Skocz do zawartości

Olej w skrzyni manualnej - wymieniać, nie wymieniać?


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś siedząc w 'lektorium' wink.gif rzuciłem okiem na jakiś stary numer Motoru. I była tam porada, by olej w skrzyni biegów wymieniać przynajmniej raz na 100 tysięcy... To, że w automatach trzeba wymieniać wiem, więc zostawmy ten problem.

Ale jak jest z manualami? Kiedyś tam pytałem o to w ASO - ani w Fiacie, ani Fordzie nie wymieniają, przynajmniej przy przebiegach mniejszych niż 200 tys. Na forum Mondeo też pojawiają się opinie, żeby zmienić przy 200 tys. km. W ASO powiedzieli, że generalnie się nie wymienia.

Jakie jest Wasze zdanie w temacie? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie jest Wasze zdanie w temacie?

Rzuć okiem do instrukcji samochodu. Tam często jest podane przy jakim przebiegu ten olej się zmienia.

Ja w każdym razie trzymam się zaleceń dla starych Fiatów i wymieniam przy około 120 tys km. To zadziwiające jak bardzo potrafi to czasami zmienić pracę skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiat Marea - chyba tam było jakieś zalecenie, wymieniłem przy 190 kkm, poprawiła się praca skrzyni, nie za dużo ale było lepiej.

Ford Focus, tu w ogólnie zalecają, ja i tak raczej wymienię bo wiem jak olej wygląda po dużym przebiegu zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> [...] W ASO powiedzieli, że generalnie się nie wymienia.

Bo przy takim przebiegu przy jakim się wymienia to już nikt (prawie nikt) do ASO nie jeździ zlosnik.gif

> Jakie jest Wasze zdanie w temacie?

Ja zmieniam co 120kkm. Nie jest to jakiś kosmiczny koszt ani dużo roboty (dla warsztatu). Nie zaszkodzi na pewno a skrzynia też człowiek zlosnik.gif

Zresztą we Fiatach (przynajmniej w Uno miałem) w instrukcji było o wymianie oleju w skrzyni co 120kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniam co 60tyś, chyba, że producent zaleca częściej ale zwykle nie zalecają wcale. Tu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, komu bardziej zależy na trwałości producentowi czy Tobie? Jak dojdziesz do wniosku, że Tobie to wymieniaj tym bardziej, że to niewielki koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem zbiorczo.

Właśnie niedawno mi stuknęło 90 tys. - dlatego pytam. Pewnie do 120 tys. w takim razie wymienię. Po prostu odpowiedzi w ASO o braku konieczności wymiany oleju były udzielone na tyle pewnym tonem, że uznałem taką wymianę bardziej za kaprys niż konieczność. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Po prostu odpowiedzi w ASO o braku konieczności wymiany oleju były udzielone na tyle pewnym

> tonem, że uznałem taką wymianę bardziej za kaprys niż konieczność.

normalka, im nie zależy na trwałości przecież jak padnie to klient kupi nowe grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po 5 latach zmieniłem głównie dlatego, że zimą kiepsko biegi wchodziły - fabrycznie mineralny olej był zalany. Teraz lepiej biegi wchodzą i skrzynia ciszej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> prostu odpowiedzi w ASO o braku konieczności wymiany oleju były udzielone na tyle pewnym

> tonem, że uznałem taką wymianę bardziej za kaprys niż konieczność.

Znajdź producenta skrzyni i sprawdź to u niego. ASO to kiepskie źródło. Chyba że znasz mechaników i powiedzą Ci jak robić a nie jak zaleca producent. Bywa że w dokładnie tej samej skrzyni jeden producent nie przewiduje wymiany a drugi zaleca co 60000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bywa że w dokładnie tej samej skrzyni jeden

> producent nie przewiduje wymiany a drugi zaleca co 60000 km.

podobnie jak ten sam producent w roznych instrukcjach obslugi-przykladowo w polskiej instrukcji primery jest wymiana a w angielskiej juz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu czytałem art w prasie moto, że jest zbędna. W 2 swoich autach zmieniałem przy przebiegu 120kkm i kilku latach od daty produkcji i żadnej różnicy nie odczułem, a jestem na tym punkcie bardzo przewrażliwiony. Być może skrzynia odczuje... W następnych już wymieniać nie zamierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakiś czas temu czytałem art w prasie moto, że jest zbędna.

Ja zawsze wlewam świeży olej jak go zlewam wygląda tak samo z tą różnicą, że zwykle następnego dnia jak zaglądam to butelki z tym olejem to na dole są opiłki.

W 2 swoich autach zmieniałem przy

> przebiegu 120kkm i kilku latach od daty produkcji i żadnej różnicy nie odczułem,

Ty zapewne nie, ale skrzynia na pewno będzie żyła dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wymieniałem oleju w skrzyni, ale kiedyś w związku z awarią olej został wymieniony i biegi chodziły dużo lepiej, miękko, płynnie, największa różnica była w zimie. Tyle ode mnie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przypadek, leciało bo uszczelniacze były do wymiany po prostu.

A przed wymianą miał już pewnie spory ubytek więc już nie miało co wyciekać grinser006.gif

BTW Ci co twierdzą, że się nie wymienia chyba nigdy nie widzieli i nie wąchali przepracowanego oleju tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymieniłem w lanosie po 100kkm, choć daewoo nie kazalo

olej przypominał bardziej smołę, był bardzo gęsty i jeszcze bardziej śmierdzący fuuuuj coś strasznego

nie wiem jak można skrzynie katować czymś takim

tak więc ja jestem za wymianą, nie kosztuje to dużo, choć z drugiej strony olej do tanich też nie należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy we wszytskich Fordach ale w nowszych modelach w skrzyni nie ma nawet korka spustowego oleju

No w to nie wierzę. Widziałem korki w nowych focusach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak więc ja jestem za wymianą, nie kosztuje to dużo, choć z drugiej strony olej do tanich też nie

> należy

Fordowski coś koło 60-70 zł za litr, wchodzi tam pewnie ze 2 litry, więc tragedii nie ma. Podejrzewam, że robocizna porównywalna z wymianą oleju silnikowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wymieniłem w Lanku przy okazji robienia sprzęgła przy ok.165kkm...zapodałem zamiast 80W, 75W90 i biegi wskakują idealnie nawet na mrozie, ale niestety skrzynia chodzi nieco głośniej... crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.