Skocz do zawartości

Ford Focus 1.6 TDCI i mocy 101 KM


hevimental

Rekomendowane odpowiedzi

> Rocznik 2008, sąsiad napalił się jak szczerbaty na suchary. warto się pakować w ten silnik?

Tak jak wspomnieli koledzy to 1.6HDI od PSA, ja takiego wybrałem (w wersji 109KM), póki co jestem zadowolony smile.gif (wolałem go od 1.8tdci, trafić 2.0 tdci w Focusie to rzadkość).

Cicho pracuje, mało pali, dynamika może być (redukcje są konieczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisz mi czym się ta kłopotliwość objawia, bo przejechałem 150 kkm autem z silnikiem w wersji 109 km, znajomy dobija do 250 kkm problemów żaden z nas nie miał.

> Nie jest porażająca... jeździłem jedną wersją i drugą.

> W 109 jest kłopotliwy dpf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo rozumiesz, DPF jest jak baba Jaga, nikt jej nie widział a każdy jej się boi grinser006.gif

Kolejne powtarzania jak mantry bzdur, tak jak nie kupuje się aut na "F" itd...zazwyczaj mówią to ludzie co nigdy nawet auta z dpfem nie użytkowali albo nie widzieli, a wystarczy trochę rozsądku. Kupując auto nowożytne musimy się zgadzać na nowinki czy chcemy tego czy nie, DPF nie ejst żadnym wyznacznikiem kupić czy nie, ma to sens tylko i wyłącznie gdybyśmy mieli przed sobą 2 identycznie utrzymane egzemplarze jeden z dpf drugi bez, wtedy można mówić, że lepiej wziąć bez, w myśl zasady "czego nie ma to sie nie popsuje".

Jak ktoś od czasu do czasu robi dłuższą trasę, to dpf nie jest problemowy, do mokrych trzeba uzupełniać płyn, więc dodatkowe koszty eksploatacji dochodzą, ale jak ktoś nie chce, to niech szuka golfa II 1.6 D, tam nie ma wynalazków proekologicznych.

Jak komuś bardzo da się we znaki-700zł i DPF mówi 30.GIF

Nie wprowadzajmy w błąd ludzi i nie powtarzajmy czegos o czym nie mamy zielonego pojęcia, wtedy będzie można komuś pomóc, bo takie teksty nt DPF robią tylko wodę z mózgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na silnik dobrze to nie dziala

Przeprowadziłeś jakieś testy by tak mówić?Zrobileś autem z dpf i bez po 200-300 tkm a potem rozebrałeś by porównać zużycie?

Myślę, że nie ma co dywagować...

Osobiście jestem przeciwny wszystkim motoryzacyjnym wynalazkom, bo one napędzają tylko czyjąś kieszeń, i nie jest to kieszeń końcowego użytkownika. Obecnie dobrych aut się już nie produkuje mamy wybór tylko "mniejszego zła", dpf jest tak potrzebny jak downsizing, duże firmy trują dalej, ale do małych aut, które mają znikomy wpływ globalny na ekologie upycha się co raz to więcej badziewia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeprowadziłeś jakieś testy by tak mówić?Zrobileś autem z dpf i bez po 200-300 tkm a potem

> rozebrałeś by porównać zużycie?

A Ty robiles?? Skoro w niektorych autach po przejechaniu kilku kkm potrafi przybyc ponad litr oleju, na bagnecie poziom z 1/2 robi sie ponad max. ON ma gorsze wlasciwosci smarujace niz olej silnikowy. Pomysl co warta jest mieszanina np:3,5 litra oleju silnikowe i 1 litra ON. Co kilka kkm zmieniac olej czy moze go troche odciagac, tylko, ze w koncu w silniku bedzie wiecej ON niz oleju. Czesto jezdze Oplem Combo, wyposazonym w DPF. Juz raz silnik wymagal remontu.

Przybywanie oleju jest czestym problemem przy suchym DPF, a to dlatego, ze przy wlaczonym wypalaniu filtra wtryski podaja wiecej paliwa, jego nadmiar przenika przez pierscienie i dostaje sie do oleju.

> Myślę, że nie ma co dywagować...

> Osobiście jestem przeciwny wszystkim motoryzacyjnym wynalazkom, bo one napędzają tylko czyjąś

> kieszeń, i nie jest to kieszeń końcowego użytkownika. Obecnie dobrych aut się już nie

> produkuje mamy wybór tylko "mniejszego zła", dpf jest tak potrzebny jak downsizing, duże firmy

> trują dalej, ale do małych aut, które mają znikomy wpływ globalny na ekologie upycha się co

> raz to więcej badziewia.

Tez jestem przeciwny, ostatnio jechalem za nowa RAV4, w ktorej wlaczylo sie wypalanie filtra. Ekologiczne to na pewno nie bylo, a przynajmniej dym z wydechu sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W GP nie mam, w Combo jest DPF i niestety przybywa oleju, czasem nawet sporo. Na 10kkm potrafi

> przybyc nawet 2 litry

użytkuję 3 auta z DPF i w żadnym nie zauważam w ogóle istnienia tego filtra. Żadne wypalanie się nie włącza, poziom oleju stały. Przy czym tylko jedno z tych 3 aut jest używane "z głową" - czyli raczej jeździ na dłuższych odcinkach. Drugie jest głównie jeżdżone przez kobietę co nie potrafi biegów zmieniać, trzecie jest użytkowane głównie na dojazdy "pod sklep/kościół i nazad po parę km", może ze 2 razy do roku się zlituję i biorę je na dalsza trasę. Jak już pisałem - w ogóle nie zauważam istnienia DPFu w żadnym z nich.

Albo masz jakąś awarię w tym Combo, albo nie wiem jak trzeba nim jeździć żeby takie jaja się działy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie herezje Pan szerzysz...mówisz o awarii, a mianowicie o takiej, którą powoduje jazda po mieście, zagłęb się troszeczkę w działanie dpfu i będziesz wiedział dlaczego tak się dzieje. Silnik nie rozróżnia jazdy po mieście i w trasie, ale często po mieście nie osiąga właściwej temp, dpf w większości po przekroczeniu 40% nasycenia próbuje się oczyścić, ale do tego muszą być spełnione warunki np odpowiednia temp oleju, dzieje się to samoczynnie, bez kontrolek na desce etc, i np zaczyna się oczyszczać, a Ty gasisz silnik i proces jest przerywany, jego proces zaczyna startować gdy spełnione zostaną warunki, a wtedy znowu może nastąpić STOP silnika, kolejny etap to wymuszenie wypalenia przez ecu i wtedy zachodzi kilka procesów, dlatego też książki i instrukcje nakazują jazdę na 3 biegu nie wolniej niż 70,80,90km/h...wtedy też ecu zmienia ciśnienie doładowania,zmienia położenie egra,opóźnia kąt wtrysku i stosuje dotrysk paliwa i tu jest całe clue, bo gdy proces nie przebiega prawidłowo to właśnie paliwko ścieka po cylindrach rozrzedzając olej. To o czym pisałeś to właśnie nieumiejętne postępowanie z dpfem, co ludzie olewają, a potem beksolą się. Auto może mieć 200-300 nalatane i zero problemów z filtrem jak jest traktowany tak jak instrukcja nakazuje, czasy gdzie auto wybacza dowolność postępowania użytkownika minęły, dlatego mając dpf warto wyskoczyć 2-3 razy w miesiącu na jakąś obwodnicę i sprawdzić czy wszystkie konie pod maską najedzone. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeprowadziłeś jakieś testy by tak mówić?Zrobileś autem z dpf i bez po 200-300 tkm a potem

> rozebrałeś by porównać zużycie?

> Myślę, że nie ma co dywagować...

Myśle że można dywagować. Nawet na chłopski rozum jest jasne że dolanie pół litra ropy do oleju nie służy dobrze smarowaniu silnika i turbo. Taka ilośc paliwa w oleju nie jest niczym nadzwyczajnym w Oplach 1.9 z DPF przy jeździe miejskiej.

btw

Znam ekstermalny przypadek zatarcia silnika w Saabie. Oleju było mniej niż paliwa ale kierownik sam sobie winien bo chcial robić serwisy w/g ulotki reklamowej co 30 tyś a nie w/g wskazań komputera. Mi komp pokazuje wymianę oliwy co 8-10 tyś i przybywa mi wtedy nie wiecej niż 0,2-0,3 litra paliwa.

btw

Jeździłem Focusem 1.6 109KM. Całkiem miłe auto. Do miasta w zupełności wystarczy. W trasie troche słabiej ale też daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myśle że można dywagować. Nawet na chłopski rozum jest jasne że dolanie pół litra ropy do oleju nie

> służy dobrze smarowaniu silnika i turbo.

Nie można dywagować, trzeba się doinformować wink.gif czytaj co powyżej napisałem i będzie jasne skąd to się bierze i bynajmniej nie z winy samochodu, a to co się dzieje potem to tylko konsekwencje niewłaściwego traktowania na początku. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Albo masz jakąś awarię w tym Combo, albo nie wiem jak trzeba nim jeździć żeby takie jaja się

> działy...

Na szczescie to nie moj samochod, tylko kolegi-sasiada, ale czesto nim jezdze. Na jego miejscu juz dawno bym sie pozbyl tego DPF'a, bo akurat w tym przypadku jest problematyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panie herezje Pan szerzysz...mówisz o awarii, a mianowicie o takiej, którą powoduje jazda po

> mieście, zagłęb się troszeczkę w działanie dpfu i będziesz wiedział dlaczego tak się dzieje.

To ktos ma zabierac samochod na spacer? A jak mieszka w miescie, jezdzi glownie w korkack, a do jakies trasy ma ze 20-30km? Czesto warunki drogowe uniemozliwiaja jazde w sposob taki aby filtr sie oczyscil. Jestes w stanie w miescie jechac iles km ze stala predkoscia? Watpie smirk.gif

> Silnik nie rozróżnia jazdy po mieście i w trasie, ale często po mieście nie osiąga właściwej

> temp, dpf w większości po przekroczeniu 40% nasycenia próbuje się oczyścić, ale do tego muszą

> być spełnione warunki np odpowiednia temp oleju, dzieje się to samoczynnie, bez kontrolek na

> desce etc, i np zaczyna się oczyszczać, a Ty gasisz silnik i proces jest przerywany, jego

> proces zaczyna startować gdy spełnione zostaną warunki, a wtedy znowu może nastąpić STOP

> silnika, kolejny etap to wymuszenie wypalenia przez ecu i wtedy zachodzi kilka procesów,

> dlatego też książki i instrukcje nakazują jazdę na 3 biegu nie wolniej niż

> 70,80,90km/h...wtedy też ecu zmienia ciśnienie doładowania,zmienia położenie egra,opóźnia kąt

> wtrysku i stosuje dotrysk paliwa i tu jest całe clue, bo gdy proces nie przebiega prawidłowo

> to właśnie paliwko ścieka po cylindrach rozrzedzając olej. To o czym pisałeś to właśnie

> nieumiejętne postępowanie z dpfem, co ludzie olewają, a potem beksolą się. Auto może mieć

> 200-300 nalatane i zero problemów z filtrem jak jest traktowany tak jak instrukcja nakazuje,

> czasy gdzie auto wybacza dowolność postępowania użytkownika minęły, dlatego mając dpf warto

> wyskoczyć 2-3 razy w miesiącu na jakąś obwodnicę i sprawdzić czy wszystkie konie pod maską

> najedzone.

Ladnie to wszystko wyglada w instrukcji obslugi, jak ktos jezdzi w trasie to jest okazja na wypalenie filtra, po miescie na krotkich odcinkach juz nie. Samochod to nie pies zeby go specjalnie wyprowadzac na dlugi spacer.

Wez tez to pod uwage, ze w wielu samochodach nie ma kontrolki informujacej o wypalaniu filtra ciezko sie polapac, ze akurat trwa wypalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na szczescie to nie moj samochod, tylko kolegi-sasiada, ale czesto nim jezdze. Na jego miejscu juz

> dawno bym sie pozbyl tego DPF'a, bo akurat w tym przypadku jest problematyczny.

A ja myslę że ma albo poważną awarię i ją ignoruje, albo robi to specjalnie.

Procedura w VW z DPFem suchym jest taka:

- DPf sie wypala sam od tego, że jeździsz, nie włacza się żaden tryb. Jak to nie wystarcza i przekroczy się pewien poziom zapełnienia to:

- włącza się tryb - obroty idą trochę w górę, trochę auto kopci, nie wolno tego trybu przerywać - DPF sie oczyści na cacy.

- jak mimo tego że masz obroty wysokie, auto kopci i ewidentnie masz napisane w instrukcji żeby go nie gasić robisz mu na opak i wyłączasz silnik za każdym razem jak auto jest w tym trybie, to:

- po przekroczeniu kolejnego jakiegośtam poziomu zapełnienia filtra włacza się kontrolka DPF na desce. Masz teraz zrobić cos nieslychanie skomplikowanego - rozgrzać silnik i pojechać przez okolo 7km ze w miarę stałymi obrotami 2.5krpm na min 3 biegu - SPF sie oczyści i masz spokój.

- jak jesteś i na to za tępy i nie przeszkadza ci kontrolka waląca po oczach to po przekroczeniu kolejnego poziomu zapełnienia filtra silnik przejdzie w tryb awaryjny i każe ci jechac do serwisu na serwisowe wypalanie filtra...

Patrz ile trzeba przejść poziomów żeby zapchać DPF wink.gif BTW ja nigdy poza pierwszy poziom nie wyszedłem - czyli nawet mi sie nie włączyło żadne wypalanie, ani nie wzrosły obroty. a wcale jakoś super uważnie nie jeżdżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ktos ma zabierac samochod na spacer? A jak mieszka w miescie, jezdzi glownie w korkack, a do

> jakies trasy ma ze 20-30km? Czesto warunki drogowe uniemozliwiaja jazde w sposob taki aby

> filtr sie oczyscil. Jestes w stanie w miescie jechac iles km ze stala predkoscia? Watpie

Nie musisz - po prostu nie przerywaj mu trybu wypalanie i daj je zakończyć.

> Ladnie to wszystko wyglada w instrukcji obslugi, jak ktos jezdzi w trasie to jest okazja na

> wypalenie filtra, po miescie na krotkich odcinkach juz nie. Samochod to nie pies zeby go

> wyprowadzac na dlugi spacer.

> Wez tez to pod uwage, ze w wielu samochodach nie ma kontrolki informujacej o wypalaniu filtra

> ciezko sie polapac, ze akurat trwa wypalanie.

wystarczy czytać instrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja myslę że ma albo poważną awarię i ją ignoruje, albo robi to specjalnie.

Mysle, ze to raczej wina poprzedniego wlasciciela, akurat kolega ma pojecie o motoryzacji.

Gdyby wiedzial, ze to auto ma problemy z DPF'em to na pewno by go nie kupil.

VW ma kontrolke i to jest przydatne, w Combo nie ma czyli tak na prawde zwykly uzytkownik nie wie co sie dzieje w filtrem do czasu az pojawi sie blad na desce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie musisz - po prostu nie przerywaj mu trybu wypalanie i daj je zakończyć.

> wystarczy czytać instrukcję.

Dokładnie, wystarczy czytać instrukcję, niby samochód to nie pies, a jednak tak trzeba postąpić jak tego wymaga...Jak jest zmiana oleju to też wiemy że trzeba wymienić i zmieniamy, bo tak mówi instrukcja...Skoro ktoś ma 30km do trasy, a uważa że to nieekonomiczne raz-dwa razy w mies pojechać by go przegonić to powinien jeździć rowerem albo cofnąć się do czasu wspomnianego golfa II 1.6 D, temu silnikowi niewiele potrzeba było.

Dzisiejsze auta są bardzo zaawansowane technologicznie i zasada jest prosta-albo to akceptujemy, przestrzegamy i jeździmy, albo mamy to w d...czekamy na awarię i płacimy za naprawę.

Jak ze wszystkim, odrobina rozumu pozwala na uniknięcie problemu. Jak się nie wyjeżdża poza miasto, to trzeba kupić sobie benzynę a nie diesla katować, który w zimie nawet nie zdąży się nagrzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeździłem Focusem 1.6 109KM. Całkiem miłe auto. Do miasta w zupełności wystarczy. W trasie troche

> słabiej ale też daje radę.

ja mam ciekawe spostrzeżenie co do dynamiki wspomnianego...szwagier ma mk2 1.6 109KM...

wracaliśmy z wakacji lecąc A1...

ja v40 T4 ponad 200KM dwie osoby, bagaż + 2 rowery na dachu...

on wspomnianym focusem 3 dorosłe osoby + 2 maluchy w fotelikach, pełny bagażnik, box i 2 rowery na dachu...

jak jechałem za nim to przy zmianie pasa wjeżdżając w tempo tych na lewym między samochody byłem w ciężkim szoku, że tak sprawnie przyśpiesza...co więcej ja z 5 birgu musiałem zrzucić do 4ki, żeby bez problemu się za nim utrzymać wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz się Sam byłem zdziwiony, ale to raczej pozytywne zaskoczenie

> http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=172847&highlight=cdpf

> http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=162429&highlight=cdpf

o proszę... ewidentnie do tyłu jestem w takim razie - dzięki za info i lekturę waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie, wystarczy czytać instrukcję, niby samochód to nie pies, a jednak tak trzeba postąpić jak

> tego wymaga...Jak jest zmiana oleju to też wiemy że trzeba wymienić i zmieniamy, bo tak mówi

> instrukcja...Skoro ktoś ma 30km do trasy, a uważa że to nieekonomiczne raz-dwa razy w mies

> pojechać by go przegonić to powinien jeździć rowerem albo cofnąć się do czasu wspomnianego

> golfa II 1.6 D, temu silnikowi niewiele potrzeba było.

Co innego gdy kupujesz nowe auto, ktore informuje Cie o koniecznosci zabrania go na spacer, a co innego gdy uzywke z nieznana przeszloscia i bez opcji informowania o potrzebie wypalenia filtra.

W drugim przypadku trafiasz na takiego z zabitym filtrem i czytanie instrukcji oraz stosowanie sie do niej nic Ci nie pomoze. A o problemach z filtrem dowiesz sie dopiero gdy zapali sie "check".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mam ciekawe spostrzeżenie co do dynamiki wspomnianego...szwagier ma mk2 1.6 109KM...

> wracaliśmy z wakacji lecąc A1...

> ja v40 T4 ponad 200KM dwie osoby, bagaż + 2 rowery na dachu...

> on wspomnianym focusem 3 dorosłe osoby + 2 maluchy w fotelikach, pełny bagażnik, box i 2 rowery na

> dachu...

> jak jechałem za nim to przy zmianie pasa wjeżdżając w tempo tych na lewym między samochody byłem w

> ciężkim szoku, że tak sprawnie przyśpiesza...co więcej ja z 5 birgu musiałem zrzucić do 4ki,

> żeby bez problemu się za nim utrzymać

nie mogę uwierzyć..przecież też miałeś turbo wink.gif Może to kwestia przełożeń.Ja pamiętam jak kolega w [email protected]/193KM nie mógł się nadziwić jak Passat 1.8T/150KM go objeżdżał no ale to 2 benzyny były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co innego gdy kupujesz nowe auto, ktore informuje Cie o koniecznosci zabrania go na spacer, a co

> innego gdy uzywke z nieznana przeszloscia i bez opcji informowania o potrzebie wypalenia

> filtra.

Nie demonizujmy. Mam używane auto z FAP kupione z niepewnego źródła. Przebieg rzeczywisty: podejrzewam ok. 250tyś km. Filtr wypala się systematycznie, oleju nie przybywa. Auto nie kopci na czarno, niebiesko, różowo, fioletowo...

> W drugim przypadku trafiasz na takiego z zabitym filtrem i czytanie instrukcji oraz stosowanie sie

> do niej nic Ci nie pomoze. A o problemach z filtrem dowiesz sie dopiero gdy zapali sie

> "check".

Problem polega na tym, że zapychanie się filtra DPF to nie PRZYCZYNA problemów z autem, ale SKUTEK - skutek nadmiernego wydzielania sadzy. Wróćmy do podstaw, dlaczego silnika diesla może generować zbyt wiele sadzy?? Bo ma coś zepsute np.: egr, przepływomierz, wtryskiwacze, czujniczek, itp, itd. W przypadku silnika bez DPF nadmierna ilośc sadzy wylatuje w atmosfere i objawia się kopceniem z rury wydechowej, którego nieświadomy kierowca zazwyczaj nie widzi. W przypadku silnika z DPF nadmierna ilość sadzy powoduje przyspieszone zapychanie filtra i czestszą potrzebe jego wypalania. Oczywiście w Polsce w przypadku najmniejszych problemów z dieslem z DPF najlepiej leczyć skutek, czyli wyciąć DPF. A auto dalej kopci, gaśnie, nie jedzie, wali checkami...

P.S. Nie jestem piewcą DPF. Wolałbym żeby wszystkie dzieci na świecie były zdrowe, a samochody nie miały filtrów cząsteczek stałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie mogę uwierzyć..przecież też miałeś turbo Może to kwestia przełożeń.Ja pamiętam jak kolega w

> [email protected]/193KM nie mógł się nadziwić jak Passat 1.8T/150KM go objeżdżał no ale to 2 benzyny

> były.

Ale wiesz. U niego silnik ciągnął z dołu a u mnie pow. 3krpm. Do tego ja miałem długą piątkę a on tylko 5 biegową skrzynię.

I tak właśnie to wyglądało smile.gif

Ale w pierwszej chwili wyobraź sobie moje zdziwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale wiesz. U niego silnik ciągnął z dołu a u mnie pow. 3krpm. Do tego ja miałem długą piątkę a on

> tylko 5 biegową skrzynię.

> I tak właśnie to wyglądało

> Ale w pierwszej chwili wyobraź sobie moje zdziwienie.

Właśnie sobie wyobrażam. Ja pamiętam jak przymierzałem się do zakupu Focusa z tym że 1.6@90KM i muł był że szok. Więc tym bardziej jestem zdziwiony Twoim doświadczeniem smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> moze jakis zmulony egzemplarz ogladales?

> a te 20KM robi roznice...

Wiesz..ciężko powiedzieć czy zamulone czy nie. Mój problem był taki że jeździłem szybszym samochodem więc zawsze jak siądziesz do auta słabszego to wypada ono miernie.

W sumie to już nieistotne. Kupiłem Fokę 2.0@136KM i już jej nie mam. Wątpię żebym kiedyś się skusił na ten segment. Mondeo znacznie fajniejsze i lepiej wykonane ale podejrzewam że jakość wykonania w Volvo jest jeszcze wyższa wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.