Skocz do zawartości

Opony i felgi


lelek

Rekomendowane odpowiedzi

> Rozumowanie logiczne ,jesli chodzi o finanse ,ale zastanów sie jak to

> sie przekłada na bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich ?

> Przeciez zaoszczedzisz 800 zł a zdrowia i zycia nie kupisz za zadne

> pieniadze .

sporo ludzi - z różnych powodów - jeździ na zimówkach do teraz, niektórzy całe lato

ja w ub. roku zmieniłem mniej więcej w połowie maja chyba

jedyny zauważalny objaw to było piszczenie w zakrętach i większe niż zwykle przy ruszaniu wink.gif

co do hamowania bez zastrzeżen

niedawno był na Motokąciku lub Motodyskusjach podobny wątek

większość osób to potwierdzała

ja oczywiście nie polecam takiego rozwiązania, piszę tylko o swoich obserwacjach idea.gif

> Druga sprawa ,bardziej praktyczna to brak

> odszkodowania z ubezpieczenia ,jesli zostanie stwierdzone ,ze

> jechales na zimowkach w lecie ,nawet jesli nie z twojej winy

> nastapilo zdarzenie .

nie jestem pewien

rodzaj opon w zależności od pory roku nie jest u nas prawnie normowany

jeśli masz takie same opony na jednej osi i z odpowiednią wysokością

bieznika, nie ma żadnych podstaw do zarzucenia kierowcy czegokolwiek

jeśli się mylę, proszę mnie sprostowac i podeprzeć się jakimś aktem

prawnym, lub przynajmniej precedensowym orzeczeniem sądu

bo to, że np. "od wujka słyszałem, że..." to za mało - bez urazy smile.gif

> Oczywiscie to twoj wybor ,ale wez pod uwage to co napisalem ,po

> przeczytaniu twojego postu po prostu nie moge zrozumiec twojego

> sposobu myslenia .Tez mi nie latwo ,cala zime odkladalem na

> opony i nie spadly mi z nieba :-)

a co ja mam powiedzieć? zlosnik.gif

dopiero co letnie kupiłem, a jesienią zimówki trza zanabyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dopiero co letnie kupiłem, a jesienią zimówki trza zanabyć...

Ja kupiłem zimówki w pazdzierniku 2006 175/60/14(BF GOODRICH)r. Bierznika mam 8,5mm ,ale mało na nich jezdziłem .

A letnie mam FIRESTONY 4szt. tez w bardzo dobrym stanie a rok 2004 hmm.gif. Jakis niemiec kupił komplet zlosnik2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rodzaj opon w zależności od pory roku nie jest u nas prawnie

> normowany

> jeśli masz takie same opony na jednej osi i z odpowiednią wysokością

> bieznika, nie ma żadnych podstaw do zarzucenia kierowcy czegokolwiek

> jeśli się mylę, proszę mnie sprostowac i podeprzeć się jakimś aktem

Nie mylisz się. Właśnie tak jest. Jadąc na zimówkach w upalny dzień radziłbym tylko nie przesadzać z prędkością, żeby nie sprawdzić na własnej skórze, czy mają rację ci, którzy twierdzą, że w skrajnych warunkach może się rozkleić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też bym tak chciał

> ja zwykle na zimówkach robię 18-20 tys. w sezonie...

Azja ,ja robie ogólnie rocznie 10-12 kkm grinser006.gif,to ile zedre te laczki .(letnie i zimówki).Raczej juz w opony w tym aucie nie zainwestuje grinser006.gif.Odpukac w nie malowane wink.gifPrędzej sie rozlecą ze starosci ,także uzywam do opon czernidł i innych bedziewi zlosnik2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem z wyborem opon, mam dwa warianty

1 albo dokupic oponke Michelin Energy 195/60/ R15 88H XH1 (bo kupilem autko z jedna uszkodzona oponka, nadcieta az do drucikow, w jej miejsce wstawilem zapas, funkiel noweczka, ale brakuje drugiej oponki ktora jes zjechana do granic mozliwosci) czy te oponki sa jeszcze dostepne w sklepach?? bo jesli nie to wariant nr 1 odpada

2 zakupic dwie nowe oponki na tylna os z tej stronki http://www.opony.com/producent.asp

cena +/- 200zl za sztuke. Co polecacie w tej cenie?

no i czy mozna cos szerszego zalozyc na tyl na standardowe fele?

chce zamowic z tego sklepu wiec musze byc pewien na 100%

z gory dzieki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ostrzegam wszystkich przed oponami Dunlop SP Sport 01, na Astrze G mimo prawidłowej geometrii bardzo się ząbkują, myślałem że mi się piasty z przodu rozlatują bo huk jest straszny a okazało się że to opony - odradzam,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ostrzegam wszystkich przed oponami Dunlop SP Sport 01, na Astrze G

> mimo prawidłowej geometrii bardzo się ząbkują, myślałem że mi

> się piasty z przodu rozlatują bo huk jest straszny a okazało się

> że to opony - odradzam,

A ile na nich jezdzisz? U mnie leci teraz drugi sezon i nie widze zadnych dziwnych efektow.

A nawet wrecz przeciwnie, jestem z nich baaardzo zadowolony i polecilbym ja kazdemu.

Co prawda ja mam Fke, ale samochod tu nie ma nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ostrzegam wszystkich przed oponami Dunlop SP Sport 01, na Astrze G

> mimo prawidłowej geometrii bardzo się ząbkują, myślałem że mi

> się piasty z przodu rozlatują bo huk jest straszny a okazało się

> że to opony - odradzam,

> brat

Ja przejeździłem na nich 3 i pół sezonu i nic takiego się nie działo. rozmiar klasyczny dla 15" 195/60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ostrzegam wszystkich przed oponami Dunlop SP Sport 01, na Astrze G

> mimo prawidłowej geometrii bardzo się ząbkują, myślałem że mi

> się piasty z przodu rozlatują bo huk jest straszny a okazało się

> że to opony - odradzam,

a czy na "ząbkowanie" nie ma wpływu stan amortyzatorów? hmm.gif

jak to u Ciebie wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ile na nich jezdzisz?

kupiłem w ub roku - po kliknięciu na ikonkę możesz zobaczyć ile przejechałem, kiedy zmieniałem itd

178692_3.png

> U mnie leci teraz drugi sezon i nie widze

> zadnych dziwnych efektow.

> A nawet wrecz przeciwnie, jestem z nich baaardzo zadowolony i

> polecilbym ja kazdemu.

> Co prawda ja mam Fke, ale samochod tu nie ma nic do rzeczy.

w takim razie pewnie samochód ma znaczenie, być może styl jazdy również - jeżdżę po zakrętach szybciej niż przeciętny użytkownik drogi,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czy na "ząbkowanie" nie ma wpływu stan amortyzatorów?

> jak to u Ciebie wygląda?

raczej nie, w ub roku po kupnie auta zmieniłem amortyzatory z tyłu i założyłem te choler... opony, przednie były ok, w tym roku wymieniłem też przednie bo stwierdziłem że mimo że na teście są ok to 150kkm na amortyzatory wystarczy [na niemieckich drogach zrobiły 115kkm a u nas resztę], być może to kwestia stylu jazdy?

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ostrzegam wszystkich przed oponami Dunlop SP Sport 01, na Astrze G

> mimo prawidłowej geometrii bardzo się ząbkują, myślałem że mi

> się piasty z przodu rozlatują bo huk jest straszny a okazało się

> że to opony - odradzam,

Pierwsza rzecz to niestety Astra G lubi z tyłu wyząbkować każde opony, dlatego nie zwalał bym całej winy na Dunlopy, niestety druga rzecz jest taka, że SP Sporty 01 nie są najlepszymi oponami tongue.gif Kupiłem je w zeszłym sezonie i na początku do przebiegu ok. 10 kkm byłem nimi zachwycony pod każdym względem, cisza i pewne prowadzenie na mokrym i suchym. Z przykrością muszę stwierdzić, że opony zrobiły się dużo głośniejsze no.gif i dosyć sporo ich ubyło po przebiegu 20 kkm. Natomiast jeśli chodzi o właściwości jezdne to dalej sprawują się wyśmienicie i mogę na nie liczyć w każdych warunkach. Następne opony tylko CONTINENTAL ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwsza rzecz to niestety Astra G lubi z tyłu wyząbkować każde

> opony,

ale mi ząbkuje z przodu ! wink.gif

>dlatego nie zwalał bym całej winy na Dunlopy,

całej nie, myślę że mój styl jazdy po zakrętach wybitnie daje im się we znaki co nie zmienia faktu że są do czterech liter..

>niestety

> druga rzecz jest taka, że SP Sporty 01 nie są najlepszymi

> oponami Kupiłem je w zeszłym sezonie i na początku do przebiegu

> ok. 10 kkm byłem nimi zachwycony pod każdym względem, cisza i

> pewne prowadzenie na mokrym i suchym. Z przykrością muszę

> stwierdzić, że opony zrobiły się dużo głośniejsze i dosyć sporo

> ich ubyło po przebiegu 20 kkm.

nie powiem "a nie mówiłem" ;-)

>Natomiast jeśli chodzi o

> właściwości jezdne to dalej sprawują się wyśmienicie i mogę na

> nie liczyć w każdych warunkach. Następne opony tylko CONTINENTAL

jak będziesz w kraku daj znać, wezmę od brata V-B X20XEV na Yokohama Cdrive AC 01 205/60R15 i zobaczysz jak to sie drogi trzyma smile.gif a przy tym jak jest ciche - przy nich dunlopy nadają sie do taczek,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak SP1 ,ale jak kupowałem to tez widziałem na forach opinie ze takie sobie ,ale nie zgadzam sie się ze ogólnie Dunlop robi złe opony . Produkuje tez udane modele ,które nie mają złych opini i grono zadowolonych klientów.

Przykładem jest SP Sport Fast Response ,które w rozmiarze 195 /15 zakupiłem niedawno i powiem ,ze są niesamowicie ciche na AII i w kazdych warunkach jak przyklejone do asfaltu .

Mają troche wieksze zużycie w porównaniu do rekordzistów ,ale trzeba zdac sobie sprawę ,że dobry skład mieszanki gumy powoduje takie zużycie ,ale wystarczyło mi .ze po 60 tys jazdy są nadal w doskonałym stanie w samochodzie opiniodawcy a ja niewiele jeżdzę ostatnio ,w kazdym razie z całą stanowczoscią polecam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwsza rzecz to niestety Astra G lubi z tyłu wyząbkować każde

> opony,

Moja Astra nie ząbkuje opon więc nie generalizuj. Lepiej zbieżnośc sprawdź. Dunlopy to przereklamowany chłam..

Dobre opony to GoodYear, Toyo, Bridgestone nono.gifwink.gif

Do Astry od dłuższego czasu kupuję opony Hankook. Spróbowalem ich przez przypadek i nigdy z nimi problemow nie miałem. Trzymają się drogi na suchym i na mokrym. Gdy są nowe to są dosyć głośne (jak kazde), ale po 300-500km jest już ok 270751858-jezyk.gif

Ostatnio przerzuciłem się z Hankook Ventus Sport K104 215/40 R17 na nowszy model Hankook Ventus V12 Evo K110 215/40 R17. Świetne opony. Jeśli kupiłbym kiedykolwiek coś innego to byłyby to GoodYear Eagle F1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moja Astra nie ząbkuje opon więc nie generalizuj. Lepiej zbieżnośc

> sprawdź. Dunlopy to przereklamowany chłam..

Wyluzuj chłopie bo się spocisz...

> Dobre opony to GoodYear, Toyo, Bridgestone

Zapomniałeś napisać IMHO...

> Do Astry od dłuższego czasu kupuję opony Hankook.

To ile TY km robisz że tak ciągle te opony zmieniasz?

> Gdy są nowe to są dosyć głośne (jak kazde), ale po 300-500km jest już ok

icon_eek.gifspineyes.gif toś mnie rozwalił... zapomniałeś dodać "jak każde MOJE opony"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ulał pasuje to jako odpowiedź do twojego posta

> Kolega widać z krytyką sobie nie radzi.. No cóż.. kupiłeś lipne

> Dunlopy to twój problem. Nie ma się co zacietrzewiać

Kolega Zubu ma racje. Ile jezdzisz samochodem, ze piszesz takie opinie? Ile marek gum juz przetestowales? Jak bazujesz tylko na opiniach ... "bo kolega mi powiedzial"... to daruj sobie. Bo wedlug tego Goodyear tez nie jest taki swietny. Wystarczy poczytac komentarze ze sklepow oponiarskich. Tak samo znajdziesz skrajne opinie do Goodyear jak i do Dunlopa.

Wiem bo przed zakupem bralem obie marki pod uwage i w obu bylo tyle samo komentarzy o zabkowaniu.

PS.

Tez mam oponki Dunlop clown.gif A wczesniej mialem Micheliny Energy. W porownaniu moje obene bardziej mi sie podobaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile jezdze? Pewnie dluzej niz ty bo od 11 lat. Astrami bedzie z 7-8 lat. I nigdy glupot bym nie pisal ze zabkowanie opon to wina Astry (albo jakiekokolwiek samochodu). Chyba ze piszesz o swojej, którą masz sprowadzaną z Niemiec bitą w dupę. hehe.gif

Jak lubicie Dunlopy to sobie jeździjcie na nich. Tylko nie wciskajcie durnoty ludziom jakie to one są dobre. Moim zdaniem nie są warte swojej ceny. Miałem i wiem jakie są. Opony zmieniam często, szczególnie pary z przodu, a to jak się zużywają w dużej mierze zależy od stylu jazdy.

Czekam na więcej mądrości "spod remizy" do poczytania palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I nigdy glupot bym nie pisal ze zabkowanie opon to wina

> Astry (albo jakiekokolwiek samochodu).

no popatrz, ja pracowałem jakąś chwile w ASO i każdy punkt dealerski wiedział że np. Vectra B makabrycznie ząbkuje tylne opony pt. Good Year Eagle Touring [dość dużo wychodziło Vectr z salonu na tych oponach]

>Chyba ze piszesz o

> swojej, którą masz sprowadzaną z Niemiec bitą w dupę.

raczej Ty nie wiesz o czym piszesz

> Jak lubicie Dunlopy to sobie jeździjcie na nich.

??? masz jakiś kompleks?

>Tylko nie wciskajcie

> durnoty ludziom jakie to one są dobre.

chyba czytasz inny wątek niż my,

> Czekam na więcej mądrości "spod remizy" do poczytania

zawiodę Cię ponieważ spod remizy nie mam, ale u mnie na wsi z ASO Forda wiadomo że Focus I ze względu na typ zawieszenia tył również ząbkuje/zdziera bardzo tylne opony,

łączę życzenia większej otwartości na wiedzę którą mogą posiadać inni , zresztą po to jest ten kącik,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile jezdze? Pewnie dluzej niz ty bo od 11 lat. Astrami bedzie z 7-8 lat.

Od początku widzę że masz problemy z rozumieniem słowa pisanego. Wiesz mój ojciec przez ostatnie 10 lat zrobił może z 15 kkm dlatego pytałem się ile km zrobiłeś autami, że masz takie nieziemskie doświadczenie z oponami?

> I nigdy glupot bym nie pisal ze zabkowanie opon to wina

> Astry (albo jakiekokolwiek samochodu).

Głupoty to na razie tylko Ty piszesz, i pewnie nigdy nie słyszałeś o tym że na ząbkowanie opon ma duży wpływ konstrukcja zawieszenia

"Ząbkowanie opon to coraz częstsza przypadłość opon nowych aut. Zawieszenia nowych samochodów doprowadzają do przedwczesnego zużycia opon. Jest to spowodowane zmiennym rozkładem nacisków między podłożem a oponą podczas pracy zawieszenia przy jeździe na wprost i na zakrętach. Nierównomierne naciski na oponę w miejscu jej styku z podłożem wynikają z wielowahaczowej konstrukcji zawieszenia, którego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie wysokiej przyczepności opon do podłoża w różnych warunkach jazdy, tłumienie drgań, zmniejszenie hałasu opon i zwiększenie komfortu jazdy"

> Chyba ze piszesz o swojej, którą masz sprowadzaną z Niemiec bitą w dupę.

pad.gifspineyes.gif

> Jak lubicie Dunlopy to sobie jeździjcie na nich. Tylko nie wciskajcie

> durnoty ludziom jakie to one są dobre.

Durnotę dalej tylko i wyłącznie wciskasz TY. Jak byś umiał czytać to zrozumiał byś zdanie które napisałem trochę wcześniej "SP Sporty 01 nie są najlepszymi oponami" i napisałem to odnośnie jednego modelu Dunlopów których akurat używam i nie śmiem wrzucać wszystkich do jednego wora bo nie wszystko jest białe i czarne.

> Moim zdaniem nie są warte swojej ceny.

WOW yikes.gif w końcu magiczne słowo "moim zdaniem"

> Miałem i wiem jakie są.

Rozumiem, że miałeś wszystkie modele opon Dunlop! no no jestem pod wrażeniem ile TY musisz tych km robić spineyes.gif

> Opony zmieniam często

To wiemy j/w

> szczególnie pary z przodu, a to jak się zużywają w dużej mierze

> zależy od stylu jazdy.

WOW to już drugie Twoje mądre zdanie - waytogo.gif

> Czekam na więcej mądrości "spod remizy" do poczytania

Czekamy czekamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zakładał ktoś do Astry II takie opony. Zakupiłem na wiosnę opony w rozmiarze 185/65R15 na www.opony.com ale muszę je reklamować ponieważ się rozwarstwiły i jest takie bicie, że nie można ich wyważyć.

Chciałbym na czas reklamacji założyć te szersze na tył ale nie wiem czy nie będą obcierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jeszcze nie pora na takie pytania ale wolę już za wczasu coś szukać niż potem na gwałt jak spadnie śnieg kupować, i póki jeszcze mam kasę na nie... wink.gif.

Chciałbym zapytać sie co polecacie na ten sezon na zimę w cenie max. do 200 zł.??

W tamtym sezonie na wielu forach polecane były Sava Eskimo, i takie miałem kupic lecz pieniazki musiały pojsc na inny cel i jezdziłem ostatnia zime jeszcze na starych. Czy nadal w tym przedziale cenowym mozecie je polecic czy może wyszło cos "lepszego"??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbym zapytać sie co polecacie na ten sezon na zimę w cenie max.

> do 200 zł.??

> W tamtym sezonie na wielu forach polecane były Sava Eskimo

Bardzo fajne opony, mam je na jednej osi.

Na drugiej mam UG7, które też szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbym zapytać sie co polecacie na ten sezon na zimę w cenie max.

> do 200 zł.??

pewnie burze wywołam ale ja mam Bieżnikowane 195/50R15 od roku (105zł szt.) i niczym ale to niczym nie ustępują tym co miałem wcześniej czyli FULDA (chociaż te z FULDA miały piękny kształt bieżnika smile.gif))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmieniłem moje stare Michelinki 195x60x15 na Continentale. Przymierzałem się do Miszelków ale ceny jak dla mnie były powalające. Miałem przeznaczone 1000 i chciałem zmieścić się w tej cenie. Znalazłem właśnie ContiPremium Contactt 2 za 235 zł/szt smile.gif

Nawet na opony,com ten model cenili chyba 270 zł.

Pierwsze wrażenia to :

- dużo ciszej autko się toczy

- inaczej czuć nierówności , łagodniej

- przy ruszaniu jakoś tak raźniej rwie do przodu

Troszkę wolniej po pokonaniu zakrętu kierownica sama wraca na "swoje" miejsce.

Stare gumy są w całkiem dobrym stanie jeśli chodzi o bieżnik. Nie ma ząbków , wysokość jest na każdym kole zbliżona ale lico oponki jest już popękane. Oponki były od nowości w tym autu i czas zrobił z nimi swoje. Stały się "palstikowe".

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za tą kwotę to mogłeś kupić jeszcze pozłacane felgi

He, walnąłem się ale właśnie z żonką oponki opijam boozing.gif

20.GIF

A, jeszcze .Oceniając te stare Miszelinki to faktycznie autko mimo siedmiu lat może mieć przejechane 69 kkm. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem astrę h, bez zimówek, ale zostały mi po poprzedniej astrze g w rozmiarze 185/65R15. Oryginalne w H na lato mam 19/65R15 i zastanawiam się , czy jakbym kupił felgi stalowe na zimę "15" to czy te zimówki pasiłyby do H. Na pewno byłyby węższe i trochę niższe, ale czy poza tym są jeszcze jakieś konkretne przeszkody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja sie pochwale, ze kupilem bf goodrich touring. poza tym, ze sa czarne w niczym nie przypominaja dobrej opony.

na suchym potrafia piszczec przy wchodzeniu w zakret przy 40km/h, na mokrym to sie w ogole drogi nie trzyma.

moj zielony potwor z calymi 70 koniami mieli kolami przy starcie jakby mial co najmniej ze dwa razy tyle. hamowac sie przy deszczu boje bo od razu blokuja sie kola. masakra.

moje stare semperity mimo, ze mialy moze ze 2mm bieznika naprawde byly o wiele lepsze - szczegolnie na mokrym.

stanowczo nie polecam tych opon.

zaplacilem 140zl z montazem w Konwicie w Ksawerowie. pojechalem po yokohamy a-drive, a ze nie bylo to wzialem ten badziew.

ale zeby nie bylo to sa w miare ciche. choc to zadna pociecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na co byście się zdecydowali w związku z nadchodzącym sezonem zimowym: Barum POLARIS 2 195/60R15 88 T czy może Fulda KRISTALL MONTERO 2 195/60R15 88 T . Cena prawie ta sama na www.opony.com 172 zł. Miałem kiedyś letnie Barumki i były OK, za Fuldami przemawia marka. Nie wiem na co się zdecydować niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na co byście się zdecydowali w związku z nadchodzącym sezonem

> zimowym: Barum POLARIS 2 195/60R15 88 T czy może Fulda KRISTALL

> MONTERO 2 195/60R15 88 T . Cena prawie ta sama na www.opony.com

> 172 zł. Miałem kiedyś letnie Barumki i były OK, za Fuldami

> przemawia marka. Nie wiem na co się zdecydować

Mam Barum bravuris ale letnie i chuczy mi lewa opona 2006r prod. confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.