Skocz do zawartości

W którym miejscu mierzyć głębokość bieżnika?


FrugOs

Rekomendowane odpowiedzi

Nie sądziłem, że będę miał kłopot z tak podstawową rzeczą jak pomiar bieżnika w używanej oponie, ale do rzeczy. Podczas zmiany opon na zimowe gumiarz stwierdził, że moje letnie nadają się do kosza. Przyglądnąłem się i stwierdziłem, że do "cycka" w rowku bieżnika są jeszcze ze 2-3 mm, czyli łącznie opona ma jeszcze z 4/5 mm, czyli można jej używać zgodnie z prawem oraz zdrowym rozsądkiem. Gumiarz wyciągnął suwmiarkę i zmierzył głębokość w bocznym rowku - wyszło 2 mm.

Materiał poglądowy:

286455822-P1040300smalla.jpg

Kto ma rację? Ja tkwiłem w błędzie wiele lat czy on próbuje mnie orżnąć?

post-10672-14352517992581_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ciśnienie w oponie miałeś odpowiednie?

bo to co opisujesz to przykład zużycia niedopompowanej opony, wtedy bieżnik ulega zużyciu na skrajnych powierzchniach....sprawdź jeszcze czy na jednym i drugim boku masz zbliżoną głębokość bieżnika, to wykluczyłoby problemy z geometrią zawieszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie sądziłem, że będę miał kłopot z tak podstawową rzeczą jak pomiar bieżnika w używanej oponie,

> ale do rzeczy. Podczas zmiany opon na zimowe gumiarz stwierdził, że moje letnie nadają się do

> kosza. Przyglądnąłem się i stwierdziłem, że do "cycka" w rowku bieżnika są jeszcze ze 2-3 mm,

> czyli łącznie opona ma jeszcze z 4/5 mm, czyli można jej używać zgodnie z prawem oraz zdrowym

> rozsądkiem. Gumiarz wyciągnął suwmiarkę i zmierzył głębokość w bocznym rowku - wyszło 2 mm.

> Materiał poglądowy:

> Kto ma rację? Ja tkwiłem w błędzie wiele lat czy on próbuje mnie orżnąć?

Naciąga, ale ma trochę racji. W skutek jazdy ze zbyt małym ciśnieniem opona na brzegach zużyła się szybciej niż na środku. Ale jeszcze jeden sezon to bym na nich pojeździł, tyle, że w deszczu ostrożniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ciśnienie w oponie miałeś odpowiednie?

> bo to co opisujesz to przykład zużycia niedopompowanej opony, wtedy bieżnik ulega zużyciu na

> skrajnych powierzchniach....sprawdź jeszcze czy na jednym i drugim boku masz zbliżoną

> głębokość bieżnika, to wykluczyłoby problemy z geometrią zawieszenia

Nie jest to odpowiedź na pytanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naciąga, ale ma trochę racji. W skutek jazdy ze zbyt małym ciśnieniem opona na brzegach zużyła się

> szybciej niż na środku. Ale jeszcze jeden sezon to bym na nich pojeździł, tyle, że w deszczu

> ostrożniej.

Akurat chcę sprzedać te opony. Dostałem je z autem, felgi (17') wziąłem do zimówek, na lato chcę kupić 18'. Dlatego mam dylemat, bo nie wiem czy jeśli opiszę je jako opony z 4/5 mm bieżnika ktoś nie przeklnie mnie jako oszusta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie sądziłem, że będę miał kłopot z tak podstawową rzeczą jak pomiar bieżnika w używanej oponie,

> ale do rzeczy. Podczas zmiany opon na zimowe gumiarz stwierdził, że moje letnie nadają się do

> kosza. Przyglądnąłem się i stwierdziłem, że do "cycka" w rowku bieżnika są jeszcze ze 2-3 mm,

> czyli łącznie opona ma jeszcze z 4/5 mm, czyli można jej używać zgodnie z prawem oraz zdrowym

> rozsądkiem. Gumiarz wyciągnął suwmiarkę i zmierzył głębokość w bocznym rowku - wyszło 2 mm.

> Materiał poglądowy:

> Kto ma rację? Ja tkwiłem w błędzie wiele lat czy on próbuje mnie orżnąć?

Oczywiscie Ty miales racje. Mierzy sie na srodku, tam gdzie "fabryczne" znaczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat chcę sprzedać te opony. Dostałem je z autem, felgi (17') wziąłem do zimówek, na lato chcę

> kupić 18'. Dlatego mam dylemat, bo nie wiem czy jeśli opiszę je jako opony z 4/5 mm bieżnika

> ktoś nie przeklnie mnie jako oszusta...

To podaj wymiar z dwóch miejsc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat chcę sprzedać te opony. Dostałem je z autem, felgi (17') wziąłem do zimówek, na lato chcę

> kupić 18'. Dlatego mam dylemat, bo nie wiem czy jeśli opiszę je jako opony z 4/5 mm bieżnika

> ktoś nie przeklnie mnie jako oszusta...

jakbyś mi nie napisał w aukcji że z boku opona jest bardziej zużyta, tobym Cię z pewoscią uznał za oszusta

ps tak teraz patrzę na zdjęcie i czy nie jest tak, że tam z boku opona ma po prostu fabrycznie nieco płytszy bieżnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakbyś mi nie napisał w aukcji że z boku opona jest bardziej zużyta, tobym Cię z pewoscią uznał za

> oszusta

> ps tak teraz patrzę na zdjęcie i czy nie jest tak, że tam z boku opona ma po prostu fabrycznie

> nieco płytszy bieżnik?

Wiesz, nie mam tych opon od początku, ale wydaje mi się, że to jest właśnie taki wzór z płytszymi rowkami po bokach. Sprawdzę w necie jak wyglądają nowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie sądziłem, że będę miał kłopot z tak podstawową rzeczą jak pomiar bieżnika w używanej oponie,

> ale do rzeczy. Podczas zmiany opon na zimowe gumiarz stwierdził, że moje letnie nadają się do

> kosza. Przyglądnąłem się i stwierdziłem, że do "cycka" w rowku bieżnika są jeszcze ze 2-3 mm,

> czyli łącznie opona ma jeszcze z 4/5 mm, czyli można jej używać zgodnie z prawem oraz zdrowym

> rozsądkiem. Gumiarz wyciągnął suwmiarkę i zmierzył głębokość w bocznym rowku - wyszło 2 mm.

> Materiał poglądowy:

> Kto ma rację? Ja tkwiłem w błędzie wiele lat czy on próbuje mnie orżnąć?

Sprawa jest dosc dyskusyjna.

Pisze z pamieci bo to bylo juz jakisz czas temu jak przegladalem przepisy na ten temat, ale wg PoRD bieznik ma miec przynajmniej 1,6mm na calej powierzchni.

Natomiast wg rozporzadzenia w sprawie warunkow technicznych czy tam innych przepisow ktore obowiazuja podczas przegladow (nie pamietam dokladnie juz) bieznik ma miec 1,6mm w na srodkwej 3/4 powierzchni.

Tzn ze ten wymog nie obowiazuje krancowych czesci opony na rogach.

I badz tu teraz madry.

Faktem jest, ze nawet niektore nowe opony sa uciete na rogach i maja tam duzo mniej bieznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz przecież TWI, zmierz do TWI i dodaj 1,6mm :D

do wskaźnika TWI nic nie trzeba dodawać. to już jest to minimum 1,6 mm. cool.gif

opona wygląda na jeżdżoną na zbyt niskim ciśnieniu - jak wyglądają pozostałe? może TTTM , że na krawedziach jest mniej bieżnika? jeden sezon przejeździ jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do wskaźnika TWI nic nie trzeba dodawać. to już jest to minimum 1,6 mm.

> opona wygląda na jeżdżoną na zbyt niskim ciśnieniu - jak wyglądają pozostałe? może TTTM , że na

> krawedziach jest mniej bieżnika? jeden sezon przejeździ jeszcze.

Pozostałe wyglądają tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co sprawdzałem, czy miał dobre ciśnienie ? Nie nie sprawdzałem, ale na tyle dużo jeżdżę żeby

> wiedzieć iż to nie możliwe, (no chyba że jeździł poniżej 1 atmosfery i to długo

No to zwróć uwagę jak będzie nawet półtorej atmosfery. Przejedź po lekko zapiaszczonym asfalcie i obejrzyj opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie sądziłem, że będę miał kłopot z tak podstawową rzeczą jak pomiar bieżnika w używanej oponie,

> ale do rzeczy. Podczas zmiany opon na zimowe gumiarz stwierdził, że moje letnie nadają się do

> kosza. Przyglądnąłem się i stwierdziłem, że do "cycka" w rowku bieżnika są jeszcze ze 2-3 mm,

> czyli łącznie opona ma jeszcze z 4/5 mm, czyli można jej używać zgodnie z prawem oraz zdrowym

> rozsądkiem. Gumiarz wyciągnął suwmiarkę i zmierzył głębokość w bocznym rowku - wyszło 2 mm.

> Materiał poglądowy:

> Kto ma rację? Ja tkwiłem w błędzie wiele lat czy on próbuje mnie orżnąć?

Odpowiedź jest prosta i wystarczy chwile pomyślećzeby dojść do właściwej odpowiedzi. Czy jak bys na boku miał juz druty a na środku 5mm to tez byś się zastanawial gdzie się mierzy głebokość bierznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest to Firestone Firehawk SZ 90 - tutaj więcej obrazków.

> Wydaje mi się, że nowa sztuka też ma płytszy rowek po boku - co sądzicie?

Po zdjęciu nowej widać, że na barkach to ona ma max 4-5 mm, a w środku w okolicach 8 mm.

Taka opona nawet jak będzie zużyta w 70%, to żadne druty nie wyjdą na barku. Tam jest po prostu więcej gumy, a bieżnik płytszy, bo widocznie opona miałaby tendencję do ząbkowania. Standardowy manewr producentów opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpowiedź jest prosta i wystarczy chwile pomyślećzeby dojść do właściwej odpowiedzi. Czy jak bys na

> boku miał juz druty a na środku 5mm to tez byś się zastanawial gdzie się mierzy głebokość

> bierznika?

Przeczytaj resztę wątku i zobacz, że to wcale nie jest takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWI mają około 1,6 mm w przypadku letnich opon, w zimowych jest różnie.

Mierzysz obok znacznika pełną wysokość. To, że po bokach jest mniej, to normalne, tak jest robiona większość nowych opon.

Czasami na szerokości opony jest kilka TWI.

Wydaje mi się, że gumiarz chętnie odkupiłby te oponki albo nawet pozostawił do utylizacji cfaniak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem to o co mi chodzilo:

rozporzadzenie w sprawie warunkow technicznych

Quote:

7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:

(...)

4) w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki - o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm, z zastrzeżeniem § 23 ust. 4 pkt 3


Z tego mamy, ze opony maja miec 1,6mm przynajmniej i koniec kropka.

Natomiast tutaj mamy cytat z rozporzadzenia w sprawie przeprowadzania warunkow technicznych pojazdow

Quote:

5. Opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki o rzeźbie bieżnika mniejszej niż 1,6 mm na 3/4 szerokości środkowej części opony.


Jest to jeden z powodow do uwalenia samochodu na przegladzie.

Czyli innymi slowy jesli auto ma nawet mniej niz 1,6mm ale tylko w zewnatrznych 1/4 szerokosci (czyli po 1/8 szerokosci na kazdym rogu) to przeglad musi przejsc.

I badz tu mądry.

U mnie w Irlandii obowiazuje 1,6mm na 3/4 szerokosci. Zgaduje ze podobnie jest w reszcie Europy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat chcę sprzedać te opony. Dostałem je z autem, felgi (17') wziąłem do zimówek, na lato chcę

> kupić 18'. Dlatego mam dylemat, bo nie wiem czy jeśli opiszę je jako opony z 4/5 mm bieżnika

> ktoś nie przeklnie mnie jako oszusta...

wierz mi, że ludzie na allegro wszystko kupia. Sprzedałem swoje opony, moim zdaniem do wyrzucenia, bieżnik ok 3 mm, sprzedałem 17 tki po 25 PLN sztuka, inne zużyte stare ok 3,5 mm bieżnika sprzedałem po 35 PLN, ludzie czesto kupują a to dla żony tylko do miasta, mało jeżdzi a to do auta, które idzie na sprzedaż itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.