Skocz do zawartości

SUV 4x4 - test na rolkach - napęd i kontrola trakcji


vavoom

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Ryb napisał:

 

A to nie mam zielonego pojęcia, nie dane było mi tak jeździć. A u mnie jest własny wynalazek Mitsubishi. Jechałem swoim co prawda 130 po śniegu ale wydaje mi się, że napęd ma tu już niewielkie znaczenie, bardziej opony. Inna rzecz że to mądre nie było.

;)

No zastanawiam się czy może się przydać podczas jazdy autostradą zimą. W teren sie tym nie wybiorę ale w trasie zimą może się przydać, zarówno przy 20 jak i 120km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarcG napisał:

No zastanawiam się czy może się przydać podczas jazdy autostradą zimą. W teren sie tym nie wybiorę ale w trasie zimą może się przydać, zarówno przy 20 jak i 120km/h.

 

IMO na autostradzie się nie przydaje - albo nie czuć że się przydaje. Przydaje się zimą przy niższych prędkościach, przy ruszaniu z miejsca albo przy pokonywaniu zakrętów. Można dodać na śliskim gazu w zakręcie i auto nabiera prędkości zamiast zwiedzać krajobraz.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ryb napisał:

A u mnie jest własny wynalazek Mitsubishi

Mam taki sam wynalazek w Suzuki. Mają go też użytkownicy Nissanów, Renault, Dacii, Citroenów, Peugeotów, Fiatów, Jeepów, Mazd, Mini, w Porsche też znajdziemy ten wynalazek ;) 

Wojna idzie tylko o soft sterujący wynalazkiem (produkowanym przez GKN Driveline) i tu różnice mogą być drastyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, vavoom napisał:

Mam taki sam wynalazek w Suzuki. Mają go też użytkownicy Nissanów, Renault, Dacii, Citroenów, Peugeotów, Fiatów, Jeepów, Mazd, Mini, w Porsche też znajdziemy ten wynalazek ;) 

Wojna idzie tylko o soft sterujący wynalazkiem (produkowanym przez GKN Driveline) i tu różnice mogą być drastyczne...

 

Może tak być bo to w sumie wszędzie działa podobnie z punktu widzenia mechaniki. Ale soft faktycznie jest czasem dramatycznie różny i jedno auto jedzie a inne stoi i mieli kołami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, vavoom napisał:

Mam taki sam wynalazek w Suzuki. Mają go też użytkownicy Nissanów, Renault, Dacii, Citroenów, Peugeotów, Fiatów, Jeepów, Mazd, Mini, w Porsche też znajdziemy ten wynalazek ;) 

Wojna idzie tylko o soft sterujący wynalazkiem (produkowanym przez GKN Driveline) i tu różnice mogą być drastyczne...

No wrzucenie jeepa do jednego wora z resztą wynalazków to chyba przegięcie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ryb napisał:

Może tak być bo to w sumie wszędzie działa podobnie z punktu widzenia mechaniki

Z punktu widzenia mechaniki to wszystkie wymienione marki używają dokładnie tego samego sprzęgła elektromagnetycznego od GKN.

Konkurencją są tu sprzęgła Haldex (np. VAG, Volvo, Opel), Magna (np. w Kia), Borg-Warner (który chyba przejął Haldexa), Steyr-Daimler-Puch chyba też mają w ofercie podobne sprzęgła.

 

 

Teraz, MarcG napisał:

No wrzucenie jeepa do jednego wora z resztą wynalazków to chyba przegięcie

Ani trochę, w Compassie zastosowano dokładnie to samo rozwiązanie napędu jak w w/w markach, przypuszczam, że Renegade też ma to samo sprzęgło (EMCD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, vavoom napisał:

Z punktu widzenia mechaniki to wszystkie wymienione marki używają dokładnie tego samego sprzęgła elektromagnetycznego od GKN.

Konkurencją są tu sprzęgła Haldex (np. VAG, Volvo, Opel), Magna (np. w Kia), Borg-Warner (który chyba przejął Haldexa), Steyr-Daimler-Puch chyba też mają w ofercie podobne sprzęgła.

 

 

Ani trochę, w Compassie zastosowano dokładnie to samo rozwiązanie napędu jak w w/w markach, przypuszczam, że Renegade też ma to samo sprzęgło (EMCD).

A co jest w fordzie ? S-max i galaxy też są z jakimś awd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, vavoom napisał:

Mam taki sam wynalazek w Suzuki. Mają go też użytkownicy Nissanów, Renault, Dacii, Citroenów, Peugeotów, Fiatów, Jeepów, Mazd, Mini, w Porsche też znajdziemy ten wynalazek ;) 

Wojna idzie tylko o soft sterujący wynalazkiem (produkowanym przez GKN Driveline) i tu różnice mogą być drastyczne...

 

To dlaczego w Mitsu jest go dużo ciężej przegrzać niż np w takiej Dacii? Mimo że w przeciwieństwie do tamtych jest spięty cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, hefi napisał:


Ostatnia crv z tym o czym piszesz, zjechala z taśmy 6 lat temu.

 

No, a teraz zobacz posta od którego się ta dygresja zaczęła. Jaki tu widzisz model CRV?

 

Edytowane przez Ryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, vavoom napisał:

Z punktu widzenia mechaniki to wszystkie wymienione marki używają dokładnie tego samego sprzęgła elektromagnetycznego od GKN.

Konkurencją są tu sprzęgła Haldex (np. VAG, Volvo, Opel), Magna (np. w Kia), Borg-Warner (który chyba przejął Haldexa), Steyr-Daimler-Puch chyba też mają w ofercie podobne sprzęgła.

 

 

Ani trochę, w Compassie zastosowano dokładnie to samo rozwiązanie napędu jak w w/w markach, przypuszczam, że Renegade też ma to samo sprzęgło (EMCD).

 

ale sprzęgło może być załączane w różny sposób, może to być pompa ciśnieniowa (honda) a może być silniczek (bmw) czy elektromagnes 

z tego też wynika czas zadziałania napędu - przy pompie musi powstać ciśnienie, przy elektromagnesie/silniczku kwestia impulsu

są jeszcze sprzęgła wiskotyczne - subaru, LR :hmm:

 

a co do jeep'a to chyba już w grandzie była wersja napędu z dołączaniem poprzedniej? osi  - quadra drive :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MarcG napisał:

No wrzucenie jeepa do jednego wora z resztą wynalazków to chyba przegięcie ;]

 

Poprzedni Compass i Patriot miały wynalazki właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcindzieg napisał:

 

To dlaczego w Mitsu jest go dużo ciężej przegrzać niż np w takiej Dacii? Mimo że w przeciwieństwie do tamtych jest spięty cały czas?

 

może kwestia wielkości "mocy" sprzęgła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koonrad napisał:

 

może kwestia wielkości "mocy" sprzęgła ?

 

Nie mam pojęcia. Ale wydaje mi się że Mitsu miał jednak własne rozwiązanie.

Mam Forka i Kiłę i są to dwa różne światy. Choć Kiła jak załącze tył i wyłącze ESP to też daje rade. Przynajmniej ta nowa bo ze starą różnie bywało. A tu się dowiaduje że w większości 4x4 nie ma takich przycisków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, marcindzieg napisał:

To dlaczego w Mitsu jest go dużo ciężej przegrzać niż np w takiej Dacii? Mimo że w przeciwieństwie do tamtych jest spięty cały czas?

Nie wiem, może alarm temperatury przegrzania jest inaczej ustawiony, a może praca sprzęgła jest w Mitsu bardziej inteligentnie zaprogramowana, w taki sposób, aby się nie przegrzewało. Kwestia softu.

 

14 minut temu, Koonrad napisał:

sprzęgło może być załączane w różny sposób, może to być pompa ciśnieniowa (honda) a może być silniczek (bmw) czy elektromagnes

Wymieniłem marki używające tego samego sprzęgła elektromagnetycznego.

 

12 minut temu, Koonrad napisał:

może kwestia wielkości "mocy" sprzęgła ?

To sprzęgło występuje chyba w jednej konfiguracji, montowane jest np. w sporej CX-9, jak i małej CX-3.

 

6 minut temu, marcindzieg napisał:

wydaje mi się że Mitsu miał jednak własne rozwiązanie

Nie miał (mowa o Outlander II/III, ASX, Delica, a także Lancer AWD, nie mylić z wersjami sportowymi).

Edytowane przez vavoom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, vavoom napisał:

Nie miał (mowa o Outlander II/III, ASX, Delica, a także Lancer AWD, nie mylić z wersjami sportowymi).

 

To jest prawda tylko w połowie. Niektóre wersje Outlandera (np. GT) mają S-AWC z mechanizmem różnicowym, taki jak w EVO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ryb napisał:

 

To jest prawda tylko w połowie. Niektóre wersje Outlandera (np. GT) mają S-AWC z mechanizmem różnicowym, taki jak w EVO.

Nic podobnego, centralny dyfer miał tylko Outlander I.

S-AWC w Outlanderach II/III (pomijam PHEV) to takie samo sprzęgło międzyosiowe jak w zwykłych wersjach, ale dodatkowo dochodzi tam aktywny, elektronicznie sterowany przedni dyfer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, vavoom napisał:

Nic podobnego, centralny dyfer miał tylko Outlander I.

S-AWC w Outlanderach II/III (pomijam PHEV) to takie samo sprzęgło międzyosiowe jak w zwykłych wersjach, ale dodatkowo dochodzi tam aktywny, elektronicznie sterowany przedni dyfer.

 

Muszę od spodu zobaczyć. Sęk w tym że w Polsce nie oferują wersji z S-AWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ryb napisał:

 

IMO na autostradzie się nie przydaje - albo nie czuć że się przydaje. Przydaje się zimą przy niższych prędkościach, przy ruszaniu z miejsca albo przy pokonywaniu zakrętów. Można dodać na śliskim gazu w zakręcie i auto nabiera prędkości zamiast zwiedzać krajobraz.

:ok:

jest mega różnica na autostradzie  w mocnym deszczu lub na śniegu miedzy stałym napędem a oska

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ppmarian napisał:

jest mega różnica na autostradzie  w mocnym deszczu lub na śniegu miedzy stałym napędem a oska

 

 

 

Oczywiście, że tak. Nawet na suchym asfalcie w ostrych zakrętach stare dobre AWD jedzie dobrze a niejedna teoretycznie szybsza ośka potrafi albo mocno pomigać kontrolkami, albo spróbować pożyć swoim życiem. Mam taki "zakręt prawdy" - zacieśniający się prawy zakręt z odwrotnym pochyleniem - nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś mi został na ogonie przy prędkości rzędu 100 km/h,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2015 o 10:59, vavoom napisał:

Jeśli ktoś ma ochotę wybrać się do Rzeszowa, to zapraszam na test napędu i kontroli trakcji.

 

Ja z Tobą chyba rozmawiałem już na temat testu i Santek jest za ciężki do tych rolek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Ryb napisał:

 

Haldexy nie mają blokad, a teraz wiele aut na haldexach. Ale te nowsze są chyba w kilku % inicjalnie spięte. Tyle że to i tak za mało w większości sytuacji.

 

CRv nie ma haldexa tylko dualpomp i faktycznie działają przy uślizgu, ale nie jest podana prędkość więc może na pół sprzęgle też zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volcan napisał:

Ja z Tobą chyba rozmawiałem już na temat testu i Santek jest za ciężki do tych rolek?

Dam znać za kilkanaście dni, bo szczerze mówiąc to tak do końca nie znam ich nośności. Grand Vitarę V6 AT przeżyły.

W planie jest Q5, jak się nie rozpadną, to i Santka powinny utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, marcindzieg napisał:

 

Subaru :)

oki zgadzam się :)

Ale nowe auta z automatyczną skrzynia biegów i reduktorem?

Cytat z motofakty.pl o foresterze "Każdy Forester będzie miał oczywiście tradycyjny układ napędowy Symmetrical AWD, ale pamiętajmy, że w Subaru ze skrzyniami automatycznymi (także Lineartronic) jest to układ z dołączanym poprzez sterowane hydraulicznie sprzęgło, napędem „tylnym do przedniego”, zaś ze skrzyniami manualnymi jest to stałe AWD z centralnym mechanizmem różnicowym z wiskotyczną blokadą."

;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Subaru, to tylko te z manualnymi skrzyniami biegów, wersje z CVT czy AT to dołączane napędy, choć dziś należy je nazywać raczej "odłączanymi".

Dawniej elektronika dołączała napęd drugiej osi w razie potrzeby, a dziś odłącza, kiedy nie ma potrzeby napędu obu osi. Przykładem może być np. Audi, które powoli wycofuje Torsena na rzecz Quattro Ultra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, vavoom napisał:

Jeśli Subaru, to tylko te z manualnymi skrzyniami biegów, wersje z CVT czy AT to dołączane napędy, choć dziś należy je nazywać raczej "odłączanymi".

Dawniej elektronika dołączała napęd drugiej osi w razie potrzeby, a dziś odłącza, kiedy nie ma potrzeby napędu obu osi. Przykładem może być np. Audi, które powoli wycofuje Torsena na rzecz Quattro Ultra.

 

Nie wiem jak w nowych ale w moim automacie jest cały czas włączony tył. Sprawdzone organoleptycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mateusz_e napisał:

oki zgadzam się :)

Ale nowe auta z automatyczną skrzynia biegów i reduktorem?

Cytat z motofakty.pl o foresterze "Każdy Forester będzie miał oczywiście tradycyjny układ napędowy Symmetrical AWD, ale pamiętajmy, że w Subaru ze skrzyniami automatycznymi (także Lineartronic) jest to układ z dołączanym poprzez sterowane hydraulicznie sprzęgło, napędem „tylnym do przedniego”, zaś ze skrzyniami manualnymi jest to stałe AWD z centralnym mechanizmem różnicowym z wiskotyczną blokadą."

;]

 

Jest cały czas spięty tylko zmienia się ilość przekazywanego momentu. Bodajże od 10 do 50 %. Ale tu się mogę mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcindzieg napisał:

 

Nie wiem jak w nowych ale w moim automacie jest cały czas włączony tył. Sprawdzone organoleptycznie. Jest cały czas spięty tylko zmienia się ilość przekazywanego momentu. Bodajże od 10 do 50 %.

Dokładnie tak, zatem niczym się to nie różni np. od Haldexa, który też jest wstępnie spięty lub innych napędów opartych o sprzęgła międzyosiowe, które w pewnym stopniu pracują stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, vavoom napisał:

Dokładnie tak, zatem niczym się to nie różni np. od Haldexa, który też jest wstępnie spięty lub innych napędów opartych o sprzęgła międzyosiowe, które w pewnym stopniu pracują stale.

 

Haldex rozpina całkiem a Subaru nie. To jest istotna różnica bo dopięcie tyłu dosyć mocno zmienia charakterystykę prowadzenia samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare Haldexy rozpinały, IV genercja już nie rozpina i wstępnie stale przekazuje moment (różnie podają, 96/4, 90/10).

Nie wiem jak jest w piątej generacji, nie zgłębiałem tematu.

Tak czy inaczej napęd wychodzi od przedniej osi do tylnej, a nie od centralnego dyfra, tylne koła nigdy nie zakręcą się szybciej niż przednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, vavoom napisał:

Stare Haldexy rozpinały, IV genercja już nie rozpina i wstępnie stale przekazuje moment (różnie podają, 96/4, 90/10).

Nie wiem jak jest w piątej generacji, nie zgłębiałem tematu.

Tak czy inaczej napęd wychodzi od przedniej osi do tylnej, a nie od centralnego dyfra, tylne koła nigdy nie zakręcą się szybciej niż przednie.

 

A jak to jest chłodzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, vavoom napisał:

Nie mam pojęcia, Subaru, Haldex czy Magna to hydraulika, nie wiem, czy w ogóle wymaga chłodzenia.

EMCD o którym pisałem kilka postów wyżej nie ma żadnego chłodzenia.

 

Oczywiście że wymaga. Inaczej ugotujesz przy większych obciążeniach. Nie bez powodu rozpina przy 40 km/h. W Subaru w AT albo jest osobna chłodnica albo używa oleju z AT do chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło elektromagnetyczne nie ma chłodzenia, przejechałem z tym wynalazkiem (dwa różne auta) 170 000 km i nigdy się nie przegrzało. Prędkość nie ma tu żadnego znaczenia, sprzęgło składa się z wielu tarcz, więc tarcie pomiędzy sąsiednimi jest znikome i występuje tylko w zakrętach (i poślizgu), podczas jazdy na wprost tarcze pozostają względem siebie nieruchome.

Przegrzać można w warunkach "terenowych", przy częstych uślizgach itp., tu hydraulika sprawdza się znacznie lepiej niż elektromagnetyczne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mateusz_e napisał:

oki zgadzam się :)

Ale nowe auta z automatyczną skrzynia biegów i reduktorem?

 

 

Mitsubishi Pajero, Toyota LandCruiser, Jeep GC, Mercedes G - do wyboru, do koloru.  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Subaru, to tylko te z manualnymi skrzyniami biegów, wersje z CVT czy AT to dołączane napędy, choć dziś należy je nazywać raczej "odłączanymi".
Dawniej elektronika dołączała napęd drugiej osi w razie potrzeby, a dziś odłącza, kiedy nie ma potrzeby napędu obu osi. Przykładem może być np. Audi, które powoli wycofuje Torsena na rzecz Quattro Ultra.

Cvt sa tez z centralnym dyfrem np w wrx czy levorgu 2.0

wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, zatem niczym się to nie różni np. od Haldexa, który też jest wstępnie spięty lub innych napędów opartych o sprzęgła międzyosiowe, które w pewnym stopniu pracują stale.

Rozni sie inicjalna wartoscia 95:5 (haldex) vs 60:40 (subaru cvt bez dyfra)

I pojemnością cieplna. Cvt ma 11l atf i go nie zagotujesz katujac nawet kilka godzin w terenie w przeciwienstwie do haldexa ktory nawet po 1/2 potrafi rozlaczyc naped

wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ppmarian napisał:

Cvt sa tez z centralnym dyfrem np w wrx czy levorgu 2.0

Zgadza się, ale to chyba trochę bardziej zaawansowane dyfry ze sterowanym elektronicznie sprzęgłem, a nie standardowe VCU.

 

14 godzin temu, ppmarian napisał:

Rozni sie inicjalna wartoscia 95:5 (haldex) vs 60:40 (subaru cvt bez dyfra)

Jeśli Haldex ma inicjalnie tylko 95/5, to jest naprawdę szybki.

Za kilka dni test XV CVT, zobaczymy jak to będzie wyglądało w przypadku inicjalnego 60/40, porównamy bezpośrednio do napędu Suzuki (All Grip Select).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suzuki Jimny 1.3 AT All Grip Pro - test z wyłączonym ESP w trybach 2WD i 4WD.

Ciekawostką jest, iż jeśli samochód mieli kołami w trybie 4WD, to włączenie ESP nastąpi automatycznie po odpuszczeniu gazu:

 

Przy okazji bezpośrednie porównanie Sunaru XV i Audi Q5:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.