisał(a):

Wiesz jak sie to liczy?

Roczne zuzycie 1100m3 gazu, czyli ok 12MWh energii.

Z czego czesc jest na ogrzanie wody - ok 30-40m3 miesiecznie a w szczytowym sezonie zimy na ogrzanie chalupy idzie 140m3

https://cieplo.app/

 

Wypełniaj krok po kroku i w pewnym momencie będziesz mógł podać aktualne zużycie energii.

Program policzy szacowane zapotrzebowanie budynku na energię do celów grzewczych i CWU. Jak zaznaczysz PC to dokona także jej doboru wskazując chyba nawet punkty biwalentne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe
mam B/C 70/80 W/ m^2
mogę obniżyć koszty ogrzewania rocznie o 23-25% ( kwotowo szału nie ma z okolic 7500 na 6000) najbardziej jak zainwestuje w rekuperator
... potencjalnie pompa obniży to o kolejne 500pln gruntowa jeszcze ciut mniej.... czyli zwrotnz inwestycji w przypadku gazu ziemnego bez sensu... w sensie modernizacja pod tytułem wywalamy gaz, wstawiamy PC air

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2023 o 21:49, Kiwal napisał(a):

Roczne zuzycie 1100m3 gazu, czyli ok 12MWh energii.

 

Do szacowania mocy pompy są Ci potrzebne dane o zapotrzebowaniu na ciepło dla danej temperatury zewnętrznej.

Podziel sobie temperaturę zewnętrzną na przedziały.

Dla tych przedziałów musisz mieć dane na temat zużycia gazu i z tego jesteś w stanie obliczyć ilość kW ciepła ładowaną do budynku przy danej temperaturze.

Policz liczbę dni w roku z daną temperaturą i będziesz w stanie oszacować, do jakiej temperatury pompa ma pracować monowalentnie.

A potem przykładasz do tego charakterystykę pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe
mam B/C 70/80 W/ m^2
mogę obniżyć koszty ogrzewania rocznie o 23-25% ( kwotowo szału nie ma z okolic 7500 na 6000) najbardziej jak zainwestuje w rekuperator
... potencjalnie pompa obniży to o kolejne 500pln gruntowa jeszcze ciut mniej.... czyli zwrotnz inwestycji w przypadku gazu ziemnego bez sensu... w sensie modernizacja pod tytułem wywalamy gaz, wstawiamy PC air


Puki ceny gazu nie poszybują to taka modernizacja (zamina gaz na PC) będzie bardzo mało opłacalna.

Takie obliczenia są zasadne na poziomie inwestycji w nowym budynku.b
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ppmarian napisał(a):

Puki ceny gazu nie poszybują to taka modernizacja (zamina gaz na PC) będzie bardzo mało opłacalna.

Takie obliczenia są zasadne na poziomie inwestycji w nowym budynku.b

 

Dokładnie, sam chciałem zakładać GAZ, ale ma być za 3-4 lata chodź u sąsiada za płotem jest.

Zobaczymy jak to będzie z PC. Tak jak pisałem na obecną chwile GAZ wychodzi najlepiej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gaz i będę montował teraz pompę powietrze-woda.

Plan mam aby pompa śmigała do temperatury ok 0 stopni kiedy ma najwyższą sprawność, a poniżej będzie dogrzewał gaz zamiast grzałek lub tylko piec gazowyz.

Plus latem będę grzał cwu z paneli pv.

Teraz są takie dotacje że warto sprawę ogarnąć. Myślę że temat nigdy się nie zwróci, ale z dotacja która pokrywa prawie 100%kosztow, to napewno wyjdę na plus. Dodatkowo będę miał wyborne przyszłości.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dunkin napisał(a):

Ja mam gaz i będę montował teraz pompę powietrze-woda.

Plan mam aby pompa śmigała do temperatury ok 0 stopni kiedy ma najwyższą sprawność, a poniżej będzie dogrzewał gaz zamiast grzałek lub tylko piec gazowyz.

Plus latem będę grzał cwu z paneli pv.

Teraz są takie dotacje że warto sprawę ogarnąć. Myślę że temat nigdy się nie zwróci, ale z dotacja która pokrywa prawie 100%kosztow, to napewno wyjdę na plus. Dodatkowo będę miał wyborne przyszłości.

a z jakiej dotacji korzystasz ? Ja Mój prąd 5.0: na PV do 7 000 i na PC do 19 400. Złożyłem wniosek, ale kiedy wróci kasa ? Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Camel napisał(a):

a z jakiej dotacji korzystasz ? Ja Mój prąd 5.0: na PV do 7 000 i na PC do 19 400. Złożyłem wniosek, ale kiedy wróci kasa ? Zobaczymy.

Niestety tylko mój prąd, bo reszta to kryteria dochodowe itp. 

Pv już wziąłem z magazynem - kosztowało mnie 4tysiace ;) to chyba w tym roku się już zwróci.

Pc to 19k plus chyba 5k bufor ciepła.

Do tego można na klimy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dunkin napisał(a):

Niestety tylko mój prąd, bo reszta to kryteria dochodowe itp. 

Pv już wziąłem z magazynem - kosztowało mnie 4tysiace ;) to chyba w tym roku się już zwróci.

Pc to 19k plus chyba 5k bufor ciepła.

Do tego można na klimy ;)

z tą klima to lekko po bandzie ponoć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dunkin napisał(a):

Ja mam gaz i będę montował teraz pompę powietrze-woda.

Plan mam aby pompa śmigała do temperatury ok 0 stopni kiedy ma najwyższą sprawność, a poniżej będzie dogrzewał gaz zamiast grzałek lub tylko piec gazowyz.

 

 

Pomysł ze źródłem szczytowym (kocioł gazowy) w teorii jest spoko. Tylko że w praktyce będziesz musiał zsynchronizować ze sobą sterowniki PC oraz kotła żeby uniknąć pracy równoległej. Sam algorytm wyboru źródła też wymaga przemyślenia i na pewno wielu prób i błędów.... Poza tym nadal musisz płacić abonament za gaz.

W praktyce - przynajmniej do tej pory - była to gra nie warta świeczki.

Sam zastanawiałem się czy nie zostawić starego kotła na ekogroszek jako źródła szczytowego, ale ostatecznie po pierwszym sezonie z PC -wtedy jeszcze bez PV - okazało się że za prąd zapłaciłem mniej niż do tej pory za węgiel.... Żeby było śmieszniej: z węgla miałem tylko ogrzewanie i cwu (zimą, bo latem na cwu paliłem drewnem z budowy), a rachunek za prąd obejmował wszystko - ogrzewanie oraz cwu, potrzeby bytowe oraz gotowanie na indukcji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakbym miał to kupić sam to kompletnie się to nie opłaca.

Jednak patrząc przez dotacje wygląda sensownie. 

Pompa ciepła ma wbudowane sterowanie piecem gazowym. Ciekawy jestem jak to będzie działać, ale zapewne trzeba będzie poświęcić chwilę czasu. Natomiast ma też Wifi, więc będzie to wygodniejsze.

W każdym razie liczę że ok 70-80procet czasu będę ogrzewał Pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dunkin napisał(a):

No właśnie jakbym miał to kupić sam to kompletnie się to nie opłaca.

Jednak patrząc przez dotacje wygląda sensownie. 

Pompa ciepła ma wbudowane sterowanie piecem gazowym. Ciekawy jestem jak to będzie działać, ale zapewne trzeba będzie poświęcić chwilę czasu. Natomiast ma też Wifi, więc będzie to wygodniejsze.

W każdym razie liczę że ok 70-80procet czasu będę ogrzewał Pc.

Co to za model PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

I mnie czeka wymiana źródła ogrzewania. Mam piec typu spali wszystko. Trzeba iść do przodu i wymieć ten złom na coś lepszego i bardziej eko. Wybór padł na pompę ciepła, zwłaszcza, że mam fotowoltike na starych zasadach. Dom 180 m2 z grzejnikami głównie żeliwnymi. Zaproponowano mi pompę Panasonic T-Cap 9kW. Zastanawiam się czy nie jest za mała.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie zaproponowano ci akurat ten model? Czy mają jakieś uzasadnienie dla akurat tej pompy?. Czy sam dla siebie próbowałeś określić zapotrzebowanie twojego domu na moc cieplną. Kolejna , ale chyba najważniejsza sprawa. Jaką temperaturę wody musisz mieć w grzejnikach , żeby było ciepło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna oferta była na pompę 16 kW, inny sprzedawca/instalator powiedział, że 16 kW to jakiś kosmos i zaproponował 12 i dodał, że 9 może też wystarczy. Trzeci powiedział, że 9kW będzie ok. Dwoch ostatnich chociaż zmierzyło dom, dopytali o ocieplenie, jakie są grzejniki itp. Ze strony cieplo.app wychodzi takie coś https://cieplo.app/wynik/1vqpk

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie czeka wymiana źródła ogrzewania. Mam piec typu spali wszystko. Trzeba iść do przodu i wymieć ten złom na coś lepszego i bardziej eko. Wybór padł na pompę ciepła, zwłaszcza, że mam fotowoltike na starych zasadach. Dom 180 m2 z grzejnikami głównie żeliwnymi. Zaproponowano mi pompę Panasonic T-Cap 9kW. Zastanawiam się czy nie jest za mała.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


Lepsza mniejsza niz za duza

Ja przeszedlem z pieca na pellet 12kw na PC 9kw panasonica.

Teraz po 2 zimach wiem ze za duza I wolalbym 6kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PingNoMore napisał(a):

Jedna oferta była na pompę 16 kW, inny sprzedawca/instalator powiedział, że 16 kW to jakiś kosmos i zaproponował 12 i dodał, że 9 może też wystarczy. Trzeci powiedział, że 9kW będzie ok. Dwoch ostatnich chociaż zmierzyło dom, dopytali o ocieplenie, jakie są grzejniki itp. Ze strony cieplo.app wychodzi takie coś https://cieplo.app/wynik/1vqpk

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


 

Z tego co tam widzę to taki standardzik. Pompa aquarea 9kW HP spokojnie mocowo to ogarnie, nie mówiąc już o t-cap.

Ale widzę w podanych przez ciebie parametrach jeden problem, który może być krytyczny i może inwestycje w pompę ciepła zamienić w koszmar. Podałeś średnia temperaturę wody na poziomie 55⁰C.  To już nie jest temperatura dla pompy. T-cap prawdopodobnie to ogarnie, ale ekonomicznie może stracić sens.

Moja 9kW HP powyżej 55⁰C już puchnie i przy temp. Zewnętrznej niższej od 0⁰C już musi wznieść się na szczyty swoich możliwości. Widzę to gdy grzeje bojler. 

U mnie z podłogówką gdzie temp zasilania nie przekracza 30⁰ spokojnie sama sprężarka sobie radzi do -10⁰C. Niestety do defrostów używa za każdym razem grzałki. Dopiero gdy powrót jest cieplejszy niż 27⁰ to grzałki nie włączy. Musiałbym grzać powyżej 35⁰. Optymalnie było by przy tej mojej utrzymywać grzejniki w przedziale 35-45⁰. Przy podłogówce to nie realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, karolchyla napisał(a):

Ale widzę w podanych przez ciebie parametrach jeden problem, który może być krytyczny i może inwestycje w pompę ciepła zamienić w koszmar. Podałeś średnia temperaturę wody na poziomie 55⁰C.  To już nie jest temperatura dla pompy. T-cap prawdopodobnie to ogarnie, ale ekonomicznie może stracić sens.

Podałem 55 bo nie można wpisać 50, jest tylko 45 i 55. Poza tym palenie w kopciuchu wygląda tak, że albo masz gorącą wodę, zapomnisz dołożyć opału i za dwie godziny woda ma niższą temperaturę. Przy pompie temperatura powinna być utrzymywana mniej więcej na stałym poziomie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, temperatura jest utrzymywana i to bardzo dokładnie. Tylko, że pompa potrzebuje pobrać sporo więcej mocy z sieci energetycznej grzejąc wodę do 55⁰, niż w tych samych warunkach podgrzewając ją do 40⁰. U mnie dla przykładu gdy jest 0⁰ grzejąc dom tłoczy około 4kW pobierając około 1,3kW, natomiast grzejąc bojler wodą 57⁰ też z mocą 4kW pobiera około 2,5kW z sieci. 

Masz foty jak pracuje w tej chwili. Niedawno grzała bojler, teraz goni trochę bo zaczęła od nowa grzać podłogi. I właśnie tu jest pies pogrzebany. Im wyższa temperatura na wyjściu tym mocniej kompresor pracuje. Z otoczenia więcej nie wyciągnie, więc musi nadgonic energią z sieci. A licznik wtedy aż buczy 😁. Dla tego najważniejsze jest określenie temperatury docelowej na wyjściu. Jeśli ona będzie musiała iść na wysokich obrotach żeby grzać te 50-55⁰ to jej sens ekonomiczny staje się coraz mniej opłacalny. Ważne jest określenie jej parametrów z tabelek i jej punktu biwalentnego. Przerabiałem te sprawy ponad 3 lata temu i miałem kilka ofert na różne modele. Moim faworytem było LG altherma chyba to się nazywa, niestety instalator w ostatniej chwili odpadł zdrowotnie. Więc kupiłem Panasonica Aquarea . Z moich danych wynikało , że każde LG działa jak t-cap Panasonica. O jakiś tam podwójny dotrysk czynnika chodzi .

Natomiast zauważyłem, że jest wysyp pomp ciepła z czynnikiem r290 (propan). Te z racji użytego czynnika potrafią więcej i w trudniejszych warunkach. W każdym razie jak r134, czy R32 już się męczy, to propan jeszcze się rozkręca.

17008558305243156453097596967229.jpg

17008558525746853632722484463449.jpg

17008558775615961892704006232646.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.