Skocz do zawartości

Grzejniki elektryczne - które najbardziej ekonomiczne ?


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam teraz grzejniki konwektorowe

O takie https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-elektryczne/grzejniki-konwektorowe/grzejnik-konwektor-elektryczny-staly-aster-2000-w-ip20-celcia,p54300,l1338.html

Moc 2000W - po grzejniku na każde z pomieszczeń

 

Czy inne rodzaje elektrycznych grzejników ściennych będą bardziej ekonomiczne pod względem zużycia prądu ?

 

Jak je ze sobą porównać pod względem konsumpcji? Zakładając że mają tę samą moc, ich termostat może załączać się w różnych interwałach i na różne okresy..

 

Prośba o jakieś linki do konkretnych produktów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, volf6 napisał(a):

Nie.

Jedyna forma oszczędności to grzać pomieszczenie do niższej temperatury:phi:

To rozwiązanie będzie najskuteczniejsze ale w kurtce puchowej po domu chodzić niewygodnie 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, zzzz napisał(a):

Klimatyzator będzie pobierał mniej energii?

 

Tak, grzejnik elektryczny ma stosunek mocy pobieranej (elektrycznej) do mocy grzewczej równy 1. Każdy kilowat mocy grzałki oddaje kilowat ciepła co daje COP równy 1.

Przy pompie ciepła lub klimatyzacji COP będzie się wahał od 2 do 4 - w zależności od sprzętu, warunków i sposobu użytkowania. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, punktak napisał(a):

Tak, grzejnik elektryczny ma stosunek mocy pobieranej (elektrycznej) do mocy grzewczej równy 1. Każdy kilowat mocy grzałki oddaje kilowat ciepła co daje COP równy 1.

Racja, ale są pewne niuanse w postaci sposobu i efektywności przekazywania ciepła do pomieszczenia.

Mozna grzać powietrze, można grać ścianę zewnętrzną, podłogę, a można promieniować podczerwień.

 

Są takie maty promieniujące podczerwień, które się klei na styropianie do ścian.

Daje to lepsze odczucie ciepła dla osób, niż np grzanie powietrza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maras77 napisał(a):

 

Są takie maty promieniujące podczerwień, które się klei na styropianie do ścian.

Daje to lepsze odczucie ciepła dla osób, niż np grzanie powietrza.

 

 

 

Tak, ale problem w tym że to ciepło jest odczuwane tylko w pobliżu emitera podczerwieni - zupełnie jak lampy kwarcowe w kurnikach.... Miałem z tym do czynienia w dużym pomieszczeniu gdzie sprawdzało się jako ogrzewanie stanowiska pracy, niestety po przesunięciu się o metr w bok efekt przypominał wyjście na zewnątrz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zzzz napisał(a):

Trzymajmy się klimatyzacji. Czyli jak dostarczę 1kW to uzyskam np ciepła za 2kW?

Tak,

generalnie zależność jest taka im cieplej na zewnątrz budynku tym uzyskana moc "ciepła" jest większa. Przy ujemnych temperaturach moc ta spada i przy minus 15 (zależy od modelu klimatyzatora) praktycznie klimatyzator nie grzeje. Należy wtedy posiłkować się dodatkowym źródłem ciepła np. grzejnikami, matami czy kablami.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, rwIcIk napisał(a):

U siebie mam grzejniki olejowe panelowe montowane na ścianie, jak klasyczne grzejniki c.o.

O tego typu https://allegro.pl/oferta/grzejnik-panelowy-olejowy-elektryczny-1500w-eko-9632348791

 

Jak zweryfikować co zużyje mniej prądu do utrzymania tej samej temperatury w tych samych warunkach - Twoje olejowe czy moje konwekcyjne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Marko33 napisał(a):

Jak zweryfikować co zużyje mniej prądu do utrzymania tej samej temperatury w tych samych warunkach - Twoje olejowe czy moje konwekcyjne ?

Nie podejmuję się. Ale podejrzewam, że różnice będą niewielkie.

Konwekcyjne chyba szybciej ogrzeją powietrze, a te olejowe wolniej, ale będą dłużej trzymać ciepło w swojej masie.

Konwekcyjne powodują, że kurz się spala. więc nie każdy lubi. Olejowe są zamknięte.

A i tak nic nie przebije kominka - ~15 kW daje dużo ciepła i szybko nagrzewa dom :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marko33 napisał(a):

Czy inne rodzaje elektrycznych grzejników ściennych będą bardziej ekonomiczne pod względem zużycia prądu ?

 

Jak je ze sobą porównać pod względem konsumpcji? Zakładając że mają tę samą moc, ich termostat może załączać się w różnych interwałach i na różne okresy..

Od konwektorów dużo lepsze są grzejniki olejowe. Takie wieszane na ścianie z termostatem zużywają mniej prądu od konwektorów w tych samych pomieszczeniach i podobnych temperaturach.

Jeszcze lepiej finansowo dotychczas wypadały piece akumulacyjne, ale po wprowadzeniu limitów tańszego prądu już tak dobrze nie jest(nie ma dużo tańszego prądu w tańszych godzinach). Jednak tutaj gabaryty są większe i nie zawsze jest na to miejsce.

  • Lubię to 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ghost2255 napisał(a):

Od konwektorów dużo lepsze są grzejniki olejowe. Takie wieszane na ścianie z termostatem zużywają mniej prądu od konwektorów w tych samych pomieszczeniach i podobnych temperaturach.

 

Sprawność jednych i drugich jest taka sama, więc w podobnych warunkach zużyją tyle samo prądu. To jest zwykłe ogrzewanie oporowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ghost2255 napisał(a):

Od konwektorów dużo lepsze są grzejniki olejowe. Takie wieszane na ścianie z termostatem zużywają mniej prądu od konwektorów w tych samych pomieszczeniach i podobnych temperaturach.....

Hahahahahahahaha.................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, punktak napisał(a):

 

Sprawność jednych i drugich jest taka sama, więc w podobnych warunkach zużyją tyle samo prądu. To jest zwykłe ogrzewanie oporowe.

Grzejniki olejowe mają czynnik magazynujący energię cieplną. Konwektor po odcięciu zasilania przestaje oddawać ciepło. Olejowy jeszcze dłuższy czas oddaje. Stąd różnica.

 

50 minut temu, zzzz napisał(a):

Hahahahahahahaha.................

Może masz inne doświadczenia. Opisz, będzie porównanie.

Ja opisuję jak było w moim przypadku w dwóch różnych lokalach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ghost2255 napisał(a):

Grzejniki olejowe mają czynnik magazynujący energię cieplną. Konwektor po odcięciu zasilania przestaje oddawać ciepło. Olejowy jeszcze dłuższy czas oddaje. Stąd różnica.

 

To nie wpływa na moc ani sprawność. To że ciepło jest oddawane krócej/dłużej nie zmienia zapotrzebowania na nie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, ghost2255 napisał(a):

Grzejniki olejowe mają czynnik magazynujący energię cieplną. Konwektor po odcięciu zasilania przestaje oddawać ciepło. Olejowy jeszcze dłuższy czas oddaje. Stąd różnica.

Ale i wolniej się nagrzewa i zamiast pomieszczenia najpierw musi podgrzać olej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marko33 napisał(a):

Konkrety plis emoji106.png

Przecież już masz napisane-wszelkie elektryczne grzejniki zamieniające prąd na ciepło mają podobną sprawność, zresztą bardzo dużą, niemalże 100%. 

Jeśli wierzysz w cuda i bajki to polecam piece/kotły soniczne i inne bzdety:phi:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, punktak napisał(a):

 

To nie wpływa na moc ani sprawność. To że ciepło jest oddawane krócej/dłużej nie zmienia zapotrzebowania na nie.

OK, ty masz swoją teorię, ja mam swoją. Moje rachunki za prąd potwierdziły moją teorię.

Zresztą na tej zasadzie działają piece akumulacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ghost2255 napisał(a):

OK, ty masz swoją teorię, ja mam swoją. Moje rachunki za prąd potwierdziły moją teorię.

Zresztą na tej zasadzie działają piece akumulacyjne.

 

Możesz to nazywać teorią. Ja wykorzystuję akumulacyjność płyt podłogówki kiedy jest tańszy (G12w)  lub darmowy prąd (z PV). Nie zmienia to zapotrzebowania na ciepło mojego budynku ale może wpływać na komfort oraz ilość energii zużytej do osiągnięcia komfortu cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zzzz napisał(a):

Prawo Ohma jest jedno. Grzejnik to jest rezystancja R. Co jeszcze jaśniej?...

 

Wyśmiałeś teorię jakoby grzejniki olejowe zużywały mniej prądu od konwektorowych w celu utrzymania zadanej temperatury w określonym pomieszczeniu w określonej jednostce czasu.

To wyjaśnij

Mi również się wydaje że czynnik tak jak olej będzie "trzymał ciepło" i termostat będzie załączał się rzadziej ale z drugiej strony podgrzanie oleju będzie trudniejsze niż podgrzanie powietrza w konwektorowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marko33 napisał(a):

 

Wyśmiałeś teorię jakoby grzejniki olejowe zużywały mniej prądu od konwektorowych w celu utrzymania zadanej temperatury w określonym pomieszczeniu w określonej jednostce czasu.

To wyjaśnij

Mi również się wydaje że czynnik tak jak olej będzie "trzymał ciepło" i termostat będzie załączał się rzadziej ale z drugiej strony podgrzanie oleju będzie trudniejsze niż podgrzanie powietrza w konwektorowym

 

Bo nic nie zmieni faktu że do pomieszczenia trzeba dostarczyć określoną ilość ciepła, a skoro zarówno grzejnik olejowy czy konwekcyjny wykorzystują opór elektryczny - to mają taką samą sprawność. Dostarczą 1 kW ciepła zużywając 1 kW energii.

Oszczędność może wystąpić jedynie poprzez sterowanie w taki sposób aby nie przegrzewać pomieszczenia, a tutaj szybsza reakcja będzie w konwektorze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zzzz napisał(a):

Ale co tu jest do wyjaśniania!? Grzejnik olejowy i konwektorowy o takiej samej mocy nominalnej będzie zużywał tyle samo prądu. 

O, już @punktak był szybszy...

 

A to nie jest tak że zużycie prądu zależy od tego na jak długo i jak często załączać się będzie grzałka o mocy nominalnej

Jeżeli grzejnik olejowy wolniej się wystudza to grzałka będzie załączać się rzadziej i zużycie będzie mniejsze ? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marko33 napisał(a):

 

A to nie jest tak że zużycie prądu zależy od tego na jak długo i jak często załączać się będzie grzałka o mocy nominalnej

Jeżeli grzejnik olejowy wolniej się wystudza to grzałka będzie załączać się rzadziej i zużycie będzie mniejsze ? 

Długość i częstość załączania się danego źródła ciepła (tutaj najprostszego do ogarnięcia bo czysto elektrycznego) zależy od emisji ciepła z tego budynku. Więc jak przy utrzymaniu temperatury wewnątrz powiedzmy +20*C, przy zewnętrznej +5*C, bez wiatru, słońca potrzeba dostarczać 5 kW ciepła w każdej sekundzie, to tyle też prądu musisz zużyć w swoich grzejnikach niezależnie od ich budowy.

 

Straty ciepła przez daną przegrodę, zależą głównie od różnicy temperatur tak dla przypomnienia.

 

Mam nadzieję, że już wyczuwasz że nie będzie specjalnej różnicy w zużyciu prądu pomiędzy różnymi grzejnikami elektrycznymi bo to czy załączy się on co minutę na minutę, czy co dwie na dwie to bilans będzie podobny.

 

Piszę podobny bo niewielkie różnice mogą wystąpić przez histerezę działania takiego grzejnika i jego sterowania. Działają one najczęściej w trybie on/off i szczególnie gdy masz nadmiar mocy, także takiej zakumulowanej w samym grzejniku, to mogą występować niepotrzebne dla komfortu przegrzania, a to już jest jakąś stratą. Najlepiej by było by sterownik płynnie zmieniał moc utrzymując temperaturę w budynku a wtedy grzejnik by uzupełniał potrzebną ilość energii, która ucieka z domu w danej chwili.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 20:32, volf6 napisał(a):

Przecież już masz napisane-wszelkie elektryczne grzejniki zamieniające prąd na ciepło mają podobną sprawność, zresztą bardzo dużą, niemalże 100%. 

Jeśli wierzysz w cuda i bajki to polecam piece/kotły soniczne i inne bzdety:phi:

 

Ja wiem, ze fizyka to trudna sprawa, ale oprócz prawa Ohma jest jeszcze termodynamika, promieniowanie ciała doskonale czarnego, oraz psychofizyczne aspekty odczuwania ciepła.

 

Dla skrajnych przypadków - masz nieocieplony dom i grzejnik konwekcyjny, olejowy czy jakikolwiek inny - ale jak ściana zewnętrzna będzie miała poniżej 17 stopni, to nigdy nie będziesz odczuwał komfortowego ciepła - będzie zimno od ściany ciągnęło, a od strony grzejnika grzało.

 

A zamiast tego grzejnika dajesz od strony nieocieplonej ściany promiennik podczerwieni - i już tego zimna nie czujesz.

 

A najlepiej mieć podgrzewany bezrękawnik na baterie - najmniej energii się zużyje na grzanie i będzie ciepło nawet z soplami w pokoju :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, open napisał(a):

 

To z doświadczeń własnych, czy jednak @fred77 odpisał jak ogrzewa dom poza tańszymi godzinami? ;]

Kupiłem na próbę:

obraz.png.fce2ec4ef6c9b326306195204f7e318e.png

 

ale było za gorąco nawet bez włączania grzałek i walił gumą, że się  nie dało wytrzymać.

 

Ale jak pracuję w domu, to mam taki malutki 100W grzejniczek do stóp pod biurkiem.

 

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 14:45, mikomir napisał(a):

Ekonomia wystąpi tylko przy grzejnikach akumulacyjnych zasilanych w taryfie G12 zwanej potocznie "nocną".

 

Z cennika który dostała mama wynika, że różnica w cenie jest do momentu przekroczenia limitu 2000kWh (albo więcej jak ktoś jest uprawniony). Tak więc w obecnej chwili chyba tylko klimatyzator. Do tego zyskujemy możliwość chłodzenia w upalne dni, więc IMO w obecnej chwili jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Minus to koszt - wyższy niż grzejniki konwektorowe, olejowe czy akumulacyjne.

 

W dniu 29.08.2023 o 14:41, mikomir napisał(a):

Tak,

generalnie zależność jest taka im cieplej na zewnątrz budynku tym uzyskana moc "ciepła" jest większa. Przy ujemnych temperaturach moc ta spada i przy minus 15 (zależy od modelu klimatyzatora) praktycznie klimatyzator nie grzeje. Należy wtedy posiłkować się dodatkowym źródłem ciepła np. grzejnikami, matami czy kablami.

 

Temperatury poniżej -10 występują sporadycznie, u nas w ciągu ostatnich kilku lat uzbierało się chyba kilka czy kilkanaście godzin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał(a):

 

Z cennika który dostała mama wynika, że różnica w cenie jest do momentu przekroczenia limitu 2000kWh (albo więcej jak ktoś jest uprawniony)

Po pierwsze-nie 2000 a 3000, bo ustawę w sierpniu znowelizowano.

Po drugie-nawet po przekroczeniu różnica w taryfach wynosi jakieś 30 groszy (przynajmniej w PGE).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, volf6 napisał(a):

Po pierwsze-nie 2000 a 3000, bo ustawę w sierpniu znowelizowano.

 

Fakt, tego jakoś nie zarejestrowałem.

 

8 godzin temu, volf6 napisał(a):

Po drugie-nawet po przekroczeniu różnica w taryfach wynosi jakieś 30 groszy (przynajmniej w PGE).

 

A w Tauronie chyba niestety nie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2023 o 17:42, volf6 napisał(a):

Po pierwsze-nie 2000 a 3000, bo ustawę w sierpniu znowelizowano.

Po drugie-nawet po przekroczeniu różnica w taryfach wynosi jakieś 30 groszy (przynajmniej w PGE).

Ja zrozumiałem tak, że po przekroczeniu limitu cena energii się wyrównuje, ale pozostaje różnica cen przesyłu. Właśnie coś około 30 gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.