Skocz do zawartości

ocieplenie poddasza


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Mam strop ocieplony 2x15cm wełna a na to płyta OSB.

Zastanawiam się czy ocieplić poddasze nieużytkowe (a używane jako przechowalnia - skarbnica) piana.

Mam pełne deskowanie i papa na to i dachówka. Zmierzone dziś dechy, legary i mają około 12-13% wilgotności (czyli chyba wyschło).

Byłoby do ocieplenia około 70m2 i tak, piana:

1) 20cm koszt około 5.5

2) 25cm koszt około 6.2 kilo złoty ;) 

Pytanie czy jest sens, raczej jestem skłonny bo woda z rury z okapu potrafi się wkroplić mimo, że na poddaszu jest ta niby ocieplona wełną (zanim wejdzie do komina).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno pojawią się trafniejsze odpowiedzi...

 

Ja dołożyłem między krokwiami 15cm wełny i temperatura na strychu rzadko kiedy spada poniżej 10 stopni, bez tej wełny pewnie byłaby w zimę podobna jak na zewnątrz (czyli ujemna). U sąsiadów widać, który nie ma dodatkowej warstwy wełny, bo jak śniegu napada, to na drugi dzień mają dach bez śniegu 😜

 

Niestety nie wiem jakie było zużycie gazu przy ogrzewaniu przed dociepleniem, no ale pewnie więcej niż kilka % różnicy się nie zrobi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DamianB napisał(a):

Na pewno pojawią się trafniejsze odpowiedzi...

 

Ja dołożyłem między krokwiami 15cm wełny i temperatura na strychu rzadko kiedy spada poniżej 10 stopni, bez tej wełny pewnie byłaby w zimę podobna jak na zewnątrz (czyli ujemna). U sąsiadów widać, który nie ma dodatkowej warstwy wełny, bo jak śniegu napada, to na drugi dzień mają dach bez śniegu 😜

 

Niestety nie wiem jakie było zużycie gazu przy ogrzewaniu przed dociepleniem, no ale pewnie więcej niż kilka % różnicy się nie zrobi.


tu nie chodzi właśnie w różnice pomiędzy cenami ogrzewania po podejrzewam, że to będzie marginalne. Chodzi mi głównie o mostki cieplne. Bo pomiędzy podbitka a dachem hula wiatr, że hoohoooo.

A najgorsze jest jak otworzę właz na poddasze, a jest to dość częste z racji małego domku i sporej ilości gratów na poddaszu - to ciepło zapiernicza jak pociąg ekspresowy tam :) i boję się że może się wilgoć wykrakać gdzieś gdzie nie wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Camel napisał(a):

Hejka

Mam strop ocieplony 2x15cm wełna a na to płyta OSB.

Zastanawiam się czy ocieplić poddasze nieużytkowe (a używane jako przechowalnia - skarbnica) piana.

Mam pełne deskowanie i papa na to i dachówka. Zmierzone dziś dechy, legary i mają około 12-13% wilgotności (czyli chyba wyschło).

Byłoby do ocieplenia około 70m2 i tak, piana:

1) 20cm koszt około 5.5

2) 25cm koszt około 6.2 kilo złoty ;) 

Pytanie czy jest sens, raczej jestem skłonny bo woda z rury z okapu potrafi się wkroplić mimo, że na poddaszu jest ta niby ocieplona wełną (zanim wejdzie do komina).

 

Ja ociepliłem.

Dałem 15cm wełny pomiędzy krokwie. Dałem sznurek i przypinałem zszywkami do krokwi. Na to poszła najtańsza membrana aby osłonić wełnę. 

Robiłem sam, swoim tempem. 

Komfort na strychu bez porównania,  zimą jest pow 7C latem poniżej 30C.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał(a):

Termolock to ta folia bąbelkowy z alu?
Toż to kompletnie nie oddycha...

Pod wełnę też daje się folie paroizolacyjną :)

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Fili_P napisał(a):

Termolock to ta folia bąbelkowy z alu?
Toż to kompletnie nie oddycha...

Tak, ta folia z alu. Trzy warstwy, system pasywny. Na zewnątrz jest -1*, w domu 20. Sufit - płyta gk, folia grzewcza ir, jakaś cienka pianka z alu na folii. Potem między wiązarami trzy warstwy termolock. Dzisiaj śmiech mnie ogarnia jak widzę wełnę mineralną albo inny syf w postaci piany :hehe: :facepalm:

 

Zrzut ekranu 2024-01-16 145515.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2024 o 17:58, sherif napisał(a):

Ja ociepliłem.

Dałem 15cm wełny pomiędzy krokwie. Dałem sznurek i przypinałem zszywkami do krokwi. Na to poszła najtańsza membrana aby osłonić wełnę. 

Robiłem sam, swoim tempem. 

Komfort na strychu bez porównania,  zimą jest pow 7C latem poniżej 30C.

Zrobiłem identycznie parę tygodni temu. Najtańsza wełna 15, sznurek, kumpel do pomocy, w 3 godziny opedzlowalismy pół strychu, resztę dokończyłem w dwa popołudnia. Temperatura spadła najniżej do 2 stopni w 20 stopniowy mróz, teraz jest jakieś 6-8 stopni. Bez porównania z tym co wcześniej, bo w mniejsze mrozy kiedyś zamarzło mi naczynie wzbiorcze. Koszt to ok. 800 zł. Robilem głównie po to, żeby rekupertor i rury, które robie teraz, miały lepsze warunki i mniej traciły ciepło. Poza tym zima jest i mi się nudzi, wiec na siłę sobie szukam sensownych zajęć :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pito napisał(a):

Zrobiłem identycznie parę tygodni temu. Najtańsza wełna 15, sznurek, kumpel do pomocy, w 3 godziny opedzlowalismy pół strychu, resztę dokończyłem w dwa popołudnia. Temperatura spadła najniżej do 2 stopni w 20 stopniowy mróz, teraz jest jakieś 6-8 stopni. Bez porównania z tym co wcześniej, bo w mniejsze mrozy kiedyś zamarzło mi naczynie wzbiorcze. Koszt to ok. 800 zł. Robilem głównie po to, żeby rekupertor i rury, które robie teraz, miały lepsze warunki i mniej traciły ciepło. Poza tym zima jest i mi się nudzi, wiec na siłę sobie szukam sensownych zajęć :)

Ja robiłem w kilka wieczorów na spokojnie. Też mam rury od reku, na strychu, więc to dodatkowy plus

 

12 godzin temu, rwIcIk napisał(a):

Pod wełnę też daje się folie paroizolacyjną :)

 

ale nad daje się membranę lub szczelinę wentylacyjną, żeby wilgoć która się tam dostanie mogłaby wyjść.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał(a):

Ja robiłem w kilka wieczorów na spokojnie. Też mam rury od reku, na strychu, więc to dodatkowy plus

 

ale nad daje się membranę lub szczelinę wentylacyjną, żeby wilgoć która się tam dostanie mogłaby wyjść.

Membrana powinna już być pod dachówką :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Membrana powinna już być pod dachówką :)

 

Tylko, że @Camelma papę na deskowaniu więc trochę sprawa się komplikuje.

Połać pod deskowaniem powinna być delikatnie wentylowana powietrzem zewnętrznym na drodze okap - kalenica. Po zainstalowaniu ocieplenia, musi założyć bardzo staranne paroizolację. Bo jak nie to będzie mu to wszystko gniło. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Harp napisał(a):

Tylko, że @Camelma papę na deskowaniu więc trochę sprawa się komplikuje.

Połać pod deskowaniem powinna być delikatnie wentylowana powietrzem zewnętrznym na drodze okap - kalenica. Po zainstalowaniu ocieplenia, musi założyć bardzo staranne paroizolację. Bo jak nie to będzie mu to wszystko gniło. 

Paraizolacja :ok:

No to musi zostawić przestrzeń między deskami a wełną. I otwory wentylacyjne na dole i na górze, by powietrze płynęło nad wełną.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2024 o 15:06, amazaque napisał(a):

Tak, ta folia z alu. Trzy warstwy, system pasywny. Na zewnątrz jest -1*, w domu 20. Sufit - płyta gk, folia grzewcza ir, jakaś cienka pianka z alu na folii. Potem między wiązarami trzy warstwy termolock. Dzisiaj śmiech mnie ogarnia jak widzę wełnę mineralną albo inny syf w postaci piany :hehe: :facepalm:

 

Zrzut ekranu 2024-01-16 145515.png

Mozesz napisac cos wiecej? Jaki koszt? Jak jest z wilgocią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, deszczowyRoman napisał(a):

Mozesz napisac cos wiecej? Jaki koszt? Jak jest z wilgocią?

Tak, jak już było pisane, od wilgoci jest wentylacja.

Pod wełnę też idzie folia paroizolacyjna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, deszczowyRoman napisał(a):

Mozesz napisac cos wiecej? Jaki koszt? Jak jest z wilgocią?

Rok temu koło stówy za metr z montażem i materialami. Z wilgocią nie ma problemu, mimo że dom to jest "termos" :phi:. Rekuperatory robią robotę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2024 o 16:53, Camel napisał(a):

Hejka

Mam strop ocieplony 2x15cm wełna a na to płyta OSB.

Zastanawiam się czy ocieplić poddasze nieużytkowe (a używane jako przechowalnia - skarbnica) piana.

Mam pełne deskowanie i papa na to i dachówka. Zmierzone dziś dechy, legary i mają około 12-13% wilgotności (czyli chyba wyschło).

Byłoby do ocieplenia około 70m2 i tak, piana:

1) 20cm koszt około 5.5

2) 25cm koszt około 6.2 kilo złoty ;) 

Pytanie czy jest sens, raczej jestem skłonny bo woda z rury z okapu potrafi się wkroplić mimo, że na poddaszu jest ta niby ocieplona wełną (zanim wejdzie do komina).

 

Dość trudny temat, bo przy ocieplaniu deskowania pokrytego papą powinno się zostawić przestrzeń wentylowaną powietrzem zewnętrznym pomiędzy ociepleniem a deskowaniem. Niby poddasze nieużytkowe i wilgoci dużo nie będzie, ale kto wie, czy za kilka lat nie będzie to jednak poddasze użytkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2024 o 09:19, rwIcIk napisał(a):

Paraizolacja :ok:

No to musi zostawić przestrzeń między deskami a wełną. I otwory wentylacyjne na dole i na górze, by powietrze płynęło nad wełną.

2cm pod deskami mocujesz sznurek, dajesz wełnę znowu sznurek i jest wietrzenie między deskami a wełną.

Na strychu można  dać na to folię alu, nie rwie się tak jak żółta paroizolacyjną.

Tu jest pokazane na poddaszu ale na strychu ta sama zasada choć wilgoci mniej.

 

 

Edytowane przez Tre-Bor
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tre-Bor napisał(a):

2cm pod deskami mocujesz sznurek, dajesz wełnę znowu sznurek i jest wietrzenie między deskami a wełną.

Na strychu można  dać na to folię alu, nie rwie się tak jak żółta paroizolacyjną.

Tu jest pokazane na poddaszu ale na strychu ta sama zasada choć wilgoci mniej.

 

 

Poddasze użytkowe mam ocieplone. Został tylko strych. Na wiosnę zamówię fachowca i zrobi. Wełna + płyty. Zobaczymy, czy jeszcze pójdzie folia. Wtedy trzeba zapewnić wentylację na strychu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał(a):

Poddasze użytkowe mam ocieplone. Został tylko strych. Na wiosnę zamówię fachowca i zrobi. Wełna + płyty. Zobaczymy, czy jeszcze pójdzie folia. Wtedy trzeba zapewnić wentylację na strychu 

Ja 17 lat mam strych nie ocieplony i jakoś co roku sobie obiecuje, że to zrobię to zawsze coś innego wypada.

Rachunki za gaz na razie są małe więc nie motywuje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się, taka sytuacja:

 

IMG_8839.jpeg.b3884b8946d8880f0f8e1c1657433f5f.jpeg\

 

 

Tam gdzie rury od reku widać niebieskie to sufit podwieszany, czyli GK i folia do rusztu. Czy na to można położyć bezkarnie wełnę czy to proszenie się o kłopoty i skraplanie się wody na pianie i kapanie na wełnę? Czy jednak wełna aż takiej różnicy temperatur nie zrobi żeby tam się miało coś wkraplać?

Cała reszta to termos z piany z wentylacją mechaniczną, na zewnątrz (ściany i dach) jeszcze styropian

Szkielet stalowy

 

Można tę wełnę położyć czy sobie darować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, deszczowyRoman napisał(a):

Czyli scian skosnych nie masz tym ocieplonych? Mozna termotec.dac na ocieplenie skosów w pomieszczeniach mieszkalnych?

Jasne, zobacz u nich na stronie są realizacje. Dają nawet na pionowe w szkieletowych. 4cm tej folii odpowiada 15cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gondoljerzy napisał(a):

Czy ta wełna jest zafoliowana z każdej strony?

Jaka wełna? To jest 30 warstw folii bąbelkowej poprzekładanej czymś w rodzaju tych pelerynek ratunkowych do okrywania ofiar wypadków. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 07:56, Swider napisał(a):

Podepnę się, taka sytuacja:

 

IMG_8839.jpeg.b3884b8946d8880f0f8e1c1657433f5f.jpeg\

 

 

Tam gdzie rury od reku widać niebieskie to sufit podwieszany, czyli GK i folia do rusztu. Czy na to można położyć bezkarnie wełnę czy to proszenie się o kłopoty i skraplanie się wody na pianie i kapanie na wełnę? Czy jednak wełna aż takiej różnicy temperatur nie zrobi żeby tam się miało coś wkraplać?

Cała reszta to termos z piany z wentylacją mechaniczną, na zewnątrz (ściany i dach) jeszcze styropian

Szkielet stalowy

 

Można tę wełnę położyć czy sobie darować?

Ile płaciłeś za pianę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Camel napisał(a):

Ile płaciłeś za pianę ?

Nie wiem, to jest w pakiecie tego mojego nieszczęsnego domu który miał być do końca sierpnia ubiegłego roku ale jeszcze się buduje. 

Ty mi lepiej powiedz czy tak mogę dać tę wełnę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 19.01.2024 o 11:50, amazaque napisał(a):

Jasne, zobacz u nich na stronie są realizacje. Dają nawet na pionowe w szkieletowych. 4cm tej folii odpowiada 15cm wełny.

Pięknie tu to reklamujesz, a nawet się nabijasz cytuje

Dzisiaj śmiech mnie ogarnia jak widzę wełnę mineralną albo inny syf w postaci piany  . 

 

ale widać ze nie miałeś w szkole fizyki budowli a wypowiadasz się co najmniej jak profesjonalista,

Otwórzmy zatem stronę producenta:

https://termolock.pl/maty/specyfikacja-techniczna/

Jest tam w tym całym bullshicie

Raport z dodatkowych badań ITB LZF02-01344/22/Z00NFZ

I dal maty o grubosci 40mm wyszedł opor cieplny 1,872 m2K/W, co daje uśredniona lambde = 0,04/1,872=0,0213W/mK.

Uwzględnia ono opor przejmowania ciepła, bo w pliku

https://termolock.pl/wp-content/uploads/2020/08/Specyfikacja-Techniczna.pdf

na ostatniej stronie mamy lambde 0,031 czyli w sumie to samo co dla wełny.

Ale ok, nawet jesli odpuscic opor przejmowania ciepla to,

Jesli wzioac np welne  ISOVER Multimax 30 o lambda 0,03 to 40mm maty to odpowiednik 40*0,03/0,0213= 56mm welny

Jesli brać gorsza welne np o lambda 0,035 to  40mm maty to odpowiednik 40*0,035/0,0213= 65mm welny

 

Edytowane przez tower
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tower napisał(a):

Pięknie tu to reklamujesz, a nawet się nabijasz cytuje

Dzisiaj śmiech mnie ogarnia jak widzę wełnę mineralną albo inny syf w postaci piany  . 

 

ale widać ze nie miałeś w szkole fizyki budowli a wypowiadasz się co najmniej jak profesjonalista,

Otwórzmy zatem stronę producenta:

https://termolock.pl/maty/specyfikacja-techniczna/

Jest tam w tym całym bullshicie

Raport z dodatkowych badań ITB LZF02-01344/22/Z00NFZ

I dal maty o grubosci 40mm wyszedł opor cieplny 1,872 m2K/W, co daje uśredniona lambde = 0,04/1,872=0,0213W/mK.

Uwzględnia ono opor przejmowania ciepła, bo w pliku

https://termolock.pl/wp-content/uploads/2020/08/Specyfikacja-Techniczna.pdf

na ostatniej stronie mamy lambde 0,031 czyli w sumie to samo co dla wełny.

Ale ok, nawet jesli odpuscic opor przejmowania ciepla to,

Jesli wzioac np welne  ISOVER Multimax 30 o lambda 0,03 to 40mm maty to odpowiednik 40*0,03/0,0213= 56mm welny

Jesli brać gorsza welne np o lambda 0,035 to  40mm maty to odpowiednik 40*0,035/0,0213= 65mm welny

 

Czyli srednio to wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tower napisał(a):

Pięknie tu to reklamujesz,

Nie reklamuje, tylko po prostu polecam produkt który też za namową znajomych zastosowałem u siebie w domu i jestem z niego bardzo zadowolony. Nie mówię, że inne metody ociepleń są złe, ale przy folii mamy prosty, lekki, czysty i szybki montaż.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.