Skocz do zawartości

Kolpaki - po co to wlasciwie jest?


tdm

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak ktoś ma zamiar zakładać kołpaki to nie ma sensu wyważać kół, bo jak śnieg wejdzie między felgę

> a kołpak to wyważenie nic nie daje. Do powyższego zdania przyjmuję, że opona zimowa jest na

> śnieg i ta teoria ważna jest tylko przy opadach śniegu

Zastanów się przy jakiej prędkości czuć, że koła są źle wyważone.. Zwykle przy tej prędkości siła odśrodkowa jest tak duża, że wywali na zewnątrz wszelki zalegający śnieg czy lód. O ile wcześniej nie roztopi się od ciepła z tarcz czy bębnów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanów się przy jakiej prędkości czuć, że koła są źle wyważone.. Zwykle przy tej prędkości siła odśrodkowa jest tak duża, że wywali na zewnątrz wszelki zalegający śnieg czy lód. O ile wcześniej nie roztopi się od ciepła z tarcz czy bębnów.

Panowie (fender i dracoo) ja rozumiem, że może nie do końca jest to logiczne, lecz pisałem o swoich przypadkach a nie kolegi szwagra. Nie musicie mi wierzyć waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie (fender i dracoo) ja rozumiem, że może nie do końca jest to logiczne, lecz pisałem o swoich

> przypadkach a nie kolegi szwagra. Nie musicie mi wierzyć

Chyba, że błoto pośniegowe zmieszane z piaskiem sypanym na drogi, piasek zostanie niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ktoś jest estetą to nie założy kołpaków, przecież to nie wygląda

Kolejna bzdura przeczytana przeze mnie w internecie. Nie masz żadnego prawa decydować o tym, czy ktoś jest "estetą".

Konfigurując auto dobrałem felgi stalowe z oponami zimowymi. Dla mnie "stalówki" bez kołpaków wyglądają tragicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu kiedyś opisywałem historię z kołpakiem ale dla Ciebie napiszę jeszcze raz zlosnik.gif

Dzięki temu, że zgubiłem jeden nietypowy kołpak do Laguny II przejechałem się do ASO Renault i przy okazji dowiedziałem się o akcji serwisowej modułu ESP. Zaoszczędziłem kilka tysięcy złotych na całej akcji i niestety musiałem wydać 100 zł na nowego kołpaka zlosnik.gif

Gdyby nie kawałek plastiku to w życiu bym nie podjechał do ASO. Bo komu normalnego przyszłoby do głowy, żeby w Polsce akcja serwisowa dotyczyła auta z Francji, prawie 7-letniego i z nieznaną historią serwisową spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolejna bzdura przeczytana przeze mnie w internecie. Nie masz żadnego prawa decydować o tym, czy

> ktoś jest "estetą".

> Konfigurując auto dobrałem felgi stalowe z oponami zimowymi. Dla mnie "stalówki" bez kołpaków

> wyglądają tragicznie.

Każdy ma prawo do swojego zdania prawda? ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ktoś jest estetą to nie założy kołpaków, przecież to nie wygląda

najlepiej wyglada auto na felgach stalowych, zeby calosc wygladala jak z kjs. Wtedy wiadomo, estetyka i od razu widac, ze kierowca superspec, choc o kjs'ach slyszal kiedys na jakims forum.

zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> najlepiej wyglada auto na felgach stalowych, zeby calosc wygladala jak z kjs. Wtedy wiadomo,

> estetyka i od razu widac, ze kierowca superspec, choc o kjs'ach slyszal kiedys na jakims

> forum.

Tak jest, od razu wszyscy chcą się ścigać zlosnik.gifwink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak czasami fajnie latają na autostradzie...kiedyś nie wiem jakim cudem takie lecące coś ominąłem

> dlatego nie śmieję się jak ktoś zakłada do kompletu "trytytki"

ludzie przestancie uzywac tego slowa tytrytka., kuwa co to jest takie slowo nie wystepuje w zadnym slowniku. Misiu w TVN-u co program katuje nas tym okresleniem i za chwile cala polska bedzie przekonywana ze opaska kablowa czy zaciskowa to jakas tytrytka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przyjrzyjmy się samochodom bez kołpaków. Stare, brzydkie i często zardzewiałe felgi. No jak to

> wygląda ?! No więc po to są głównie kołpaki by nie było widać tych beznadziejnych felg.

pordzewiały stalowe felgi świadczą o nowoczesnych poglądach właściciela tychże. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> farba na rdze i pendzel = 1h roboty i efekt jest

Żeby było ładnie to trzeba oddać do piaskowania i malowania proszkowego.

Jakoś może przed następną zimą jak obecne zimówki będą się nadawały do wyrzucenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak mam ladne felgi stalowe pomalowane itd (na zimowkach bo na lato oczywiscie nizszy profil alu ;p ) to zakladam kolpaczki zeby to jakos wygladalo. Bez nich nawet ladne felgi stalowe (nie mowie o bajeranckich chromowanych) kiepsko sie kaponuja z autem. Biorac pod uwage duzy wybor wzorw i modeli kazdy dobierze cos dla siebie. Ja znalazlem do mojego Focusa kolpaki ktore wygladaja prawie jak orginalne felgi z tego modelu i znacznie lepiej sie prezentuje niz na golych felgach. Sami se sprawdzcie tu KOLPAKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niestety musiałem wydać 100 zł na nowego kołpaka

I to jest inna teoria - zgubisz kołpak musisz kupić nowy do kompletu a firmy motoryzacyjne zarobią smile.gif

(za 100 zł to ja nowa stalową felgę kupiłem)

Felgi stalowe robią już od dłuższego czasu brzydkie. Nie to co felgi + dekle w 125p grinser006.gif Robią brzydkie i tylko czarne - żeby trzeba było to zakryć kołpakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwy Wac Pan opowiadasz....

> Przy wyzszej predkosci snieg Ci sie zbieral, gdzie raczej nie ma szans aby sie utrzymal bo albo

> sila odsrodkowa go wywali albo sie wytopi...

> No ale na ak juz wiele historii bylo:-D

Od zawsze jeżdżę na stalowych felgach i z kołpakami, nigdy mi się coś takiego nie przytrafiło. Z błotem to owszem, ale zastygłym na wewnętrznej stronie felgi po przejechaniu przez głębokie błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co w zimie dają felgi aluminiowe?:> poza płaczem przy obcierce i żółtym kolorem od soli

To tylko felgi. Równie dobrze może się otrzeć latem jak i zimą. No i nie zauważyłem by cokolwiek robiło się żółte.

Poza tym są po stokroć lepsze, bo nie rdzewieją jak stalowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Że samochód nie wygląda jakby go pies zjadł i zwrócił. A skoro wygląd się nie liczy to po co w

> ogóle alusy?

Zimą auto jest z reguły tak uwalone błotem , śniegiem , że alusy mu piękności nie dodadzą.....

Za to bardzo się niszczą , a uderzyć w coś felgą na śniegu jest dużo łatwiej , koszty naprawy dużo większe.....

Ja jeżdże zimą bez kołpaków na stalówkach a latem na alusach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zimą auto jest z reguły tak uwalone błotem , śniegiem , że alusy mu piękności nie dodadzą.....

Mów za siebie...

> Za to bardzo się niszczą , a uderzyć w coś felgą na śniegu jest dużo łatwiej , koszty naprawy dużo

> większe.....

Patrząć na koszt nowej stalowej 15" i nowej alu to akurat tam jakichs porażających różnic nie ma.

> Ja jeżdże zimą bez kołpaków na stalówkach a latem na alusach ....

Też. Kołpak jest dla mnie tanią imitacją. Cos jak napis "turbo 16v" na tylnej klapie poloneza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW. Spotkałem się z opinią, że jazda bez kołpaków to lansiarstwo mające na celu pochwalenie się,

> że są założone zimówki.

no coś w tym jest... na lato mam aluminiowe ładne koła a na zimę stalówki, tak żeby tylko przejeździć... - po co je sztucznie upiększać?

- tak, szpanujemy że mamy pełne koła na zimę. smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zimą auto jest z reguły tak uwalone błotem , śniegiem , że alusy mu piękności nie dodadzą.....

No, a stalówki szczególnie, latem po deszczu tez samochód jest uwalony i jakos argument o stalówkach na lato nie działa.

> Za to bardzo się niszczą , a uderzyć w coś felgą na śniegu jest dużo łatwiej , koszty naprawy dużo

> większe.....

Jak nie stać to nikt nie każe kupować, proste.

> Ja jeżdże zimą bez kołpaków na stalówkach a latem na alusach ....

Szacun zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem ostatnio nową E-klase na czarnych stalówkach. I naprawdę nie wiem czym się kierował

> właściciel tak oszpecając takie ładne auto. Bo jakoś nie wierzę, że go nie stać na drugi

> komplet alusów.

A możesz wziąć pod uwagę, że są ludzie na tym świecie, którym to zwyczajnie zwisa? Jego auto, jego prawo do jazdy na stalówkach lub alusach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem ostatnio nową E-klase na czarnych stalówkach. I naprawdę nie wiem czym się kierował

> właściciel tak oszpecając takie ładne auto. Bo jakoś nie wierzę, że go nie stać na drugi

> komplet alusów.

Niektórzy maja zakodowane, że jak zima to tylko stalówki i trzeba to przezyc. facepalm%5B1%5D.gif

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!

Szczypie w nosy, szczypie w uszy

Mroźnym śniegiem w oczy prószy,

Wichrem w polu gna!

Nasza zima zła!

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!

Płachta na niej długa, biała,

W ręku gałąź oszroniała,

A na plecach drwa...

Nasza zima zła!

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!

A my jej się nie boimy,

Dalej śnieżkiem w plecy zimy,

Niech pamiątkę ma!

Nasza zima zła!

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A możesz wziąć pod uwagę, że są ludzie na tym świecie, którym to zwyczajnie zwisa? Jego auto, jego

> prawo do jazdy na stalówkach lub alusach.

w zimę wjeżdżając w dziurę na drodze mniej boli jeżdżąc na stalówce niż ciągle martwić się że zaraz uszkodzę piękną aluskę wink.gif

aluski na zimę to zbytek, ale kto bogatemu zabroni, ale bogaty jak ma trochę rozumu też potrafi kalkulować... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kołpaki chronią śruby przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu da się je odkręcić.

no to zobacze co bedzie przy zmianie kol na letnie, czy odkrece, po analizie watka, na ten sezon kolpakow nie przewiduje. zlosnik.gif

> BTW. Spotkałem się z opinią, że jazda bez kołpaków to lansiarstwo mające na celu pochwalenie się,

> że są założone zimówki.

Zimowki IMO mozna na pierwszy rzut oka odroznic od letnich, bez podkreslania tego brakiem kolpakow. zlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w zimę wjeżdżając w dziurę na drodze mniej boli jeżdżąc na stalówce niż ciągle martwić się że zaraz

> uszkodzę piękną aluskę

Jak by człowiek miał sie wszystkim martwic, najlepiej z domu nie wychodzić zlosnik.gif

> aluski na zimę to zbytek, ale kto bogatemu zabroni, ale bogaty jak ma trochę rozumu też potrafi

> kalkulować...

Jeżeli na zimę zbytek to na lato również. Po co latem na alu jeździć nie rozumiem, to zbytek wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem ostatnio nową E-klase na czarnych stalówkach. I naprawdę nie wiem czym się kierował

> właściciel tak oszpecając takie ładne auto. Bo jakoś nie wierzę, że go nie stać na drugi

> komplet alusów.

Najprawdopodobniej właściciel kupił takie auto ze względu na jego walory użytkowe, a nie ze względu na wygląd. Zdarzają się takie przypadki, chociaż nieczęsto (sam do nich należę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mów za siebie...

Jak leje np. 5 dni z rzędu to jak ma być czysty? ...

Albo sypie wink.gif

> Patrząć na koszt nowej stalowej 15" i nowej alu to akurat tam jakichs porażających różnic nie ma.

Mówię tu o ewentualnych naprawach szkód ... a nie zakupie wink.gif

> Też. Kołpak jest dla mnie tanią imitacją. Cos jak napis "turbo 16v" na tylnej klapie poloneza.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po co latem na alu jeździć nie rozumiem, to zbytek

Kiedyś poprzeglądałem informacje o "zaletach i wadach" i alusy mają jedną zaletę (użytkową): lepiej odprowadzają ciepło z tarcz. Poza tym - same wady.

Kilka dni temu porównałem, co prawda "organoleptycznie" bez wagi, ciężar kół alu i stalowych - wielkiej różnicy nie ma. Ale jednak czuć było, że alu cięższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.