Skocz do zawartości

Suwmiarka elektroniczna


gilbert3

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?

Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, gilbert3 napisał(a):

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?

Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 

 

Ja mam, dostałem chyba z 15 lat temu jako gadżet reklamowy - czyli pewnie jakiś tani chiński wynalazek  😉

Do domowego użytku w zupełności wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Radson napisał(a):

dokładność ma taka sama jak zwykła

jedyna różnica to ze sam nie robisz interpretacji wyniku a robi to ona

 

i tak, tradycyjna jest fajniejsza :)

No właśnie wieki nie miałem w rękach elektronicznej, ale pamiętam, że wtedy trzeba było dość delikatnie (płynnym ruchem) dokonywać pomiaru, żeby nie zrobił błędu. 

Co do dokładności to elektroniczne teoretycznie mają do 0,01 mm, a tradycyjne z noniuszem jednak mniejszą (najczęściej 0,05, czasami 0,02), 0,01 to śruba mikrometryczna. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gilbert3 napisał(a):

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?

Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 

Ja używam. Jakaś chińska działała z 10lat. Kiedyś nawet sprawdzałem jej dokładność i jak jest skalibrowana to spokojnie te 0.05mm odczytuje bezbłędnie. Dalej bym raczej nie ufał. Jakiś rok temu kupiłem kolejną ale z zabudowanym kółeczkiem mierzącym, bo w poprzedniej zaczęło to szwankować. Chciałem jaką lepszą kupić, ale jak to bywa były albo tanie po ok 50zł albo 10x droższe ;). Czasami widać, że ta sama budowa/suwmiarka z innymi napisami kosztuje x2.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?
Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 
Mam. Nie używam bo za każdym razem jak chciałem użyć to baterie death

Korzystam z tradycyjnej
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałeś może dokładność suwmiarki elektronicznej z mikrometrem? 
Ta
Jak jest nowa to jeszcze w miarę pokazuje jeśli używasz jej z umiarkowana siłą.
Po kilku miesiącach/latach używania zużywają się czubki i pojawia się błąd
Ofc do domowego użytku nie ma to znaczenia ale jak chcesz bawić się w setki to lepiej wesprzeć się mikrometrem

Tanie, chińskie suwmiarki nadają się na działkę mierzyć odstęp między grządkami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, hefi napisał(a):

Ta
Jak jest nowa to jeszcze w miarę pokazuje jeśli używasz jej z umiarkowana siłą.
Po kilku miesiącach/latach używania zużywają się czubki i pojawia się błąd
Ofc do domowego użytku nie ma to znaczenia ale jak chcesz bawić się w setki to lepiej wesprzeć się mikrometrem

Tanie, chińskie suwmiarki nadają się na działkę mierzyć odstęp między grządkami

Dla mnie to skreśla ją jako narzędzie pomiarowe. Rozumiem, że potrzeba odpowiednio używać z wyczuciem i nie za szybko (taka cechą), ale losowość pomiaru jest nie do zaakceptowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to skreśla ją jako narzędzie pomiarowe. Rozumiem, że potrzeba odpowiednio używać z wyczuciem i nie za szybko (taka cechą), ale losowość pomiaru jest nie do zaakceptowania. 
Pomiar nie jest losowy tak do końca
Jeśli musisz stwierdzić czy coś ma np 10.02 czy 10.03 to nie możesz jej wierzyć
Jeśli sprawdzasz 10.1 czy 10,15 I nie zależy od tego życie będzue spoko.
Tu masz fotę, starej zajechanej mitutoyo

d5937dd88c8b58a2dd1f95065ad44754.jpg
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hefi napisał(a):

Pomiar nie jest losowy tak do końca
Jeśli musisz stwierdzić czy coś ma np 10.02 czy 10.03 to nie możesz jej wierzyć
Jeśli sprawdzasz 10.1 czy 10,15 I nie zależy od tego życie emoji23.pngbędzue spoko.
Tu masz fotę, starej zajechanej mitutoyo

d5937dd88c8b58a2dd1f95065ad44754.jpg

Czyli problem po stronie mechanicznej, a nie "elektronicznej". To samo może spotkać tradycyjną suwmiarkę 👍Tak ostro była traktowana, czy z "gównolitu"? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 09:39, gilbert3 napisał(a):

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?

Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 

Kup sobie zegarową. Miałem taką wiele lat i w końcu tak mi spadła, że uszkodziła się zębatka. W międzyczasie użytkowałem klasyczną, która miała 0.02 dokładności i bardzo długo się nią mierzyło. Kupiłem elektroniczną i to jest gówno jakich mało, możesz zaufać wynikowi ale nie jesteś w stanie kliknąć jak zegarową kilka razy na sekundę aby uzyskać kilka bardzo zbliżonych wyników. Poza tym co chwilę wyładowuje się bateria i jak trzeba jej użyć to nie działa od razu.

Ostatecznie znów kupiłem zegarową i znów mierzę dokładnie i szybko. Ostatnio mierzyłem silnik po remoncie i do 0.01 potrafi zejść z dokładnością, więc całkiem nieźle. A sumwiarka najtańsza jaka była na allegro. Ta poprzednia, którą zepsulem to była Toya i też była przyzwoita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 10:39, gilbert3 napisał(a):

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?

Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 

Sam układ pomiarowy jest we wszystkich tanich na jedno kopyto.

Wybierz taką, która jest dokładnie wykonana i daje ten sam pomiar powtarzalnie z obu stron.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 10:39, gilbert3 napisał(a):

Hej, ktoś używa suwmiarki z wyświetlaczem? Na jaką dokładność można liczyć w stosunku do tradycyjnej? Jakaś polecana marka?

Niestety zwykła uszkodziłem i wzrok już nie ten, więc chciałbym z wyświetlaczem, ale cały czas mam wrażenie, że to może nie być dobry pomysł. 

Widziałem taką w Action albo innym Dealz.

Całe 24,99 zł. Chyba się skuszę :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, taki filmik nagrałem w temacie dokładności i powtarzalności pomiarów.

Pacjent - tania, pewnie jedna z najtańszych suwmiarek z allegro, mająca jakieś 13-14 lat. To gadżet reklamowy z mojej byłej firmy.

 

Jak ktoś potrzebuje do pracy i mega dokładność to jasne że kupi jakąś profi.

Ale jeżeli ktoś chce do domu bo wzrok już nie ten, do amatorskiej zabawy w warsztacie, to wydaje mi się że jakość i dokładność takiej 'chińszczyzny' jest zadowalający.

 

Jedyny minus - tu się zgodzę - to bateria zawsze padająca gdy jest potrzebna 😀 Ale zawsze mam zapasową w etui + mini śrubokręcik. Wymiana to 10 sekund. Zazwyczaj przed pełnym padem jeszcze długo miga, więc spokojnie jeszcze wiele pomiarów przed kilka dni można zrobić. Bateria, używana czy nie co mniej więcej 6-8 miesięcy do wymiany.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Elephant napisał(a):

 

Jedyny minus - tu się zgodzę - to bateria zawsze padająca gdy jest potrzebna 😀 Ale zawsze mam zapasową w etui + mini śrubokręcik. Wymiana to 10 sekund. Zazwyczaj przed pełnym padem jeszcze długo miga, więc spokojnie jeszcze wiele pomiarów przed kilka dni można zrobić. Bateria, używana czy nie co mniej więcej 6-8 miesięcy do wymiany.

 

Wyjęcie baterii rozwiązuje problem.

Te tanie załączają się same, od wstrząsów, czy zmianie temperatury otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką tanią, chińska i zakładam jej dokładność na 0,1mm. Wiem że słabo, ale przynajmniej dla mnie w moich zastosowaniach wystarcza. 

Jakbym potrzebował czegoś dokładniejszego, to bym zainwestował w lepszy sprzęt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W temacie dokładności urządzeń pomiarowych dobrą metodą jest cykliczna legalizacja urządzenia pomiarowego. Nie jest tu istotne czy suwmiarka jest cyfrowa czy analogowa. Może ta legalizacja dla domowego/warsztatowego użytkownika to trochę za dużo względem oczekiwań, jednak sprawdza się zwykłe referowanie na płytkach wzorcowych. Jeśli oczekuje się pewności i dokładności pomiarów to warto się w takie płytki wyposażyć i po prostu przed rozpoczęciem pomiarów sprawdzić, co wskaże suwmiarka na płytce wzorcowej i jaka jest odchyłka. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zejk napisał(a):

W temacie dokładności urządzeń pomiarowych dobrą metodą jest cykliczna legalizacja urządzenia pomiarowego. Nie jest tu istotne czy suwmiarka jest cyfrowa czy analogowa. Może ta legalizacja dla domowego/warsztatowego użytkownika to trochę za dużo względem oczekiwań, jednak sprawdza się zwykłe referowanie na płytkach wzorcowych. Jeśli oczekuje się pewności i dokładności pomiarów to warto się w takie płytki wyposażyć i po prostu przed rozpoczęciem pomiarów sprawdzić, co wskaże suwmiarka na płytce wzorcowej i jaka jest odchyłka. 

Tylko jaki sens ma legalizacja w tej taniźnie jak prawie każda luzy takie, ze wynik zależy od tego jak mocno ściśniesz mierzony przedmiot albo jak sie łoże ułoży:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, volf6 napisał(a):

Tylko jaki sens ma legalizacja w tej taniźnie jak prawie każda luzy takie, ze wynik zależy od tego jak mocno ściśniesz mierzony przedmiot albo jak sie łoże ułoży:)

Tak, w urządzeniach z marketu legalizacja czy wzorcowanie w laboratorium faktycznie nie ma sensu. Niemniej w sprzęcie sensownym, czyli najtańszym, który do czegokolwiek się nadaje, na przykład LIMIT, takie pomiary na płytkach wzorcowych mają IMO uzasadnienie.

 

Mając swoje doświadczenie produkcyjne i warsztatowe, gdzie nasze suwmiarki i kątomierze wykonują dziesiątki pomiarów na godzinę, mam takie spostrzeżenia jak powyżej. Oczywiście mnie normy zobowiązują do cyklicznego wzorcowania urządzeń pomiarowych w laboratorium oraz do częstego sprawdzania na płytkach wzorcowych - na początku każdej zmiany. To sprawdzanie pozwala szybko wychwycić urządzenie niesprawne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, tomeq77 napisał(a):

Wczoraj kupiłem w Action suwmiarkę elektroniczną za 25 zł.

Dopiero w domu zauważyłem, że jest... plastikowa 😁

Lekki OT z mojej strony, w Action fajna szpachelka jest:
https://www.action.com/pl-pl/p/wielofunkcyjna-szpachelka-spectrum/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.