Skocz do zawartości

Problem Seata z importem aut do Polski


DoLeCk

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wpadłem na artykuł:

"Krystian Poloczek najpierw przez dwadzieścia lat budował w Polsce sieć dilerską Seata, a potem sprawił, że sąd zakazał importu aut hiszpańskiej marki."

Źródło: http://www.newsweek.pl/wydania/1433/zakazany-seat%2c101300%2c1%2c1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie wpadłem na artykuł:

> "Krystian Poloczek najpierw przez dwadzieścia lat budował w Polsce sieć dilerską Seata, a potem

> sprawił, że sąd zakazał importu aut hiszpańskiej marki."

> Źródło: http://www.newsweek.pl/wydania/1433/zakazany-seat%2c101300%2c1%2c1

W takiej Komecie w Warszawie wszystko ponoć sprzedali w grudniu 2012. Na koniec stycznia jak tam byłem i rozmawiałem z handlowcem, nie ma możliwości zamówienia żadnego auta i ani jednego seata nie mieli nawet do obejrzenia w salonie.

VW chciał przejąc Iberię po dobroci, a teraz chce ją wykończyć ponieważ się nie dogadali. Nie wygląda to najlepiej i chyba seat ma rok z głowy w sprzedaży aut u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W takiej Komecie w Warszawie wszystko ponoć sprzedali w grudniu 2012. Na koniec stycznia jak tam

> byłem i rozmawiałem z handlowcem, nie ma możliwości zamówienia żadnego auta i ani jednego

> seata nie mieli nawet do obejrzenia w salonie.

> VW chciał przejąc Iberię po dobroci, a teraz chce ją wykończyć ponieważ się nie dogadali. Nie

> wygląda to najlepiej i chyba seat ma rok z głowy w sprzedaży aut u nas.

nie wygląda to za ciekawie. Na razie widzę, że w styczniu sprzedali 79 sztuk. I tak lepiej niż np. Alfa Romeo, która nie ma problemów i importem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wygląda to za ciekawie. Na razie widzę, że w styczniu sprzedali 79 sztuk. I tak lepiej niż np.

> Alfa Romeo, która nie ma problemów i importem

Problemem seata chyba były ceny. Za rządów Iberii nie było tanio w porównaniu do Skody gdzie to w zasadzie to samo tylko opakowanie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie wpadłem na artykuł:

> "Krystian Poloczek najpierw przez dwadzieścia lat budował w Polsce sieć dilerską Seata, a potem

> sprawił, że sąd zakazał importu aut hiszpańskiej marki."

> Źródło: http://www.newsweek.pl/wydania/1433/zakazany-seat%2c101300%2c1%2c1

I dobrze, chcieli go wycackać a On wycackał ich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i przy okazji ubije 30 dealerów (no kilku mniej, bo z artykułu wynika, że część salonów jest jego).

> On ma inne zrodla dochodow, oni moją nie mieć.

Ale przecież On tego nie chce/nie chciał robić, jak "ubiją" jego to reszta też padnie dlatego uważam że gość dobrze robi skoro chcę go 270747800-sex.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> VW chciał przejąc Iberię po dobroci, a teraz chce ją wykończyć ponieważ się nie dogadali. Nie

> wygląda to najlepiej i chyba seat ma rok z głowy w sprzedaży aut u nas.

No jeżeli oferowali za mało $ to średnio to można nazwać przejęciem "po dobroci", raczej "za grosze" blush.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i przy okazji ubije 30 dealerów (no kilku mniej, bo z artykułu wynika, że część salonów jest jego).

> On ma inne zrodla dochodow, oni moją nie mieć.

Biznes zlosnik.gif Do 2014 dealerzy poupadają i jak Seat będzie wreszcie mógł zacząć sprzedawać w PL, to nie będzie salonów i trzeba będzie od początku budować sieć dealerów. Bo myśleli, że jakiś mały w porównaniu z nimi gracz, im nie przeszkodzi. To się przeliczyli. Lubię takie historie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Biznes Do 2014 dealerzy poupadają i jak Seat będzie wreszcie mógł zacząć sprzedawać w PL, to nie

> będzie salonów i trzeba będzie od początku budować sieć dealerów. Bo myśleli, że jakiś mały w

> porównaniu z nimi gracz, im nie przeszkodzi. To się przeliczyli. Lubię takie historie

Historia fajna, jak sie o niej czyta patrzac z boku. Z perspektywy Poloczka biznesowo dobre zagranie. Ale jak zwykle przy wojnie na gorze, cierpia ci nizej. Wiec patrzac z perspektywy dealera, ktory slyszy "nie mamy aut na placu i co nam pan zrobi" slaba akcja. Niby marze na sprzedazy sa niskie, ale widac na samym serwisie tez nie mozna jechac skoro dealerzy bankrutuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bankrutują zapewne z powodu braku części, w artykule nie napisali właśnie co z samymi częściami.

Auto to produkt gotowy a co z taką skrzynią biegów...

Ciekawe czy zaczną ciągnąć od VW dla przykładu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I dobrze, chcieli go wycackać a On wycackał ich

Z tym, że "ONI" mają to w głębokim poważaniu, dla nich polski rynek jest mniejszy niż zaokrąglenia, które robią w excelu dla innych rynków.

Spokojnie poczekają ten rok z założonymi rękoma, może jak im się przypomni to w przyszłym roku zaczną sprowadzać samochody do PL, jak im się nie przypomni to nie zaczną. Zysk, który mogliby osiągnąć w tym roku na tym rynku jest mniejszy niż musieliby mu zapłacić, żeby odpuścił, więc opłaca im się poczekać.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do 2014 dealerzy poupadają i jak Seat będzie wreszcie mógł zacząć sprzedawać w PL, to nie

> będzie salonów i trzeba będzie od początku budować sieć dealerów.

Dorzuci się dodatkową markę do salonów Skoda/VW i po sprawie, koszty groszowe bo wszystko jest, trzeba tylko dorzuć dodatkowe logo za co zapłacą dilerzy, więc lepiej poczekać. Zresztą i tak pewnie będzie czekać kolejka starych dilerów, którzy jakoś ten czas przetrwają, przynajmniej część z nich.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bankrutują zapewne z powodu braku części, w artykule nie napisali właśnie co z samymi częściami.

> Auto to produkt gotowy a co z taką skrzynią biegów...

> Ciekawe czy zaczną ciągnąć od VW dla przykładu

Dostępność części to sprawa wtórna, główny problem to co z autoryzacjami i refundowaniem napraw gwarancyjnych?

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VW zapowiedział już, że ichnie serwisy będą przyjmować o obsługiwać posiadaczy Seatów.

Nikt jednak nie wspomina o przykładowych cenach czy opłatach z tym powiązanymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> VW zapowiedział już, że ichnie serwisy będą przyjmować o obsługiwać posiadaczy Seatów.

> Nikt jednak nie wspomina o przykładowych cenach czy opłatach z tym powiązanymi.

Mogą być(jeśli nie są) identyczne jak w salonach Seat'a, przecież to jeden koncern.

Zresztą kogo to obchodzi? Z punktu widzenia Seat'a jest to bez znaczenia a tych kilku(bo z punktu widzenia Seata polski rynek to błąd statystyczny) klientów to...

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Historia fajna, jak sie o niej czyta patrzac z boku. Z perspektywy Poloczka biznesowo dobre

> zagranie. Ale jak zwykle przy wojnie na gorze, cierpia ci nizej. Wiec patrzac z perspektywy

> dealera, ktory slyszy "nie mamy aut na placu i co nam pan zrobi" slaba akcja. Niby marze na

> sprzedazy sa niskie, ale widac na samym serwisie tez nie mozna jechac skoro dealerzy

> bankrutuja.

Tylko zobacz co by się takiego Seatowi stało jakby rok, góra dwa lata poczekali. Utrata kawałka marży dla importera spoza grupy VAG. Bo za chwilę marżę jaką odpalą do VW będzie zdecydowanie wyższa bo spółka córka od matki będzie w ten sposób szybciej wyciągała kaskę bez czekania na dywidendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problemem seata chyba były ceny. Za rządów Iberii nie było tanio w porównaniu do Skody gdzie to w

> zasadzie to samo tylko opakowanie inne.

Było bardzo tanio.

Leona FR 2.0 TDI 170 KM z DSG na full wypasie z bieżącego rocznika chcieli dać za 82.000 zł.

Tu bardziej chodzi o politykę, i podpisane umowy.

Sprawa w sądzie. Bieżący importer niedługo zje własny ogon i będzie po temacie, a zostaną kwestie odszkodowań itd.

W sumie sytuacja patowa na tą chwilę, bo klient nie wie co się dzieje i nie będzie kupował w takiej "atmosferze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zależy od decyzji VW.

> Jest to okazja do zgarnięcia dodatkowej kasy jeśli by chcieli zdzierać...

Koncern ma to gdzieś, jest to pomijalne, chodzi głównie o świadczenia gwarancyjne, żeby nie było niepotrzebnej zadymy w mediach(bo nie daj boże wycieknie do mediów w innych krajach), przychody Seata z polskiego rynku za usługi płatne są pomijalne w skali koncernu.

Polski rynek to nie niemiecki rynek, żaden koncern nie będzie płakał nad naszym rynkiem.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jeszcze gotowi zrezygnować całkowicie ze sprzedaży...

Nie znam planów koncernu, ale wątpię, żeby to kogoś w koncernie obeszło.

Pewnie marka zostanie, ale nikt nie będzie się jakoś przejmował. Możliwe, że zostanie to zrobione tak jak mówiłem, czyli będzie to dodatkowa marka w salonach Skody/VW i tyle. Może jakiś inny diler wyżebrze, żeby pozwolili mu sprzedawać, ale trzeba mieć świadomość komu tu może zależeć.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie wpadłem na artykuł:

> "Krystian Poloczek najpierw przez dwadzieścia lat budował w Polsce sieć dilerską Seata, a potem

> sprawił, że sąd zakazał importu aut hiszpańskiej marki."

> Źródło: http://www.newsweek.pl/wydania/1433/zakazany-seat%2c101300%2c1%2c1

Ciekawe kiedy subaru zlikwiduje pośrednika w naszym kraju podającego ceny w dewizach jak dwadzieścia lat temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oby gdyż marka jest niczego sobie jak i produkty.

smigam od czasu do czasu Ibiza 6L z zewnatrz i wewnatrz super jak na 11 letni projekt nowa Fabia czy Octavia III wygladaja przy niej staro

ale Skoda to jakis fenomen

O2FL na 100kPLN wycenili w wersji 2.0 TDI 143 w wersji Elegance

tyle samo co Exeo kombi 2.0 TDI

czyli Golf vs. Audi A4 B7

ciekawe za ile wystawia Octavie RS poprzednia kosztowala chyba grubo ponad 120 tys. PLN

a... Exeo 2.0 TFSI ma 211KM cos kolo 100kPLN

chyba ze zdaja sobie sprawe ze Exeo moze po prostu nie mozna kupic...

Leon II FR vs Fabia RS to samo ok.gifno.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ciekawe co mówisz, w mojej branży w ostatnich dwóch latach kraje CEE - w przeciwieństwie np. do

> Austrii czy Niemiec przyniosły zyski

Tyle, że rynek automotive ma swoją specyfikę i akurat rynek niemiecki był zawsze bardzo ważnym/dużym rynkiem.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Było bardzo tanio.

> Leona FR 2.0 TDI 170 KM z DSG na full wypasie z bieżącego rocznika chcieli dać za 82.000 zł.

Co sie dziwic. Wez pod uwage, ze to stare auto. Kiedy to mialo premiere? Co nie oznacza, ze oferta super ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co sie dziwic. Wez pod uwage, ze to stare auto. Kiedy to mialo premiere? Co nie oznacza, ze oferta

> super

Ja się nie dziwię.

Plastiki w środku i stara konstrukcja mnie zniechęciły od zakupu,

ale cena była rewelka. Ten sam zestaw silnik + skrzynia w VW czy Skodzie to grubo powyżej 100.000 zł było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tym, że "ONI" mają to w głębokim poważaniu, dla nich polski rynek jest mniejszy niż zaokrąglenia,

> które robią w excelu dla innych rynków.

> Spokojnie poczekają ten rok z założonymi rękoma, może jak im się przypomni to w przyszłym roku

> zaczną sprowadzać samochody do PL, jak im się nie przypomni to nie zaczną. Zysk, który mogliby

> osiągnąć w tym roku na tym rynku jest mniejszy niż musieliby mu zapłacić, żeby odpuścił, więc

> opłaca im się poczekać.

> Pozdrawiam BAS

No nie tak do końca bo myśleli że pójdzie łatwo a tu Polak mały ich zablokował.

Mieli chytry plan który nie wypalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bankrutują zapewne z powodu braku części, w artykule nie napisali właśnie co z samymi częściami.

> Auto to produkt gotowy a co z taką skrzynią biegów...

> Ciekawe czy zaczną ciągnąć od VW dla przykładu

Przecież mechanicznie Seat to VW więc z częściami nie ma problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja się nie dziwię.

> Plastiki w środku i stara konstrukcja mnie zniechęciły od zakupu,

> ale cena była rewelka. Ten sam zestaw silnik + skrzynia w VW czy Skodzie to grubo powyżej 100.000

> zł było.

plastiki to fakt, słabo w tym w Leonie przed faceliftem

ale przeciez płyta podłogowa Fabii II jest to ta sama platforma co Fabia I (1999r.)

Leon II to jest od 2004r. chyba

dopiero w Ibizie jest nowa platforma VW dla segmentu B

w testach euroncap to dobrze widac

Fabia II ma tyle samo gwiazdek co Fabia I

a Ibiza 6J ma juz normalnie 5 stars

jakiś tekst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> plastiki to fakt, słabo w tym w Leonie przed faceliftem

Może i tragiczna jest konsola środkowa ale za to NIE skrzypi tak jak w ibizie. No i kolejny plus to zawias - w leonie o wiele twardszy niż w ibizie a pomimo tego w leonie nic jeszcze w zawieszeniu nie robiłem. W ibizie natomiast przynajmniej raz na 1.5 roku a to tuleja, łącznik czy drążek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A taki dealer nie moze rzyjechac do Czech, kupic Seata i go w Polsce sprzedac? Pierwszy ktory na to

> wpadnie naytrzepie troche kasy bo w PL sa caly czas fani tej marki...

tak a podatki same się zapłacą oslabiony.gif

poczytaj troche o zasadach dilerstwa samochodów nowych a przedewszystki o sposobach rozliczania się z podatkami, opłatami, cłami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak a podatki same się zapłacą

> poczytaj troche o zasadach dilerstwa samochodów nowych a przedewszystki o sposobach rozliczania się

> z podatkami, opłatami, cłami itp.

O jakich problemach mówisz?

Czy nie jest tak żę mając EU NIP kupuję w CZ auto w cenie netto, w PL płacę VAT który później odzyskuję przy sprzedaży auta. Jedynie zostaje akcyza i recykling ale to da radę pokryć z marży.

Gdyby Twoja teza była prawdziwa to nie byłoby na rynku wszelkiej maści brokerów samochodowych oraz szarego importu z którym walczą oficjalni importerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a pomyslaleś o gwarancji? kto zapłaci za naprawy gwarancyjne? ja wiem ze z boku wygląda to banalnie

> ale jakbys przeczytal umowę pomiędzy dealerem a importerem to zobaczyłbyś że to nie jest takie

> kolorowe...

Pomijając że gwarancja niijak ma się do tematu tajemniczych opłat i podatków, to z tego co tutaj już napisano, obowiązki gwaranta w PL przejęła już sieć serwisów grupy VW, także nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a pomyslaleś o gwarancji? kto zapłaci za naprawy gwarancyjne? ja wiem ze z boku wygląda to banalnie

Gwarancje masz EU. Ja ma auto kupione w PL i mi w CZ normalnie naprawiaja na gwarancji... Zero problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gwarancje masz EU.

być moze tak...

>Ja ma auto kupione w PL i mi w CZ normalnie naprawiaja na gwarancji... Zero problemu.

ale co ci naprawiają? naprawią tak abys mógł kontynuować jazdę do kraju gwaranta. spróbuj zareklamowac coś co nie ma wpływu na jazdę...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> być moze tak...

> ale co ci naprawiają? naprawią tak abys mógł kontynuować jazdę do kraju gwaranta. spróbuj

> zareklamowac coś co nie ma wpływu na jazdę...

> pzdr

Chodzi tylko o seata? bo np. S8 kupione w estońskim salonie, sprowadzone do Polski naprawiano na gwarancji dwa razy w Polsce (wymiana silnika) i tu też było serwisowane. Zastanawiam się czy cała grupa VW ma jednolicie czy poszczególne marki grupy jednak rządzą się innymi prawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi tylko o seata? bo np. S8 kupione w estońskim salonie, sprowadzone do Polski naprawiano na

> gwarancji dwa razy w Polsce (wymiana silnika) i tu też było serwisowane. Zastanawiam się czy

> cała grupa VW ma jednolicie czy poszczególne marki grupy jednak rządzą się innymi prawami.

VW, Audi, Skoda jako gwaranta w Polsce mają spółki VAG. Seat jest w zupełnie innej sytuacji - gwarantem jest Iberia. M.in. to skutecznie mnie odwiodło od zakupu Seata.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.